Strategiczne przemyślenia

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37

Cześć!

Słowem wstępu:
Cieszę się, że tu zaglądnęliście. Mam nadzieję, że przebrniecie przez tę ścianę tekstu, która czeka na Was poniżej... ;)
Temat strategii pojawiał się w popularnym wątku o altach, jednak nie chcąc robić śmietnika postanowiłem przenieść się z postami i przemyśleniami tutaj. Kto wie, może z wyniknie z tego coś ciekawego, wartościowy materiał dla początkujących? Zobaczymy ;)

Zastanawiam się nad zmianą strategii ew. ulepszeniem aktualnej, ponieważ z tego co widzę- przestała działać, a tym samym przynosić zyski. Postanowiłem więc zebrać w całość rzeczy, o których wspominalilście i skonfontować je ze sobą w celu stworzenia jeszcze lepszej taktyki. Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii, przemyśleń. Liczę na dużo konstruktywnych komentarzy i krytyki, dzięki, której wyciągnę wnioski.

Zaczynajmy!

Wartość, którą możemy stracić?- słowem przypomnienia
Nikt nie lubi tracić. Nikt dla zabawy nie niszczy pieniędzy. Szukając kwoty, o której mowa w pytaniu, według mnie, przede wszystkim powinniśmy uwzględnić:
-Czy budżet domowy w miesiącu/kwartale/roku udaje nam się zamknąć z naddatkiem?
-Czy mamy stabilne źródło dochodu?
-Czy mamy obciążenia takie jak kredyty, pożyczki etc?
-Czy mamy kogoś na utrzymaniu?

Powtórzę, dla pewności zgodnie z viewtopic.php?f=12&t=35016 (polecam!), aby nie brać żadnych kredytów/ pożyczek na inwestycje. To już z daleka nie pachnie niczym dobrym.

HODL czy DT?
Nie ukrywam, że nie znam się na AT (Analizie technicznej). Wyczuwam, że nie jestem tutaj jedyny. Dlaczego więc w ogóle się za to biorę? Czy usiadłbym do stołu z profesjonalnymi pokerzystami, mając niewielkie pojęcie o samej rozgrywce? Albo obstawił zakład bukmacherski na drużynę, której nie znam licząc jedynie na szczęście?
Przecież ta gra polega na tym, że ktoś zarabia, a inny traci. Dodatkowo tracę na to bardzo dużą ilość czasu, który mógłbym spożytkować na coś co przyniosłoby mi większe zyski. A ile czasu wymaga HODL? Sprawdzenie kursu raz na tydzień czy miesiąc...
Z drugiej strony- jak się oprzeć tym dwu- albo nawet trzycyfrowym dodatnim procentom z ostatnich kilku godzin? Aktualnie mamy rynek byka (tendencję wzrostów na rynku) więc bez problemu możemy wręcz trafić w coś co przyniesie zysk. Jednak z tego co już zauważyłem- w przypadku choćby delikatnego spadku BTC- altcoiny robią znanie większy spadek. Większe zarobki- większe ryzyko.

Must have
Zauważyłem również, że bardzo ważne jest aby prowadzić ewidencję swoich ruchów- w szczególności nie zapominać o zapisaniu tych stratnych. Excel jest do tego idealnym narzędziem. Najlepiej w przeliczeniu na FIATy (zwykłe waluty jak PLN czy USD) oraz BTC. Dlaczego? Czasami można zobaczyć, że z dnia na dzień znacząco powiększa nam się portfel przy inwestycji w altcoiny. Wzrost ten jednak może być spowodowany wzrostem ceny BTC i na odwrót- spadek ceny w BTC niekoniecznie oznacza zmniejszenie wartości portfella.

Do sedna
Zauważyłem, że przez forum przewija się kilka strategii do grania na giełdzie.

a) Uśrednianie w dół- gdzie z pewnoscią trzeba wspomnieć @anagamidev'a, który często opowiada o tej metodzie. Mam nadzieję, że tutaj też dorzuci jeszcze kilka słów.
W skrócie: jeżeli kupujemy kryptowalutę, a ona (jak zawsze) zalicza spadki to traktujemy to jako "przecenę". Jeżeli kupiliśmy monetę za cenę $10, to przy spadku do $8 powinniśmy dokupić kolejną. Dzięki temu na dwie monety wydaliśmy $18, co daje $9 za jedną. Gdy cena wzrośnie do $10 za monetę mamy już dodatkowe $2 na koncie.
Ryzyko?
Przy każdym dokupieniu powiększamy straty. Kurs z $8 nie musiał wzrosnąć. Równie dobrze mogliśmy zaliczyć kolejny spadek tym razem do $6. Wtedy też należy dokupować? Przecież to może doprowadzić do bycia tzw bagholderem (czyli osoby, która posiada dużo akcji/ kryptowalut o znikomej wartości).
Przywołam stan popularnej kiedyś monety tj. LSK'a. W swoim szczycie kosztował około $33. Załóżmy, że kupujemy jedną sztukę. Następnie po spadku na $25 (około -20%) z pewnością pojawiły się głosy o "promocji". Kolejne dokupienie. Potem kolejne przy 20, 15 i 10 dolararch. Zakładając, że każde było w takiej samej kwocie wydaliśmy 103$ na 5 LSKów co daje uśrednioną cenę około $20 za sztukę... Aktualnie cena to około 3$.
Oczywiście dużo coinów zalicza mocniejsze odbicia, jednak warto mieć to na uwadze, że zdarzają się również takie, które przynoszą duży minus, nawet pomimo uśredniania w dół.

b) Uśrednianie w górę- wspominał o tym dawno temu @Wymazywanie, na którego nakierował mnie @benq. Idea zupełnie przeciwna do powyższej. Kupujemy monetę za $10. Cena wzrasta do $12, ponownie dokupujemy. Mamy więc 2 monety kupione po $11 z nadzieją na kolejne wzrosty. Jednak czy to nie przypomina FOMO? (Fear of missing out- strach przed tym, że możemy ominąć zyski, pomimo tego, że już jest zbyt późno na wejście) W skrócie- mamy mniejszy procent, ale znacznie większy kapitał, a tym samym większy zysk. Przy następujących po sobie wzrostach duży kapitał pomnaża nam zarobek, natomiast stopniowane wejście sprawia, że możemy czuć się bezpieczniej.

Możnaby pomyśleć, że to są dwie zupełnie różne taktyki, jednak czy obydwie nie wymagają tego samego?- przewidzenia trendu oraz dołka bądź szczytu.

Jaki procent to dobra transakcja?
Sądzę, że każdy dodatni procent można uznać za "dobrą transakcję". Oczywiście mogłyby być lepsze, ale (prawie) nigdy nie trafimy dokładnego dołka ani szczytu. Powtórzę to co @BitJanusz niejednokrotnie mówił- "8 transakcji 10% to 100% zysku" (1.10^7 to 1.94, natomiast 1.10^8 to 2.14). Pytanie co jest trudniejsze- zrobić 7 dobrych transakcji czy ustrzelić jedną, która ma 100%?

All in czy dywersyfikacja?
Żeby jednak nie było tak kolorowo- te transakcje musza być zawierane pełną wartością portfela. Niewątpliwie sprawia to większe ryzyko potencjalnej straty. Dodatkowo możemy akurat "trafić" w taką monetę, która jako jedyna nie zrobi zysków, albo co gorsza będzie na minus... Inwestowanie w kilka różnych monet wydaje się być bardziej racjonalnym podejściem.

Jak duży SL?
Ciekaw jestem Waszych przemyśleń. Jak duże SL'e przeważnie ustawiacie? Jaką stratę na minusie jesteście w stanie zaakceptować? Jaki procentowy spadek może być sygnałem do cięcia strat? U mnie jest to przeważnie około -5/10%, ale widzę, że nie sprawdza się to zbyt dobrze...


Dlaczego w ogóle piszę posta? Jak wspominałem- oczekuję Waszych przemyśleń, aby poprawić swoją taktykę.
Aktualnie opiera się na wejściu w kryptowalutę na podstawie RSI (1h/ 4h) po około 15-20% portfela krypto, a następnie wyjście z 10-15% zyskiem. Ustawiam również SL na wartości około -5/10%. Zauważyłem jednak, że bardzo często taki SL jest aktywowany, a następnie cena kryptowaluty znacznie wzrasta... Również te 10-15% to znacznie za mało gdy popatrzymy na wzrosty innych monet.
Nie mniej jednak, taktyka ta w styczniu/początkiem lutego przynosiła zyski. W drugiej połowie lutego zacząłem ustawiać szersze SL'e, nawet po -20/30%. Niestety, rynek mi tego nie wybaczył. Zysk z krypto w tym momencie to zaledwie kilkanaście procent początkowego depozytu (!). Jest to bardoz demotywujące...
Sytuację pogarsza fakt, że oszczędziłbym znacznie więcej pieniędzy, nerwów, i czasu (!!!) po prostu HODLując...

Czy Day Trading dla amatora jest nieopłacalny?
Czekam na Wasze przemyślenia i opinie.
Za każdy konstruktywny komentarz już teraz serdecznie dziękuję!

Cześć!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: Samotny Czarodziej » wtorek, 9 marca 2021, 12:13

Sam się uczę, a więc sam dorzucę swoje trzy grosze. Opinia przegrywa hazardzisty z dźwignią 50x

mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Zauważyłem również, że bardzo ważne jest aby prowadzić ewidencję swoich ruchów- w szczególności nie zapominać o zapisaniu tych stratnych..
Tutaj jest mały błąd. Nie zapisuj pozycji stratnych, a raczej popełnione błędy. Why? Mózg działa na zasadzie "odrobię" co daje odwrotny skutek. Odwrotność to zapisywanie błędów. Na rynek wchodzisz zarobić, a nie odrobić
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37a) Uśrednianie w dół-
Problem: Jeśli grasz bez dźwigni, można się bawić, ale jak sam zauważyłeś problem w łapaniu dołka. Ogólnie jest to dość znana strategia polecana przez brokerów, działająca na tym, że "nie lubimy tracić" przez co łapiemy się na zabójcze uśrednianie straty co potrafi dać potężne straty rujnując cały portfel. (osobiście nie potrafię tym grać i trzy razy prawie wyzerowałem konto z dźwignią). W sumie pare razy kupowałem spot jakiegoś coina czasem na górce i trzymałem go do czasu, aż przyniósł zysk. Taką strategię na pewno przyjmę jak bd mieć większy kapitał i zacznę bez dźwigni.
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Uśrednianie w górę
Chyba najbardziej dochodowa strategia, sam pamiętam dobrą piramidę którą niestety spartoliłem, ale przyniosła mi jakieś 50%zysku z 2% kapitału początkowego (gdybym trzymał byłoby spokojnie 80% całego portfela). Tego trzeba się nauczyć, zaplanować swoją piramidę. Tutaj ważny jest przedział czasowy, STRATEGIA i PLAN, bez tego ani rusz. (ah ten wave)

mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Jaki procent to dobra transakcja?
Myślę, że tutaj też brak planu prowadzi Cię do "mogłem" co jest kolejną porażką prowadzącą do wyzerowania konta. np. trzymania straty bo "wraca", bądź zamrożenia znacznej części kapitału.
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Jak duży SL?
Obecnie 1/5 całości kapitału (gram na dźwigni). SL tak naprawdę w DT nie powinny być "uruchamiane", widać, że próbujesz robić to co ja "a ch** wejdę", albo "RSI mi mówi" a nie do końca może wiesz jak działa RSI. (sam tak robiłem dopóki się nie dowiedziałem co to rsi)

Bez bicia przyznaję się, że gram S od czasu wybicia btc 20k na różnych parach i jakoś nie potrafię tego zmienić. Wchodzę chcę grać L, widzę L, gram S :roll:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » wtorek, 9 marca 2021, 15:52

Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13Sam się uczę, a więc sam dorzucę swoje trzy grosze.
Cieszę się, że tutaj zaglądnąłeś! Mam nadzieję, że nie będzie to dla Ciebie stracony czas ;)
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13Opinia przegrywa hazardzisty z dźwignią 50x
Jak dobrze, że nie nawet nigdy nie uczyłem się jak ustawiać zlecenia z dźwignią... :D
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13Tutaj jest mały błąd. Nie zapisuj pozycji stratnych, a raczej popełnione błędy. Why? Mózg działa na zasadzie "odrobię" co daje odwrotny skutek. Odwrotność to zapisywanie błędów. Na rynek wchodzisz zarobić, a nie odrobić
Masz tutaj trochę racji bo faktycznie gdy straciłem z altów duże procenty za sprawą ostatniej korekty BTC patrzyłem na zasadzie "muszę odrobić 40% żeby mieć tyle co wtedy miałem". Z drugiej strony jest mi to po to, że jeżeli zobaczę, że po prostu to mi się nie opłaca to przestanę grać, skupię się na HODLowaniu etc. Dopóki jestem na plus (wartość portfela > suma depozytów) uznaję to dobrą inwestycję. Co prawda straciłem na to zdecydowanie więcej czasu niż było to warte, nawet przeliczając po minimalnej krajowej... Ale robię to, żeby się nauczyć.
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13STRATEGIA i PLAN, bez tego ani rusz. (ah ten wave)
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13Myślę, że tutaj też brak planu prowadzi Cię do "mogłem"
Co sądzisz o moim planie?
Jak pisałem, wchodziłem w walutę na podstawie RSI lub analizy innych osób (tak, wiem, że to do niczego nie prowadzi, ale lepiej przecież zaufać słowom kogoś bardziej doświadczonego niż liczyć na łut szczęścia)
Wchodziłem i od razu ustawiałem zlecenie OCO na -5% i +15%. oraz -10% i +20%. Często te waluty robiły znacznie większe skoki, a ja zbyt szybko wychodziłem "z pociągu". Innym razem łapało te -10% i odbijało. Postanowiłem to zmienić i ustawiłem -20/-30%. Pech chciał, że ustawiłem to wtedy gdy BTC zrobił bardzo mocny ruch w dół. Przykładowo SNX kupowane po $24 sprzedałem złapał mi SL za $19...
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 12:13SL tak naprawdę w DT nie powinny być "uruchamiane",
Co masz na myśli pisząc "uruchamiane"? Czyli, że nie powinniśmy ustawiać SL na DT czy, że praktycznie nigdy nie powinniśmy do sytuacji gdy SL się aktywuje wystawiając zlecenie sprzedaży?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: Samotny Czarodziej » wtorek, 9 marca 2021, 17:23

mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 15:52Co sądzisz o moim planie?
Żeby nie było zamieszania, to plan który przedstawiłeś jest zbyt ogólny. Jedyne co mogę powiedzieć to powinieneś mieć szansę na nieograniczony zysk. tj. np robi ci 20% ustawiasz TP na 10%, robi Ci 50% ustawiasz na 30% itd. A jak to bd robić, czy np. "w określony czasie dojdzie do x", albo "przebije opór z", czy też "jak kot na tym filmiku walnie w szybę" to już jest mniej istotne. Mając skuteczność 50%+ przy ratio 1:3 zawsze coś tam wyciągniesz, ale nigdy tyle mając szansę na zajebisty zysk. Na start możesz np. zrobić, że 50% pozycji zamknie Ci się na zysku 20%, reszta BE itd. To już od Ciebie zależy i od Twojego komfortu psychicznego. Najgorsze co można sobie zrobić, w co tez wpadłem ostatnio "A MOGŁEM". No i też nie bierz wszystkiego co ludzie mówią, tylko musisz samemu testować, próbować i dostosować to do siebie. Czasami 1 mała rzecz wystarczy

mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 15:52Co masz na myśli pisząc "uruchamiane"? Czyli, że nie powinniśmy ustawiać SL na DT czy, że praktycznie nigdy nie powinniśmy do sytuacji gdy SL się aktywuje wystawiając zlecenie sprzedaży?
W mojej opinii SL w DT powinien być odpalany jak pozycja nie idzie nagle w Twoją stronę, jeśli np. widzisz, że z 100 zrobili 150 i nie mogą się przebić to wypier** pozycję, a nie czekasz aż walną SL na 80 "bo może się odwróci". Oczywiście jeśli chodzi o DT i dźwignię. Jeśli np byłbyś grubasem to sobie zobacz gdzie ulica "ustawia" SL, zazwyczaj kawałek nad "górką" bądź "dołkiem", to aż się prosi o "wywalenie".

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » wtorek, 9 marca 2021, 20:41

Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 17:23Mając skuteczność 50%+ przy ratio 1:3 zawsze coś tam wyciągniesz
Masz na myśli, że 50%+ transakcji będzie dodatnim procentem, tak? A ratio 1:3? Co masz na myśli?
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 17:23pozycji zamknie Ci się na zysku 20%, reszta BE itd
BE? Co to znaczy?
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 17:23"A MOGŁEM"
To jest zdecydowanie najgorsze. W szczególności gdy przenosi się fundusze miedzy kilkoma/kilkunastoma różnymi monetami. Chociaż przeważnie mówię sobie wtedy "nie, nie miałeś tego kupić więc po co się teraz denerwujesz?" albo "tak, wziąłeś 20% zysku. Lepiej 20% zysku niż -10% straty, nawet jeśli zrobiło 150%".
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 17:23zobacz gdzie ulica "ustawia" SL, zazwyczaj kawałek nad "górką" bądź "dołkiem", to aż się prosi o "wywalenie".
Może zabrzmi to laicko, ale to można gdzieś podejrzeć SL'e? o.o

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: Samotny Czarodziej » wtorek, 9 marca 2021, 21:23

mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 20:41Masz na myśli, że 50%+ transakcji będzie dodatnim procentem, tak? A ratio 1:3? Co masz na myśli?

Stosunek ryzyka do zysku 1:3 ( czyli ustawiałeś SL na 5% zysk na 15%), mając skuteczność równo na 50% w dłuższej perspektywie powinieneś mieć 33% pozycji stratnych a 77% zyskownych. Dlatego tak ważne jest zarządzanie ryzykiem (money management).
mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 20:41BE? Co to znaczy?
Break even, czyli na zero. Ps. na YT sporo materiałów
Kamikaze/ xgrosz
tjs
fxmag ma np. fajny kurs AT (a raczej objaśniający wskaźniki)
i wiele innych
Może to Cię popchnie, mi pomogło:

mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 20:41Może zabrzmi to laicko, ale to można gdzieś podejrzeć SL'e? o.o
Oczywiście my żuczki nie mamy wglądu do tego, ale widać to na wykresach. Rysujesz sobie proste kreski i jeśli wyjdzie za kreskę to prawdopodobnie większość obsra galoty i odda pozycję. Łap taki tip: https://www.tradingview.com/x/70vnBHbB/
Narysowana linia wsparcia, na dwóch dołkach nagłe zejście i wyciągnięcie.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » wtorek, 9 marca 2021, 23:44

Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 21:23(money management).
A to nawet nie "risk management" jeżeli mówimy o zarządzaniu ryzykiem?
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 17:23Na start możesz np. zrobić, że 50% pozycji zamknie Ci się na zysku 20%, reszta BE itd
Obawiam się, że proszę się o hejt, ale co tam! ;)
Mówimy o sytuacji gdy już mamy na przykład 30 % zysku i ustawiamy SL'e na 20% zysku i BE? Czy masz na myśli, że kupując ustawiamy TP na 20% zysku?
Samotny Czarodziej pisze: wtorek, 9 marca 2021, 21:23Oczywiście my żuczki nie mamy wglądu do tego, ale widać to na wykresach. Rysujesz sobie proste kreski i jeśli wyjdzie za kreskę to prawdopodobnie większość obsra galoty i odda pozycję. Łap taki tip: https://www.tradingview.com/x/70vnBHbB/
Narysowana linia wsparcia, na dwóch dołkach nagłe zejście i wyciągnięcie.
Załóżmy, że wiemy w którym miejscu mogą być ustawione SL'e czyli okoko 53800 na zrzucie, który wysyłałeś. My chcemy ustawić nasz SL, czyli musimy ustawić go niżej, żeby liczyć na to, że odbije, i jednocześnie, że nie robimy mocnego zjazdu w dół.
Jak duże przebicie LT może być takim czyszczeniem SLi przez grubasów, a jak duże to "pęknięcie"?

Inaczej mówiąc- ile procent poniżej LT proponujesz ustawiać SL, jeżeli liczymy na odbicie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: Samotny Czarodziej » środa, 10 marca 2021, 00:47

mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 23:44A to nawet nie "risk management" jeżeli mówimy o zarządzaniu ryzykiem?

MM używam jako zarządzanie kapitałem, tam też jest zarządzanie ryzykiem, czy też % kapitału który gra itd
mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 23:44Mówimy o sytuacji gdy już mamy na przykład 30 % zysku i ustawiamy SL'e na 20% zysku i BE? Czy masz na myśli, że kupując ustawiamy TP na 20% zysku?
Miałem na myśli pierwsze bo sam tak robię, ale drugie też nie jest błędem. Wszystko zależy jakimi grasz pozycjami, jakim kapitałem itd. Najlepiej przetestuj dwa rozwiązania ;)
mxxm977 pisze: wtorek, 9 marca 2021, 23:44Załóżmy, że wiemy w którym miejscu mogą być ustawione SL'e czyli okoko 53800 na zrzucie, który wysyłałeś. My chcemy ustawić nasz SL, czyli musimy ustawić go niżej, żeby liczyć na to, że odbije, i jednocześnie, że nie robimy mocnego zjazdu w dół.
Jak duże przebicie LT może być takim czyszczeniem SLi przez grubasów, a jak duże to "pęknięcie"?

Inaczej mówiąc- ile procent poniżej LT proponujesz ustawiać SL, jeżeli liczymy na odbicie?


Nie, nie masz ustawiać SL niżej, Ty masz kupować te stop loosy. Jak masz SL na poziomie 10% to masz go na 10%, a nie na 50% bo random z forum Ci powie, ze nie trzeba i wyzeruje Ci całe konto ;)

Osobiście nie ustawiam SL, zwyczajnie jak widzę, że przebili staram się zamykać najbliżej i najszybciej jak tylko mogę. Obecnie wprowadzam zasadę, że max 30% zjazdu, na kapitale, kasa do banku, przekalkulowanie i od nowa. Tylko od razu mówię, że to moje podejście na dźwigni, na spot pewnie obrałbym inną taktykę. Pewnie bliżej Anagamidev'a, coś w stylu mam x paczek na zakup i jak mam sygnał to kupuję, a później paczki sprzedaję. Jak przetestuję moje podejście do końca to dam znać na forum, na razie radzę unikać ;)

Pewna zasada brzmi, ustawiaj SL tak, aby Twoja możliwa strata była mniejsza niż potencjalny zysk w przeliczeniu 1:3, a prawda jest taka, że musisz dostosować strategię pod to co grasz, wiedzieć co grasz i przede wszystkim dlaczego tak grasz.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: adiqq » środa, 10 marca 2021, 06:03

mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37 aby nie brać żadnych kredytów/ pożyczek na inwestycje. To już z daleka nie pachnie niczym dobrym.
Zbyt duże uogólnienie, nie sądzisz? Masz firmę, jak wyobrażasz sobie jej szybki rozwój bez pożyczki na inwestycje?
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37a) Uśrednianie w dół-
ta metoda jest rewelacyjna, pod warunkiem, że ma się nieograniczony kapitał, było o tym nie raz
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37All in czy dywersyfikacja?
Z mojego punktu widzenia, tylko dywersyfikacja.
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Jak duży SL?
Szczerze? Grając pod mid-longterm w ogóle nie czuję potrzeby ich stosowania. Środki trzymam w portfelu, gdzie im na pewno lepiej niż na giełdzie.
mxxm977 pisze: poniedziałek, 8 marca 2021, 02:37Czy Day Trading dla amatora jest nieopłacalny?
Ja osobiście odradzam. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale Bulkowski w swojej książce też odradzał....to zbyt trudne dla początkujących...To samo dotyczy grania z dzwignią...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » środa, 10 marca 2021, 12:15

Samotny Czarodziej pisze: środa, 10 marca 2021, 00:47Miałem na myśli pierwsze bo sam tak robię, ale drugie też nie jest błędem. Wszystko zależy jakimi grasz pozycjami, jakim kapitałem itd. Najlepiej przetestuj dwa rozwiązania
Najpierw to muszę złapać 30% na jakiejkolwiek pozycji :D Ostatnie 2 tygodnie czuję się jakbym inwestował w stablecoiny. Z drugiej strony wiem, że jeżeli sprzedam to następnego dnia będzie "kierunek północ" :mrgreen:
Samotny Czarodziej pisze: środa, 10 marca 2021, 00:47Nie, nie masz ustawiać SL niżej, Ty masz kupować te stop loosy. Jak masz SL na poziomie 10% to masz go na 10%, a nie na 50% bo random z forum Ci powie, ze nie trzeba i wyzeruje Ci całe konto
Spodziewałem się, że właśnie moim zadaniem jest kupowanie SLi od innych osób, ale pytałem bardziej o to gdzie je ustawiać. Czy ustawianie SLi na podstawie np. -10% od ceny początkowej (według przyjętej strategii) bez większej AT ma sens?
Samotny Czarodziej pisze: środa, 10 marca 2021, 00:47 staram się zamykać najbliżej i najszybciej jak tylko mogę
Przeważnie ustawiam SLe na wypadek pęknięcia bańki. Gdy zacznie się run to serwery jak zwykle mogą upaść, co nie pozwoli Ci zamknąć pozycji w dogodnym momencie.
Samotny Czarodziej pisze: środa, 10 marca 2021, 00:47Twoja możliwa strata była mniejsza niż potencjalny zysk w przeliczeniu 1:3
Nie wiedząc o tej zasadzie stosowałem ją. Czym większy TP ustawiałem tym szerszy SL (zlecenie OCO). Jakby się tak zastanowić to robiłem -5% / +10 % więc 1:2, ale faktycznie można to zwiększyć jeszcze do 1:3.
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03Zbyt duże uogólnienie, nie sądzisz? Masz firmę, jak wyobrażasz sobie jej szybki rozwój bez pożyczki na inwestycje?
Moje niedoprecyzowanie. Rzecz jasna miałem na myśli "inwestycje kryptowalutowe". Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes i uważa, że wyjdzie to kredyt na firmę jest dobrą opcją. Jednak wzięcie kredytu, który będzie się spłacać przez 5 lat tylko po to, żeby włożyć w coś co z dnia na dzień może zrobić kilkadziesiąt procent na minus...? Jak dla mnie zbyt duże ryzyko.
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03ta metoda jest rewelacyjna, pod warunkiem, że ma się nieograniczony kapitał, było o tym nie raz
Wiem, że było o niej nie raz, stąd chciałem ją tutaj jeszcze dopisać w formie przypomnienia i skonfrontowania jej z uśrednianiem w górę.
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03Z mojego punktu widzenia, tylko dywersyfikacja.
Rozumiem, że nadal mówimy o dywersyfikowaniu kryptowalut? Jak się u Ciebie to przedstawia? Dywersyfikujesz ze względu na alty (ile procent portfela w jedną walutę?) czy typ grania (ile HODL, a ile spekulacje?)
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03Szczerze? Grając pod mid-longterm w ogóle nie czuję potrzeby ich stosowania.
Nie boisz się, że pewnego dnia rano zobaczysz -70% na BTC/USDT bo przykładowo jakiś zamachowca powiedział, że został sfinansowany za pomocą BTC, co natychmiast przypnie Bitcoinowi łatkę pieniądza przestępców?
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03Środki trzymam w portfelu, gdzie im na pewno lepiej niż na giełdzie.
Też myślałem o trzymaniu na portfelu. Niestety nie wchodzę na tyle dużymi kwotami, żeby fee było "sensowną" opłatą.
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 06:03Ja osobiście odradzam. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale Bulkowski w swojej książce też odradzał....to zbyt trudne dla początkujących...To samo dotyczy grania z dzwignią...
Coraz bardziej widzę w tym sens. Mam na myśli w tym, żeby znaczną większość trzymać w BTC, a na spekulacje przeznaczać jedynie niewielkie procenty. Z drugiej strony, gdy będzie "alt season" i wszystko zacznie rosnąć... Niby dużo osób mówi, że już teraz jest, ale widocznie ja jakoś nie mogę upolować monety z dużym dodatnim procentem. Ba! Ten profit jest podobny (lub nawet mniejszy) do tego, który mógłbym uzyskać HODLując BTC.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: adiqq » środa, 10 marca 2021, 12:45

mxxm977 pisze: środa, 10 marca 2021, 12:15Moje niedoprecyzowanie. Rzecz jasna miałem na myśli "inwestycje kryptowalutowe". Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes i uważa, że wyjdzie to kredyt na firmę jest dobrą opcją. Jednak wzięcie kredytu, który będzie się spłacać przez 5 lat tylko po to, żeby włożyć w coś co z dnia na dzień może zrobić kilkadziesiąt procent na minus...? Jak dla mnie zbyt duże ryzyko.
a kto pisze o 5 latach?
Ja mając kryptowaluty wziąłem pozyczkę pod zastaw krypto własnie. Compound. Pozyczka w $ (a właściwie to w DAI). Kredyty pod zakup sprzętu, kiedy ten jeszcze był w normalnych cenach. Sprzęt dodatkowo zarobił w tym okresie, na minus raczej mi nie wejdzie....jeszcze jakieś pytania??
mxxm977 pisze: środa, 10 marca 2021, 12:15Rozumiem, że nadal mówimy o dywersyfikowaniu kryptowalut? Jak się u Ciebie to przedstawia? Dywersyfikujesz ze względu na alty (ile procent portfela w jedną walutę?) czy typ grania (ile HODL, a ile spekulacje?)
aktualnie: BTC i ETH po 29%, reszta 41,86%, z tego DeFi to 25,99%
Staram się pilnować % portfela, ale róznie to bywa...w pewnym momencie miałem tylko 20% BTC i 40% ETH...a to dlatego, że realizowałem zyski i cały czas kopałem ETH.
mxxm977 pisze: środa, 10 marca 2021, 12:15Nie boisz się, że pewnego dnia rano zobaczysz -70% na BTC/USDT bo przykładowo jakiś zamachowca powiedział, że został sfinansowany za pomocą BTC, co natychmiast przypnie Bitcoinowi łatkę pieniądza przestępców?
nie, bo regularnie realizuję zyski. A skoro przeżyłem "black swana" (bez uszczerbku na zdrowiu) w marcu'20 to inne przypadki też przeżyję...

Ja jestem trochę specyficzny przypadek, bo wiele rzeczy robię inaczej niż inni. Jak pojawiłem się tutaj w grudniu 2018 i zacząłem pisać o miningu, to prawie mnie chcieli zlinczować i próbowali udowadniać, że mining jest nieopłacalny - a podczas dyskusji okazało się, że nawet nie znali aktualnych cen prądu....dlatego założyłem kilka wątków w których regularnie podawałem rzeczywiste dane z osiąganych przeze mnie wyników.
Moimi odkryciami i stosowanymi metodami podczas gry też sie wielokrotnie dzieliłem w odpowiednich wątkach....każdy zainteresowany mógł skorzystać....nawet zatwardziali hodlerzy LSK :lol:
Tutaj jest bardzo dużo wiedzy zgromadzonej...poświęc trochę czasu, to sam się o tym przekonasz..
mxxm977 pisze: środa, 10 marca 2021, 12:15Coraz bardziej widzę w tym sens. Mam na myśli w tym, żeby znaczną większość trzymać w BTC, a na spekulacje przeznaczać jedynie niewielkie procenty. Z drugiej strony, gdy będzie "alt season" i wszystko zacznie rosnąć... Niby dużo osób mówi, że już teraz jest, ale widocznie ja jakoś nie mogę upolować monety z dużym dodatnim procentem. Ba! Ten profit jest podobny (lub nawet mniejszy) do tego, który mógłbym uzyskać HODLując BTC.
jakie ja mam % to napisałem. Gdybyś nie wiedział, to własnie teraz mamy alt season ;)
W innym wątku wczoraj pisałem, jakie stopy zwrotu osiągnęły alty kupione przeze mnie w lipcu'20 a jakie kupione tydzień temu....jak to nie jest altseason, to kiedy on będzie? Zajrzyj do tych wątków, to się przekonasz...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 504
Rejestracja: 16 listopada 2017
Reputacja: 317
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: mxxm977 » środa, 10 marca 2021, 13:17

adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45Kredyty pod zakup sprzętu, kiedy ten jeszcze był w normalnych cenach.
Kredyt na zakup sprzętu jest już według mnie sensowniejszy. Nawet w przypadku upadku krypto/ pęknięcia bańki zostaje Ci fizyczny sprzęt.
Kredyt na zakup kryptowaluty? No nie widzę tego faktycznie, ale przecież nie musimy się zgadzać we wszystkim :D
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45jeszcze jakieś pytania??
Sądzę, że w tym wątku przewinie się jeszcze wieeele pytań ;) PS Ależ to ma negatywny wydźwięk... :(
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45aktualnie: BTC i ETH po 29%, reszta 41,86%, z tego DeFi to 25,99%
Staram się pilnować % portfela, ale róznie to bywa...w pewnym momencie miałem tylko 20% BTC i 40% ETH...a to dlatego, że realizowałem zyski i cały czas kopałem ETH
Rozumiem. No jest to jakiś plan. Z pewnością lepszy niż all-in w alty (jak robiłem do tej pory) bo choćby niewielki ruch BTC w dół i od razu mamy dużo procent straty.
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45Moimi odkryciami i stosowanymi metodami podczas gry też sie wielokrotnie dzieliłem w odpowiednich wątkach....każdy zainteresowany mógł skorzystać....nawet zatwardziali hodlerzy LSK
Poszukam ;) Postaram się przebić przez te ponad 3 tysiące postów. Swoją drogą, wychodzi na to, że jestem o rok dłużej na forum, a mam dziesięciokrotnie mniej postów :O
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45Gdybyś nie wiedział, to własnie teraz mamy alt season
No właśnie wszyscy o nim mówią, że jest alt season, a ja jakoś go nie czuję. Moje AAVE, ADA, XLM, SNX odnoszą jedynie straty w parach do BTC czyli defacto bardziej by mi się opłacało trzymać BTC niż te alty.
Projekty są fajne, chociażby SNX, a jakoś nie mogą aż tak ruszyć. AAVE wiem, że przez ostatni miesiąc codziennie robiło po 20-30% w górę. Może znowu szykuje się taki rajd? No cóż, zobaczymy ;)
adiqq pisze: środa, 10 marca 2021, 12:45W innym wątku wczoraj pisałem, jakie stopy zwrotu osiągnęły alty kupione przeze mnie w lipcu'20 a jakie kupione tydzień temu....jak to nie jest altseason, to kiedy on będzie? Zajrzyj do tych wątków, to się przekonasz...
Poszukam, dzięki za informacje ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 199
Rejestracja: 26 stycznia 2020
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strategiczne przemyślenia

Postautor: Samotny Czarodziej » piątek, 12 marca 2021, 18:39

mxxm977 pisze: środa, 10 marca 2021, 12:15Spodziewałem się, że właśnie moim zadaniem jest kupowanie SLi od innych osób, ale pytałem bardziej o to gdzie je ustawiać. Czy ustawianie SLi na podstawie np. -10% od ceny początkowej (według przyjętej strategii) bez większej AT ma sens?


Nie wiem, nie jestem kompetentny udzielać Ci takich rad co do strategii, szczególnie, ze nie mam wyników. Mogę jedynie powtarzać to co mówią. Zostało mi 5% rolla, a więc nieźle :twisted: Sl na wypadek pęknięcia bańki? Na spot np. trzymałem takiego sxp kupionego po 3$ jak kosztował 0.8c teraz kosztuje 3,4$ chociaż nikt tego nie mógł przewidzieć. Na dźwigni spaliłem całego rolla i cóż, traktuję to jak nauka. Jeśli chcesz się uczyć DT to musisz mieć to z tyłu głowy, że czeka Cię sporo pracy, nie od razu Rzym zbudowano (a może od razu zaskoczysz? kto wie). Dziś wywalam wszystkie wskaźniki i buduję od nowa, a raczej wracam do starego czytania wykresu. Dawniej w parę dni wstałem, może tym razem też się uda, ale muszę wejść bez tego całego bagażu co będzie dla mnie niezłym testem. Zastanawiam się nawet nad dołączeniem do jakiejś grupy z dyscypliną, ale to po weekendzie, nie wszystko od razu. Zajebistych zysków ;)

ps.
Przeważnie ustawiam SLe na wypadek pęknięcia bańki. Gdy zacznie się run to serwery jak zwykle mogą upaść, co nie pozwoli Ci zamknąć pozycji w dogodnym momencie.
Dlatego używam max dźwigni i małego depo, jak "serwery padną" to mogę stracić max x kapitału. Jeśli zaczną walić w dół to SL zanim odpalą to możesz się zdziwić. Jak rok temu zaczynałem, to potrafili bić naprawdę potężne szpile up/down. Tylko, że idzie się zafiksować i przesadzić, no i szpila Cię wypina, a na spot nie ma szans, chyba, że sobie SL ustawisz.

Wróć do „Boty i strategie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości