Dywersyfikacja i kupno jakiegoś coina.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 30
Rejestracja: 2 lipca 2021
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dywersyfikacja i kupno jakiegoś coina.

Postautor: SwiatWolliego » niedziela, 6 listopada 2022, 23:51

Witam, nie chciałbym trzymać całej swojej gotówki w banku i część chciałbym zdywersyfikować. Więc mam kilka pytań:

1. Jaki portfel (najlepiej bezpłatny) mógłbym użyć? Bo trzymać na giełdzie oczywiście nie zamierzam.

2. Jaki coin jest tani w przesyle i w miarę stabilny w kursie?

3. Jak najlepiej wpłacić takie pieniądze? Powiedzmy, że 20 000zł? Myślałem o opcji, żeby z banku przelać na Polską giełdę, póżniej kupić tam krypto i po prostu przenieść na adres walleta. Chyba, że jest jakaś lepsza alternatywa?

4. Jak wygląda to z kwestii podatkowej i rozliczeń? Czy będę musiał się z tego rozliczyć?

Będę wdzięczny za odp na każde pytanie, szczegółowo jak się da, bo można rzec, że jestem raczej laikiem w tym świecie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dywersyfikacja i kupno jakiegoś coina.

Postautor: slasta » poniedziałek, 7 listopada 2022, 10:28

1. Najlepszy był by dedykowany portfel sprzętowy np LEDGER NANO S PLUS dostaniesz za ok 350zł. Ewentualnie jak masz jakiś stary nie używany telefon to też może posłużyć jako portfel. Obowiązkowo reset do ustawień fabrycznych i instalacja portfela mobilnego, np. Exodus jak ma być wielowalutowy. Do samego BTC osobiście używam Mycelium od bardzo dawna i jest IMO ok.
2. Do trzymania większych kwot raczej sugerował bym BTC, pamiętaj że im więcej transakcji na danym adresie tym koszt wykonania kolejnej jest wyższy dlatego w przypadku BTC warto przechowywać duże kwoty a unikać dziesiątek małych. Do taniego przesyłania gdy często chcemy przesyłać coin czyli takich mini transakcji jest dużo, nada się LTC albo Polygon (Matic).
3. Pewnej polskiej giełdy na literę Z, bym unikał, poczytaj sobie temat na forum o problemach użytkowników bo giełda żąda weryfikacji. Osobiście mogę polecić giełdę Kraken + kantor internetowy + konto walutowe w EURO. Konto do krypto proponował bym mieć w innym banku niż nasze podstawowe konto, unikał bym Santandera, natomiast mogę polecić Millenium.
4.Tak. Na koniec roku zgłaszasz w PIT-38 zakup i sprzedaż krypto, jeśli uzyskałeś dochód sprzedałeś więcej niż kupiłeś to płacisz 19% podatku od uzyskanego dochodu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 listopada 2022, 10:11 przez slasta, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dywersyfikacja i kupno jakiegoś coina.

Postautor: miso20 » poniedziałek, 7 listopada 2022, 18:03

slasta pisze: poniedziałek, 7 listopada 2022, 10:28Na koniec roku zgłaszasz w PIT-36 zakup i sprzedaż krypto
PIT-38

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości