Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: japu » wtorek, 22 maja 2018, 14:42

kajetan pisze: Chyba po prostu chcą ominąć definicję działalności gospodarczej z ustawy o PIT, która wprost wyłącza prawa majątkowe z zakresu działalności gospodarczej
Dlugo sie nad tym zastanawialem... Ustawa o PIT nie wylacza praw majatkowych z dzialalnosci gospodarczej - wylacza tylko przychod z tych praw z przychodow z dzialalnosci gospodarczej.
Czyli TEORETYCZNIE jesli ktos w ramach DG handluje krypto to i tak powinien wpisac w picie w polach dot. praw majatkowych bo zgodnie z ustawa nie moze w polach dot. przychodow z dzialalnosci. Chyba, ze mi ktos pokaze, ze w jakiejs ustawie krypto to usluga :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 14:45

japu pisze: I wtedy pojawilyby sie pytania o "istote" kryptowaluty i sposob okreslenia miejsca, a ktory powstaje/jest tworzona
Ten art 227 Konstytucji brzmi tak:
art 227 1. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej.
W sumie ciekawe, czy Polak mógłby na przykład drukować za granicą własne banknoty i wprowadzać je na rynek polski. Pewnie jednak nie. Poza tym kryptokoparki jednak ludzie mają na terenie Polski.

Ja myślę, że tu rację ma Mentzen, że kryptowaluty powinny być osobną kategorią - nie prawami majątkowymi (bo PCC), nie instrumentami płatniczymi (bo prywatna osoba nie mogłaby ich wydawać) i nie środkami płatniczymi (bo NBP), tylko kryptowalutami.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: Mosteque » wtorek, 22 maja 2018, 14:50

@kajetan, krypto powinny być... krypto. Jesteś genialny!

Swoją drogą, gdy do powszechnego użytku wchodziły auta, to ciekawe, czy polscy politycy uznawali je za bryczki, wozy drabiniaste, rowery czterokołowe czy coś jeszcze innego...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: _chybaty » wtorek, 22 maja 2018, 14:54

Mosteque pisze:@kajetan, krypto powinny być... krypto. Jesteś genialny!

Swoją drogą, gdy do powszechnego użytku wchodziły auta, to ciekawe, czy polscy politycy uznawali je za bryczki, wozy drabiniaste, rowery czterokołowe czy coś jeszcze innego...
Produkty rolne pewnie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rzeczpospolita: Handlujący na giełdzie kryptowalut mogą mieć duże problemy z rozliczeniem kosztów

Postautor: kajetan » wtorek, 22 maja 2018, 15:09

Mosteque pisze: @kajetan, krypto powinny być... krypto. Jesteś genialny!
To nie ja, to doktor Mentzen. :-) Ale to nie jest głupie, po prostu krypto powinny stanowić samodzielną kategorię.
Swoją drogą, gdy do powszechnego użytku wchodziły auta, to ciekawe, czy polscy politycy uznawali je za bryczki, wozy drabiniaste, rowery czterokołowe czy coś jeszcze innego...
Pewnie za konie z punktu widzenia podatku stajennego, wozy drabiniaste z punktu widzenia myta na rogatkach, i maszyny drukarskie z każdego innego ;-)

Dodano po 13 minutach 22 sekundach:
japu pisze: Dlugo sie nad tym zastanawialem... Ustawa o PIT nie wylacza praw majatkowych z dzialalnosci gospodarczej - wylacza tylko przychod z tych praw z przychodow z dzialalnosci gospodarczej.
Czyli TEORETYCZNIE jesli ktos w ramach DG handluje krypto to i tak powinien wpisac w picie w polach dot. praw majatkowych bo zgodnie z ustawa nie moze w polach dot. przychodow z dzialalnosci.
Masz rację. Też wydaje mi się, że tak powinno to być interpretowane. W ogóle mam wrażenie, że ustawy swoje, a prawnicy i księgowi swoje. Drugi taki punkt to ta kwestia FIFO/odliczenia od razu dla osób bez DG.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości