Zonda, zondaglobal.com ( dawniej giełda BitBay ) - Dyskusja ogólna

Wygadany
Posty: 565
Rejestracja: 3 grudnia 2014
Reputacja: 456
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: g100 » czwartek, 31 marca 2022, 11:35

W zeznaniu podatkowym, zgodnie z opisem z formularzu, oczekuje się, że wpiszesz koszt zakupu, a nie to, co się gdzieś wyświetla.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: japu » czwartek, 31 marca 2022, 13:24

@g100 No właśnie liczyłem na to, że owa historia transakcji poda mi wiarygodne koszty zakupu. Okazuje się, że nie. Co więcej, gdyby przyszło do jakiejś "kontroli" kosztów to jako podkładkę pokaże właśnie tę historię transakcji, a ona odbiegać będzie od tego co wpisałem w formularzu...

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » czwartek, 31 marca 2022, 21:06

Ale to obowiązek opłacenia podatku jest w momencie kiedy wypłacam fiaty na konto bankowe / kantorowe ? Czy już w momencie sprzedaży na giełdzie, gdzie fiaty są jeszcze w portfelu giełdowym ? Czyli powiedzmy, wpłaciłem 10 tyś kupiłem za to krypto, sprzedałęm i w ciągu roku zarobiłem 5 tyś zł - ale nie wypłacałem środków tylko dalej zrobiłem za to zkaupy na giełdzie - to obowiązuje mnie opłącenie podatku od tych 5 tyś ?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 608
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 262
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: revo » czwartek, 31 marca 2022, 21:20

@Szubi obowiązek pojawia się już gdy wymienisz na giełdzie...dlatego nie warto z giełd (CEXów) korzystać bo jak Ci zamrożą środki z jakiegoś powodu albo będzie hack i ukradną Ci środki to jak miałeś dochód to i tak musisz zapłacić podatek :D bo fiskusa to gówno obchodzi że ktoś Cię okradł.
:arrow: fixedfloat.com
:!: tania wymiana crypto bez rejestracji i KYC :!:

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » piątek, 1 kwietnia 2022, 00:51

revo pisze: czwartek, 31 marca 2022, 21:20obowiązek pojawia się już gdy wymienisz na giełdzie...dlatego nie warto z giełd (CEXów) korzystać bo jak Ci zamrożą środki z jakiegoś powodu albo będzie hack i ukradną Ci środki to jak miałeś dochód to i tak musisz zapłacić podatek bo fiskusa to gówno obchodzi że ktoś Cię okradł.


Hmmm no to lepiej sprzedawać do stablecoinow ? Ale na dłuższą metę, to trochę bez sensu bo w końcu chciałbym spieniężyć zysk... Po to np. gram na giełdzie, więc będę musiał wymienić usdc na usd i na pln. Więc podatek zapłacę... Więc co za różnica, czy sprzedaje na Zondzie od razu za PLNy, czy na Binance za busd, jak piedzej czy później z zysku z obrotu chciałbym kupić przysłowiowy chleb...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
16
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: garlonicon » piątek, 1 kwietnia 2022, 06:22

Więc co za różnica, czy sprzedaje na Zondzie od razu za PLNy, czy na Binance za busd, jak piedzej czy później z zysku z obrotu chciałbym kupić przysłowiowy chleb...
Błędem jest to, że ten "przysłowiowy chleb" ciężko kupić bezpośrednio za krypto, bo właśnie tak to powinno działać i właśnie po to krypto powstało. Niestety, w przypadku takiej wymiany też trzeba płacić podatek, ale wtedy płacisz tylko względem kwoty, za którą ten "przysłowiowy chleb" został kupiony, a nie względem całości posiadanych środków. Zamiana krypto na fiaty jest obarczona podatkiem, więc warto się zastanowić, czy rzeczywiście warto wychodzić do fiatów, czy one serio lepiej nam pasują w obecnej sytuacji, no i czy zyski po opłaceniu podatków są zadowalające. Ja na przykład doszedłem do wniosku, że w mojej sytuacji nie ma sensu wychodzić do fiatów i nie wychodziłem nigdy z krypto, zawsze tylko coś konkretnego kupowałem bezpośrednio za krypto.

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » piątek, 1 kwietnia 2022, 23:13

garlonicon pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 06:22 Ja na przykład doszedłem do wniosku, że w mojej sytuacji nie ma sensu wychodzić do fiatów i nie wychodziłem nigdy z krypto

Oki... Ale wtedy Jesteś "bogaty" tylko cyfrowo. A cóż można dziś kupić za krypto...Jedyny plus grania do USDT, to to, że Ty decydujesz kiedy i od jakiej kwoty chcesz zapłacić podatek. A kiedy i tak planujesz wszystko wymieniać się na fiaty, to już lepiej grać na Zondzie za zł.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: ikswodnal » piątek, 1 kwietnia 2022, 23:43

Szubi pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 23:13Ty decydujesz kiedy i od jakiej kwoty chcesz zapłacić podatek.
Można rozegrać to jeszcze inaczej - by nie płacić podatku. Wyjechać gdzieś do kraju friendly BTC i tam spędzić dwa lata zamiast jednej zimy w PL :-).

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: garlonicon » sobota, 2 kwietnia 2022, 08:41

Oki... Ale wtedy Jesteś "bogaty" tylko cyfrowo.
Ludzie trzymający pieniądze w banku lub na giełdzie są też "bogaci tylko cyfrowo" i moim zdaniem ta "cyfrowość" jest znacznie bardziej krucha. Natomiast ludzie trzymający gotówkę w skarpecie są z kolei "bogaci tylko papierowo". A ludzie trzymający złoto są "bogaci tylko kruszcowo" i swoim złotem brzucha nie napełnią, dopóki go nie wymienią. Na końcu i tak liczy się jedynie to, jakie towary i usługi możesz za to kupić.
A cóż można dziś kupić za krypto...
To jest właśnie problem z adopcją. Moim zdaniem w tym przypadku jest kiepsko, ale może być lepiej i właśnie ludzie siedzący w krypto mają starać się to zmienić. Ja próbuję robić to, co mogę, choćby nawet takie drobiazgi, jak rozliczanie się ze znajomymi w krypto, czy też dodawanie opcji płatności w krypto, gdy cokolwiek komukolwiek sprzedaję. No ale sam świata nie zmienię, ludziom trzeba tłumaczyć pewne rzeczy, przekonywać ich, zachęcać do krypto, inaczej nic z tego nie będzie.
Jedyny plus grania do USDT, to to, że Ty decydujesz kiedy i od jakiej kwoty chcesz zapłacić podatek.
Nie gram. I nie trzymam niczego na giełdzie. Nie po to powstało krypto. Ale ponieważ mnóstwo ludzi gra zamiast myśleć o adopcji, no to cóż, mamy to, co mamy. Oczywiście, nikogo nie mogę do niczego zmuszać, jak ktoś skupia się tylko na spekulacji, to trudno, można jedynie pokazać swój punkt widzenia i iść dalej. Inna sprawa, że nie jestem jasnowidzem, więc nie wiem, czy adopcja kiedykolwiek wygra ze spekulacją, zatem tym bardziej ludzie muszą sami decydować, co chcą zrobić.

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » sobota, 2 kwietnia 2022, 09:16

Ok ale to podatek jest od każdej wpłaty / wypłaty ? Czy sumarycznie od zysku rocznego ? Czyli jak narazie np. robiąc kilkanaście wpłat na giełdę i kupna różnych krypto, wyszło mi w sumie 15 tys zł. I teraz na jednej krypto zarobiłem 1500, na drugiej 500 na trzeciej 1000. I sprzedaje i wypłacam tylko ten zysk czyli 3 tyś zł a reszta nadal jest w krypto, czyli od tego już muszę odprowadzić podatek ? Bo jak to jest rozliczenie roczne, no to wypłatę miałbym mniejszą jak wpłatę tak ? Czyli wpłaty miałem 15 tys zł. Więc jeżeli podwoił bym wartość moich krypto i wypłacił zysk 15 tyś a resztę nadal by było w krypto, to place podatek ?

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: ikswodnal » sobota, 2 kwietnia 2022, 09:30

Szubi pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 09:16Ok ale to podatek jest od każdej wpłaty / wypłaty ? Czy sumarycznie od zysku rocznego ?
Stosuję tutaj prosty mechanizm od sumy kwot wypłat odejmuję sumę kwot wpłat i od wyniku płacę
(na razie) 19% podatku.

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » sobota, 2 kwietnia 2022, 09:55

ikswodnal pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 09:30Stosuję tutaj prosty mechanizm od sumy kwot wypłat odejmuję sumę kwot wpłat

Oki ale rocznie tak ? Czyli wracając do sytuacji z mojego opisu, jeżeli wpłat będę miał w roku w sumie 15 tys zł i wypłat ogółem 15 tys zł niezależnie ile zostało na giełdzie w kryptowalucie, jestem według US na zero tak ?

Wygadany
Posty: 607
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 80
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: marimach77 » sobota, 2 kwietnia 2022, 09:57

Czy Mr. Suszek się znalazł???

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: blink » sobota, 2 kwietnia 2022, 10:19

Szubi pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 09:55Oki ale rocznie tak ? Czyli wracając do sytuacji z mojego opisu, jeżeli wpłat będę miał w roku w sumie 15 tys zł i wypłat ogółem 15 tys zł niezależnie ile zostało na giełdzie w kryptowalucie, jestem według US na zero tak ?


Tak, tylko lepiej byłoby zrobić to co zamieniłeś na krypto(kupiłeś) i później zamieniłeś na fiaty(sprzedałeś). Wpłata zł na giełdę i wypłata ich z powrotem nie jest żadną transakcją.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: BitBoy » sobota, 2 kwietnia 2022, 11:36

garlonicon pisze: piątek, 1 kwietnia 2022, 06:22Ja na przykład doszedłem do wniosku, że w mojej sytuacji nie ma sensu wychodzić do fiatów i nie wychodziłem nigdy z krypto, zawsze tylko coś konkretnego kupowałem bezpośrednio za krypto.
Skoro kupowanie towarów za krypto jest traktowane podatkowo jak wymiana na fiat, to de facto wychodziłeś z krypto do fiatów. Pozostaje tylko potem zliczyć rocznie te setki transakcji za kawę, hamburgera i inne drobiazgi...
Z punktu widzenia podatkowej prostoty, dużo łatwiej sprzedać np. raz w miesiącu krypto za fiat i płacić fiatami. Masz wtedy do rozliczenia 12 transakcji sprzedaży rocznie zamiast setek.

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 10 lutego 2022
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: Szubi » sobota, 2 kwietnia 2022, 14:02

BitBoy pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 11:36Z punktu widzenia podatkowej prostoty, dużo łatwiej sprzedać np. raz w miesiącu krypto za fiat i płacić fiatami. Masz wtedy do rozliczenia 12 transakcji sprzedaży rocznie zamiast setek.


No i BitBoy raczej dobrze radzi. Z moich przemyśleń, wychodź do fiatów jak Twój tylko zyskiem jeżeli nie przekracza wpłaty. Albo wychodź do USDT i raz w miesiącu czy tam raz na kwartał konwertuj usdt na fiaty by było mniej transakcji dla prostoty.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: garlonicon » sobota, 2 kwietnia 2022, 14:35

Z moich przemyśleń, wychodź do fiatów jak Twój tylko zyskiem jeżeli nie przekracza wpłaty.
Nie miałem takiej potrzeby. Dopóki zarabiam w fiatach, a nie w krypto, to po prostu jak chcę płacić w fiatach, to płacę w fiatach, a jak w krypto, to w krypto i tyle.
Albo wychodź do USDT
Nie używam stablecoinów, nie widzę takiej potrzeby. Albo płacę w krypto, albo w fiatach, po co mi fiaty udające krypto?
by było mniej transakcji dla prostoty
Myślę, że właśnie należy robić dokładnie odwrotnie: jeśli ostateczny podatek do zapłacenia jest niewielki, to należałoby doprowadzić do sytuacji, w której obywatele zaczęliby masowo zgłaszać mnóstwo jednogroszowych transakcji, aby w ten sposób pokazać niektórym ludziom, dlaczego tworzone przez nich prawo jest bez sensu. Satoshi wymyślił najprostszy system podatkowy, jaki istnieje, czyli opłata od transakcji. I właśnie tak to powinno wyglądać w praktyce: chcesz coś wysłać, płacisz opłatę od transakcji i to jest jedyny podatek, który masz do zapłacenia. No ale nie żyjemy w idealnym świecie i mamy to, co mamy.

Weteran
Posty: 2379
Rejestracja: 3 kwietnia 2013
Reputacja: 3718
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: BitBoy » sobota, 2 kwietnia 2022, 17:25

garlonicon pisze: sobota, 2 kwietnia 2022, 14:35Nie używam stablecoinów, nie widzę takiej potrzeby. Albo płacę w krypto, albo w fiatach, po co mi fiaty udające krypto?
Choćby po to by w szczycie bańki wyjść częściowo do stabla(bez obowiązków podatkowych) i następnie nabywać za nie dobra po bardzo korzystnym przeliczniku w czasie spadków na krypto. No chyba że nie ma dla Ciebie żadnego żadnego znaczenia ile krypto wydajesz na jakiś zakup. Ale to tak jak by mówić że nie obchodzi mnie czy płacę za pizzę 30zł czy 500zł.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: garlonicon » sobota, 2 kwietnia 2022, 18:36

Ale to tak jak by mówić że nie obchodzi mnie czy płacę za pizzę 30zł czy 500zł.
Niestety, z powodu nadmiernej spekulacji zdarza się tak, że w momencie płacenia za pomocą krypto wydajemy 30zł, które później są warte 500zł. Trudno, pierwsza transakcja na pizzę poszła za 10k BTC. Z drugiej strony, jakby ludzie tym wtedy nie płacili, to czy dzisiaj mielibyśmy adopcję na obecnym poziomie, czy może nikt by nie wiedział, co to jest Bitcoin i ten temat byłby bardzo niszowy?

Jak wchodziłem pierwszy raz w krypto, to w kursie w przeliczeniu na złotówki było jedno zero mniej na końcu. Zdarzyło mi się wtedy kupić na przykład laptopa za krypto. Czy żałuję? Nieszczególnie, bo jakbym zapłacił w fiatach, to bym za te fiaty nie mógł kupić krypto, więc w zasadzie wyszło na to samo, po prostu inny rodzaj pieniądza doprowadził do tego samego celu (no i doszła jeszcze kwestia podatków, no ale kurs się bardziej buja niż podatki, więc się tym nie przejąłem). Jak kurs spadnie o 90%, to trudno, stracę sporo, ale będę mógł dalej normalnie żyć, nawet taki przypadek nie zrobi ze mnie bankruta, więc nie mam powodu wychodzić. Myślę, że jestem psychicznie gotowy na taką ewentualność, skoro nie wychodziłem do tej pory, jak się zdarzały spadki o 50%.

Na wykresach się nie znam, nie mam zielonego pojęcia, co kiedy wzrośnie lub spadnie, więc po prostu nie gram. Za to wydaje mi się, że rozumiem technikalia i na tym się skupiam. No i też po prostu uważam ten rodzaj pieniądza za bardziej wartościowy niż cyfrowy zapis na koncie w banku, więc część środków trzymam w krypto i staram się ich używać w praktyce, aby zwiększyć adopcję. No ale też zdaję sobie sprawę, że jest wiele problemów i że jeśli jutro cały świat przerzuciłby się na krypto, to mielibyśmy kłopot z tym, aby to wszystko zadziałało poprawnie. Chociażby to, że wahania kursu sporo mogłyby zepsuć i wkurzyć ludzi.
No chyba że nie ma dla Ciebie żadnego żadnego znaczenia ile krypto wydajesz na jakiś zakup.
Może jestem zbyt naiwny albo myślę zbyt optymistycznie, ale jeśli kurs leci w górę, no to zwykle muszę wydać mniej krypto, żeby kupić jakieś towary, więc z mojego punktu widzenia ceny spadają. A jeśli z kolei kurs leci w dół, no to wtedy taniej wychodzi zamiana fiatów na krypto. Jakoś się to równoważy, nie przejmuję się tym zbytnio, może po prostu mam więcej szczęścia niż rozumu. Tak czy inaczej, nie trzymam wszystkiego w krypto, więc jestem spokojny, nawet jak krypto będzie warte zero, to będę mógł wyciągnąć z tego wnioski i nadal normalnie funkcjonować, przecież nie biorę kredytu na kupno krypto. Cena jest ważna, ale martwi mnie to, że ludzie skupiają się głównie na tym i olewają adopcję, bo jeśli to się nie zmieni, to krypto będzie ciągle traktowane jak tulipany.

Początkujący
Posty: 181
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitBay.pl BTC / LTC / ETH / LSK / Dash / XRP / PLN / USD / EUR - Dyskusja ogólna

Postautor: maly_ZE » niedziela, 3 kwietnia 2022, 12:10

Cześć,
Którym tokenem najtaniej można przelac środki z zondy na binance?

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości