NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 11:17

@Bagder Podałem prosty przykład, że w ten sam sposób co FIAT, można "dodrukowywać" bitcoina, tj. tego samego BTC bank może przyjąć w depozyt i pożyczyć wiele razy. Albo to zaakceptuj albo znajdź argumenty przeciwne. To po pierwsze.
Po drugie - robisz jakieś dziwne założenie, że jak w obiegu jest "X" pieniądza, to trzeba brać odsetki od całej emisji z powietrza. A odpowiedz mi komu i dlaczego należą się odsetki od samej emisji pieniądza?
Po trzecie, historia o wpływie banków na zatory płatnicze to odlot kompletny. Nie masz żadnego uzasadnienia na potwierdzenie tezy o tym, że banki nie nadążają z obrotem finansowym za obrotem towarowym. Chyba, że są to opowieści szwagra kuzynki, co to kontrahentom opowiada, że miesiąc temu przelew zrobił ale bank pieniądze trzyma.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Canis Lupus » piątek, 2 lutego 2018, 11:21

Pietaszek pisze: tj. tego samego BTC bank może przyjąć w depozyt i pożyczyć wiele razy
do niedawna to byłoby niemożliwe ponieważ transakcje były w blockchain. A teraz wszystko się popierzyło.
stówka nie padła ale i tak było zajebiście.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 11:41

@Canis Lupus

Przykład:
1. Wpłacam 1 BTC jako depozyt.
2. Ty pożyczasz z banku 1 BTC i kupujesz ode mnie usługę szkolenia z podstaw finansów.
3. Wpłacam 1 BTC jako depozyt.

I niech będzie wszystko szło przez sieć blockchain. Z mojego jednego, jedniutkiego BTC zrobiły się 2BTC. Jeszcze raz powtarzam, mnożnik kreacji pieniądza działa niezależnie czy bazą monetarną będzie gotówka w bilonie i banknotach czy bitcoin.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Bagder » piątek, 2 lutego 2018, 11:45

@Pietaszek - zrób to obliczenie na zapałkach - i pokaż mi na końcu - jak stworzyłeś z jednej zapałki - dwie.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: ikswodnal » piątek, 2 lutego 2018, 11:46

Pietaszek pisze:
"Przyjmij sobie dla uproszczenia, że na świecie jest tylko jeden, mój BTC i jeszcze raz przeanalizuj przykład. Bank, działając na rezerwach cząstkowych może wyemitować dowolną ilość cyfrowego BTC, bez pokrycia w rzeczywistych coinach. "
Jakim cudem ten twój 1 BTC (choć niedoskonały Core) może się rozmnożyć?
Przecież to jest sprzeczne z białym papierem Satoshi Nakamoto!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Canis Lupus » piątek, 2 lutego 2018, 11:47

no właśnie w blockchain ta sytuacja nie jest możliwa. Wpłaciłeś gdzieś BTC to nie masz btc i tyle.
I po co chcesz wpłacać BTC do banku jako depozyt? Chyba zaczynamy poruszać się w oparach absurdu.
stówka nie padła ale i tak było zajebiście.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 12:02

@Badger BTC będzie w rzeczywistości jeden ale bank będzie miał w swoich zapisach dwa. I dwa razy go pożyczy :!: W ten sposób działa mnożnik na banknotach i zapisach w systemie bankowym. I dokładnie w ten sposób tworzy się sytuacja, w której pieniądza elektronicznego jest więcej niż gotówki. Albo mi wreszcie uzasadnij dlaczego mnożnik miałby nie działać na BTC albo weź sobie zamiast zapałki gruby kij ... i wiesz co dalej. :D

@Canis Lupus Sytuacja rzeczywistego pomnożenia BTC jest niemożliwa, tak samo jak dla banku niemożliwa jest sytuacja rzeczywistego pomnożenia banknotu. Ale mimo wszystko na zapisach na rachunkach, bank może "stworzyć" pieniądze. Dlaczego miałby nie móc w ten sam sposób "tworzyć" BTC? Wystarczy tego samego BTC przyjmować w depozyt i pożyczać. Przykład podałem prosty, możesz sobie transakcję przepuścić przez blockchain i tak wyjdzie, że bank mi jest winien 2BTC podczas gdy w rzeczywistości istnieje tylko jeden.
A będę wpłacać może dlatego, że bank będzie mi oferował oprocentowanie od lokaty w BTC. Aż taki absurd?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Bagder » piątek, 2 lutego 2018, 12:03

Absurdalny jest obecny system bankowy - pozwalający tworzyć jednemu podmiotowi określone dobro w imię w zasadzie niewiadomo czego. Gdyby wszyscy tak mogli - np. rolnik deponuje krowę w krowim banku i z banku nie wychodzi jedna krowa ale nawet 10 krów... i jeszcze jedną sobie pożyczy i zje, a bank nadal będzie miał 9 krów...a nawet 10 + odsetki - np. rogi....

Absurd - nie - taki właśnie jest obecny system bankowy...
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 12:11

@Bagder No ale powtarzam po raz kolejny, że wprowadzenie BTC zamiast FIAT do systemu bankowego niczego nie ograniczy w kreowaniu pieniądza. Tego samego BTC system bankowy będzie mógł przyjąć w depozyt i pożyczyć nieskończoną ilość razy.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Tokio » piątek, 2 lutego 2018, 12:11

Bagder pisze: rozumiem, że wyrywkowo czytasz, ale że insynujesz - rzeczy, których nie napisałem - nawet wprost cytując fragment mojego postu, tego to nawet już nie potrafię nawet nazwać... przynajmniej w cenzurowanych słowach.
No dobra, ale co zainsynuowałem, czego nie napisałeś?
Bagder pisze: Co do dyrektywy Brrd - tekst można znaleźć tutaj.. Przykładowy artykuł o możliwej konfiskacie pieniędzy, czego akurat ja nie napisałem - pisząc " nawet jak są środki w bankach gwarantowane przez państwo - to i tak nawet w tej gwarantowanej wysokości można pozbawić właściciela dostępu do nich".
Jak rozumiem, nie miałeś na myśli braku gwarancji 100 000 EUR, tylko co?

Fajnie, że się interesujesz. Moim postem nie chciałem Cię trollować, czy gasić. Jak będziesz chciał kontunować to śmiało, jak nie to trudno. Moim zdaniem mógłbyś się czegoś dowiedzieć, mogę się mylić.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: ikswodnal » piątek, 2 lutego 2018, 12:15

Pietaszek pisze: No ale powtarzam po raz kolejny, że wprowadzenie BTC zamiast FIAT do systemu bankowego niczego nie ograniczy w kreowaniu pieniądza.
Boszsz - Czy przeczytałeś choć - http://bitcoin.pl/o-bitcoinie/manifest-satoshi-nakamoto ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 128
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 98
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Wipqozn » piątek, 2 lutego 2018, 12:21

Bagder pisze:Niestety, w normalnym systemie kryptowaluty - nie ma miejsca na dodawanie sobie nieskończonej ilości kojnów.
Metronome.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 12:23

@ikswodnal no czytałeś i co ma tu do rzeczy manifest? Co to ma do rzeczy?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Bagder » piątek, 2 lutego 2018, 12:25

@Tokio -jeśli dobrze zrozumiałem - to depozyty gwarantowane wg dyrektywy - mają charakter uprzywilejowany. Jest to dośc rozwlekle opisane - ale sprowadzam to do stanu - w którym depozyt gwarantowany - zostanie zatrzymany na rzecz ratowania depozytariusza (banku), ale nie utracony :!: i następnie będzie spłacany przez 20 lat... To miałem na myśli o "braku dostępu". Jak w starym porzekadle o ruskim banku "masz, ale nie wybierzesz".
Stąd moje twierdzenie, że gwarancja depozytów - nie jest tym samym co wcześniej. Brak środków na pokrycie owych gwarancji przez fundusz to drugi aspekt tego problemu. Oczywiście - jak będzie w praktyce - to się mam nadzieję nie przekonamy.

@Pietaszek - mimo nawet technologii, o której wspomina @Canis Lupus - liczba bitkojnów, zapałek i krów nie zwiększy się w banku. Powstanie dług do banku - który będzie musiał być spłacony w inny sposób - np. za zapałkę - orzechami itd... System zaś pieniądza fiat - oparty zaś jest na długu - stąd Twoje wyobrażenie - że uprzywilejowany podmiot może sobie pomnażać również inne dobra.

Jeśli nadal masz wątpliwości - zdeponuj w banku niepowtarzalne dzieło: załóżmy Damę z gronostajem - i powiedz mi, czy bank może zarachować - w księgach dwie oryginalne Damy z gronostajem? Jeśli by tak zrobił - zostałby natychmiast oskarżony o jawne oszustwo...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Canis Lupus » piątek, 2 lutego 2018, 12:27

Pietaszek pisze: wprowadzenie BTC zamiast FIAT do systemu bankowego
Zafiksowałeś się na wprowadzaniu BTC do systemu bankowego a chodzi wprowadzenie BTC zamiast systemu bankowego.
stówka nie padła ale i tak było zajebiście.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Tokio » piątek, 2 lutego 2018, 12:36

Bagder pisze: jeśli dobrze zrozumiałem
Jeśli tak, to bardzo dobrze zrozumiałeś i miałeś rację. Depozyty do 100 są gwarantowane, ale nie jest gwarantowany ich czasu zwrotu i odsetki za ten okres.

Jednak w każdej sytuacji tą 100 da się wyciągnąć, zwiększając rezerwy bilansowe. To odwlekanie ja bardziej rozumiem jako decyzję polityczną, np. "gnuśnym Grekom" oddamy za 10 lat, a "pracowitym Niemcom" możemy od razu:)

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Pietaszek » piątek, 2 lutego 2018, 12:56

@Badger A czy liczba banknotów i monet pomnoży się w banku jeśli zdeponujesz tam banknoty i monety? Nie. Ale system bankowy może wykreować nie istniejący w gotówce pieniądz, który jest wielokrotnie pożyczany i znowu deponowany przez różne podmioty. Tak samo może wykreować nie istniejący faktycznie BTC, który będzie zapisem na rachunku bankowym. To jest prosta logika, której nie potrafisz załapać.

Tak przy okazji, masz w ogóle pojęcie jak działa schemat tego, co nazywasz drukowaniem pieniędzy przez bank? Bo mam wątpliwości.

@Canis Lupus A nie zauważyłem, żeby chodziło o wprowadzenie BTC zamiast systemu bankowego. Zmiany w technologii BTC wcale tego nie potwierdzają, a wręcz zaprzeczają. Lightning network to prosta droga do centralizacji przepływu BTC. Większość inwestycji nastawiona jest na zysk, wszyscy w d.. mają resztę. Wiem, wiem satoshi itp. ale tak naprawdę większość tutaj piszących podtarłaby się manifestem za parę złotych. Rozwój BTC jako systemu transakcyjnego musi doprowadzić do powstania instytucji depozytowo-kredytowych, ponieważ istnieje popyt na odsetki i popyt na kredyt. Powstaną więc banki operujące w BTC, to jest nieuniknione.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Bagder » piątek, 2 lutego 2018, 13:16

@Pietaszek - opowiedz mi o tej magicznej technologii - kreowania nie istniejącego faktycznie BTC. Może też sobie dopiszę kilka bitków do portfela przed weekendem...
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Tokio » piątek, 2 lutego 2018, 13:17

Canis Lupus pisze: no właśnie w blockchain ta sytuacja nie jest możliwa. Wpłaciłeś gdzieś BTC to nie masz btc i tyle.
Zobacz, wpłacasz mi 1 BTC. Nawet nie muszę jak pionierzy otwierać sejfu i zatrudniać ochroniarzy. I wszyscy wiedzą, że mam 1 BTC. Mogę go pożyczać, na początek wystawić notę, potem weksel i nagle wszystko jest takie samo:)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

Postautor: Canis Lupus » piątek, 2 lutego 2018, 13:20

@Tokio, nie wiem po co miałbym Ci wpłacać btc. Ale jak chcesz podam Ci adres, Ty wpłacisz btc mi a ja Ci prześlę pocztą papierek z napisem btc. I Ty sobie coś rób z tym papierkiem a ja sobie zostawię btc.
-
stówka nie padła ale i tak było zajebiście.

Wróć do „Bitcoin w mediach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości