Rozliczenia podatkowe z giełd zagranicznych.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia podatkowe z giełd zagranicznych.

Postautor: Hob_bit » czwartek, 15 lutego 2018, 10:26

Witam serdecznie.
Próbowałem znaleźć informację na temat przepisów określających sposoby rozliczeń podatku od transakcji prowadzonych na giełdach zagranicznych, ale niestety nigdzie nie natknąłem się na wyjaśnienia związane z powyższym tematem.
W związku z tym mam pytania:

1. Czy handlując na giełdzie zagranicznej mam obowiązek odprowadzenia podatku w tamtym kraju?
Jeżeli tak to w jaki sposób mam to zrobić?
I co wtedy z pkt. 2?
W szczególności interesują mnie giełdy Chińskie, Japońskie, Hongkong, USA, Malta.

2. Czy, przy rozliczeniu podatkowym ma znaczenie fakt, że kraj, w którym funkcjonuje giełda podpisał konwencję o braku podwójnego opodatkowania z Polską?
Tzn. czy będzie różnica w odprowadzaniu podatku w przypadku, gdy kraj ma podpisaną konwencję lub jej nie podpisał?
Np. jeżeli kraj nie podpisał konwencji - odprowadzam podatek i tam, i w Polsce? A jak podpisał to tylko w Polsce?

W skrócie: czy handlując na zagranicznych giełdach muszę w tamtych krajach odprowadzać podatek i jak to zrobić? I co wtedy z podatkiem/rozliczeniem w Polsce?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia podatkowe z giełd zagranicznych.

Postautor: kajetan » czwartek, 15 lutego 2018, 11:59

Hob_bit pisze: Witam serdecznie.
Próbowałem znaleźć informację na temat przepisów określających sposoby rozliczeń podatku od transakcji prowadzonych na giełdach zagranicznych, ale niestety nigdzie nie natknąłem się na wyjaśnienia związane z powyższym tematem.
W związku z tym mam pytania:

1. Czy handlując na giełdzie zagranicznej mam obowiązek odprowadzenia podatku w tamtym kraju?
Jeżeli tak to w jaki sposób mam to zrobić?
I co wtedy z pkt. 2?
W szczególności interesują mnie giełdy Chińskie, Japońskie, Hongkong, USA, Malta.

2. Czy, przy rozliczeniu podatkowym ma znaczenie fakt, że kraj, w którym funkcjonuje giełda podpisał konwencję o braku podwójnego opodatkowania z Polską?
Tzn. czy będzie różnica w odprowadzaniu podatku w przypadku, gdy kraj ma podpisaną konwencję lub jej nie podpisał?
Np. jeżeli kraj nie podpisał konwencji - odprowadzam podatek i tam, i w Polsce? A jak podpisał to tylko w Polsce?

W skrócie: czy handlując na zagranicznych giełdach muszę w tamtych krajach odprowadzać podatek i jak to zrobić? I co wtedy z podatkiem/rozliczeniem w Polsce?
Ogólnie trzeba by zgłaszać dochód i odprowadzać podatek tam, zgłaszając ichniego PITa i robiąc przelew do ichniej skarbówy, chyba że np. podatek za Ciebie odprowadza już giełda (ale to raczej nie ma miejsca przy nieuregulowanych giełdach krypto) albo dana umowa stanowi inaczej. Ale często w umowie jest odpowiedni paragraf, np. z tego co widzę jeśli prowadzisz w Polsce firmę bez filii za granicą, to w Japonii i w USA nie płacisz podatku dochodowego a tylko w Polsce (art. 7 pkt 1 umowy z Japonią i art. 7 pkt 1 konwencji z USA). W USA nie płacisz także podatku od krypto dla osoby fizycznej (art. 14 pkt 7 konwencji), nie wiem jak w Japonii.

Trzeba przychód zgłaszać też u nas, gdzie może np. spowodować wejście w wyższy próg albo dopłatę podatku (zależy od konkretnego państwa i danej sytuacji):
http://biznes.onet.pl/podatki/poradniki ... nie/1xbzbc

Dodatkowo zwolnienie z VAT obowiązuje na terenie UE, ale poza nią niekoniecznie, umowy często VAT nie dotyczą i mogłoby się okazać, że masz za granicą VAT do zapłacenia. Ale w wielu państwach nie ma VATu.

W niektórych krajach to może być podatek giełdowy, to wtedy masz trochę ułatwioną sprawę, bo handel na giełdach zagranicznych akcji to dosyć typowa sprawa, ogarnięta od strony prawnej na internecie.

Trzeba się wczytać w te umowy.
Tutaj masz wykaz: http://www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatk ... ANCE_d3oA_

Idź z tym do prawnika, ja nim nie jestem, opisuję tylko co przeczytałem. Prawnik da Ci porządną poradę prawną. Jeśli czegoś się dowiesz, napisz na forum dla następnych ludzi.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia podatkowe z giełd zagranicznych.

Postautor: Hob_bit » piątek, 16 lutego 2018, 00:07

Serdecznie dziękuję za profesjonalną i szybką odpowiedź oraz proste i skuteczne wyjaśnienie. :)
Pzdr.

Początkujący
Posty: 331
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 309
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia podatkowe z giełd zagranicznych.

Postautor: odoja » niedziela, 8 kwietnia 2018, 19:07

Czyli np. wpłaciłem BTC na bitfinexa(a propo , gdzie jest założony bitfinex?), troszkę zdążył urosnąć ,mam zysk i teraz:

1. Chcę wypłacić na konto PL w Euro połowę zysku
2. Wypłacam drugą połowę bankomatem przez wirexa albo innego pośrednika i kupuje nowe auto w salonie za ten zysk

Jestem osobą fizyczną, jeśli muszę to komu mam oddać podatek, tam gdzie jest bitfinex, wirex czy konto w PL ? Czy podatek x3 ? ;)

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości