Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Postautor: JacekW_BB » piątek, 4 maja 2018, 12:19

Szczegóły poniżej:

https://cyfrowaekonomia.pl/blockchain-s ... -e-voting/

Fajnie, że są samorządowcy, którzy otwierają się na takie sprawy.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Postautor: pm7 » piątek, 4 maja 2018, 12:46

Ja jestem trochę negatywnie do tego nastawiony, bo:
-jest problem z bezpieczeństwie prywatnych komputerów (na razie słabo widoczny, bo wirusy używają tylko części zasobów do takich rzeczy jak atak DDOS, czy spam, ale co jeżeli cyberprzestępcy mogliby wpływać na to, kto zostanie wybrany?)
-blockchain jest niepotrzebne wciskany w różne rzeczy, żeby się wybić. Kryptograficzne protokoły do głosowania są rozwijane od lat i zapewniają bezpieczeństwo bez blockchain. Niestety, nie są tak medialne.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 4 maja 2018, 13:27

pm7 pisze:-blockchain jest niepotrzebne wciskany w różne rzeczy, żeby się wybić. Kryptograficzne protokoły do głosowania są rozwijane od lat i zapewniają bezpieczeństwo bez blockchain. Niestety, nie są tak medialne.
Zgadzam się w 100%, jedyne Blockchainy jakie mają sens to Bitcoin i Ethereum - bo są zabezpieczone odpowiednią ilością pracy minerów oraz zużytej przez nich elektryczności (PoW).

Tworzenie nowego blockchaina do byle pierdoły jest kompletnie bezsensowne.

Blockchain jest ekstremalnie niewydajną i nieefektywną technologią poza bardzo wąskim zakresem zastosowań (decentralizacja, niemożliwość sfałszowania).
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Postautor: powered » piątek, 4 maja 2018, 15:41

Siła zabezpieczenia sieci powinna być na tyle wystarczająca aby odeprzeć atak. Komu i z jaką siłą miałoby zależeć na manipulacji w takim lokalnym głosowaniu?
Przy technologii blockchain widać każdą próbę manipulacji (nie da się ukryć ataku) - to też jest duże zabezpieczenie, ponieważ każdy od razu zobaczy że coś tu jest nie tak.

Ja jestem za wprowadzaniem tej technologii zwłaszcza do świata polityki. Głównym powodem tego jest to, że to ja mogę wtedy kontrolować poczynania polityka a nie na odwrót.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gmina Jaworze będzie miała system do głosowania oparty na blockchainie

Postautor: pm7 » piątek, 4 maja 2018, 16:58

powered pisze: Przy technologii blockchain widać każdą próbę manipulacji (nie da się ukryć ataku) - to też jest duże zabezpieczenie, ponieważ każdy od razu zobaczy że coś tu jest nie tak.
Technologia blockchain służy do rozwiązywania konfliktów. Blockchain umożliwia Ci automatyczne wybranie wersji zdarzeń potwierdzonej największą mocą obliczeniową. Najprostsze implementacje nawet nie informują, że nastąpił fork! To jest przeciwieństwo tego, co się oczekuje od systemu głosowań. Kryptograficzne systemy głosowań pozwalają każdemu podliczyć ilość oddanych głosów na dostępne opcje. Nie widzę sensu wciskać do tego blockchain w innym celu niż zyskanie rozgłosu.
powered pisze: Ja jestem za wprowadzaniem tej technologii zwłaszcza do świata polityki. Głównym powodem tego jest to, że to ja mogę wtedy kontrolować poczynania polityka a nie na odwrót.
Czemu tej konkretnej? Bo ma naklejkę "blockchain"? Może lepiej byłoby sprawdzić istniejące już od lat algorytmy do rozproszonych, kryptograficznych głosowań?
powered pisze: Siła zabezpieczenia sieci powinna być na tyle wystarczająca aby odeprzeć atak. Komu i z jaką siłą miałoby zależeć na manipulacji w takim lokalnym głosowaniu?
W dzisiejszym świecie można łatwo wynająć olbrzymią moc obliczeniową na godziny. Uważasz, że nikt nie spróbowałby? Poza tym, jeżeli rozważamy pomysł proponowany w artykule, to gdzie widzisz informację, że używa on PoW? :)
Ja tam nie widzę prawie żadnych technicznych informacji. Sami zresztą mówią, że nie chcą ujawniać szczegółów:
W skrócie i bez zdradzania żadnych tajemnic opiera się na wykorzystaniu Bitcoina, sieci Tor oraz naszego autorskiego blockchaina.
Jeszcze tylko brakuje informacji, że system będzie miał zamknięty kod :)
W artykule nie widzę nic na temat otwartości, zaś Google w ogóle nie znajduje tego projektu.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości