Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Początkujący
Posty: 277
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 129
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Aeon » środa, 4 kwietnia 2018, 19:28

Sławomir Mentzen
W związku z opublikowaną dziś przez Ministerstwo Finansów informacją o opodatkowaniu kryptowalut, jutro (czwartek 05.04.2018) o 21:00 zapraszam na transmisję live na moim FB. Omówię konsekwencje tej informacji oraz odpowiem na wasze pytania.

Dla niezorientowanych: MF potwierdził konieczność płacenia PCC od zakupu kryptowalut oraz podatku dochodowego od transakcji wymiany kyrpto na krypto.

Co to oznacza powiem jutro, dziś tylko zaznaczę, że czekają nas setki postępowań w sądach o PCC, którego wymagać będzie skarbówka, a którego my nie będziemy chcieli płacić. I nie jesteśmy w tym sprawach przed sądem bez szans!
Zrodlo:
https://www.facebook.com/slawomirmentzen/



O autorze:
Sławomir Mentzen

Doktor nauk ekonomicznych UMK w Toruniu, posiada też licencjat z fizyki teoretycznej. Specjalista z zakresu prawa podatkowego, autor pracy doktorskiej dotyczącej długu publicznego. Filister Korporacji Akademickiej Kujawja. W latach 2007-9 prezes toruńskiego oddziału Unii Polityki Realnej. Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci.

Jestem doktorem nauk ekonomicznych, mam też licencjat z fizyki teoretycznej. Zawodowo zajmuje się podatkami, jestem też członkiem zarządu Wolności. Na początku 2016 roku zacząłem prowadzić bloga na Facebooku. Piszę o polityce, podatkach, ekonomii i gospodarce. Obecnie prawie wszystkie moje posty mają zasięgi liczączone w dziesiątkach tysięcy. Najlepsze posty dochodzą do kilkuset tysięcy odsłon.

Równolegle w ramach pracującego dla Wolności projektu Dobry Rząd napisałem 20 wolnościowych projektów ustaw i koordynowałem powstanie kolejnych 19. Zacząłem być też zapraszany na debaty, wykłady i spotkania.
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 19:36 przez Aeon, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: bl4ck » środa, 4 kwietnia 2018, 19:31

podbijam..
żeby jak jak więcej osób dowiedziało się jaki to chory kraj.

Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 9 listopada 2013
Reputacja: 838
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: pabloj » środa, 4 kwietnia 2018, 20:19

Będę obserwował temat. Prawo przecież niby nie działa wstecz więc jeśli oni teraz coś nowego nawymyśliali to jakim prawem miałoby to być stosowane do roku 2017? Raczej powinno obowiązywać od teraz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: bl4ck » środa, 4 kwietnia 2018, 20:25

@pabloj, przykro mi nic w prawie nie zmienili... po prostu po raz pierwszy wypowiedzieli się oficjalnie.

Weteran
Posty: 1214
Rejestracja: 9 listopada 2013
Reputacja: 838
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: pabloj » środa, 4 kwietnia 2018, 20:34

@bl4ck, http://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe ... stecz.html
Interpretacje prawne niby też nie powinny działać wstecz.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: redlumek » środa, 4 kwietnia 2018, 20:54

Jak się gra na małe stawki - do 1000zl to na szczęście od tych transakcji nie płaci się PCC

Początkujący
Posty: 154
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: prosto988 » środa, 4 kwietnia 2018, 20:57

@redlumek, jak to? Możesz rozwinąć?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: topnetdeal » środa, 4 kwietnia 2018, 20:57

Niestety, nie prawda. Prawa majątkowe nie są ujęte w limicie 1000 PLN zwolnionym z PCC : https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku ... ych/art-9/

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: redlumek » środa, 4 kwietnia 2018, 21:04

Macie rację - mój błąd - chyba że się udowodnienia są rzeczami ruchomymi. Jeśli MF uważa że w DG crypto to towar - to chyba można uznać że to rzecz ruchoma? ;)

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Kobukai » środa, 4 kwietnia 2018, 21:12

To chyba trochę za późno wydali to oświadczenie. Nigdzie nie widzę jasno określonych norm prawnych które mówią jak się rozliczać. To że wydali teraz oświadczenie po czasie to nie znaczy że musisz się z tym zgodzić. Masz prawo do swojej interpretacji i rozliczenia zgodnie z tym jak większość ludzi się rozlicza czy rozliczyło w tej kwestii tym bardziej że nie było i nadal nie ma żadnych regulacji tak naprawdę. To znaczy wypłaty - wpłaty = zysk, taką opcję oficjalnie też podawał bitbay. Jasne jak się naobiecuje ludziom rzeczy i pieniędzy których nie może się im dać to trzeba szukać dodatkowej kasy bez względu na cenę i najlepiej żebyśmy płacili 10 podatków od straty, zysku wymiany itd. W mediach jest wiele przykładów rozliczania z kryptowalut różne kancelarie się wypowiadały pomijając to że część z nich nie miało pojęcia o czym tak naprawdę mówi a dodatkowo każdy urząd skarbowy podawał inną opcje rozliczenia i interpretacje bo sami nie wiedzieli o co chodzi. Dużo interpretacji było sprzecznych ze sobą.
Wiele osób usłyszało w samym urzędzie opcje rozliczenia wypłaty - wpłaty. Najbardziej chyba powinni się obawiać ci którzy nie płacą w ogóle podatku. Nie wyobrażam sobie tego żeby teraz kogoś gnębić za to że zapłacił podatek zgodnie z ogólnie przyjęta zasadą bo nie było innych regulacji. Sprawa do przegrania chyba tylko w polskim sądzie. A tak moim zdaniem tu nie chodzi o te podatki tylko żeby zniszczyć tą branżę i zniechęcić ludzi. Banki ledwo zipią a gpw zyskała ostatnio miano najgorszej giełdy świata z której wyparowało 150 mld. w ostatnim czasie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Kluka » środa, 4 kwietnia 2018, 22:47

Widze ze psychole na gorze szaleja ;) PCC sobie wymyslili, ehh. Jak zwal tak zwal, byle by wyciagnac jak najwiecej. No coz.. Ale jak to wyglada np.
1. Gdy gielda jest zarejestrowana na takich Seszelach, jak np. BitMarket? Nie kupujemy wtedy w Polsce.
2. Jak sie ma PCC gdy sie ma rezydencje podatkowa zagranica? I w dodaku kupuje sie na takiekiej Seszelskiej gieldzie z domena .pl?

Dodano po 17 minutach 44 sekundach:
Pozatym to pcc to trzeba placic nawet od zakupu czegokolwiek na aukcji intenetowej powyzej 1000zl, kto to placi? to jakis idiotyczny, martwy podatek...
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 22:57

@Kluka,
Umowy te nie podlegają opodatkowaniu PCC (m.in.), gdy:
przedmiotem umowy są nieruchomości lub rzeczy ruchome znajdujące się za granicą albo prawa majątkowe wykonywane za granicą, jeżeli:
- umowa zawarta jest za granicą,
- kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce
jak interpretować " prawa majątkowe wykonywane za granicą" w przypadku krypto to ja nie wiem.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: obniski » środa, 4 kwietnia 2018, 23:01

W przypadku kupna krypto umowa jest zawierana w PL jeżeli kupujesz ja z fotela w dużym pokoju.

Nie ważne gdzie jest giełda ważne, gdzie Ty jesteś. :(

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Kluka » środa, 4 kwietnia 2018, 23:09

Bitmar pisze: @Kluka,
Umowy te nie podlegają opodatkowaniu PCC (m.in.), gdy:
przedmiotem umowy są nieruchomości lub rzeczy ruchome znajdujące się za granicą albo prawa majątkowe wykonywane za granicą, jeżeli:
- umowa zawarta jest za granicą,
- kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce
jak interpretować " prawa majątkowe wykonywane za granicą" w przypadku krypto to ja nie wiem.
Trzeba wysledzic w jakiej kopalni zostaly wykopane bity ktore sie kupilo. Obstawiam Chiny ;) Ooo to moze jakies clo za import niech jeszcze dolicza ;) masakra...

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
obniski pisze: W przypadku kupna krypto umowa jest zawierana w PL jeżeli kupujesz ja z fotela w dużym pokoju.

Nie ważne gdzie jest giełda ważne, gdzie Ty jesteś.
Umiejscowienie duzego pokoju to pojecie wzgledne ;)

Dodano po 2 minutach 1 sekundzie:
@obniski, rozumiem ze jestes pewien tego co piszesz, powaznie to zabrzmialo
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 23:12

@obniski, jakaś podstawa prawna? Czy to tylko Twoja opinia?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 351
Rejestracja: 3 marca 2018
Reputacja: 211
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: awos » środa, 4 kwietnia 2018, 23:27

Ja piernicze to nawet nie pod gorke ale pod jakies gorzysko.
Crypto to bardzo latwy target dla rzadu bo przeciez to nie gornicy (haha przesadzilem) ktorzy wyjda na ulicy w protescie. a wiadomo, ze to w zasadzie Amber 2.0 albo jeszcze gorzej :D (joke rzecz jasna)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: KryptoBanita » środa, 4 kwietnia 2018, 23:34

Górnicy nie wyjdą na ulicę, tylko wezmą przykład z Ciebie :mrgreen: Zamieszkają w ciepłym kraju :idea:

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: obniski » środa, 4 kwietnia 2018, 23:37

Jeżeli świadczysz usługę przez Internet dla firmy za granicą zawierasz z nia umowę. Obowiazek podatkowy powstaje w Polsce bo tu jest Twoje centrum interesów. I jest na to.podstawa prawna.

Zwróćcie uwagę, że jest tam stwierdzenie prawa majątkowe wykonywane za granicą. Jeżeli dokonujesz transakcji z PL to nie wykonujesz tego za granicą.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 23:49

@obniski, to nie jest podstawa prawna, ale "twoje zdanie", które nas nie interesuje
Tu masz przykład:
http://www.vat.pl/uslugi_elektroniczne_ ... g_7142.php
miejscem świadczenia usług elektronicznych świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu na terytorium Wspólnoty, przez podatnika, który posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi, poza terytorium Wspólnoty, a w przypadku braku takiej siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, posiada zwykłe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zwykłego pobytu poza terytorium Wspólnoty, jest miejsce, gdzie podmioty (podmioty – nabywcy usługi) te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu,
Dla podmiotów poza Wspólnoty jest podobnie.

Akurat to wiem, bo sam to przerabiałem. Jeśli sprzedam usługę reklamową firmie z zagranicy to miejscem świadczenia usługi jest kraj gdzie klient ma siedzibę a nie Polska. Z tym, że to jest w ustawie o VAT. Drążę temat jak to jest w przypadku PCC.

Początkujący
Posty: 277
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 129
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dr Sławomir Mentzen - Odpowiedź na informacje z Ministerstwa Finansów o konieczności opodatkowania kryptowalut

Postautor: Aeon » środa, 4 kwietnia 2018, 23:53

Jak urzędnicy robili np. nalot latem na jarmark pod Toruniem, gdzie babcie sprzedawały swoje wyroby bez kas fiskalnych i innych licencji, koncesji i pozwoleń, albo teraz wysyłają wezwania do nowożeńców z pytaniami o to ile dostali w kopertach, albo skad mieli pieniadze na wesele, to myslicie, ze po setki tysiecy zł dziennie z krypto sie nie schylą!? Mlodzi, przedsiebiorczy itak nie sa ich wyborcami a pieniadze na przekupienie motłochu za pińcet+ i inne lewackie, socjalistyczne (bo PIS to partia wybitnie lewicowa) pomysły musza brać! Czytałem czyjąś wypowiedz jakis czas temu, że rozmawiał z jedną urzedniczką Urzedu Skarbowego (czy czegos takiego), która w przypływie szczerości powiedziała, że pracuje tam juz kilkanascie czy wiecej lat, ale tak mocnego nacisku z "góry", żeby karać ludzi dosłownie za wszystko, nigdy jeszcze nie mieli! Chłopom pańszczyznianym zabierano około 30% tego co zarobili a Polakom teraz, niby wolnym ludziom w swoim własnym kraju ponad 40%!
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 kwietnia 2018, 00:02 przez Aeon, łącznie zmieniany 3 razy.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości