Bitmex - zasada działania lewaru

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » czwartek, 15 marca 2018, 15:11

@benq,
No dobra wczoraj trochę się bawiłem z testnetem BitMEX i mniej więcej to ogarniam, ale jest jeszcze coś czego nie rozumiem. Załóżmy, że chcę grać na Bitcoinie. Teraz moje środki mogą znajdować się w trzech stanach: w pozycji short, w pozycji long lub bez pozycji. Zakładając, że gram bez użycia dźwigni to czym będzie się różniła pozycja long od stanu gdy moje środki są bez pozycji? Zarówno w pierwszym jak i drugim wypadku ilość moich BTC się nie zmienia, czyli nie ma różnicy zgadza się?


@s---r,
XBT to chyba jest po prostu inne oznaczenie bitcoina. Zauważ, że jak wpiszesz sobie w google "XBT" to wyskakuje od razu Bitcoin. No i jeśli twoje środki nie są w żadnej pozycji to niezależnie od zmiany kursu ich wartość względem BTC się nie zmienia.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » czwartek, 15 marca 2018, 20:28

@Krachu1895, Jeśli nie używasz dźwigni, to pozycją long można nazwać po prostu kupienie BTC na dowolnej giełdzie/kantorze/f2f.
Na bitmexie nie handlujesz tym BTC (musisz go kupić gdzieś indziej wcześniej), tylko kontraktem XBTUSD. Możesz oczywiście obstawiać wzrosty/spadki innych walut, bez posiadania ich. Zajęcie pozycji long daje ci dodatkowe opcje w postaci kilku stop lossów, take profit. Oczywiście w przypadku samego longa na BTC bez dźwigni, to nie ma znaczenia. Natomiast przy dźwigni lub przy kontrakcie na inne waluty, tu już oczywiście brak pozycji vs long to zupełnie inna bajka.
Nie wiem czy dość jasno to opisałem :P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » czwartek, 15 marca 2018, 20:56

@benq,
Dzięki, właśnie to mnie trapiło. Czyli tak naprawdę to otwierając pozycję long na btc z lewarem x1 tylko tracimy ( przez prowizję ).

No dobra a jak ustawię stop lossa na longu w btc i zamknie mi tego longa jak zaczną się spadki, to i tak moje środki przeniosą się do odpowiednika btc czyli xbt i dalej będę tracił. Czyli nawet stop loss w tym przypadku jest bez sensu, bo nie uciekniemy przed tym spadkiem w ten sposób. Tutaj stop lossem jest zlecenie otwarcia shorta, jeśli kurs spadnie poniżej jakiegoś tam poziomu, zgadza się?

Pokręcone to trochę wszystko

Edit:

No więc korzystałem trochę z tego BitMEX Testnet i albo tam jest jakiś błąd, albo ta giełda jest jakaś dziwna. Mianowicie po otwarciu pozycji (dajmy na to short, na dźwigni x5) dalej mogę zmieniać dźwignię, a nawet jak nie chcę to dzieje się to samo automatycznie. W sensie, jak chcę otworzyć drugą pozycję i przesuwam ten suwak od dźwigni to zmienia się ona też w tej pozycji otwartej :?

Nie wiem o co tu chodzi ale mam nadzieję, że to jakiś błąd. Jeśli jest tu ktoś kto korzysta z BitMEXa i zna się na tym to prosiłbym o wytłumaczenie. Próbowałem obejrzeć jakieś poradniki w necie, ale często ci ludzie sami nie wiedzą co mówią, a tych po angielsku nie ogarniam, bo ten żargon maklerski to po polsku jest ciężko przyswoić a co dopiero w innym języku :roll:

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś cierpliwy mi to wytłumaczy dokładnie ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » piątek, 16 marca 2018, 07:15

@Krachu1895, na poprzedniej stronie SMULE to dość ładnie rozpisał:
Smule pisze: Na bitmexie liczy się ilość kontraktów. Mnożnik dźwigni zmienia jedynie kwotę, jaką musisz zabezpieczyć pozycję. Jak otworzysz longa na 10x na 10000 kontraktów i cena urośnie o 100$ to Twój zysk będzie taki sam jakbyś otworzył longa na 100x na 10000 kontraktów - jedyna różnica to poziom likwidacji. Przesuwając suwakiem mnożnik dźwigni zmieniasz jedynie zabezpieczenie na swoją pozycję.

Jak to działa w praktyce ... :
Masz na koncie 1 BTC i otwierasz pozycję długą za caly stan konta na dźwigni 10x przy cenie 1 BTC = 1000$, czyli kupujesz 10 BTC (10000 kontraktów).
Następnie cena rośnie do 2000$ i zamykasz pozycję.
Oddajesz te 10 BTC za 20000 kontraktów = twój zysk to 10000 kontraktów (5 BTC) i tyle dostajesz na konto.
Jak sobie po otwarciu pozycji przesuniesz lewar na 100x to liczba kontraktów (i zysk) będzie taka sama - jedyna różnica, że bedziesz miał mniejszy poziom likwidacji i pozycja będzie zabezpieczona kwotą 0.1 BTC (0.9 zostanie zwrocone do balansu konta), a nie 1 BTC jak poprzednio.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » piątek, 16 marca 2018, 12:20

@benq,
A co w przypadku gdy chcę otworzyć dwie pozycje na różnych dźwigniach? Jest w ogóle taka opcja skoro dźwignia w już otwartej pozycji zmienia się automatycznie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » piątek, 16 marca 2018, 12:40

Tak, bo od dzwigni zależy jaką cześć kapitału się zamraża jako zabezpieczenie kontraktu.
Różnica między dzwignią x3 a x100 jest pod tym względem kolosalna.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » piątek, 16 marca 2018, 14:39

@benq,
Nie rozumiesz. Chodzi mi o to, że jak mam już jedną otwartą pozycję na dźwigni x10 i chcę wrzucić drugą na dźwigni x5 to nie mogę tego zrobić ponieważ automatycznie zmienia się też dźwignia w tej którą otworzyłem z x10. To jest dla mnie dziwne, nie da się zablokować jakoś tej otwartej pozycji, żeby dźwignia była na niej stała i żebym mógł inną pozycję otworzyć niezależnie od tej pierwszej?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » piątek, 16 marca 2018, 15:41

@Krachu1895, aaaa ok, czyli tak jakby uśrednia ci dzwignię i zablokowany kapital.
To tak jak na bitfinexie nie da się założyć jesnocześnie dwóch przeciwstawnych pozycji -long i short, bo one się wzajemnie znoszą.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » piątek, 16 marca 2018, 16:37

@benq,
Nawet nie tyle uśrednia dźwignię co po prostu jak otwieram tą drugą pozycję na innej dźwigni to na tej pierwszej zmienia się na tą samą. W sumie można mieć tylko jedną pozycję otwartą i jak otworzymy kolejną to ona po prostu "doda się" do tej poprzedniej. Nie wiem czemu zrobili tam zakładkę Positions... powinno raczej być Position. Znalazłem spoko poradnik od CryptoPotato i tam są wypunktowane te wszystkie rzeczy które mnie interesowały.

Tutaj link jakby ktoś w przyszłości potrzebował, w miarę dokładnie jest wszystko opisane: https://cryptopotato.com/bitmex-advance ... -tutorial/

Ogólnie to chyba póki co daruję sobie grę na BitMEXie. Nadal jest tam zbyt wiele rzeczy których nie rozumiem. Np. Realised PNL mam na małym minusie, a tak się składa, że nie realizowałem zysku w żaden sposób... Wolę grę na Binance, tam wszystko jest jasne i przejrzyste, nie potrzeba licencji maklera, żeby dokładnie zrozumieć jak działa giełda. No nic, może w przyszłości zrobię drugie podejście...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » piątek, 16 marca 2018, 20:15

@Krachu1895, To nie tyle jest kwestia samej giełdy Bitmex, po prostu nie da się porównać gry na instrumentach pochodnych do zwykłego handlu BUY/SELL.
Do tego dochodzi dźwignia, z którą znaczna większość 'zwykłych' traderów sobie nie radzi i nie ogarnia jak tam wyliczać zysk, a przede wszystkim stratę.
Polecam najpierw ogarnąć się najpierw na zwykłym tradowaniu BUY/SELL.
Krok drugi to ogarnąć stop lossy, take profity, take profit limit order i tym podobne zlecenia dodatkowe.
Potem podstawowe derywatywy, futures.
Dopiero na końcu dźwignia i tu też raczej zaczynać od możliwie najniższych mnożników.
Łączenie wszystkiego razem (kontrakty, stop lossy i wysoki lewar) to jest najwyższa szkoła jazdy i wymaga, poza wiedzą, ogromnego doświadczenia, żeby to w pełni wykorzystywać.

Jak to podobno powiedział Warren Buffet, słynne 3L:
"There are three ways to go broke: liquor, ladies and leverage."
:arrow:
"Są trzy drogi do bankructwa: alkohol, kobiety oraz dźwignia."

Co do Binance, zgadzam się absolutnie. Mi również ta giełda odpowiada najbardziej. Mega przejrzysty interfejs, sensowne zakładki, duża płynność, mnogość walut. Ponadto bardzo dobry support.
p.s.
To nie reklama, tylko moja prywatna opinia.

Początkujący
Posty: 205
Rejestracja: 18 lipca 2017
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: ambroży » poniedziałek, 26 marca 2018, 15:27

Ok, ja też jestem nowym userem Bitmexa ( póki co testnet) i też próbuję zrozumieć o co tu chodzi.
Czyli te całe zamieszanie z lewarem polega na tym, że lewar nie mnoży nam zysku/straty o jego wielkość, a redukuję odpowiednio nam ilość środków które zabezpieczają pozycję. Zatem dzięki temu można wykorzystać środki, których się nie ma przez co większe pozycje jesteśmy w stanie zakładać

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » poniedziałek, 26 marca 2018, 15:30

@ambroży, Właśnie tak :)

Początkujący
Posty: 205
Rejestracja: 18 lipca 2017
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: ambroży » wtorek, 27 marca 2018, 01:27

Good. Czy zostawiacie zlewarowaną pozycję jak odchodzicie od kompa/idziecie spać? Przyjmijmy, że cenę likwidacji mam oddaloną o ~1000$ na BTC, więc wydaje się względnie do rana bezpiecznie.
Jaki jest koszt utrzymywania zajętej pozycji? Gdzieś to widziałem

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:33

@benq,
Czy można porównać otwartą pozycję short na btc, bez dźwigni - do trzymania kapitału w fiat? Wiem, że jeśli kurs faktycznie spada, to musimy płacić jakieś tam opłaty, ale jak dużo to wychodzi w skali miesiąca np?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: benq » czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:05

@Krachu1895, Tak, dokładnie jak napisałeś, krótka pozycja z lewarem 1:1 to tak jak ucieczka w $.
Nie jestem w stanie CI teraz powiedzieć jak to w tej chwili wychodzi miesięcznie, odpoczywam od DT, nie mam weny ostatnio siedzieć na minutówkach i godzinówkach, bardziej średnia/dłuższa perspektywa. Na Bitmexie aktualny stan konta = 0 BTC ;)

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Marbax » sobota, 28 kwietnia 2018, 14:11

Jakiś czas gram na bitmex i generalnie to ogarniam. Ale nie wiem jak oni liczą zysk widziany w Transaction History

Apr 28, 2018, 2:00:00 PM RealisedPNL 231 285 XBt 0 XBt XBTUSD Completed 2 259 768 XBt
Apr 27, 2018, 2:00:00 PM RealisedPNL -11 259 XBt 0 XBt XBTUSD Completed 2 028 483 XBt
Apr 26, 2018, 2:00:00 PM RealisedPNL 104 828 XBt 0 XBt XBTUSD Completed 2 039 742 XBt

27.04 zagrałem otworzyłem longa i zamknąłem z zyskiem około 80 000 Xbt i taki zysk wyświetlał się w historii.
Wieczorem otworzyłem longa, a cena spadała i pozycja była stratna, ale nie zamknięta.
W nocy już 28.04 pokazało mi już że zysk z 27.04 to 69 000 Xbt
Około 4 rano dołożyłem drugie tyle do tej pozycji, która ciągle była na minusie.
O 10 rano zysk z 27.04 pokazywało już 54 000 Xbt, a pozycja ciągle stratna jednak pomniejszała stratę.
O 11 stop los zamknął pozycję z zyskiem.
W historii pojawiło się to co widać powyżej.
Nie ogarniam o co tu chodzi.

edit
Wiem już że chodzi o Funding Rebat będę wdzięczny za wyjaśnienie zasad naliczania. Do tej pory myślałem że to się nalicz tylko od pozycji otwartych w momencie naliczania. Teraz wydaje mi się że jak dziś płacą np. za short, to jak zrobię 10x short, to dostane 10x prowizję?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7636
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 12838
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: ergorg » poniedziałek, 7 maja 2018, 23:02

@Smule, widzę, że najbardziej zorientowany. Zacząłem grać ostatnio na mexie, i mam pytanie co do funding. Zależnie od wielkości dźwigni funding się zwiększa? Inna sprawa, czysto teoretycznie - otworzyłem dobrą pozycję, którą aż żal zamykać i trzymam, i trzymam. Co się stanie w wypadku gdy prowizja podejdzie do mojej ilości XBT. Automatycznie zamknie mi pozycję?
Do zoo po hossie.

BYBIT - https://partner.bybit.com/b/ergorg

https://www.cashify.eu/ - kantory i kryptomaty - na hasło: ERGORG tylko 2.5% prowizji

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7636
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 12838
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: ergorg » wtorek, 8 maja 2018, 06:09

Smule pisze: Dajmy mały przykład, masz longa na 10 BTC którego zabezpieczasz 0.5 BTC, czyli twoja dźwignia to 1:20. Trafiasz jednak na pechowy funding i po paru dniach dużych opłat w zabezpieczeniu zostaje Ci 0.1 BTC. Co to oznacza? Że Twoja efektywna dźwignia to teraz 1:100 i wystarczy mały ruch żebyś dostał likwidację.
Ale co w sytuacji jeśli przez dobre wejście jestem 300% do przodu?

Załóżmy wszedłem za 0.1BTC i przez funding zostało mi 0.01BTC i zaraz teoretycznie opłaty mi zamkną pozycję, ale sama pozycja jest kilkaset % do przodu. Czy wtedy zamknie mi pozycję wraz z końcem własnych BTC a zysk i tak wypłaci?
Do zoo po hossie.

BYBIT - https://partner.bybit.com/b/ergorg

https://www.cashify.eu/ - kantory i kryptomaty - na hasło: ERGORG tylko 2.5% prowizji

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Marbax » piątek, 11 maja 2018, 10:21

Zwróć uwagę że po każdym naliczeniu opłaty funding minimalnie zmienia się cena likwidacji.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 266
Rejestracja: 7 grudnia 2017
Reputacja: 209
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - zasada działania lewaru

Postautor: Krachu1895 » wtorek, 22 maja 2018, 14:47

Ta dźwignia x100 to na prawdę nie nadaje się do gry. Dzisiaj otworzyłem sobie pozycję ( całe szczęście niezbyt dużą ) na 8228 licząc na odbicie. Już sam fakt, że cena likwidacji to 8189 (niecałe 40$ różnicy -mniej niż 0,5%) jest trochę dziwny. Ale ok, przy otwieraniu pozycji każdy wie na co się pisze, wszystko jest ładnie opisane. Jednak wkurzyłem się, gdy moja pozycja została zlikwidowana przy cenie 8208(!). To tylko 20$ niżej niż ją otworzyłem, czyli połowa drogi do ceny likwidacji.

Wkurzyłem się trochę i napisałem do Supportu, a tam dowiedziałem się, że cena likwidacji odnosi się do Mark Price a nie do ostatniej ceny. O tym mark price można poczytać trochę u nich na stronie, ale tak w skrócie działa to tak, by nawet bez osiągnięcia wymaganej ceny zamknęło wam pozycję. Podsumowując, aby zamknąć wam pozycję przy dźwigni x100, wystarczy ruch ceny o 0,025%, czyli w moim przypadku 20$. Jakaś masakra.

Edit: Przed chwilą widziałem nawet rozjazd o 30$ między ceną realną a tą mark price. Czyli otwierając pozycję na dużej dźwigni, możemy w chwili otwarcia mieć ją zlikwidowaną. Co za naciągacze :?

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości