Metamask dwa konta

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: RevWolt » środa, 24 listopada 2021, 21:39

Witam, mam metamaska i jeden klucz publiczny ale założyłem przez metamaska kolejne konto w celu zabezpieczenia przeciwko scamom by crypto było podzielone na dwa klucze. I teraz pytanie, do tego pierwszego mam seedy a do tego drugiego seedy są z tego pierwszego? Chciałbym zrobić totalnie osobny klucz z osobnymi seedami tak by logować się przez jednego metamaska, chyba że dwa klucze które teraz mam na metamasku są całkowicie osobne bo ewentualny scam wchodzi w interakcje z kluczem publicznym a nie samym programem? Chyba że jeszcze lepszą alternatywą jest założenie jeszcze electrum.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 15 maja 2018
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: markkato » czwartek, 25 listopada 2021, 08:54

Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie portfel sprzętowy ledger. Koszt zakupu bezpośrednio od producenta to 260zł.
Za pomocą ledgera zakładasz dwa konta ETH. i podpinasz je do metamaska.
Nawet jeżeli ktoś przejmie kontrolę nad twoim komputerem. To nie zrealizuje żadnej transakcji. Gdyż każdą transakcję trzeba zatwierdzić przyciskiem na portfelu.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: RevWolt » czwartek, 25 listopada 2021, 16:47

Tak mam ledgera i tam trzymam osobno inne krypto ale bardziej chodzi mi o usprawnienie metamaska tak by na jednym komputerze mieć dostęp do kilku kluczy publicznych z poziomu metamaska lub innego portfela. Chcę się zabezpieczyć w ten sposób przed scamem typu wchodzenie w interakcję ze stroną jakiegoś nowego coina gdzie najwyżej wyczyszczą jedno konto a drugie zostanie nienaruszone. Na drugim trzymałbym tylko wpłaty bez interakcji ze stronami nowych coinów, ewentualnie z większymi dexami jak 1inch czy pancake.
Sprawdziłem i mam dwa klucze publiczne (dwa konta) do których jest ten sam seed.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: adiqq » czwartek, 25 listopada 2021, 18:30

RevWolt pisze: środa, 24 listopada 2021, 21:39Chciałbym zrobić totalnie osobny klucz z osobnymi seedami tak by logować się przez jednego metamaska,
MM możesz mieć na Firefox i Chrome
Zainstaluj sobie drugą przeglądarkę i drugiego Metamaska
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: RevWolt » czwartek, 25 listopada 2021, 18:51

@adiqq Też właśnie nad taką opcją myślałem plus jeszcze dodatkowo na telefonie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: maky » czwartek, 25 listopada 2021, 19:17

RevWolt pisze: środa, 24 listopada 2021, 21:39do tego drugiego seedy są z tego pierwszego?

Tak.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
markkato pisze: czwartek, 25 listopada 2021, 08:54Nawet jeżeli ktoś przejmie kontrolę nad twoim komputerem. To nie zrealizuje żadnej transakcji.

Tu trzeba uważać. Prawie nikt nie sprawdza czy podpisuje odpowiednią transakcję (a to można podmienić).
Dodatkowo Approve dla gównotokena może zrobić Approve dla innych tokenów co umożliwi kradzież środków już bez udziału Ledgera.
Niestety wiedzę i ostrożność trzeba mieć ze sobą zawsze.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: RevWolt » czwartek, 25 listopada 2021, 19:27

@maky I ciekawi mnie też kwestia tego drugiego konta na jednym metamasku, jeśli popiszę scamową transakcję na jednym kluczu i zostanie wyczyszczony to czy drugi klucz zostanie bezpieczny? Chociaż i tak w totalne shity nie wchodzę i czytam dokładnie media społecznościowe danego projektu przed wejściem. Chyba że coś da też usunięcie z metamaska strony z zakładki "Connected Sites".

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: maky » czwartek, 25 listopada 2021, 19:30

RevWolt pisze: czwartek, 25 listopada 2021, 19:27 jeśli popiszę scamową transakcję na jednym kluczu i zostanie wyczyszczony to czy drugi klucz zostanie bezpieczny?

Jedynym niebezpieczeństwem posiadania x pochodnych adresów/kont pochodzących z jednego seeda na MetaMasku jest "włamanie" do MetaMaska i kradzież seeda.
Także w mojej opinii zrobienie sobie kilku kont i na przykład wykonywanie transakcji na dodatkowych kontach a potem przesłanie tokenów do przechowywania na osobne jest bardzo dobrą praktyką.
Oczywiście najlepiej przesłać takie tokeny (legitne) na Ledgera.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: RevWolt » czwartek, 25 listopada 2021, 19:39

@maky Taki mam plan, silne i sprawdzone tokeny mam już na ldegerze. Jedno konto metamaska będę mieć do zabawy ale zrobię drugie gdzie typowo będę skupywać i trzymać na long termin bez interakcji w inne strony.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 15 maja 2018
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: markkato » piątek, 26 listopada 2021, 09:09

Kup drugiego ledgera (260zł), i najtańszego nowego laptopa (900zł). Tokeny na long term trzymaj na nim.

Używaj go tylko do zlecania przelewów. Nie korzystaj na nim z giełd Cex, dex, stakingu, farmingu itp.
Jak będziesz chciał sprzedać jakiś token. Przelewasz go na drugim komputer z drugim ledgerem.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Bartassw » niedziela, 3 kwietnia 2022, 10:17

Cześć,

Nie wiem, czy to właściwy wątek...
Choć krypto zajmuje się "już" półtorej roku i wydawało mi się, że dużo wiem, właśnie w zeszłym tygodniu zauważyłem, że na portfelu pojawił mi się pierdylion jakiś coinów... minidog czy coś takiego, wszedłem na stronę, podpisałem jak mi się wydawało transfer shitcoina na BNB, zgadzając się na groszową opłatę, a tu bach, z portfela wyparowało 4K BUSD :(

Dlaczego o takiej możliwości nie widziałem? zawsze wydawało mi się, że widzę, jakiej kwoty dotyczy transakcja... ale cóż chciwość zaślepia.
to są ci oszuści, którym dałem się wyrolować.... https://minidoge.io/#

pytanie moje jest następujące (przepraszam, jeśli wyda się głupie), czy jeśli udostępniłem portfel scammerom - to już za każdym razem mogą z niego pobrać środki? czy mogę to udostępnienie jakoś "wyłączyć". Założyłem drugi portfel na metamasku, ale czy ten stary jest bezpieczny?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: maky » niedziela, 3 kwietnia 2022, 17:51

Bartassw pisze: niedziela, 3 kwietnia 2022, 10:17pytanie moje jest następujące (przepraszam, jeśli wyda się głupie), czy jeśli udostępniłem portfel scammerom - to już za każdym razem mogą z niego pobrać środki?

Podpisałeś transakcję na obcym kontrakcie, któremu umożliwiłeś wydanie swoich BUSD.
Teraz musisz ustawić możliwość wydawania dla tego kontraktu na zero.
Są strony gdzie da się to zrobić. Wyszukać komu i na ile pozwoliłeś. Kiedyś wrzucałem adresy trzech takich stron.
Możesz też pójść na etherscan (bscscan) i tam to naprawić.

Dodano po 3 minutach 29 sekundach:
Bartassw pisze: niedziela, 3 kwietnia 2022, 10:17Dlaczego o takiej możliwości nie widziałem?

Większość osób nie rozumie jak działa krypto i czym są tokeny. To nie są kryptowaluty. To takie miniprogramy. I teraz tokeny x czy y nie znajdują się na twoim adresie tylko zapis o tym ile posiadasz znajduje się na adresie kontraktu (właściwie w pamięci EVM). Na tym kontrakcie podpisujesz ile i komu przekazujesz i kto oprócz ciebie w twoim imieniu może wydać twoje środki. I teraz wystarczy napisać kontrakt, który przy okazji robienia czegoś będzie ustawiał zgodę na wydanie twoich środków. Jeśli go podpiszesz to właściciel kontraktu ma twoje środki we władaniu.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 261
Rejestracja: 4 stycznia 2019
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Naganiacz » niedziela, 10 kwietnia 2022, 21:50

@maky Cześć. Taka życiowa sytuacja. Mam MM na Chromie na starym laptopie i w MM są jakieś tam wyświetlane ilości krypto. Kupuję nowego laptopa i też chciałbym mieć na Chromie MM. Czy można przenieść MM ze starego laptopa na nowy tak by na nowym po zalogowaniu na MM było widać te same ilości wyświetlanych krypto co na starym? - sytuacja, w której stary laptop działa i czy po wgraniu i skonfigurowaniu MM na nowym laptopie będzie można korzystać z tego MM na starym laptopie?

Sytuacja jest bardzo podobna do takiej, w której starego laptopa szlak trafia razem z MM tam zainstalowanym z tą różnicą, że już nie będzie można ze starego laptopa korzystać.

Wiadomo, że MM jest tylko narzędziem umożliwiającym zarządzanie krypto na blokczejnie (w dużym uproszczeniu jak mnie się wydaje) ale co dalej jeżeli dojdzie do takich np dwóch przypadków jak powyżej?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: maky » niedziela, 10 kwietnia 2022, 23:02

Naganiacz pisze: niedziela, 10 kwietnia 2022, 21:50sytuacja, w której stary laptop działa i czy po wgraniu i skonfigurowaniu MM na nowym laptopie będzie można korzystać z tego MM na starym laptopie?

O chłopie. Spisz szybko swój seed z MetaMaska zanim go bezpowrotnie stracisz.
I poczytaj o tym bo to ty masz wiedzieć o co chodzi.

P.S. Da się.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 261
Rejestracja: 4 stycznia 2019
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Naganiacz » niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:15

maky pisze: niedziela, 10 kwietnia 2022, 23:02Spisz szybko swój seed z MetaMaska zanim go bezpowrotnie stracisz.
I poczytaj o tym bo to ty masz wiedzieć o co chodzi

Nasionko to podstawa, wiadomo. Aż taki tuman to ja nie jestem. Lubię testować co i jak więc napiszę co z tego wyszło. Poczytałem, poczytałem ale też potrenowałem.

I tak. Na Nowym kompie MM odzyskałem na tym samym nasionku ale MM nie zassał wszystkich kont, konta trzeba było dodać i nazwać je od nowa po swojemu, natomiast ilości tokenów pojawiły się same.
Próba importu konta przy pomocy klucza prywatnego na MM z tym samym nasionkiem kończy się niepowodzeniem i wyskakuje komunikat coś tam o duplikacji konta co jest niedozwolone (co innego na innym nasionku, dlatego trzeba pilnować tych kluczy prywatnych)
Jak ustawiałem hasło do odzyskanego niby MM na tym samym nasionku to hasło trzeba nadać inne bo tego samego hasła nie przyjmuje.

Potwierdzam, na starym kompie MM działa nadal. Nie testowałem czy można jednocześnie się logować na oba w tym samym czasie i nie zamierzam.

Spotkałem się też z opinią, że na jednym chromie nie można mieć więcej MM i trzeba MM instalować na innej przeglądarce jak chce się mieć dwa na jednym kompie.

No to jest wyjście. Na chromie można sobie utworzyć profile a w każdym profilu mieć innego MM (każdy na innym nasionku). Pozdro. Już jestem troszkę mądrzejszy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: maky » niedziela, 17 kwietnia 2022, 21:59

Naganiacz pisze: niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:15Potwierdzam, na starym kompie MM działa nadal. Nie testowałem czy można jednocześnie się logować na oba w tym samym czasie i nie zamierzam.

To są dwa osobne byty. MM łączy się z netem tylko aby pobrać stan twoich kont z łańcucha bloków i aby wysłać twoją transakcję. Możesz mieć 1000 kompów i na każdym tą samą kopię kont.

Dodano po 24 sekundach:
Naganiacz pisze: niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:15Spotkałem się też z opinią, że na jednym chromie nie można mieć więcej MM i trzeba MM instalować na innej przeglądarce jak chce się mieć dwa na jednym kompie.

Tak może być.

Dodano po 22 sekundach:
Naganiacz pisze: niedziela, 17 kwietnia 2022, 01:15No to jest wyjście. Na chromie można sobie utworzyć profile a w każdym profilu mieć innego MM (każdy na innym nasionku). Pozdro. Już jestem troszkę mądrzejszy.

Good. :)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Bartassw » niedziela, 24 kwietnia 2022, 08:06

Cześć
maky pisze: niedziela, 3 kwietnia 2022, 17:55Podpisałeś transakcję na obcym kontrakcie, któremu umożliwiłeś wydanie swoich BUSD.
Teraz musisz ustawić możliwość wydawania dla tego kontraktu na zero.
Są strony gdzie da się to zrobić. Wyszukać komu i na ile pozwoliłeś. Kiedyś wrzucałem adresy trzech takich stron.
Możesz też pójść na etherscan (bscscan) i tam to naprawić.


Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Bartassw » niedziela, 24 kwietnia 2022, 08:10

Drodzy moi,

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące MM.
Zmieniam właśnie laptopa, na starym zapisałem seedy, ale po ostatniej awarii z podpisaniem złego kontraktu, dodałem nowe konto. MM nie wygenerował nowych seedów.

Teraz na nowym laptopie, wpisałem seedy, ale odtworzył mi się tylko ten pierwsze portfel, nie mam pomysłu jak przenieść ten drugi?

z góry dziękuję, Bartek

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Bartassw » niedziela, 24 kwietnia 2022, 08:15

Przepraszam za zamieszkanie, inaczej sformułowałem zapytanie i znalazłem pomoc w metamask.
Trzeba dodać kolejne konto (jeszcze raz), aż do przeniesienia wszystkich).
Dzięki.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 kwietnia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Metamask dwa konta

Postautor: Bartassw » niedziela, 24 kwietnia 2022, 08:40

@maky czy poświęciłbyś jeszcze chwilę, aby podesłać jakiś link / art do tego, w jaki sposób mogę te smart kontrakty unieważnić, wyłączyć, czy co tam się z nimi robi, aby nie władały już moim portfelem? :)
z góry dziękuję.

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości