Synchronizacja bitcoin core - szybkie pytanie

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Synchronizacja bitcoin core - szybkie pytanie

Postautor: Excrypt » czwartek, 5 maja 2022, 00:22

Cześć.
Pytanie może głupie lub banalne ale sytuacja wyglada tak:
Odnalazłem swój plik wallet.dat i wrzucilem go do folderu użytkownika.
Odpaliłem klient, załadował się portfel z tym plikiem walet.dat, czyli ok.
Rozpoczęła się synchronizacja. Niestety sprawa wyglada tak, że nie mam na dysku miejsca na wszystkie bloki, a chce mieć pewność, że na tym pliku są moje btc.
Wiec zasadnicze pytanie - czy jeśli wysłałem na swój portfel btc w marcu 2014 roku i synchronizacja minie np właśnie marzec 2014, to czy transakcje lub stan konta się pokażą czy mimo wszystko, ze było to 8 lat temu, to i tak muszę czekać na pełna synchronizację by się wszystko pojawiło?

Dzięki z góry za rozwianie wątpliwości. Pozdrawiam

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Synchronizacja bitcoin core - szybkie pytanie

Postautor: garlonicon » czwartek, 5 maja 2022, 06:18

Niestety sprawa wyglada tak, że nie mam na dysku miejsca na wszystkie bloki
Nie musisz mieć. Pruning zmniejsza to do kilku GB.
czy jeśli wysłałem na swój portfel btc w marcu 2014 roku i synchronizacja minie np właśnie marzec 2014, to czy transakcje lub stan konta się pokażą
Transakcje na pewno powinny się pokazać, natomiast stan konta zależy od tego, czy te monety są wydane, czy też nie.
czy mimo wszystko, ze było to 8 lat temu, to i tak muszę czekać na pełna synchronizację by się wszystko pojawiło?
Nie musisz. W zasadzie to nic nie musisz: pobierać całego łańcucha nie musisz, chyba że chcesz nie ufać nikomu. Pobierać danych od 2009 do 2014 też nie musisz (ale ważą znacznie mniej niż cały łańcuch, więc można to rozważyć). Oprócz tego zawsze jest taka opcja, aby wyeksportować adresy i rzucić okiem na to, jakie one są i sprawdzić w innych źródłach, czy i ile tam monet leży. To, ile danych pobierzesz, zależy w zasadzie tylko od tego, jaki poziom zaufania akceptujesz. Jeśli żaden, to pobierasz wszystko. Jeśli natomiast zgadzasz się zaufać na przykład block explorerom albo portfelom SPV, to da się to zrobić prościej i szybciej, ale za cenę zaufania, że takie strony bądź węzły nie kłamią.

Co do eksportu danych z portfela: dumpwallet "miejsce_docelowe.txt"

Taka komenda zrzuci wszystkie adresy, klucze, w zasadzie wszystko. Wtedy możesz samodzielnie sprawdzać adresy i importować klucze prywatne tam, gdzie chcesz. Jeśli ufasz block explorerom, możesz sprawdzać adresy. Jeśli ufasz portfelom SPV, to możesz tam wkleić klucze prywatne i zobaczyć, jakie transakcje i monety pokażą.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Synchronizacja bitcoin core - szybkie pytanie

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 5 maja 2022, 15:17

@Excrypt Możesz pywalletem wyciągnąć adresy (nie koniecznie klucze, ale też) i sprawdzić :)
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości