BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Weteran
Posty: 1696
Rejestracja: 15 marca 2014
Reputacja: 631
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: zomos2 » środa, 10 lipca 2019, 23:23

@the_great_pretender Zarzutkowiczu od Bitmarketów nie wal ściemy :) Sam Pleban ma umowę jak i komu sprzedał Bitmarket Limited na Seszelach... A Przyłęcki? Pali głupa bo wie że cały IQ Partners jest umoczony. Wszak N i A jako wspólnicy Global1 kupili akcje IQ Partners jeszcze przed pomysłem przejęcia Bitmarketu(którego właścicielem zostało w 2015 roku Kvadratco które stworzyli A i N i współpracowali przez DigiMinex) przez IQ Partners.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: XRPOskar » środa, 10 lipca 2019, 23:32

Ok jeżeli zostało już złożone doniesienie do prokuratury przez IQ PARTNERS S A
to
1. "... w ocenie IQ PARTNERS S A istnieje ryzyko, że naruszono depozyty klientów giełdy kryptowalutowej ..."
to już kwalifikuje do złożenia grupowego doniesienia do prokuratury a pytanie do prawnika czy nie możemy się podpiąć pod tą sprawę ?
2. Moim zdaniem wybrana przez grupę forum.bitcoin.pl kancelaria prawna powinna zająć się przyjmowaniem zgłoszeń od poszkodowanych - tak jak to było w przypadku cryptsy - został wydany komunikat i uruchomiona strona do przyjmowania zgłoszeń i określony czas na przyjęci - jak znajdę to info to podeślę
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lipca 2019, 07:56 przez XRPOskar, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: kajetan » środa, 10 lipca 2019, 23:32

Ja szczęśliwie nie byłem poszkodowany, ale pobawiłem się w informatykę śledczą:
A propos stwierdzenia wiceprezesa IQ Partners stąd: "W moim odczuciu komunikat zwracany jest przez dotychczasowe serwery i żadne rekordy DNS nie były zmienione (przypuszczenie bazujące na znajomości architektury systemów IT Bitmarketu)."
To nieprawda, rekordy DNS były zmieniane wczoraj. Tu jest historia: https://securitytrails.com/domain/bitma ... /history/a
I chyba mógł to zrobić tylko IQ Partners skoro ponoć są właścicielem domeny.
Co ciekawe na tych samych dokładnie adresach IP, które wcześniej używał bitmarket.pl, chodzi teraz ta domena: https://capitalv.net która przeniosła się tam właśnie wczoraj: https://securitytrails.com/domain/capit ... /history/a

Wygadany
Posty: 565
Rejestracja: 3 grudnia 2014
Reputacja: 456
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: g100 » środa, 10 lipca 2019, 23:42

Domena należy do Gyptrade. Gyptrade do IQP. Zarządzanie domeną jest w gestii prezesa Gyptrade, a nie IQP. Nie wiem co wyście się tak tej domeny uczepili.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: XRPOskar » środa, 10 lipca 2019, 23:47

g100 pisze: środa, 10 lipca 2019, 21:38 Przy okazji, ktoś kojarzy, co to za drugi pośrednik, u którego interweniował Suszek?
Chyba wiem o jakiego pośrednika chodzi ale nie wiem czy można udzielać takich informacji

Wygadany
Posty: 565
Rejestracja: 3 grudnia 2014
Reputacja: 456
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: g100 » środa, 10 lipca 2019, 23:51

XRPOskar pisze: środa, 10 lipca 2019, 23:47g100 pisze: ↑ środa, 10 lipca 2019, 21:38
Przy okazji, ktoś kojarzy, co to za drugi pośrednik, u którego interweniował Suszek?
Chyba wiem o jakiego pośrednika chodzi ale nie wiem czy można udzielać takich informacji


Jak byś mógł na PW się podzielić swoimi domysłami.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: XRPOskar » środa, 10 lipca 2019, 23:58

g100 pisze: środa, 10 lipca 2019, 23:51Jak byś mógł na PW się podzielić swoimi domysłami.

Info w tej sprawie przekazałem już wcześniej do @FlyingAtom poczekajmy na oficjalną informację bo może to jest np. trzeci pośrednik

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: FlyingAtom » czwartek, 11 lipca 2019, 00:00

XRPOskar pisze: środa, 10 lipca 2019, 23:58Info w tej sprawie przekazałem już wcześniej do @@FlyingAtom poczekajmy na oficjalną informację bo może to jest np. trzeci pośrednik

Sylwek na 99% mówił tego co wymieniłeś, ale ja mam słabą pamięć krótkotrwała i zawsze zapominam, szczególnie imiona/nazwy, dużą ilość informacji też przerabiam zazwyczaj i staram się "oszczędzać" pamięć. Więc spokojnie możesz napisać.
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: XRPOskar » czwartek, 11 lipca 2019, 00:02

SkyCash Poland S.A

Początkujący
Posty: 163
Rejestracja: 26 listopada 2018
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: the_great_pretender » czwartek, 11 lipca 2019, 00:19

zomos2 pisze: środa, 10 lipca 2019, 23:23@the_great_pretender Zarzutkowiczu od Bitmarketów nie wal ściemy Sam Pleban ma umowę jak i komu sprzedał Bitmarket Limited na Seszelach... A Przyłęcki? Pali głupa bo wie że cały IQ Partners jest umoczony. Wszak N i A jako wspólnicy Global1 kupili akcje IQ Partners jeszcze przed pomysłem przejęcia Bitmarketu(którego właścicielem zostało w 2015 roku Kvadratco które stworzyli A i N i współpracowali przez DigiMinex) przez IQ Partners.


Próbuje sobie wyobrazić prokuratora, bo nie posterunkowego, który czyta zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i znajduje twoje słowa.
Drapie się po głowie i myśli, o kur... to jest afera na 100 baniek i jak ją rozkminię to pójdę w ministry. Tylko mi brakuje dowodów. Ale to nie problem, bo zaglądne se na forum.bitcoin.pl i tam wszystko znajdę.

Sprawa rozwiązana, zbóje w kajdanach.

Początkujący
Posty: 163
Rejestracja: 26 listopada 2018
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
-6
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: the_great_pretender » czwartek, 11 lipca 2019, 00:22

Bagder pisze: środa, 10 lipca 2019, 22:25@the_great_pretender Z tego co juz zostało zebrane na bithub.pl - a zwłaszcza z treści zawiadomienia do prokuratury - to mamy do czynienia przynajmniej z jedną spółką z rejestrem w UK. I z pewnością są tam osoby ujawnione.


@Bagder to jeżeli na poważnie rozmawiamy, to chyba nie traktujesz tej amatorszczyzny poważnie? Dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane i to, że ktoś robi medialną szopkę to naprawdę nie powód, żeby się w to wkręcać. Afera wybuchła, wiele osób ma wyobrażenie o łapaniu przestępców ukrywających się na innych kontynentach, już liczą ile procent odzyskają z tego co stracili licząc, że w między czasie kurs poszybuje to $100k i jeszcze na tym zarobią ;-)

Realia są takie, że giełdą zarządzała spółka z Seszeli.

I można wyłączyć światło i się rozejść ;-)

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: oszukany » czwartek, 11 lipca 2019, 07:30

Wszyscy tutaj wysnuwają teorie, że właściciele już gdzieś ukrywają się z Naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi oraz krypto. Że własnie ktoś ukradł 100 baniek i buja się po świecie po operacji plastycznej i uprawia seks z tajskimi ladybojami.

A prawda, może być prozaiczna. Wydaje mi się, że Bitmarket miał ambicje, ale życie ich zweryfikowało. Podejrzewam, że zaczęło im brakować pieniędzy na wydatki bieżące, opłacanie pracowników itp itd, po prostu budżet się nie spinał w okresie bessy, gdzie ruch był praktycznie zerowy. i ktoś wpadł na pomysł:
- Ej szefie a może pogramy kasą wpłacaną od ludzi? Obstawimy shorta przy 3 000$ bo na pewno zlecimy do 1000$ kasę ludziom oddamy, a zyski pozwolą nam się rozbijać Lambo tak jak koledzy z Bitbay.
- Janusz wspaniały pomysł, wypłacaj wszystko co nam ludzie wpłacili na Bitmexa, zrobimy deal życia, zostaw tam ze 100BTC żeby było na wypłaty bieżące.

No i poszło. konto się wyczyściło.... Potem zaczęło się kombinowanie.... Przecież i tak nikt nic o tym nie wie. Będziemy na bieżąco wypłacać Bitcoiny wpłacane od ludzi tym, tym którzy chcą wypłacić... Jeśli będzie więcej wypłacających to wstrzymamy ich wypłaty aż uzbieramy kasę od wpłacających i jakoś to będzie.


Do czasu, BTC urósł i pojawiło się więcej chętnych na wyciągnięcie swoich środków, jeszcze ta czerwcowa awaria sprawiła, że ludzie zdroworozsądkowi (niestety nie ja) zaczęli ewakuację z Bitmarketu.

Okazało się, że na portfelu zostały 4 BTC XD

- Janusz pierdyknij jakis napis typu, że giełda straciła płynność bla bla bla gasimy światło i spierd...

Dlaczego nikt nie bierze tego pod uwagę?

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
-5
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: Jaroslaw » czwartek, 11 lipca 2019, 07:37

Najwiekszymi Januszami okazali sie byc Ci co trzymali srodki na gieldzie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9204
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7032
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: anagamidev » czwartek, 11 lipca 2019, 07:39

@oszukany ja pisałem już o tym wcześniej, ale to są domysły tylko, mogło się zdarzyć 1000 innych :D Ale ktoś tam wspomniał, że kurs był mocno zawyżony w stosunku do innych giełd :D Może właścieiele albo po prostu inny użytkownik wszedł na mocnej dźwigni, system likwidacyjny zadziałał źle i wyczyściło wszystkich, a przy braku płynności mogło okazać się, że bitmarket jest stratny :D Np. dlatego bitmex ma insurence fund na takie przypadki :D Też kojarzę przypadek gościa z net'a to było w 2017 roku, że też się zlewarował na bitmarkecie i mu szczyściło konto i jeszcze bitmarket kazał mu dopłacić BTC, ale dokładnie nie znam sprawy, ale wiem, że ten gostek im nie oddał i w ogóle przestał tam grać :D A zgaduję, że pewnie nie był to odosobniony przypadek, więc faktycznie mogło im brakować w konsekwencji tych BTC :D Zresztą dziwne, że giełda padła po takich wzrostach, a nie w grudniu na grubej bessie :D Ogólnie dziwi mnie to, że ktoś mając taką wiedzę prowadząc giełdę, jak to: ile środku wpływa, ile wypływa, jak grają grubi gracze, jakie stawiają ordery, nie wykorzystuje tego faktu na swoją korzyść i musi jeszcze robić jakieś wałki :D To mi się w głowie nie mieści :D Taki właściel giełdy to na samym takim holdzie i skupowaniu grubych bess powinien być milionerem i mieć super płynność na swojej giełdzie :D Ja tam od 2017 roku praktycznie zaglądałem sporadycznie, ale nigdy nie miałem problemu z tą giełdą szczerze powiedziawszy :D Ale jeśli to kradzież to tak czy siak kurestwo i winni powinni ponieść konsekwencje :D W ogóle granie na dźwigni na crypto uważam za kontrproduktywne :D I zawsze to jest gra na niekorzyść więkości graczy, bo powoduje, że cena zachowuje się nienaturalnie :D Ale co ja tam wiem :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lipca 2019, 07:47 przez anagamidev, łącznie zmieniany 1 raz.
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Posty: 609
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: Jaroslaw » czwartek, 11 lipca 2019, 07:46

Ten gosc co mi doslal BTC po przegraniu na lewarze to musial byc niezlym frajerem. Bitmarket go podwójnie wyru...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: baggins » czwartek, 11 lipca 2019, 08:35

przytpoczę sam siebie sprzed paru lat... może wydarzyło się to o czym pisałem :P
baggins pisze: wtorek, 13 grudnia 2016, 16:28Już kiedyś chyba poruszałem ten temat, ale nie przypominam sobie satysfakcjonującej odpowiedzi więc spróbuje ponownie… problem nie dotyczy tylko tej giełdy lecz wszystkich mieszających realne BTC z lewarami.

Przychodzi na giełdę ktoś z powiedzmy 50BTC i wystawia zlecenie short z 10x lewarem (czyli pojawia się oferta sprzedaży 500BTC).
Znajduje się równocześnie klient, który dysponując odpowiednim funduszem kupi te 500BTC i będzie je chciał natychmiast wypłacić.
Skąd giełda weźmie to 500BTC na wypłatę skoro zlecenie było „z lewara”?
Niby są zabezpieczenia pozycji spawami, ale jeżeli to z tej puli będzie wypłata tzn. że wypłacone będą BTC należące do innych użytkowników.
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 94
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: Zavory » czwartek, 11 lipca 2019, 08:44

Jaroslaw pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 07:37 Najwiekszymi Januszami okazali sie byc Ci co trzymali srodki na gieldzie
Nie da się zarabiać na giełdzie bez trzymania na niej środków.
Nawet jednorazowe zrealizowanie zysków z paper walletów wymaga chwilowego zaufania giełdzie i przelania na nią środków.

W pozostałych przypadkach, (teza!) im większe środki i im dłuższy czas ich trzymania, tym większy zysk.

Miałem bota, który zdejmował środki ze SWAPa i wystawiał zlecenia, kiedy tylko kurs przekroczył "ostrzegawczy" poziom. Zawsze się denerwowałem, czy jeszcze tam jest i czy zdąży. 8-) Bieżące przelewanie środków spoza giełdy zupełnie uniemożliwiłoby grę na niej.

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Rozmowny
Posty: 81
Rejestracja: 9 lipca 2019
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: XRPOskar » czwartek, 11 lipca 2019, 09:11

Jakie mam OFICJALNE informacje na ten moment (pozyskane z netu)

Właściciel
BitMarket Limited Global Gateway 8, Rue de la Perle Providence, Mahe Seszele Register number 161029 link

Oficjalny operator/agent
Kvadratco Services Limited The United Kingdom Register number 9388251 link

Obecnie właścicielem Kvadratco Services Limited jest Pan Robert Bochenek link
Kvadratco jest współudziałowcem SP OUTSOURCING SP Z O O link
To jest ciekawe - Kvadratco jest (nie widzę nigdzie wpisu o wykreśleniu) współudziałowcem DIGIMINEX SP Z O O link jest tylko zmiana "Dane osób wchodzących w skład organu" link

Oficjalny właściciel znaku towarowego Bitmarket, domen bitmarket.pl i bitmarket.net oraz systemów informatycznych umożliwiających prowadzenie giełdy kryptowalut
Gyptrade OU Harju maakond , Kesklinna linnaosa , Parda tn 4- 411-1 10151 Tallinn, EE link link

Oficjalny właściciel Gyptrade OU
IQ PARTNERS S A link

Nie jasne powiązania:

międzynarodowy holding BitMarket/capitalDIGI - kto jest właścicielem tej domeny?

Muszę zrobić nie oczekiwaną przerwę .......... dodam kolejne info
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lipca 2019, 15:26 przez XRPOskar, łącznie zmieniany 5 razy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 94
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: Zavory » czwartek, 11 lipca 2019, 11:21

baggins pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 08:35 przytpoczę sam siebie sprzed paru lat... może wydarzyło się to o czym pisałem :P
baggins pisze: wtorek, 13 grudnia 2016, 16:28Już kiedyś chyba poruszałem ten temat, ale nie przypominam sobie satysfakcjonującej odpowiedzi więc spróbuje ponownie… problem nie dotyczy tylko tej giełdy lecz wszystkich mieszających realne BTC z lewarami.

Przychodzi na giełdę ktoś z powiedzmy 50BTC i wystawia zlecenie short z 10x lewarem (czyli pojawia się oferta sprzedaży 500BTC).
Znajduje się równocześnie klient, który dysponując odpowiednim funduszem kupi te 500BTC i będzie je chciał natychmiast wypłacić.
Skąd giełda weźmie to 500BTC na wypłatę skoro zlecenie było „z lewara”?
Niby są zabezpieczenia pozycji spawami, ale jeżeli to z tej puli będzie wypłata tzn. że wypłacone będą BTC należące do innych użytkowników.
Kiedy otwierasz shorta, to w rzeczywistości algorytm sprzedaje twoje BTC, które później zamierza odkupić taniej w momencie jego zamknięcia.

Kiedy otwierasz shorta z dźwignią, to w rzeczywistości algorytm pożycza na procent BTC ze SWAPa, sprzedaje je, odkupuje później taniej i oddaje na SWAPa. Obie transakcje odbywają się na rzeczywistej giełdzie, na prawdziwych zleceniach.

Gość z 10*50 BC przewiduje, że kurs pójdzie w dół, zatem odkupi je taniej. Jeśli nie znajdzie odpowiedniej ilości tanich BTC do odkupienia, to algorytm żeby zamknąć shorta odkupi je po każdej cenie, niekoniecznie korzystnej dla niego.

Wypłata 500 BTC faktycznie będzie pochodziła ze sprzedaży BTC przez ludzi, którzy w danym momencie chcieli je na tej giełdzie sprzedać.

Zdarza się, że jedynymi, którzy chcą sprzedać, są "łapacze okazji" wystawiający oferty zakupu za ułamek ceny lub oferty sprzedaży za jej wielokrotność (np. oferta zakupu 1000 BTC po 1 PLN). Takie spektakularne zamknięcia lewarów (niekoniecznie korzystne dla samych grających) powodują powstawanie na wykresach "szpilek", świec o bardzo długich knotach (częsty widok na płytkich rynkach).

Dodano po 1 godzinie 10 minutach 40 sekundach:
oszukany pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 07:30 - Ej szefie a może pogramy kasą wpłacaną od ludzi? Obstawimy shorta przy 3 000$ bo na pewno zlecimy do 1000$ kasę ludziom oddamy, a zyski pozwolą nam się rozbijać Lambo tak jak koledzy z Bitbay.
Przypuśćmy, że wyjeżdżając na wakacje zostawiłeś mi w zaufaniu swojego najlepszego konia wyścigowego.
- Najpierw jeździłem nim po krzakach.
- Potem postawilem go do wozu.
- Na końcu oddałem go do rzeźni.

Wszystko jedno w jakim celu ukadli, ważne że ukradli.

Powinni trzymać wszystkie kryptowaluty i FIATy w dokładnie takich proporcjach, w jakich zostały im przelane przez użytkowników. Każde inne rozwiązanie to spekulacja na walutach na bardzo dużą skalę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitMarket.pl - zaawansowana giełda z dźwignią

Postautor: baggins » czwartek, 11 lipca 2019, 12:05

Zavory pisze: czwartek, 11 lipca 2019, 11:21 Wypłata 500 BTC faktycznie będzie pochodziła ze sprzedaży BTC przez ludzi, którzy w danym momencie chcieli je na tej giełdzie sprzedać.
nie, nie na BM gdzie oferty "realnych" BTC i "kontraktowych" na lewarach ze swapów były pomieszane w tej samej tabeli ofert
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Wróć do „Giełdy, kantory, bitomaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości