Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: blink » piątek, 4 listopada 2022, 12:58

Tak w ogóle ciekawe czy po zniknięciu Suszka nie zniknęła też kasa albo dostęp do niej :D

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: koparki » piątek, 4 listopada 2022, 13:12

warto poczytać istniejący tu jeszcze wątek o MTGOX tuż przed zawałem giełdy , jest też taki wątek na forum bitcointalk, w odpowiednim momencie gdy wypłacałeś istotną kwotę były problemy z wypłatą, długie weryfikacje itp. Wiedząc jak jest to odbierane przez użytkowników normalnie giełda nie pozwoliłaby sobie na skargi przy wypłatach.
---

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 1 listopada 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: fonexpl » sobota, 5 listopada 2022, 13:23

markkato pisze: piątek, 4 listopada 2022, 11:02 Ewidentnie wygląda to na problemy z płynnością w złotówkach.
Większość opisywanych tu problemów, mają osoby, które chciały z giełdy wypłacić złotówki, a nie osoby, które chciały wypłacić krypto.

Mnie zablokowali przy próbie wypłaty BTC na Leger-a, a nie złotówek

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: starlord » poniedziałek, 7 listopada 2022, 17:26

koparki pisze: piątek, 4 listopada 2022, 13:12 warto poczytać istniejący tu jeszcze wątek o MTGOX tuż przed zawałem giełdy , jest też taki wątek na forum bitcointalk, w odpowiednim momencie gdy wypłacałeś istotną kwotę były problemy z wypłatą, długie weryfikacje itp. Wiedząc jak jest to odbierane przez użytkowników normalnie giełda nie pozwoliłaby sobie na skargi przy wypłatach.
To samo działo się na bitmarkecie. Tam pod sam koniec wrzucili jeszcze ponowną weryfikacje dokumentów by utrudnić/opóźnić ludziom dostęp do ich środków i zatuszować brak płynności spowodowany defraudacją środków użytkowników.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: revo » środa, 9 listopada 2022, 14:34

a może tą zonde kupił ktoś . związany np. z binance ? dziwnie w tym samym czasie jak się zaczął tam cyrk po przejęciu z weryfikacjami i blokadami środków to na binance pojawiły się depozyty i wypłaty w PLN... :lol:
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 15 maja 2018
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: markkato » czwartek, 10 listopada 2022, 09:40

revo pisze: środa, 9 listopada 2022, 14:34a może tą zonde kupił ktoś . związany np. z binance ? dziwnie w tym samym czasie jak się zaczął tam cyrk po przejęciu z weryfikacjami i blokadami środków to na binance pojawiły się depozyty i wypłaty w PLN...


Taaak...... I w najbliższym czasie Zonda przejdzie rebranding na Binance.pl :)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: revo » czwartek, 10 listopada 2022, 11:15

@markkato nie musi...wystrczy że znaczna część wkurzonych klientów przeniesie się na binance a później ogłosi się upadłość albo hack ;)
Ps. ktoś zrobił z adresu binance.pl przekierowanie do reflinka binance.com... geniusz biznesu :D
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 15 maja 2018
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: markkato » poniedziałek, 14 listopada 2022, 09:20

revo pisze: czwartek, 10 listopada 2022, 11:15@markkato nie musi...wystrczy że znaczna część wkurzonych klientów przeniesie się na binance a później ogłosi się upadłość albo hack
Zgadze się.

Obecnie wiele osób znanych w świecie krypto, nawołuje aby nie trzymać środków na giełdzie. W myśl zasady, not your keys, not your crypto.
Oraz aby giełdy pokazały jakie faktycznie ilości krypto posiadają na swoich portfelach.
Ciekawie jak takie giełdy jak Zonda, poradziły by sobie, gdyby nagle użytkownicy masowo zaczęli wypłacać swoje środki.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 14 listopada 2022, 10:00

markkato pisze: poniedziałek, 14 listopada 2022, 09:20Ciekawie jak takie giełdy jak Zonda, poradziły by sobie, gdyby nagle użytkownicy masowo zaczęli wypłacać swoje środki.
Radzą sobie doskonale kosztem mających środki na tych giełdach zresztą.
Przecież Zonda/BitBay jest tutaj przykładem - żądają uwiarygodniania niezależnie
od banku z którego dostali albo na który mają przesłać przetrzymywane środki.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 309
Rejestracja: 19 marca 2016
Reputacja: 35
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: dr_hash » poniedziałek, 14 listopada 2022, 10:08

@Zonda Czy planujecie zrobić Proof of Reserves jak to robią obecnie inne giełdy?
Jeśli nie to dlaczego?
Jeśli tak to kiedy?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: Kutalisk » poniedziałek, 14 listopada 2022, 22:29

markkato pisze: poniedziałek, 14 listopada 2022, 09:20Ciekawie jak takie giełdy jak Zonda, poradziły by sobie, gdyby nagle użytkownicy masowo zaczęli wypłacać swoje środki.
Bardzo dobrze sobie radzą już od 2-3 lat. Zasypują ludzi masa papierów do "weryfikacji", blokują konta i nie tracą dzięki temu płynności.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 listopada 2022
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: yosheeck » piątek, 18 listopada 2022, 09:39

TLDR:
Wplacilem BTC (warty ok 15k PLN) w srode w dzien na zonde, wieczorem sprzedalem za PLN-y, rano w czwartek kliknalem "withdraw" na ok 15k PLN, przez pol dnia ta kwota byla "zalockowana" i gdzies kolo 15-stej pojawila sie na moim koncie w polskim banku (w tym tygodniu, czyli 2022-11-18).

Jakosc uslugi:
Troche dlugo - niektore gieldy dzialaja szybciej (np kraken potrafi spowodowac ze wyplata GBP jest na koncie poprzez FasterPayments w 5 minut), ale nie jest najgorzej, bo na przyklad BitMex robi wyplaty krypto tylko raz na dobe (o 13:00 GMT chyba).
I troche drogo - bo 0.5% zabieraja przy wyplacie na typowy IBAN polski, co dodajac typowa prowizje market-taker (0.43%?) robi z tego mega kiepski deal.

Disclaimer-y i szczegoly - im dalej tym nudniej, ale w pelni opowiadam jak to wszystko dziala:

1. Nie mam zwiazku z zonda/bitbayem i nie reklamuje tu niczego, jestem prawie* zwyklym userem ktory zamienia swoje srodki w BTC na PLN, ale... *slowo "prawie" wyjasniam ponizej.

2. Pracuje dla firmy z krypto-fintech-u w UK (troche jakby konkurencji zondy, ale na zupelnie innym rynku) - wiec mam swiadomosc tego co sie dzieje w takich firmach. Wiem jak dziala KYC/AML, i np cos sie nazywa "risk assessment" (ocena ryzyka). Jest mi duzo latwiej zrozumiec co robic, czego nie robic i jakie dokumenty przygotowac, zeby "compliance team" sie odczepil".

3. KYC/AML u mnie:
Przeszedlem KYC/AML na zondzie ponad rok temu. Wplacalem i wyplacalem wtedy funty i zlotowki. Przy ktorejs kolejnej wplacie, pi razy drzwi kiedy kwoty siegnely okolo 100k PLN (pewnie automatycznie limit 100k zadzialal w tym momencie), zablokowali konto i zapytali o dokladna walidacje. Zajelo to ponad tydzien, byla to seria pytan-i-odpowiedzi, moze z 5-6 razy w ta i spowrotem. Pytali kto i co przelewal na moje konto, skad mam kase (jak zarabiam) itp. Pokazalem wyciagi, faktury, itp. Co do szczegolow - dla przykladu, podalem wyciag na ktorym miedzy innymi rzeczami bylo, ze prywatna osoba przelala mi spora kwote w tym okresie, od razu pojawilo sie pytanie skad to i jak to. Musialem uprawdopobnic*, ze jest to moja zyciowa partnerka - tak, zeby to sie trzymalo kupy. W ciagu tygodnia dostalem "LEVEL 2", zielona ikonke i wszystko ruszylo.

Z racji zainteresowania zawodowego, przechodzilem podobne procedury na przeroznych gieldach, w Europie/UK i poza - i zonda zrobila to w miare ok. Niektorzy robia to szybciej i sprawniej(nie chcac stracic klienta) i lepiej informuja po co kazdy krok jest, ale niektorzy maja to duzo gorzej - w jednej z gield w UK np zajelo to ponad miesiac...

4. KYC/AML - co to k*wa jest:
TLDR: Wszystkiemu sa winni politycy, EU, USA :)
Pamietacie sprawy prania kasy w Szwajcarii i Panamie sprzed 10+ lat?
Od tego czasu wszystkie liczace sie kraje, a w nich banki, sa regularnie przymuszane do coraz bardziej scislych (strict?) zasad zwiazanych z "przeciwdzialaniem praniu brudnych pieniedzy". Na skutek tego powstaly prawa KYC/AML. Od 2018 w Europie firmy dostaly pod tym wzgledem ostro w kosc.
Skrotowo jest tak: Twoj bank, ma obowiazek WIEDZIEC skad ty masz kase czlowieku. Jak masz przelewy wchodzace na 50k PLN/rok i napisane jest "pensja na etacie", to nikt sie nawet nie zapyta, bo to za malo i za czysto, zeby sie zainteresowac. Ale jak zaczniesz miec przelwey z roznych krajow, na duzo wieksze kwoty, to bank cie przepyta o uzasadnienie. I zrobi "risk assessment" i jesli wyjdzie w tym, ze istnieje spora szansa, ze Twoja kasa plynie np z Polnocnej Korei (nawet nie bezposrednio) albo dowolnego kraju objetego sankcjami - trafisz na czarna liste i bank sie Ciebie pozbedzie z listy klientow. Jesli moze masz od kogos 1 przelew kto widnieje w publicznych rejestrach osob zainteresowania (poczytajcie np. o osobach PEP - Politically Exposed Persons), Twoj "Risk Score" bedzie z pewnoscia przestawiony na High. I tak dalej.
Bank oraz podobne instytucje finansowe maja obowiazek zawiadomic odpowiednie sluzby, jesli wg nich robisz cos watpliwego. I banki sie z tego bardzo wywiazuja, bo kary ze nie pilnowanie za spore.
Takie firmy jak zonda, binance, wogle wszystko co dotyczy krypto, jest od razu widziane jako ryzykowne - nikt w swiecie finansowym nie chce tego dotykac, stad pilnuja sie jeszcze mocniej niz banki, zeby banki im nie zamykaly kont.

Przyklad: Jesli narobiles tranakcji z P2P na Binance, nie sprawdzajac ludzi (KYC/AML!) z ktorymi robiles te transakcje, to wg prawa o przeciwdzialaniu praniu brudnych pieniedzy popelniles najprawdopobniej przestepstwo. Przecietna gielda/firma ktorej zalezy zeby pozostac na rynku, nie ruszy tych "Twoich" pieniedzy kijem od szczotki. Stad ten gosc w poscie wczesniejszym, co narobil P2P na pale, moze sie zdziwic jak "latwo zarobiona kasa na P2P" moze okazac sie stracona - istenieje zbyt duze prawdopobienstwo, ze ta kasa jest przeprana i pochodzi z sankcjonowanych zrodel.

5. Koncowe narzekanie:
podziekujcie politykom, wladzy. Permanentna inwigilacja i takie tam. Przyzwyczajcie sie do coraz silniejszych KYC/AML wszedzie - w bankach, na gieldach itp. Mamy przeje*ne.

6. Finalny disclaimer: Oczywiscie nie wiem na 100%, moze mialem szczescie i jestem jedynym klientem zondy ktoremu przelali kase :) Nie mam pojecia i nie mam zadnego interesu w tym, zeby ktos tu mi wierzyl czy nie wierzyl, moze pomijajac fakt, ze chcialbym zeby krypto, bitcoin itp bylo uzywane coraz wiecej i przez wiecej ludzi - bo to jedyna droga, zeby komornik przez przypadek nie zablokowal nam kasy, bank przez przypadek nie zablokowal konta, a oplata za przelew do cioci w Australii byla drobna i niezalezna od samej kwoty.

7. Further reading: jak ktos jest zainteresowany wieksza wiedza na ten temat to keywordy do czytania:
- https://finance.ec.europa.eu/financial- ... rrorism_en - o AML-u w Europie, podstawy
- kim jest MLRO (Money Laundering Reporting Officer) - to akurat pojecie z UK, ale ogolnie kim sa "compliance officer" w firmach finansowych
- "Guidelines on ML/TF risk factors" i podobne pojecia zwiazane z praniem kasy

8. A jak ktos potrzebuje grubszej porady w tym zakresie - zapraszam na priva.

Ps. To moj pierwszy post na tym forum, prosze po mnie nie jechac o kazda literowke bo sie zniechece, zamkne w sobie i skasuje posta jak jakis snowflake ;)))))

Początkujący
Posty: 241
Rejestracja: 26 marca 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: Don8000 » piątek, 18 listopada 2022, 19:15

Założyciel giełdy zapadł się pod ziemię. Użytkownicy mają problemy z wypłatami. Czego jeszcze nie rozumiecie?
Kiedy ETH spadł swego niedawnego czasu niespodziewanie poniżej 1 tys usd i ogłosili "przerwę techniczną" nie trzymam tam już ani 1 złotówki.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: revo » sobota, 19 listopada 2022, 00:29

@yosheeck
yosheeck pisze: piątek, 18 listopada 2022, 19:26Musialem uprawdopobnic*, ze jest to moja zyciowa partnerka - tak, zeby to sie trzymalo kupy. W ciagu tygodnia dostalem "LEVEL 2", zielona ikonke i wszystko ruszylo.
jprd jak za komuny albo gorzej
yosheeck pisze: piątek, 18 listopada 2022, 19:26Skrotowo jest tak: Twoj bank, ma obowiazek WIEDZIEC skad ty masz kase czlowieku. Jak masz przelewy wchodzace na 50k PLN/rok i napisane jest "pensja na etacie", to nikt sie nawet nie zapyta, bo to za malo i za czysto, zeby sie zainteresowac
były tu przypadki że blokowali nawet kwoty rzędu 1000-2000 pln można prześledzić watek...
yosheeck pisze: piątek, 18 listopada 2022, 19:26. Koncowe narzekanie:
podziekujcie politykom, wladzy. Permanentna inwigilacja i takie tam. Przyzwyczajcie sie do coraz silniejszych KYC/AML wszedzie - w bankach, na gieldach itp. Mamy przeje*ne.
to prawda nawet swap serwisy zaczynają wymagać kyc i w planach ue jest już delegalizacja prywatnych coinów.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: blink » sobota, 19 listopada 2022, 08:27

@Zonda czy jako giełda pokażecie ile posiadacie środków na portfelach tak jak to robią inne renomowane giełdy?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 309
Rejestracja: 19 marca 2016
Reputacja: 35
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: dr_hash » sobota, 19 listopada 2022, 14:29

Pytałem już o to 14 listopada, operator Zondy mimo że loguje się na konto to nie odpowiada na pytania.
dr_hash pisze: poniedziałek, 14 listopada 2022, 10:08@Zonda Czy planujecie zrobić Proof of Reserves jak to robią obecnie inne giełdy?
Jeśli nie to dlaczego?
Jeśli tak to kiedy?

Początkujący
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: szulc » niedziela, 20 listopada 2022, 13:44

Ja przez ta spaniała giełdę mam wizytację na policji w ramach świadka, prokuratura ich trzepie i pół Polski teraz muszą wypytać :lol:

Co mam zondunia na was powiedzieć...że się nóżka powinęła czy pieniążki zniknęły z konta i nie ma na wypłaty? :D

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: Kutalisk » niedziela, 20 listopada 2022, 18:12

@szulc rozwiń proszę temat.

Początkujący
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: szulc » niedziela, 20 listopada 2022, 21:06

Kutalisk pisze: niedziela, 20 listopada 2022, 18:12@szulc rozwiń proszę temat.
zadzwonił z 2tyg temu do mnie pan policjant z lokalnej komendy, spytal czy handlowałem na zondzie, po krótkiej rozmowie powiedziałem że mi na szczęście nie poblokowali kasy bo nie wypłacałem PLN, mimo to prosił żebym przyszedł na przesłuchanie i powiedział co wiem ;)

Wiara pisała że podostawali pisma żeby się wstawić, generalnie chyba KNF i prokuratura się dobrała tym nadgorliwcą do dupy i przesłuchują teraz potencjalnych pokrzywdzonych

Generalnie dla mnie zonda idzie do odstrzału, nawet jeśli mają pokrycie w PLN to przez znikomą ilość użytkowników odpadną bo koszy utrzymania ich zeżrą

Smutne bo wbrew pozorom za czasów Suszka Bitbay działał, tu jakieś debile wszytko spierdolili

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2022
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Postautor: incognitos » poniedziałek, 21 listopada 2022, 17:52

Hej, mam problem z wypłatą środków w PLN z Zonda. Przy wpłacie ponad rok temu musiałem się tlumaczyć i to zrobiłem, ale teraz znowu jest problem. Czy zamykając konto będą zmuszeni zwrócić mi środki na konto.

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości