[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Co wybierzesz?

a) Intermediate Repayment and Final Repayment
10
20%
b) Early Lump-Sum Repayment
40
80%
 
Liczba głosów: 50
Gaduła
Posty: 307
Rejestracja: 20 maja 2011
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: doooku » poniedziałek, 2 lipca 2018, 19:56

ekonokomik pisze: - sprzedał BTC w taki sposób by nie zachwiać rynkiem i po świetnej cenie (koło 10K/BTC) w ilości wystarczającej na pokrycie 100% roszczeń.
Troszeczkę jednak jednak zachwiał rynkiem, bez jego pomocy bańka by pewnie jeszcze troche podrosła :)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 20:36

ekonokomik pisze: sprzedał BTC w taki sposób by nie zachwiać rynkiem
Ok, a możesz wyjaśnić lub wskazać wyjaśnienie, jakże dokonał tej niezwykłej sztuczki? Bo jakoś największe spadki ZAWSZE pokrywały się ze sprzedażą przez niego ogromnej liczby bitków. W sumie to chyba oczywiste, że jak zalewasz czymś rynek, to cena tego czegoś spada.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: devega » wtorek, 3 lipca 2018, 01:02

@Mosteque, syndyk rozłożył sprzedaż w czasie + zrobił to nie informując wcześniej o zamiarach. Sprzedana ilość jest znikoma w stosunku do łącznej ilości BTC sprzedanych w tamtym czasie --> transakcje nie wpłynęły znacząco na cenę.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Mosteque » wtorek, 3 lipca 2018, 07:28

@devega, czy ta ilość była znikoma to nie wiem... Wielokrotnie widziałem wykresy, na których sprzedaż syndyka pokrywała się z początkiem ogromnych czerwonych świec. Informacja o tym, że zamierza to zrobić, wywołałaby na pewno większą panikę, ale sam fakt sprzedaży takich ilości miał wpływ na cenę. I nie oszukujmy się - na jej spadek.
Oczywiście korekta i tak by nastąpiła, jednak tak ogromne wyprzedaże w jej trakcie napędziły spadki. Inaczej być nie mogło.
Gdyby syndyk wyprzedawał się w trakcie rajdu do 20k, to podejrzewam, że nawet ten rajd by przyhamował.

Ale to tylko moja opinia i ja się z nią zgadzam ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » środa, 4 lipca 2018, 01:07

ekonokomik pisze:
the_prince pisze:
ekonokomik pisze: Tego nie trzeba szacować. W tym dokumencie:
https://www.mtgox.com/img/pdf/20180307_report.pdf
stoi ile dokładnie (i za ile) sprzedano. Zostało: 166,344.35827254 BTC
To dokument z marca. Od tego czasu nastąpiły kolejne wypłaty z portfela.
W ostatnim dokumencie (o CR) syndyk napisał, że sprzedaży dokonywał od grudnia do lutego. Napisał również, że nie będzie więcej sprzedawał.
Zakładam więc, że od marca stan się nie zmienił i wynosi 166K BTC i BCH.
Ruchy na portfelach to już sprawa syndyka.

@domator, no własnie ja tego tak nie liczyłem jak Ty oczekujesz. Wygodniej było mi to odnieść do kursu, jak podałem wyżej.
No ale przeliczając na szybko, oszacowałbym że dostaniesz: 10k EUR (+ być może jakieś odsetki), 1.8 BTC i 1.8 BCH.

Ale w równaniu jest kilka poważnych niewiadomych, więc lepiej na razie nie przyzwyczajać się do tych wyników. Musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Zjadłam 2 miski popcornu patrząc na ten wpis i nadal nie mam pojęcia jak ty żeś to policzył.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » czwartek, 5 lipca 2018, 00:03

Lorraine pisze: Zjadłam 2 miski popcornu patrząc na ten wpis i nadal nie mam pojęcia jak ty żeś to policzył.
Nie chcę mieć na sumieniu tego, że się roztyjesz, więc wyjaśnię ;)

Założenia:
1. Dla uproszczenia przyjmujemy, że praktycznie cały majątek w posiadaniu syndyka to BTC. Było tego 202K, po sprzedaży zostało 166K.
2. Również dla uproszczenia pomijam wydatki syndyka itp. otd.
3. Wartość przyjętych claimów to 45,609,593,503 JPY, co po kursie z wiosny 2014 daje około 456mln USD.
4. Przyjmuję, że wartość ponownie składanych i uznanych roszczeń będzie taka sama.
5. Nie wiem jaka część roszczeń opiewała na BTC a jaka na fiaty. Nie wiem też, czy w procesie CR te dwa rodzaje roszczeń zostaną potraktowane różnie czy identycznie. To ogromna niewiadoma.
Przyjmuję więc założenie, że identycznie, czyli, że majątek zostanie podzielony między wszystkich wierzycieli proporcjonalnie do ich roszczeń, nieważne czy mieli w momencie zamknięcia BTC czy fiaty (zresztą uważam, że tak byłoby uczciwiej, ale co zrobi sąd nie mam pojęcia).
6. Przyjmuję dla uproszczenia, że cały majątek (fiaty ze sprzedaży i pozostałe BTC) zostanie oddany wierzycielom.

I teraz moje genialne obliczenia: ;)
Zgodnie z tym dokumentem: https://www.mtgox.com/img/pdf/20180307_report.pdf
syndyk sprzedał BTC i BCH uzyskując około 43mld JPY. To w przybliżeniu (dodając do tego trochę JPY, które miał w kasie) wystarczy aby każdy otrzymał 100% swojego claima.

Policzmy ile można dostać dodatkowo z podziału BTC:
Claimy opiewają na około 456mln USD. Były obliczone po kursie $480/BTC. Czyli można powiedzieć, że claimy opiewały na około 950K BTC (wg ówczesnej wartości). Syndyk ma obecnie 166K BTC, czyli 17,5% potrzebnych BTC.
Czyli za każdego 1BTC na claimie, może oddać 0.175 BTC + 0.175BCH.

Podsumowując: jeśli miałaś na goxie w momencie zamknięcia 1BTC i uznano Twój claim wyceniając go na $480, to przy powyższych założeniach masz szansę dostać maksymalnie: $480 + 0.175 BTC + 0.175 BCH.
Po dzisiejszym kursie byłoby to warte: $480 + $1170 + $134 = $1784, czyli ponad trzykrotnie więcej niż uznany claim.

Dodam tylko, że jak widać z założeń ilość niewiadomych jest spora. Oraz, że wydanie 166K BTC (lub sama zapowiedź wydania ich na raty) spowoduje najprawdopodobniej wielką przecenę BTC, pogłębioną następnie sprzedażą uzyskanych BTC.

EDITED: Robiąc wpis zapomnialem o BCH (i być może BTG, ale to pomijalne). Poprawione.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Mosteque » czwartek, 5 lipca 2018, 10:10

ekonokomik pisze: Oraz, że wydanie 166K BTC (lub sama zapowiedź wydania ich na raty) spowoduje najprawdopodobniej wielką przecenę BTC, pogłębioną następnie sprzedażą uzyskanych BTC
Ależ dlaczego ;) Przecież ja ciągle słyszę, że syndyk robi to tak, by nie wpłynąć na cenę :D

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » czwartek, 5 lipca 2018, 11:39

@Mosteque, a umiesz rozdać 166K bitów ludziom, którzy czekali na nie od 5 lat, tak by to nie wpłynęło na cenę? :D

Syndyk zrobil co mógł sprzedając 36K (czy jakoś tak) w ciągu 3 miesięcy. Jeśli sprzedawał tylko na Krakenie (tak słyszałem) to faktycznie wpłynął na cenę tak mało jak to możliwe, bo ta giełda nie jest cenotwórcza (choć arbitraż pewnie rozłożył to na inne giełdy też).

Sądzę jednak, że o ile nie zarządzi rozdawania bitów w ratach przez rok, to tąpnięcie będzie szybkie i bolesne, a potem kurs wróci do normy. Jeszcze będzie okazja do zarobku dla traderów ;)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Mosteque » czwartek, 5 lipca 2018, 12:28

ekonokomik pisze: @Mosteque, a umiesz rozdać 166K bitów ludziom, którzy czekali na nie od 5 lat, tak by to nie wpłynęło na cenę?
Nie umiem. Ale ja nie twierdzę, że umiem. On twierdzi, że tak zrobił ;)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » wtorek, 7 sierpnia 2018, 15:00

Ok ogarnęłam.
Obliczenie jest z goła proste.

a).twoje btc * 480USD = x
b).twoje btc (po obecnym kurcie) * 0.15 lub 0.20 = x
c).twoje btc/bch * 0.15-0.20 = x

suma wyników w a+b+c = finalny zwrot.

Rozmowny
Posty: 135
Rejestracja: 24 maja 2011
Reputacja: 56
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: delfin7777 » wtorek, 7 sierpnia 2018, 16:29

Wszyscy piszą o btc. A jeśli ktoś miał wyłącznie $?

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. Pixel 2 XL przy użyciu Tapatalka

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » wtorek, 7 sierpnia 2018, 23:47

delfin7777 pisze: Wszyscy piszą o btc. A jeśli ktoś miał wyłącznie $?

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. Pixel 2 XL przy użyciu Tapatalka
twoje liabilities sa przeliczone i zatwierdzone już.
btc w pierwszym wersie to uproszczona formula. Kwote jaka ci przysluguje jest na dokumencie goxa w ktorym wszystko jest przeliczone na JPY bez wzgledu na to co miales.

Weteran
Posty: 13342
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » środa, 8 sierpnia 2018, 00:21

@Lorraine, właśnie niekoniecznie. Wdrożenie CR może zmienić też rozliczenia dla ludzi mających fiaty. Czy propozycja wierzycieli nie zawiera rekompensaty też dla nich?

Mimo, że sam miałem wszystko w BTC, to uważam, że uczciwie byłoby proporcjonalnie zrekompensować stratę również tym co mieli fiaty w momencie padnięcia giełdy. Przecież to było niespodziewane zdarzenie, które mogło pechowo zaskoczyć kogoś w środku transakcji kupna BTC. I teraz przez ten pech miałby dostać 1/3 tego co człowiek, który sekundę wcześniej zdążył kupić BTC za tę samą sumę?
IMHO to trochę nieuczciwe.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: slasta » środa, 8 sierpnia 2018, 11:22

A czy fiaty też gdzieś się rozpłynęły z kont bankowych ? Czy może grubasek rozmnożył gotówke w excelu a realną wyciągnął z konta przez co stracił płynność. Jest gdzieś info ile claimów było dla fiatów i ile fiatów było na kontach ?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » środa, 8 sierpnia 2018, 15:12

slasta pisze: A czy fiaty też gdzieś się rozpłynęły z kont bankowych ? Czy może grubasek rozmnożył gotówke w excelu a realną wyciągnął z konta przez co stracił płynność. Jest gdzieś info ile claimów było dla fiatów i ile fiatów było na kontach ?
Z tego co kojarzę (mogę się mylić - sporo by zajęło teraz odkopywanie tego), z informacji które wyciekły niedługo po upadku wartość kont fiatowych była około 3 razy większa niż gotówka posiadana przez giełdę, była to jednak niewielka ilość w porównaniu do straconych BTC, znaczna większość trzymała hajs w BTC.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » czwartek, 9 sierpnia 2018, 19:39

ekonokomik pisze: @Lorraine, właśnie niekoniecznie. Wdrożenie CR może zmienić też rozliczenia dla ludzi mających fiaty. Czy propozycja wierzycieli nie zawiera rekompensaty też dla nich?

Mimo, że sam miałem wszystko w BTC, to uważam, że uczciwie byłoby proporcjonalnie zrekompensować stratę również tym co mieli fiaty w momencie padnięcia giełdy. Przecież to było niespodziewane zdarzenie, które mogło pechowo zaskoczyć kogoś w środku transakcji kupna BTC. I teraz przez ten pech miałby dostać 1/3 tego co człowiek, który sekundę wcześniej zdążył kupić BTC za tę samą sumę?
IMHO to trochę nieuczciwe.

nie wydaje mi się ale zobaczymy, do początku 2019 ma zostać przedstawiony plan. Do końca 2019/początku 2020 zapewne sprawa bedzie zakonczona.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: pm7 » niedziela, 12 sierpnia 2018, 15:58

ekonokomik pisze: I teraz przez ten pech miałby dostać 1/3 tego co człowiek, który sekundę wcześniej zdążył kupić BTC za tę samą sumę?
IMHO to trochę nieuczciwe.
Czy ja wiem... Jakby przeszło CR przy niższej wartości BTC niż w momencie bankructwa, to posiadacze BTC byliby pokrzywdzeni, nie? Czy posiadacze fiat powinni się wtedy dorzucić? :)

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 22 sierpnia 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: johnnykeats » środa, 22 sierpnia 2018, 15:11

Wisnia6 pisze:

Pamiętam jak na Ś.P Bitcurex przy pierwszej bańce padły serwery i jakoś nikt mi nie zaproponował ani grosika za straty, a cena spadła o 90%. ;)
wtedy jeszcze byliśmy głęboko w lesie z regulacjami

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Twarzowiec » piątek, 24 sierpnia 2018, 09:54

otrzymaliscie tez tego maila? "MTGOX - Notice of Commencement of Civil Rehabilitation Proceedings". Po zalogowaniu się znowu jest jakiś formularz do wypełnienia, a nawet nie pamiętam dokładnie jaki adres wpisywałem przy składniu roszczenia. Można to gdzieś sprawdzić? Z góry dzięki za pomoc

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » piątek, 24 sierpnia 2018, 11:45

Twarzowiec pisze: otrzymaliscie tez tego maila? "MTGOX - Notice of Commencement of Civil Rehabilitation Proceedings". Po zalogowaniu się znowu jest jakiś formularz do wypełnienia, a nawet nie pamiętam dokładnie jaki adres wpisywałem przy składniu roszczenia. Można to gdzieś sprawdzić? Z góry dzięki za pomoc
tak, dostałam
https://claims.mtgox.com/assets/index.html#/

wpisz w wyszukiwarke swojej poczty fraze mtgox moze tam byl dokument potwierdzajacy claima.

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości