[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Co wybierzesz?

a) Intermediate Repayment and Final Repayment
10
20%
b) Early Lump-Sum Repayment
40
80%
 
Liczba głosów: 50
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 stycznia 2021
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: XÆA-12 » sobota, 16 stycznia 2021, 15:10

Ktoś mógłby sprawdzić, czy dobrze na to patrzę?

Fiat payments zostają zaspokojone w 100% na początku w ramach base payment i nie liczą się w dalszych kalkulacjach.

Wypłaty BTC/BCH będą w praktyce wykonywane w krypto plus fiat. Procentowy udział BTC/BCH i fiat w wypłacie będzie prawdopodobnie taki sam dla Early i Final payment (str. 11, Trustee decyduje jaka proporcja BTC/BCH claimu może zostać wypłacona w krypto a jaka w Fiat - ustali prawdopodobnie stały udział dla obu typów wypłaty Early i Final, np 15% należności wypłacana w krypto, 85% fiat).

Różnica w opłacalności obu metod sprowadza się do procentowego udziału claimów BTC/BCH w aktywach MtGox pozostałych po spłacie całości Fiat claims wynoszących JPY 69397600922.

1) Early Payment = 21%

2) Final Payment = ( [Total MtGox Balance in JPY] - [Total Fiat Claims in JPY] ) / [Total Crypto Claims in JPY] = (189490686654-7152558789)/678578623755 = 26,87%*

*jest to wartość przybliżona, korzystam z balance sheet na 24/09/2019, approved claims na 15/Mar/2019, nie uwzględniam potencjalnych zmian wynikających z disputed claims, kosztów i prowizji Trustee.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » sobota, 16 stycznia 2021, 15:43

^ Tak, wg. najbardziej popularnej obecnie teorii mniej więcej tak na to należy patrzeć. (aczkolwiek nie oznacza to, że 21% to 0.21 BTC za każdego Goxcoina, tylko tak jak było wspominane wcześniej ok. 0.13).

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » niedziela, 17 stycznia 2021, 10:07

Przeczytałem fragmenty planu i interpretacje do niego i niepokoi mnie jeszcze jeden element: syndyk pisze, że przelewów BTC/BCH nie wykona na dowolne wskazane konto, a wyłącznie na konto jednej z giełd z listy (syndyk wyznaczy listę giełd). Creditor musi mieć tam konto.
Co ważne: syndyk zrobi jeden zbiorczy przelew BTC i BCH na giełdę i od tego momentu uważa, że jest już rozliczony z wierzycielami którzy wskazali konta na tej giełdzie.
Czyli jeśli potem giełda odwali jakąś manianę (zablokuje środki, każe przejść jakiś dodatkową weryfikację itp.) to już syndyka nie obchodzi.

A jestem pewny, że userów otrzymujących środki z goxa będą obowiązywały te same, a podejrzewam że nawet ostrzejsze, wymogi AML. Potrafię sobie wyobrazić, że rząd/służby państwa, do którego należy giełda odbierająca przelew od syndyka, będą naciskały na giełdę o takie działania.

Jeśli ktoś nie będzie miał konta na żadnej z wskazanych giełd, to syndyk sprzeda BTC i BCH po cenach rynkowych i zrobi przelew bankowy.

Oba warianty jawią mi się jako ryzykowne.

Zastanawiam się, czemu syndyk nie może wykonać indywidualnych przelewów na wskazane konta. Obstawiam, że powody są dwa:
- boi się problemów technicznych (coś nie doszło / utknęło po drodze),
- adresy BTC są anonimowe, więc ktoś mógłby wskazać np. adres organizacji terrorystycznej i syndyk bezwiednie by ją zasilił przelewem.

Rozumiem te obawy, ale mimo wszystko uważam, że dokładanie giełdy jako elementu odbioru pieniędzy jest nie w porządku.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » niedziela, 17 stycznia 2021, 12:00

Jest to oczywiście jakaś bolączka, ale od samego początku syndyk zapowiadał, że żadnej innej opcji nie będzie. Trochę rozumiem, że boi się technikali i woli zlecić kilka dużych przelewów do giełd które mają know-how, niż robić tysiące nieodwracalnych transferów krypto, gdzie ludzie zaczną mylić adresy lub nie daj Boże on. Patrząc realnie, kto lepiej to zoutsourcuje, niż zaufana giełda? Myślę, że grunt to ustalić jak najszybciej jakie giełdy zostaną wybrane i upewnić się, że ma się tam perfekcyjnie zrobione KYC. Co do bardziej restrykcyjnego traktowania Gox-userów przez te giełdy... hmm... może się mylę, że mam wrażenie, że samo to, że dostało się te pieniądze od syndyka to jest już dość mocny "source of funds" i obstawiałbym, że raczej jakiegoś specjalnie chamskiego gnębienia nie powinno być, ale to moja opinia.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » niedziela, 17 stycznia 2021, 12:17

the_prince pisze: niedziela, 17 stycznia 2021, 12:00hmm... może się mylę, że mam wrażenie, że samo to, że dostało się te pieniądze od syndyka to jest już dość mocny "source of funds"


Ja liczę na to samo w przypadku naszego US i GIIF w kwestii przelewu bankowego. Tzn. i tak, mimo uprzedzenia banku o przelewie, obstawiam natychmiastową blokadę środków i zgłoszenie do GIIF. Tego się pewnie nie uniknie. Ale może uda się dość szybko wyjaśnić sprawę przedkładając kwity od syndyka.

Natomiast otrzymując przelew bankowy z giełdy (po sprzedaży bitów od syndyka), może już być trochę trudniej.

Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że krypto są w naszym kraju traktowane BARDZO podejrzliwie i równie dobrze sprawę przelewu może wyjaśniać od razu prokuratura :/ Oczywiście najpierw prewencyjnie zamrażając konto.
Dlaczego? A dlaczego by nie? Jak ktoś dostanie przelew np. na kilkaset tysięcy z giełdy kryptowalut, to kto wie co naszym urzędnikom strzeli do głowy.

A dalszego kombinowania z bitami przepuszczonymi przez giełdę z KYC, tak by jakość "obejść system" zdecydowanie nie zalecam.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » niedziela, 17 stycznia 2021, 12:22

Moim zdaniem kluczowe będzie tu uzyskanie tych jak to mówisz "kwitów" od syndyka. Obstawiam, że z automatu żadnych papierów nie będzie wysyłał. Dzwoniłem kiedyś na infolinię z sugestią, aby syndyk wziął pod uwagę, aby podczas dystrybucji na żądanie wierzyciela wydawać jakieś papierowe potwierdzenie, że taka i taka kwota została przelana przez niego, syndyka, takim i takim tytułem, z pieczątką (najlepiej na papierze kredowym :)), na MGL też pojawiały się swego czasu tego typu postulaty. Myślę jednak, że trzeba będzie się trochę postarać, aby coś takiego dostać. I teraz, jeżeli uda się taki dokument otrzymać, liczyłbym na to, że nawet robiąc sobie przelew z giełdy, powinien on wyjaśniać sprawę.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » niedziela, 17 stycznia 2021, 19:11

@the_prince zaskoczyłeś mnie całkowicie. Dotąd wszystko co dostałem na papierze od syndyka to jeden marny papierek kilka lat temu (chyba przy okazji składania pierwszego claima). Ale byłem przekonany, że przy wypłacie trzeba będzie podpisać jakiś rodzaj "umowy" z syndykiem dotyczący akceptacji warunków wypłaty.

Chyba zacznę drukować maile...

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 9 kwietnia 2013
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: kaminari » wtorek, 19 stycznia 2021, 19:54

Spytalem sie Michaela z fortress ile placi teraz za goxcoina - i o dziwo dostalem odpowiedz 1750 USD
wczesniej proponowal tez wyplate w BTC jego oferta byla 13,39% VS 14.91% ktora wychodzila z postepowania upadkowego

The Trustee currently holds 141,686 BTC out of the 950,000 which were originally lost. This is a recovery ratio of 14.91% (click here to view full report from Mt Gox Trustee: (https://www.mtgox.com/img/pdf/20191001_report.pdf [mtgox.com])

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: the_prince » sobota, 23 stycznia 2021, 05:10

Prawnik na MGL potwierdził. Nawet ~0.145 BTC i ~0.145 BCH + trochę keszu można się jego zdaniem spodziewać za 1 szt. goxBTC w ramach Early Lump Payment. Finalnie zapewne trochę więcej, ale wiadomo, że pewnej granicy o której wcześniej tu pisaliśmy nie przekroczmy. ELP może więc być na poziomie 85% Final Payment w BTC-terms. Przepraszam, jeśli którymś swoim "wątpiącym" postem wprowadziłem kogoś w błąd, jestem jednak zdania, że lepiej się pozytywnie zaskoczyć niż na odwrót ;).

Czekamy więc aż sąd wstępnie zaakceptuje kształt planu. Szacuję, że może to potrwać 1-4 mies. (może tutaj zaskoczę się negatywnie, oby nie :P). Jeżeli to się uda, zacznie się głosowanie nad nim przez nas, wierzycieli - trochę jak we Wspólnocie Mieszkaniowej Uchwała, plan musi osiągnąć con. 50% wszystkie uprawnionych do głosu wg. udziałów na "TAK". Należy założyć że to potrwa tak z 3-6 mies. Niestety nie można zakończyć głosowania kiedy >50% będzie uzbierane i czas głosownia ma być ustalany z góry "na sztywno" :(.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » sobota, 23 stycznia 2021, 09:14

@the_prince Dzięki! Jeśli to się sprawdzi i w ciągu najbiższych dwóch lat odzyskam mniej więcej tyle co opisałeś, to wpłacę tłustą dotację na jakieś towrzystwo przyjaźni polsko - japońskiej :D

PS. Nie mogę nagrodzić Cię punktami, bo próbując dostaję niezmiennie komunikat, że wyzerpałem limit ocen tego użytkownika :roll:

@kaminari Wielkie dzięki za tę wiadomość, szczególnie, że jak widzę po dacie rejestracji i liczbie postów, nie lubisz pisać bez potrzeby ;)

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 08:04

Z przecieków i szacunków osób będących "blisko sprawy": najprawdopodobniej sąd zajmie się planem CR bardzo szybko i wyznaczy już w lutym termin głosowania wszystkich wierzycieli nad planem. Zła wiadomość jest taka, że najpewniej będzie to "bardzo długi termin": pół roku lub dłużej, ta by nikt nie został pominięty :(
Co więcej: raz wyznaczonego terminu zakończenia głosowania nie można skrócić, nawet gdyby w pewnym momencie liczba osób na "tak" przekroczyła 50% wszystkich wierzycieli, więc wynik byłby już znany. Są pomysły by wysłać do sądu petycję o wyznaczenie krótkiego terminu.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Wojnar » piątek, 29 stycznia 2021, 09:17

Hej,
Czy jest jeszcze szansa dla mnie, żeby odzyskać coś z utraconych BTC? Nie wypelnilem online claima w 2018, ale widzę, że jest jeszcze opcja 'offline'.

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 2 lutego 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: mistydave » piątek, 29 stycznia 2021, 17:47

panowie po 2018 roku były jeszcze jakies claimy proofy do złożenia?
przeglądam tą listę załączoną all creditors i tam są przyporządkowane dwa różne numery
część jest X i Y część Z1 może to ktoś przybliżyć i wyjaśnić?

Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 13 czerwca 2011
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: adamek34 » wtorek, 2 lutego 2021, 15:59

Wojnar pisze: piątek, 29 stycznia 2021, 09:17 Hej,
Czy jest jeszcze szansa dla mnie, żeby odzyskać coś z utraconych BTC? Nie wypelnilem online claima w 2018, ale widzę, że jest jeszcze opcja 'offline'.
Też jestem ciekaw czy można złożyć i czy jest sens składać. Niestety nie pamiętam hasła do konta ani też kwot jakie tam utraciłem.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 9 kwietnia 2013
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: kaminari » poniedziałek, 8 lutego 2021, 20:15

adamek34 pisze: wtorek, 2 lutego 2021, 15:59Też jestem ciekaw czy można złożyć i czy jest sens składać. Niestety nie pamiętam hasła do konta ani też kwot jakie tam utraciłem.
w necie jest baza wszystkich userow mtgox wraz z fiatami i BTC jak pamietasz dane pod jakimi byles tam to pownienes siebie znalezc

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 507
Rejestracja: 28 czerwca 2013
Reputacja: 118
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Lorraine » wtorek, 9 lutego 2021, 18:59

https://blog.wizsec.jp/2021/02/mtgox-cl ... lator.html

Polecam kalkulator, dość dobrze podlicza (optymistycznym scenariuszem) ilość wypłat. Włączając opcje early payment, late payment.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: Bitmar » wtorek, 9 lutego 2021, 19:46

Teraz pytanie czy zdążą wypłacić przed pęknięciem bańki.... bo jak po to niech sobie to wsadzą... ;) Jak przed pęknięciem, to z połowa wierzycieli w końcu będzie mieć na lambo ;) o ile, bańka nie pęknie na wieść o wypłatach :evil:

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: devega » wtorek, 9 lutego 2021, 20:21

@Bitmar ee tam bańki, teoria zbiornikowa Smoka sie ziszcza na naszych oczach :)

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: S.O.S » środa, 10 lutego 2021, 09:01

Lorraine pisze: wtorek, 9 lutego 2021, 18:59Polecam kalkulator, dość dobrze podlicza (optymistycznym scenariuszem) ilość wypłat.
Z tego kalkulatora wynika, że każdy wierzyciel ma już zagwarantowane swoje "Small Sum Payment". Dobrze widzę?

Edit: No może nie każdy. Ci, którzy składali claima w procesie upadłościowych. Wniosek, że syndyk ma kasę na pokrycie należności przeliczonych po kursie ok 400$ na jeny i tą kasą w pierwszej kolejności ma zamiar się z nami podzielić.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[RIP] MtGox - Dyskusja ogólna

Postautor: ekonokomik » środa, 10 lutego 2021, 11:57

@S.O.S Tak, bity, które syndyk sprzedał dwa lata temu pokryją w 100% zobowiązania fiat oraz bitcoin, licząc po kursie $480 (z chwili zamknięcia giełdy), zapewne nawet z odsetkami.

Cała reszta, którą syndyk wypłaci w BTC i BCH w ramach procesu CR to bonus ;)

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości