[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Jaką walutę wybrałeś przy składaniu roszczenia

JPY
15
16%
BTC
76
84%

Liczba głosów: 91
Weteran
Reputacja: 6045
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: ekonokomik » środa, 3 października 2018, 00:16

W jakim czasie po złożeniu claima online dostaliście jakieś potwierdzenie o przyjęciu/odrzuceniu roszczenia (o ile w ogóle)?

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 8435
Reputacja postu: 
1

Postautor: Wymazywanie » środa, 3 października 2018, 00:48

@ekonokomik, Jak ktoś ma dużo sianka w Goxie i faktycznie dostanie się te sianko w końcu, może lepiej przemyśleć, by spierdzielić na rok (czy tam>=pół roku) do Niemiec czy Szwajcarii i tam rozwiązać kwestie formalne legalizacji goxowych snopków. A nie w tym gównolandzie, który potrafi ścigać kobitkę za złe zważenie parówek w markecie równocześnie przymykając oko na miliardowe przekręty znajomych królika.
"It's not a problem if transactions have to wait one or a few extra cycles to get into a block" ;)
Satoshi Nakamoto

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja: 63
Reputacja postu: 
6

Postautor: the_prince » środa, 3 października 2018, 01:26

@Wymazywanie, trochę OT, ale z informacji jakie mi udzielali DP, nie wystarczy sp.. na >= pół roku, gdyż jeśli zaraz wrócimy, polski US może uznać zmianę rezydencji za pozorną. Polecano kontynuować nową rezydencję przez ok. 3 lata. A na marginesie, sprawy co do zmiany rezydencji mogą jeszcze bardziej się skomplikować w związku z szykowanym nam exit taxem.

Co do kwestii otrzymania fiatów i tłumaczenia się z nich (jest spora szansa, że nawet jeśli ktoś miał same BTC, to i tak przynajmniej część zwrotu środków może otrzymać w fiat), pomocne było by otrzymanie od syndyka jakiegoś oficjalnego dokumentu (nasze urzędy uwielbiają papier, pieczątki itp), potwierdzającego środki posiadane przez daną osobę w dniu updaku giełdy w 2014r., oraz informację, że fiat pochodzi z przymusowej sprzedaży dokonanej przez syndyka, a środki zostały przekazane w rzeczywistości do dyspozycji (wykonany został przelew) dnia tego i tamtego - i wtedy powinny zostać opodatkowane. Nie porównywał bym tego do "podatku przy wypłacie z giełdy", gdyż na giełdzie można fiatem mniej lub bardziej dysponować, a tutaj w żaden sposób nie możesz ze środkami nic zrobić, zanim syndyk ich faktycznie nie przetransferuje.
ekonokomik pisze: W jakim czasie po złożeniu claima online dostaliście jakieś potwierdzenie o przyjęciu/odrzuceniu roszczenia (o ile w ogóle)?
W moim przypadku, właściwie natychmiast po wyklinaniu do końca formularza przyszło potwierdzenie, że claim został złożony. Jeżeli chodzi o przyjmowanie/odrzucanie, to poczekamy na to zapewne parę miesięcy, podobnie jak w przypadku bankructwa. Gdyby przekopać się przez dokumenty, być może syndyk wyznaczył sobie nawet jakiś deadline. r/mtgoxinsolvency podaje takie daty:
Period to examine Proofs of rehabilitation claims: January 31, 2019, to February 7, 2019
Submission deadline for statement of approval or disapproval: January 24, 2019

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 2081
Reputacja postu: 
1

Postautor: prezes » środa, 3 października 2018, 07:40

ekonokomik pisze: Czyli jak przyjdzie co do czego, to ja wolę się wykosztować na doradcę podatkowego i prawnika zorientowanych w tematyce krypto.
Najlepiej wziąć 3 różnych, obstawiam że każdy powie coś innego a decyzję i tak będziesz musiał podjąć sam.
Kanał na YouTube - przeglądy rynku kryptowalut, analizy techniczne, poradniki
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, ranking giełd i kantorów kryptowalut
Kryptowaluty.info.pl - codzienne informacje ze świata kryptowalut. ICO.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » środa, 3 października 2018, 10:26

the_prince pisze: Co do kwestii otrzymania fiatów i tłumaczenia się z nich (jest spora szansa, że nawet jeśli ktoś miał same BTC, to i tak przynajmniej część zwrotu środków może otrzymać w fiat), pomocne było by otrzymanie od syndyka jakiegoś oficjalnego dokumentu (nasze urzędy uwielbiają papier, pieczątki itp), potwierdzającego środki posiadane przez daną osobę w dniu updaku giełdy w 2014r.
Do tej pory byłem wielkim fanem syndyka za to, że tak wygodnie zorganizował wszystko online. Jak sobie to wyobraziłem w Polsce, te wszystkie kwity, tłumaczenia przysięgłe, znaczki skarbowe... ;) No ale teraz bardzo liczę, że jednak przyślą na koniec jakieś kwity. Tak jak pisałem, sama wypłata klepnięta oficjalnie przez japoński sąd powinna w dużej mierze uspokoić nasze władze.
the_prince pisze: W moim przypadku, właściwie natychmiast po wyklinaniu do końca formularza przyszło potwierdzenie, że claim został złożony. Jeżeli chodzi o przyjmowanie/odrzucanie, to poczekamy na to zapewne parę miesięcy, podobnie jak w przypadku bankructwa.
Dzięki. Zasugerowałem się tym, że kolega na poprzedniej stronie opisywał, że krótko po wysłaniu claima pocztą dostał maila z odpowiedzią o brakach formalnych. Pomyślałem, że może tym razem robią jakąś wstępną weryfikację na bieżąco.
Czyli czeka nas 4 miesiące niepewności.

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » środa, 3 października 2018, 11:11

Jeśli chodzi o podatki, co sądzicie o takim rozwiązaniu że syndyk zamiast wypłacać FIATY transferem bankowym na konto wypłacałby je na konto giełdy (tak jak planuje zrobić z BTC) ?
Można by wtedy od razu na giełdzie zamienić te FIATY na BTC, BTC na portfel i tyle mnie widzieli 8-)
Jeśli FIATY nie dotkną mojego konta bankowego US raczej nie będzie mógł tego opodatkować. Co myślicie ?
Czy jest to w ogóle możliwe aby syndyk wypłacał FIATY na konto np na Krakenie zamiast na konto ?
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » środa, 3 października 2018, 14:00

@robithc, jak podasz numer konta Krakena jako swój to czemu nie. Kraken się ucieszy z prezentu :D

BTW. Nie będę pisał o źródłach mojego twierdzenia, ale jestem pewny, że każdy mieszkaniec Polski, który miał konto na goxie będzie poddany kontroli skarbowej w ciągu kilku lat od wypłaty kasy przez Japończyków. Warto się na to przygotować i mieć porządek w papierach.

Więc próba zwinięcia się z pieniędzmi otrzymanymi w ramach CR bez płacenia podatku to mało rozsądny pomysł.

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » środa, 3 października 2018, 14:17

ekonokomik pisze: @robithc, jak podasz numer konta Krakena jako swój to czemu nie. Kraken się ucieszy z prezentu :D
chodzi mi bardziej o sytuacje w której np Kraken dogada się z syndykiem żeby uprościc proces zwrotu kasy/BTC i będzie można bezpośrednio otrzymać zwrot na giełde. Np mamy claim na 1000USD i 1 BTC i na naszym koncie w Krakenie pojawiają się takie kwoty do wykorzystania na giełdzie bo syndyk je tam przelał. Jeśli chodzi o BTC to syndyk raczej na pewno skorzysta z giełd z tego co zapowiadał.
get rich or die trying

Dyskutant
Reputacja postu: 
0

Postautor: doooku » środa, 3 października 2018, 14:30

Z tego co przeczytałem to syndyk już nie współpracuje z Krakenem. Od kiedy Kraken podjął decyzję o wyprowadzce z Japonii to relacje znacznie się skomplikowały.

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 8435
Reputacja postu: 
2

Postautor: Wymazywanie » środa, 3 października 2018, 14:48

ekonokomik pisze: Nie będę pisał o źródłach mojego twierdzenia, ale jestem pewny, że każdy mieszkaniec Polski, który miał konto na goxie będzie poddany kontroli skarbowej w ciągu kilku lat od wypłaty kasy przez Japończyków. Warto się na to przygotować i mieć porządek w papierach.
Problem w tym, że się nie da w tym kraju "przygotować" na cokolwiek związanego z rozliczaniem z crypto, bo państwo tego nie ogarnia i chyba nie chce. Nasze "prawo podatkowe"... ...oksymoron? Stuprocentowy Kafka tu panuje. 8-) :|
"It's not a problem if transactions have to wait one or a few extra cycles to get into a block" ;)
Satoshi Nakamoto

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: Scorch » środa, 3 października 2018, 18:04

A to nie będzie tak, że wypłata od syndyka to jest odszkodowanie za poniesione straty i w związku z tym jest nieopodatkowane.....

Gaduła
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: robithc » środa, 3 października 2018, 19:57

Logika podpowiada że powinno tak być, interpretacja US to już inna bajka
get rich or die trying

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » środa, 3 października 2018, 22:58

@Scorch, @robithc, jeśli przed padem Goxa zarobiłeś i odprowadziłeś podatek, albo nie zarobiłeś niczego (i nie wykonywałeś żadnych operacji na koncie) to wtedy tak. Tzn nie byłoby to żadne "odszkodowanie" tylko odzyskanie utraconych pieniędzy od dłużnika. Wtedy faktycznie nie widzę podstaw do ich (powtórnego) opodatkowania.
Ale idę o zakład, że większość ludzi, którzy utracili wtedy BTC/fiaty, nie zdążyła ich rozliczyć w US, bo wtedy powszechny był pogląd, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wypłacenia kasy z giełdy.

@Wymazywanie, można chociaż pogadać z jakimś doradcą podatkowym, być może zrobić ruch wyprzedzający. Albo chociaż być gotowym na wezwanie "w celu złożenia wyjaśnień".

Wygadany
Reputacja: 43
Reputacja postu: 
0

Postautor: lekarz » czwartek, 4 października 2018, 12:04

Odnośnie maila o którym pisałem kilka postów wcześniej.
Dzwoniłem do Tokyo i twierdzą, iż dużo osób dostało podobnego maila. Z tego co zrozumiałem jest to jakaś pomyłka i po wysłaniu metodą offlina clima nie trzeba nic robić. Fajnie by było jakby ktoś z forum zadzwonił do Japoni i jeszcze potwierdził to info:)

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: adamlondek » czwartek, 4 października 2018, 14:54

Witam. Chciałem złożyć wniosek o rehabilitacje ale mam problem z zalogowaniem się na stronie https://claims.mtgox.com/assets/index.html#/ Po wpisaniu hasła, nazwy użytkownika, zaznaczeniu zgody klikam przycisk zaloguj i nic , tylko znikają wpisane info. Na email natomiast dostaje powiadomienie że właśnie się zalogowałem Cy ktoś miał podobny problem?

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: the_prince » czwartek, 4 października 2018, 16:37

@adamlondek, próbowałeś na Incognito mode (Chrome)/private browsing (Firefox), z wyłączonymi add-onami? Jeżeli chodzi o problemy techniczne, otworzyli niedawno email support@mtgox.com (tylko sprawy związane z problemami z systemem online).

Co do telefonów, to zauważcie w jakich godzinach linia jest otwarta:
Phone: +81-3-4588-3922
Hours: Monday to Friday (excluding Japanese holidays) 1 PM to 10 PM (Japan time)
13:00 - 22:00 to takie typowe godziny na infolinię w ich kulturze? :) Może jest to pomyślane jakoś pod kątem klientów z całego świata? W każdym razie, wychodzi mi że jest to 6:00 - 15:00 polskiego czasu, czyli nie najgorzej.

--

Ja będę dzwonił niebawem z pytaniem, czy będzie możliwość przesłania oficjalnych dokumentów potwierdzających roszczenie i jego wypłatę dla US/banku - myślę, że im więcej podobnych telefonów dostaną, tym większa szansa na materializację takiego życzenia, więc tych którym zależy również zachęcam do przedzwonienia :).

Początkujący
Reputacja: 78
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » czwartek, 4 października 2018, 17:33

Jak to teraz wygląda dalej maja oddać kasę + jakiś ułamek btc + ułamek bch za 1 BTC?

Orator
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: the_prince » czwartek, 4 października 2018, 19:38

@_chybaty, Nie ma na ten temat żadnego oficjalnego stanowiska, ale wygląda na to, że w tym kierunku to zmierza.

Moderator
Awatar użytkownika
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0

Postautor: GetBitCoin_pl » czwartek, 4 października 2018, 20:32

@adamlondek, sprawdź logowanie mailem
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 00#p519275
Zabieraj na piwo na Getbitcoin.pl | Polecam giełdę Bitmex.com
Kup swoje pierwsze bitcoiny na 4coins.pl| Złoto, srebro i diamenty za BTC Flyingatom.gold

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: ekonokomik » czwartek, 4 października 2018, 20:49

@_chybaty, @the_prince, najprawdopodobniej tak. Syndyk znów sprzedał część BTC (w niezłej cenie), więc teraz powinien mieć już stanowczo dość kasy na pokrycie całości roszczeń (zarówno posiadaczy BTC jak i fiatów) wyrażonych po kursie zamknięcia giełdy (około $485).
Wynika z tego, że nawet gdyby jutro cena BTC spadła do 0, to odzyskamy 100% claima licząc po tym kursie. To znacznie lepiej niż większość z nas marzyła :)

CR dodatkowo daje szansę na odzyskanie części BTC (o ile ktoś je miał). Ten ułamek, nie będzie być może taki mały. Z tego co wyliczałem to powinno być około 20% posiadanych BTC.

Najbardziej boję się, że wymyślą jakiś system dystrybucji tego na raty zamiast wypłacić bity jednorazowo.

Dodano po 3 minutach 12 sekundach:
adamlondek pisze: Witam. Chciałem złożyć wniosek o rehabilitacje ale mam problem z zalogowaniem się na stronie https://claims.mtgox.com/assets/index.html#/ Po wpisaniu hasła, nazwy użytkownika, zaznaczeniu zgody klikam przycisk zaloguj i nic , tylko znikają wpisane info. Na email natomiast dostaje powiadomienie że właśnie się zalogowałem Cy ktoś miał podobny problem?
Jeśli jesteś pewny maila i hasła (powinno być to ustalone w czasie składania claima w postępowaniu upadłościowym) i masz objawy jak opisałeś, to obstawiam ustawienia przeglądarki: wyłączenie java, javascript, wyskakujących okien, bloker reklam itp.

W innym wypadku powinieneś dostać wyraźny komunikat błędu.

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”