[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Jaką walutę wybrałeś przy składaniu roszczenia

JPY
15
16%
BTC
77
84%

Liczba głosów: 92
Początkujący
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: rekin » piątek, 5 października 2018, 10:29

Witam. Mam kłopoty z wypełnieniem wniosku online. Po zalogowaniu do systemu i zatwierdzeniu danych, które same wskakują nic się dalej nie dzieje. Nie przychodzi potwierdzenie na maila a powinno. Jest tylko mail informujący, że nastąpiło logowanie do systemu. Jeżeli zaloguję się ponownie wyskakuje info, że claim jest nie wypełniony.
Czy miał ktoś taką sytuację?

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja: 125
Reputacja postu: 
0

Re: [RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » piątek, 5 października 2018, 12:18

@rekin, dzieje sie tak za kazdym razem?

Ja mialem podobna sytuacje, spowodowana, tak mi sie wydaje, zbyt dlugim wypelnianiem claima. Zalogowalem sie jeszcze raz, wypelnilem wszystko bardzo szybko i poszlo OK.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: rekin » piątek, 5 października 2018, 12:34

Tak. Kilka prób i za każdym razem tylko e-mail , że byłem zalogowany. Przy kolejnym logowaniu informacja:

Status of your proof of rehabilitation claim
You have not filed a proof of rehabilitation claim

Szybko do tej pory nie próbowałem( zawsze kilka minut od zalogowania do zatwierdzenia).

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » piątek, 5 października 2018, 14:31

Po 5 lub 10 min system wylogowuje i to moze byc przyczyna
get rich or die trying

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: rekin » piątek, 5 października 2018, 16:39

Zalogowałem się i w ciągu minuty zatwierdziłem.
Tym razem na czerwono:

The filing of your proof of rehabilitation claim is NOT completed yet. Please confirm whether your proof of rehabilitation claim is correct, click the check box, and click the “COMPLETE FILING YOUR PROOF OF REHABILITATION CLAIM” button to complete the filing.

Dodano po 7 minutach 48 sekundach:
Dziwne to wszystko. Teraz w końcu poszło jak uzupełniłem opcjonalny blok( nie wszystkie pola) - Details originally registered with the MTGOX Bitcoin exchange.

Gaduła
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0

Postautor: Disi » wtorek, 16 października 2018, 15:59

Sprawa szybka. Olałem temat MtGoxa i chyba tylko raz gdzieś tam po drodze logowałem się aby zobaczyć ile miałem niby na koncie fiatów oraz bitów przy upadku. Następnie temat zakopałem głęboko żeby się nie wkur.... Obecnie natrafiłem na info że niby można coś tam odzyskać. Odblokowałem skrzynkę i okazało się że maile z MtGoxa dalej przychodzą.
Nie pamiętam haseł, nie pamiętam co i kiedy klikałem w związku z procesem upadłościowym, nie pamiętam czy dostawałem jakieś numery wniosku/potwierdzenia roszczeń. Raz przyszło coś tradycyjną pocztą, ale chyba tego nie odesłałem, a maile były olewane.

I teraz następujące pytanie:
Czy jest jeszcze możliwość załapania się na pokład?

Jeżeli tak czy jest ktoś z Dolnego Śląska do kogo mógłbym podjechać żeby pomógł mi wypełnić i złożyć ten wniosek metodą offline?
smok pisze:Za chwile (kurs) podskoczy do góry to Wam zęby powybija :P

Orator
Reputacja: 156
Reputacja postu: 
0

Postautor: Lechu » wtorek, 16 października 2018, 16:07

@Disi, tak jest możliwość:

The deadline for filing proofs of rehabilitation claim is October 22, 2018 (Japan time).

Gaduła
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0

Postautor: Disi » wtorek, 16 października 2018, 16:12

@Lechu termin wiem, że jeszcze jest do 22.10. Pytam czy jak nie pamiętam haseł, nie znam stanu konta i nie wypełniałem pewnych kroków po drodze, to bez tych danych mogę wypełnić i wysłać niepełny formularz? Może ktoś to już robił?
smok pisze:Za chwile (kurs) podskoczy do góry to Wam zęby powybija :P

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: the_prince » wtorek, 16 października 2018, 17:21

Polecalbym Ci zadzwonic. Gadalem z konsultantem w sprawie dokumentu potwierdzajacego dla US/banku i byl calkiem kompetentny.

Phone: +81-3-4588-3922
6:00 - 15:00 polskiego czasu

Najwiekszym utrudnieniem w Twoim przypadku jest brak znajomosci stanu konta. Starego hasla nie przypomnisz sobie? Teoretycznie mozesz tez probowac sie ratowac szukajac tego stanu kont w bazie danych z leakow.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » wtorek, 16 października 2018, 18:02

the_prince pisze:Polecalbym Ci zadzwonic. Gadalem z konsultantem w sprawie dokumentu potwierdzajacego dla US/banku i byl calkiem kompetentny.
Co odpowiedzieli w tej sprawie ??
get rich or die trying

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: the_prince » wtorek, 16 października 2018, 18:07

Powiedzieli, ze sprawa zostanie przekazana syndykowi do rozpatrzenia. Konsultant dobrze rozumial o co chodzi i nie robil problemow, wypytal co i jak i powiedzial, ze moge oczekiwac na odpowiedz na maila (pewnie za pare miechow). Oczywiscie, czy sie to uda, to sie jeszcze okaze - dlatego tak jak pisalem wczesniej, zachecam innych do wykonania podobnego telefonu.

Weteran
Reputacja: 6437
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » środa, 17 października 2018, 08:40

@the_prince, ja się bardzo cieszę, że wszystko z syndykiem można załatwić online i to nawet bez podpisów elektronicznych itp. ale myślę, że na koniec CR, przed wypłatami, jakieś papiery i podpisy jednak przepłyną w obie strony. :roll:

Wysłanie komuś z drugiego końca świata, na konto bankowe, często sporej sumy pieniędzy, może oznaczać problemy i konieczność wyjaśnień nie tylko wobec US, ale GIIF czy nawet prokuratury. A te urzędy osadzone głęboko w polskiej rzeczywistości dostałyby pewnie zajadów ze śmiechu, gdybyś jako potwierdzenie, że przelewu dokonał legalnie japoński sąd pokazał jakieś maile ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » środa, 17 października 2018, 10:42

Myślałem ostatnio znowu o tej całej sprawie w kwestii podatków i nie daje mi spokoju ;)
Załóżmy taką sytuacje:
przelałem 10 000 PLN na MTGOX, kupiłem za to 10 BTC. Giełda zhakowana,mijają 4 lata i zwracają środki.
z 10 BTC powiedzmy że oddają 20% czyli 2 BTC, plus z tego co mi wiadaomo oddają też wartość BTC z dnia hacku, czyli mniej wiecej te 10 000 PLN za które kupiłem moje 10 BTC, plus np 2 Bitcoin Cash z forków.
czyli po tym jak wpłaciłem tam 10 0000 PLN po 4 latach dostaje 10 000 PLN plus 2 BTC i forki. BTC nie sprzedaje od razu tylko wypłacam na prywatny portfel.

Gdzie tu jest miejsce na płacenie podatku ? BTC otrzymam na giełde w formie BTC , gotówkę na konto.
Zakładając że mamy papier od syndyka że to rekompensata to w którym miejscu nasz kochany US może się do czegoś przyczepić?
get rich or die trying

Dyskutant
Reputacja postu: 
0

Postautor: tenior » środa, 17 października 2018, 14:07

nic ci nie zrobią jeśli Ci wypłacą w btc i te twoje 10k pln które wpłacałeś wcześniej

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
2

Postautor: the_prince » środa, 17 października 2018, 14:35

@robithc sprawa nie jest taka oczywista. Jeżeli powiedzmy dzisiaj kupisz 1 BTC za 24k zł, jutro kurs urośnie do 25k i sprzedasz z tego 0,96 BTC za 24k, czyli tak jakby „nie wypłacasz więcej niż zainwestowałeś”, to podatek zapłacisz na zasadzie:
- sprzedałeś 0.96 BTC za 24k
- te 0.96 BTC kosztowało Cię wczoraj 23040
- zysk z transakcji wychodzi 960 zł i ta kwota jest podstawą opodatkowania

W opisanym przez Ciebie przypadku widzę to następująco (jest to jedynie moja prywatna opinia, nie jestem DP)
- wpłaciłeś na Goxa 10k i kupiłeś 2 BTC
- w wyniku utraty środków Twoje BTC zamienia się w (spekulacja) 0.4 BTC, jednak dopóki nic nie sprzedasz za fiat, nie masz straty
- w wyniku forku dostajesz 0.4 BCH (optymistycznie zakładam, że nie dochodzi tutaj do zdarzenia podatkowego)
- syndyk w Twoim imieniu sprzedaje część BTC i BCH, powiedzmy 0.08 z obu za razem 10k pln (wiem, że to jeszcze nie ten kurs, ale już tak policzmy żeby mój przykład pasował do Twojego ;))
- syndyk zwraca Ci 0.32 BTC, 0.32 BCH i 10k pln
- moim zdaniem w momencie, gdy syndyk przekaże Ci te 10k zł ze sprzedanych 0.08 BTC i BCH, następuje zdarzenie podatkowe. Za te 0.08 wcześniej zapłaciłeś 400 zł i potencjalnie możesz próbować traktować je jako koszt, choć nie wiem czy zostanie uznany po tylu latach/bez DG. Ale jeśli tak to podstawą opodatkowania, w opisanym przykładzie, będzie 9600 zł.

Wygadany
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » środa, 17 października 2018, 15:16

the_prince pisze:
- moim zdaniem w momencie, gdy syndyk przekaże Ci te 10k zł ze sprzedanych 0.08 BTC i BCH, następuje zdarzenie podatkowe. Za te 0.08 wcześniej zapłaciłeś 400 zł i potencjalnie możesz próbować traktować je jako koszt, choć nie wiem czy zostanie uznany po tylu latach/bez DG. Ale jeśli tak to podstawą opodatkowania, w opisanym przykładzie, będzie 9600 zł.
w sumie racja, syndyk SPRZEDAŁ te BTC po danej cenie, tu mogą się przyczepić :shock:
get rich or die trying

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: the_prince » środa, 17 października 2018, 16:36

ekonokomik pisze:A te urzędy osadzone głęboko w polskiej rzeczywistości dostałyby pewnie zajadów ze śmiechu, gdybyś jako potwierdzenie, że przelewu dokonał legalnie japoński sąd pokazał jakieś maile ;)
Też tak uważam - na maila mają odpisać w celu ustosunkowania się do mojej prośby o wersję papierową złożonej na infolinii. Obawiam się, że przy ok. 24 tysiącach złożonych claimów syndykowi nie będzie chciało się z automatu niczego drukować i wysyłać, lub co gorsza podpisywać i podbijać pieczątką, jeżeli tylko prawo nie będzie tego od niego wymagało. Może łatwiej będzie mu to zrobić dla jakiejś grupy osób na życzenie.

Weteran
Reputacja: 6437
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » środa, 17 października 2018, 22:40

@tenior, @robithc, @the_prince, z całym szacunkiem Panowie, ale bajdurzycie równo :P
Kiedyś ktoś na forum wnosił, aby każdy kto wypowiada się o prawie lub podatkach a nie jest specem od tych dziedzin, obowiązkowo dodawał na końcu wypowiedzi dopisek: "tak mi się wydaje". ;)
Z wypowiedzi wnoszę, że żaden z Was nie jest ani specem w tych dziedzinach, więc piszecie jak wam podpowiada rozsądek.
A podejście zdroworozsądkowe do prawa czy podatków jest... nierozsądne ;) i być może kosztowne.

Parę stron wcześniej dyskutowałem chwilę na podobny temat z Bitmarem:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=527234#p527234

Więc jeśli mój claim zostanie uznany, to jak tylko syndyk ogłosi sposób podziału i wypłaty środków, lecę do najlepszego speca od podatków od krypto, a potem dla pewności do drugiego ;)

PS. Przy większych kwotach przelewów (od kilkudziesięciu tysięcy w górę), to nie zdziwiłbym się, gdyby na dzień dobry bank zablokował klientowi konto, do wyjaśnienia sprawy z GIIF.
Tak mi się wydaje 8-)

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
1

Postautor: the_prince » środa, 17 października 2018, 22:52

@ekonokomik, jeżeli nie dojrzałeś, to w mojej wypowiedzi jest "klauzula"
the_prince pisze: (jest to jedynie moja prywatna opinia, nie jestem DP)
A co do doradców podatkowych wiadomo, że przy grubszych sprawa się bez nich nie obejdzie i dyskusje tutaj nie mają chyba nikomu z większą kasą zastąpić wizyty u nich, tym bardziej że kwestia ew. wypłaty to pewnie rok lub więcej. Mimo to, zdajmy sobie jednak sprawę, że DP to też ludzie i szczególnie w sprawie nietypowej jak kryptowaluty, a już sprawie Mt. Gox to w ogóle, nawet ci obeznani z krypto będą musieli trochę podumać i pomyśleć kreatywnie, kto wie czy nie będzie trzeba samemu proponować im jakiś rozwiązań. Opinia DP to nie wyrocznia, tym bardziej że różni doradcy potrafią prezentować różne opinie, "wykosztowanie się" nawet na najdroższego nie musi z automatu rozwiewać wszystkich wątpliwości, a decyzja co zrobisz i ryzyko należy ostatecznie do Ciebie. Dlatego uważam, że wyrobienie sobie jakiejś osobistej opinii, w ramach choćby luźnej dyskusji na forum, nie zaszkodzi.

Początkujący
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0

Postautor: Asmiran » piątek, 19 października 2018, 11:02

Wątpliwości będą rozwiane, jeżeli ktoś z was wystąpi z prośbą o interpretacje przepisów podatkowych pod wyżej wymienionym kątem do US.
Kto na ochotnika?

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”