[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Jaką walutę wybrałeś przy składaniu roszczenia

JPY
15
16%
BTC
78
84%

Liczba głosów: 93
Weteran
Reputacja: 6622
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: ekonokomik » czwartek, 25 lipca 2019, 09:09

the_prince pisze: poniedziałek, 22 lipca 2019, 21:54Podatek raczej można podciągać pod 19%, jako, że dochód pochodzi ze sprzedaży kryptowaluty, ale wiadomo, że z takimi pytaniami to do doradców podatkowych.

Nie jestem doradcą podatkowym, ale imho to co sprzedajesz to długi (roszczenie).

I tu pojawia się ciekawa kwestia, którą też warto wyjaśnić z doradcą podatkowym przed przyjęciem oferty: jeśli ktoś zarobił swoje BTC handlując na goxie i zapłacił w 2014 (lub wcześniej) podatek, to czy sprzedając teraz roszczenie znów powinien zapłacić jakiś podatek (PPC? dochodowy?).

A jeśli ktoś nie zapłacił w 2014 podatku przyjmując, że nie ma od czego, bo przecież nie tylko nic nie zarobił a wręcz stracił, a teraz po sprzedaży roszczenia spróbuje zapłacić podatek od tej transakcji, to czy US nie powie: "Chwila, ale podatek to nam się należał 5 lat temu, bo wtedy był dochód. To, że ktoś Pana/Panią okradł nie ma wpływu na obowiązek podatkowy."

:roll:

Dyskutant
Awatar użytkownika
Reputacja: 96
Reputacja postu: 
0

Postautor: Jahu » czwartek, 25 lipca 2019, 09:55

Też dostałem pismo. Oczywiście nie zastanawiam się tylko sprzedaję i będę się z was śmiał jak przez lata będziecie w nerwach śledzić newsy o tym jak Coinlab was okrada. Serio, ile jest do odzyskania? Może, podkreślam MOŻE dwa razy tyle ile oferują, bo więcej jest niemożliwe i to nie teraz ale najprędzej za kilka lat. Poza tym pozbycie się tego problemu, skasowanie całej korespondencji, wątków na forach i zapomnienie o sprawie jest dla mnie bezcenne. Szczerze to sprzedałbym za połowę tego. Kiedyś nawet chciałem sprzedać za $100 za BTC, ale nikt nie chciał kupić.
Obrazek

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » czwartek, 25 lipca 2019, 10:16

wszystko zalezy od ceny BTC w momencie ewentualnej wyplaty (o ile wyplaca w BTC)
get rich or die trying

Początkujący
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wisnia6 » piątek, 26 lipca 2019, 00:23

Jahu

Zajrzyj tutaj za kilka lat, albo jak będzie głośno, że gox oddaje coiny. Wtedy to my będziemy mieli pierścień, a twoje nowe auto już przestanie błyszczeć.

Jeśli do tej pory radziłeś sobie bez tej kasy, to nie ma sensu teraz odpuszczać. CoinLab łapie się brzytwy, bo co mu szkodzi spróbować ale w życiu nie dostanie tej kasy.

Też dostałem list i uważam, że jeśli są w stanie zapłacić 900$ za gox coina i rozsyłac do ludzi listy, to nie ma się czego obawiać.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 1723
Reputacja postu: 
0

Postautor: domator » piątek, 26 lipca 2019, 07:01

robithc pisze: czwartek, 25 lipca 2019, 10:16wszystko zalezy od ceny BTC w momencie ewentualnej wyplaty (o ile wyplaca w BTC)
Nie, nie zalezy. Jesli uwazasz ze BTC wzrosnie i dlatego zyskasz na ewentualnym zwrocie od syndyka to sprzedaj teraz dlug i kup BTC. W ten sposob uniezaleznisz sie od kursu.
BTW: co oni chca kupic? roszczenie w BTC tylko? A jak ja mialem kase w EUR i takie roszczenie zglosilem to rozumiem ze nie sa tym zainteresowani? Bo ich wylicznie wartosci mojego roszczenia jest dziwne...
BitXpress - najprostszy kantor wymiany kryptowalut.
BitFilar - kryptoemerytura.
bitcoinaverage.pl - średni kurs BTC z giełd w PL

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » piątek, 26 lipca 2019, 07:44

domator pisze:
robithc pisze: czwartek, 25 lipca 2019, 10:16wszystko zalezy od ceny BTC w momencie ewentualnej wyplaty (o ile wyplaca w BTC)
Nie, nie zalezy. Jesli uwazasz ze BTC wzrosnie i dlatego zyskasz na ewentualnym zwrocie od syndyka to sprzedaj teraz dlug i kup BTC. W ten sposob uniezaleznisz sie od kursu.
BTW: co oni chca kupic? roszczenie w BTC tylko? A jak ja mialem kase w EUR i takie roszczenie zglosilem to rozumiem ze nie sa tym zainteresowani? Bo ich wylicznie wartosci mojego roszczenia jest dziwne...
Tutaj gosc wyliczyl po ile musialby byc BTC zeby oplacalo sie sprzedac claim i kupic za to na hodl. https://www.reddit.com/r/mtgoxinsolvenc ... urce=share
Czekam tyle lat. Poczekam i rok dwa a moze po drodze pojawi sie fundusz co da np 1500$ ;)
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
3

Postautor: ekonokomik » piątek, 26 lipca 2019, 11:41

@robithc @domator Sprawa jest złożona. Łatwo wyliczyć, że nie opłaca się sprzedać roszczeń, jeśli BTC nie spadnie < $2K5. Ale w tym rachunku trzeba też uwzględnić ryzyka, czas oczekiwania itd.
A nawet bez tego, spadek <$2500 w ciągu najbliższych 2 lat (zakładam, że maksymalnie tyle przeciągnie się sprawa) mieści się całkowicie w realnym prawdopodobieństwie.

Ktoś może też spojrzeć z dystansu, zapomnieć na chwilę o BTC i jego bańkach i powiedzieć tak: "Odzyskuję wszystko co straciłem w 2014 (po tamtym kursie) + 100% zysku, co jest niezłym wynikiem nawet gdybym te pieniądze inwestował w tradycyjny sposób przez 5 lat."

Wg mnie, jest też pewne ryzyko sprzedaży roszczenia przy dużej sumie: jeśli jesteś osobą prywatną i nagle dostaniesz przelew np. na milion od firmy z USA, to idę o zakład, że po godzinie Twoje konto bankowe będzie zablokowane, a po kilku dniach dostaniesz wezwanie od GIIF z prośbą o wyjaśnienie co to za kasa i za co. Niby wszystko będzie legalne i w końcu się wyjaśni, ale diabli widzą jak długo i głęboko będą drążyć. A jak wiadomo historii transakcji z goxa (a w przypadku niektórych nawet z bitomat.pl) już nie wyciągniemy.

Można powiedzieć, że to samo wydarzy się po przelewie od syndyka z Japonii, ale sądzę, że tu sytuacja będzie trochę lepsza: syndyk jest przedstawicielem sądu Japonii. Uznanie przez niego roszczenia i wypłacenie pieniędzy z wszystkimi "pieczątkami" japońskiego sądu, może automatycznie zmniejszyć podejrzliwość naszych władz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » piątek, 26 lipca 2019, 11:45

Oni proponuja tez platnosc w btc z tego co kojarze. Dostajesz btc -> bitomat i tyle z podatku ;)
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » piątek, 26 lipca 2019, 11:54

@robithc Nie chodzi o podatek. Podatek to drobiazg i zakładam, ze każdy chętnie go zapłaci ;) GIIF to organ, który zajmuje się przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. A to już nie są żarty.

Dlatego wzięcie za sprzedaż roszczenia zapłaty w BTC, to imho jeszcze bardziej ryzykowny wybór. Bo sprawy przepływów komplikują się jeszcze bardziej. A USA to nie Burkina Faso ani Seszele. Wymiana informacji Polska <> USA funkcjonuje pewnie nieźle. Tamta firma działając legalnie zaksięguje tę transakcję, zostanie po niej ślad z Twoimi danymi.
A w mojej prywatnej ocenie, od kilku lat wszelkie transakcje związane z kryprowalutami są starannie monitorowane przez odpowiednie służby. U nas też.
Wiem, że ktoś może nazwać mnie paranoikiem, ale wyznaję zasadę: oczekuj najlepszego, bądź gotowy na najgorsze :) Lepiej dmuchać na zimne.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » piątek, 26 lipca 2019, 12:08

ekonokomik pisze: piątek, 26 lipca 2019, 11:54Wymiana informacji Polska <> USA funkcjonuje pewnie nieźle.
Mieszkam obecnie w kraju gdzie rzad najpierw powiedzial ze oni nie rozumieja crypto i nie chca miec z tym nic wspolnego :D a teraz wprowadzili tylko podatek 10% od zyskow z crypto (tak jak u nas podatek Belki). Pasowaloby mi dostac zwrot teraz i to rozliczyc tutaj, ale zanim ta afera sie skonczy to bede pewnie spowrotem w Polsce (albo Azji jak moj plan wypali)
btw to czekam na jakis film sensacyjny z doborowa obsada z Hollywood na podstawie tej historii bo zwrotow akcji i teorii jest duzo 8-)
get rich or die trying

Początkujący
Reputacja: 320
Reputacja postu: 
0

Postautor: jondoexxx » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 13:46

Czołem,

Mam pytanie odnośnie Mt.Goxa. Spotkałem właśnie znajomego z Norwegii, który miał na Mt.Gox kilka BTC. Pokazał mi przed chwilą email, w którym piszą iż może starać się o claim, bo w bazie danych widnieje jako iż posiadał tam dodatnie saldo, tylko, że miał złożyć claim do maja, a się spóźnił. Czy teraz jest możliwość zrobienia czegokolwiek? Wydaje mi się, że gdzieś widziałem informację o tym, że proces się przedłużył i znów można składać roszczenia?

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja: 2005
Reputacja postu: 
0

Postautor: fusywszklanejkuli » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 13:56

@jondoexxx, może być kłopot, musiałby mieć bardzo dobre grounds not attributable to him, ponieważ:
Q1 Is it too late to file proofs of rehabilitation claims?
A1 Under the Civil Rehabilitation Act of Japan, if you were unable to file a proof of your rehabilitation claim by the deadline (in this case, October 22, 2018) due to grounds not attributable to you, you may file a proof of your rehabilitation claim only within one month after the relevant grounds cease to exist.
Please note that if you file your proofs of rehabilitation claims via the System (i.e., the Online Method) they will not be accepted, so please file them via the Offline Method (i.e., prepare Proof of Rehabilitation Claims and post them to the Office of the Rehabilitation Trustee).

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:02

Czy ktos z forum ma wykupiony dostep do forum mtgox legal??

Na telegramie krazy info ze jakas firma prawnicza z rosji oferuje odzyskanie 200k skradzionych Btc(innych niz posiada syndyk) od jakis hakerow w zamian za mega prowizje... oferta jest na forum. Andy Pag sie z nimi niby kontaktowal. Ktos moze potwierdzic? Brzmi nieprawdopodobnie ale w tej sprawie nic mnie juz nie zdziwi
get rich or die trying

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
4

Postautor: robithc » poniedziałek, 2 września 2019, 13:45

https://t.me/MtGoxRecovery

na tej grupie telegram jest podsumowana cala afera z rosja i co sie teraz dzieje. Polecam szczegolnie zobaczyc pdf'y ktore sa tam udostepnione np nakaz aresztowania Vinnika, postawione mu zarzuty i caly opis polaczen btc-e z mtgox i innymi serwisami (dokument sadowy z USA) Jest tam tez dokument z oferta Rosyjskiej kancelarii prawnej, co ciekawe podaja oni jakies adresy gdzie lacznie jest okolo 200k BTC. Duzo tego i jeszcze nie wszystko ogarnalem ale obecnie duzo sie dzieje.

tutaj glowna grupa na ktorej toczy sie dyskusja na temat sprawy

https://t.me/mtgoxcreditors

btw dziwne ze nikt tutaj na ten temat nie mowi

Obrazek

ten fragment jest ciekawy, wprost mowi ze czesc skradzionych BTC z Goxa trafilo na BTC-E.
W duzym skrocie Ruscy twierdza ze sa one do odzyskania.
get rich or die trying

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wisnia6 » poniedziałek, 2 września 2019, 17:46

Myślę, że jeśli będzie coś do odzyskania, to syndyk się o tym dowie, lub już wie, tylko ma zbyt mało wiadomości, żeby mógł nam je przekazać. Z drugiej strony z ruskimi, to zawsze było jak ze złodziejem, złapiesz go za rękę, a on powie, że to nie jego ręka. Jako jeden z nielicznych krajów poza Koreą Północną ma wyrąbane na to co ludzie chcą od nich wyegzekwować i obawiam się, że tutaj też będzie z tym problem.

Mimo wszystko, dobrze, że śledzisz co się dzieje na świecie i przekazujesz nam do wiadomości.
Ja nawet jeśli nic nie piszę, to maks co kilka dni tu zaglądam.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
1

Postautor: robithc » poniedziałek, 2 września 2019, 18:56

Wisnia6 pisze:Myślę, że jeśli będzie coś do odzyskania, to syndyk się o tym dowie, lub już wie, tylko ma zbyt mało wiadomości, żeby mógł nam je przekazać. Z drugiej strony z ruskimi
syndyk jest na biezaco, uzytkownicy do niego pisali. Podobno probowal tez nawiazac kontakt z ruskimi ale nie odpisuja mu ;) wiekszosc ludzi tez podchodzi do nich bardzo sceptycznie. Jedyny plus to taki ze skoro ktos probuje ugrac na tym kase to cos jest na rzeczy i mam nadzieje ze znajdzie sie wiecej coinow niz te 140k ktore ma syndyk. Minelo juz sporo czasu ale wciaz wierze ze bedzie to najlepszy longterm hodl w historii :D
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 2 września 2019, 22:53

robithc pisze: poniedziałek, 2 września 2019, 13:45ten fragment jest ciekawy, wprost mowi ze czesc skradzionych BTC z Goxa trafilo na BTC-E.

A to nie USA zgarnęło aktywa btc-e jakieś dwa lata temu?

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » wtorek, 3 września 2019, 07:37

ekonokomik pisze:
robithc pisze: poniedziałek, 2 września 2019, 13:45ten fragment jest ciekawy, wprost mowi ze czesc skradzionych BTC z Goxa trafilo na BTC-E.

A to nie USA zgarnęło aktywa btc-e jakieś dwa lata temu?
Tak USA. To wlasnie dokument na podstawie ktorego to zrobili. Chodzilo mi o to ze jest wprost powiedziane ze czesc srodkow jest z Goxa. I teraz pytanie jest czy ci "prawnicy" i ich mocodawcy maja dostep do innych monet czy znalezli sposob na polaczenie obu spraw i odzyskanie tych zajetych przez USA. Termin ich propozycji to niby 8 wrzesnia. Co ciekawe w tym okresie w Rosji wchodzi nowe prawo dotyczace krypto. Sam do konca tego wszystkiego nie rozumiem najlepiej niech sie kazdy sam zapozna Obrazek
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
1

Postautor: ekonokomik » wtorek, 3 września 2019, 08:26

@robithc ale ja już naprawdę nie chcę więcej pieniędzy! :lol:
Wystarczy mi, że rozdzielą kasę jaką syndyk uzyskał ze sprzedaży i te 140 tys. BTC/BCH. Każda kolejna sprawa, nawet jeśli będzie iluzoryczną szansą odzyskania jakichś dodatkowych monet, tylko wydłuży procedurę o kolejne lata :(

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Wisnia6 » środa, 4 września 2019, 22:04

Jak się komuś śpieszy, to mógł opylić za 900 USD. Ja już od dawna goxa traktuję jako lokata długoterminowa. Pewnie gdyby nie ta "strata", to już dawno bym wydał to, co tam było, a tak leży i czeka na lepsze czasy.

Nowy samochód po kilku latach straci blask, a jak się dłużej poczeka, to może w końcu pójdę na swoje, poza tym przynajmniej jest o czym marzyć. :D

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”