Niskie zegary na GPU RTX 3080

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: crazyceg » niedziela, 31 stycznia 2021, 18:59

Na wstępie dzień dobry wszystkim!
Mam dość nietypowy problem,szukałem rozwiązania wszędzie ale nic nie pomaga.A mianowicie mam dwie karty RTX 3070 i 3080 w komputerze,zasilacz 1200W.Sterowniki najnowsze,płyta b450 Tomahawk.
Gdy kopię poprzez Nicehasha RTX 3070 po podkręceniu kopie normalnie 60 m/hs,zegary są tak jak je ustawię,problem mam z RTX 3080,po odpaleniu Nicehasha karta ma nominalne ustawienia i zaczyna kopać ~90 m/hs. Po czym zegar GPU sam zaczyna zjeżdżać,z 1800mhz do 700mhz,a wydobycie spada do 70-60 m/hs.Próbowałem już różnych programów,nawet tych kótre niby wymuszają trzymanie zegarów na ustalonym poziomie ale nic nie pomaga.Zmieniałem nawet portami karty,bez znaczenia 3070 śmiga aż miłlo 3080 nie.Co dziwne,w grach wszystko działa jak należy...Karta to 3080 GIGABYTE Vision... Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 25 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: max62 » niedziela, 31 stycznia 2021, 20:17

Problemem jest thermal throttling VRAM (przy przekroczeniu określonej temperatury zbijane są zegary, z którymi pracują pamięci, przez co spada temperatura struktury), a rozwiązaniem jest wymiana oryginalnych termopadów na takie, które mają przewodność cieplną na poziomie 8-10W/mK lub wiecej. Ja ze swojego doświadczenia mogę polecić termopady Phobya, Gelid, Thermal Grizzly. Pamiętaj, żeby ugięcie termopada po dociśnięciu radiatorem nie było większe niż połowa jego grubości, bo spadnie jego przewodność cieplna.

PS. Temperatury w RTX 3090/3080 w niekorzystnych warunkach dochodzą do 100-105℃. Graniczna dla GDDR6X Microna to 125℃.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: adiqq » niedziela, 31 stycznia 2021, 20:33

j.w.
Dlatego niektóre modele 3080 nie nadają się do kopania w ogóle, a niektóre się nadają, jak się im zapewni odpowiednie warunku pracy
90mh to też słabo na start, w dobrych warunkach możliwe do osiągnięcia jest 97-98Mh

Dodano po 1 minucie 49 sekundach:
tak Vision..proponuję sprzedać, pewnie z zyskiem i kupić 3060ti/3070
CO ciekawe, 2xVision obok siebie, jeden spadał nieznacznie do 89Mh, drugi fo 75-77Mh...niby takie same kaerty, produent, model a jednak nie do końca ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: crazyceg » niedziela, 31 stycznia 2021, 21:16

Dzięki za podpowiedzi,jeszcze zrobię test 3080 solo,i jeśli też będzie bieda,to faktycznie chyba sprzedam. ;)
Faktycznie ,problem jest chyba z pamięciami,jak obniżyłem zegary pamięci to od razu zegary GPU podskoczyły,i kopanie też się poprawiło. Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: crazyceg » poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:50

Jeszcze jedno pytanie;) Czy zwodowanie tego 3080 realnie obniży temperatury na pamięciach, czy gra nie warta świeczki?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 marca 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: DarkBP » niedziela, 28 marca 2021, 17:10

Witam, mam troche inne pytanie odnonie niskiego poboru mocy przez karte, rtx 2080 kupiac na nicehash jest ok 200-210W jesli kopie Gminer'em ETH jest tylko 80W ? czy to kwestia ustawien ? rozumiem ze wydajnosc takze jest nizsza ?

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: fetek » środa, 31 marca 2021, 22:14

crazyceg pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:50Jeszcze jedno pytanie;) Czy zwodowanie tego 3080 realnie obniży temperatury na pamięciach, czy gra nie warta świeczki?
wystarczy wymiana termopadów, różnice sa kolosalne.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: tonyxxl » czwartek, 1 kwietnia 2021, 02:57

W nowej karcie za 10k pln wymieniać termopad??? Ogarnij się z takimi radami, bo nie dość, że ludziki potracą gwarancję to jeszcze żeby to działało (ciut) lepiej a nie gorzej to trzeba dobrać odpowiednio grubość a to już nie jest takie proste. Termopad nic nie chłodzi, termopad przekazuje ciepło. Jak karta ma słaby system odprowadzania i rozpraszania ciepła to nawet jak zespawasz pamięci do heat pipe'u czystym srebrem to i tak chłodniejsze nie będą.
Co innego stare karty i stare termopady, tam już może wystąpić zjawisko zmniejszenia przewodności i wtedy należy go wymienić, ale to nie po pół roku od wyjścia z fabryki ale po 2-3 latach można myśleć, jeśli karta zaczyna się grzać bardziej niż wcześniej.
Są modele lepiej i gorzej znoszące wysokie obciążenie pamięci. Zależy jak producent przemyślał i wykonał chłodzenie. Za wcześnie żeby teraz wskazać który konkretny model się nada a który nie, bo za krótko te karty są na rynku.
Na pewno trzeba rozhulać wentylację na tych kartach więcej niż wymaga to rdzeń. Mocny przewiew to podstawa. Owiewa całą płytkę i rozprasza więcej ciepła. Tak na start 70% prędkości wentyli to moim zdaniem minimum na 3080. Temperatura docelowa rdzenia 55 stopni powinna wystarczyć do odpowiedniego schłodzenia całej karty. Jak się grzeje i wpada w TT to reklamować a nie grzebać w nowej karcie.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Niskie zegary na GPU RTX 3080

Postautor: fetek » czwartek, 1 kwietnia 2021, 07:16

tonyxxl pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 02:57W nowej karcie za 10k pln wymieniać termopad??? Ogarnij się z takimi radami,
przy założeniu bloku i tak musi wymienić więc co za różnica ? po za tym to nie jest rada.
tonyxxl pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 02:57bo nie dość, że ludziki potracą gwarancję to jeszcze żeby to działało (ciut) lepiej a nie gorzej to trzeba dobrać odpowiednio grubość a to już nie jest takie proste
jedyny problem to konieczność zakupu kilku rozmiarów dobrej jakości, więc wcale nie taki tani biznes.
tonyxxl pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 02:57Tak na start 70% prędkości wentyli to moim zdaniem minimum na 3080. Temperatura docelowa rdzenia 55 stopni powinna wystarczyć do odpowiedniego schłodzenia całej karty. Jak się grzeje i wpada w TT to reklamować a nie grzebać w nowej karcie.
nie wystarczy, nawet słabsze karty wymagają 70% a niem mają takich problemów.
tonyxxl pisze: czwartek, 1 kwietnia 2021, 02:57Co innego stare karty i stare termopady, tam już może wystąpić zjawisko zmniejszenia przewodności i wtedy należy go wymienić, ale to nie po pół roku od wyjścia z fabryki ale po 2-3 latach można myśleć, jeśli karta zaczyna się grzać bardziej niż wcześniej.
problem jest ogólnie znany, wiele osób wymienia, niektórzy zwiększają pojemność cieplną BP

https://www.tomshardware.com/news/repla ... mps-by-25c

Z Ciekawości zapytam ile miałeś 3080/90 ?

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości