Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 sierpnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: layman » czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47

1. Która konfiguracja będzie lepsza do korzystania z portfeli sprzętowych (typu Ledger czy Trezor): czysty Windows 10, Linux Live CD/DVD czy może coś innego? A może to bez znaczenia?

2. Portfele sprzętowe są zawsze bezpiecznie bez względu na to, w jakim środowisku będzie się z nich korzystać? Prawda czy fałsz?

3. Czy te portfele (a konkretnie portfel Ledgera i portfel Trezora) działają bez problemów na Linuksie? Nic nie trzeba jakoś specjalnie doinstalowywać albo jakoś specjalnie kombinować?

4. Czy po utworzeniu nowego portfela, zapisaniu seeda i przelaniu do niego środków będę mógł odinstalować aplikację obsługującą portfel, zmienić system lub nawet sformatować dysk bez obaw o utratę środków z mojego portfela?

5. Jeżeli po 5 latach ponownie będę chciał zajrzeć do mojego portfela (i nadal widzieć tam swoje środki), to rozumiem, że wystarczy, że ponownie zainstaluję aplikację (nawet na czystym, nigdy wcześniej nie używanym systemie), podam swój seed i tym samym odzyskam dostęp do mojego portfela, zgadza się?

6. Czy w przypadku inwestycji średnio lub długoterminowych dobrym pomysłem będzie przechowywanie wszystkich środków właśnie na portfelach sprzętowych typu Ledger czy Trezor? A może są jakieś inne, lepsze rozwiązania? Dywersyfikacja?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: fervi » czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:59

layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47Która konfiguracja będzie lepsza do korzystania z portfeli sprzętowych (typu Ledger czy Trezor): czysty Windows 10, Linux Live CD/DVD czy może coś innego? A może to bez znaczenia?
Nie powinno to mieć absolutnie żadnego znaczenia, chociaż warto Linuksa zawsze używać ;)
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47 Portfele sprzętowe są zawsze bezpiecznie bez względu na to, w jakim środowisku będzie się z nich korzystać? Prawda czy fałsz?
Jeśli nie ma ataku na dany portfel to tak. Warto zaznaczyć, że warto używać passphare jako dodatkowej warstwy zabezpieczeń w Trezorze, bo chyba mając specjalne urządzenie i dostęp do Trezora można go wykorzystać (natomiast moim zdaniem i tak warto wybrać Trezora)
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47Czy te portfele (a konkretnie portfel Ledgera i portfel Trezora) działają bez problemów na Linuksie? Nic nie trzeba jakoś specjalnie doinstalowywać albo jakoś specjalnie kombinować?

Trzeba, ale najczęściej to pakiet, który jest np. w systemie (Debianie)
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47Czy po utworzeniu nowego portfela, zapisaniu seeda i przelaniu do niego środków będę mógł odinstalować aplikację obsługującą portfel, zmienić system lub nawet sformatować dysk bez obaw o utratę środków z mojego portfela?
Tak
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47Jeżeli po 5 latach ponownie będę chciał zajrzeć do mojego portfela (i nadal widzieć tam swoje środki), to rozumiem, że wystarczy, że ponownie zainstaluję aplikację (nawet na czystym, nigdy wcześniej nie używanym systemie), podam swój seed i tym samym odzyskam dostęp do mojego portfela, zgadza się?
Nie do końca, seed wykorzystujesz jeśli portfel się zepsuł (sprzętowy) lub jeśli resetujesz portfel sprzętowy itd. W innym przypadku trzymasz seed gdzieś na kartce i nie używasz
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:47Czy w przypadku inwestycji średnio lub długoterminowych dobrym pomysłem będzie przechowywanie wszystkich środków właśnie na portfelach sprzętowych typu Ledger czy Trezor? A może są jakieś inne, lepsze rozwiązania? Dywersyfikacja?
Portfel styka, a drobne środki masz np. w Bitcoin Lightning Wallet

Coldcard jest ciekawym również wyborem, ale nie testowałem. Mam ledgera (i dlatego po części odradzam :D)

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: ikswodnal » czwartek, 29 sierpnia 2019, 23:32

fervi pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:59Nie powinno to mieć absolutnie żadnego znaczenia, chociaż warto Linuksa zawsze używać ;)
Tia, też kupę czasu poświęciłem na podstawowe poznanie linuksa, wyłudziłem starego laptopa, drukarkę dostałem w prezencie.
Na koniec okazało się że laptop 32 bitowy a portfele na linuksie wymagają architektury 64 bit.
Skończyło się na tym że laptopa i drukarkę wykorzystuję tylko do tworzenia portfeli papierowych.
Szlag mnie trafi gdy portfele na komputer z Windowsem będą wymagały też architektury 64 bitów. :-(

Początkujący
Posty: 285
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: multan » piątek, 30 sierpnia 2019, 14:35

Ale co w tym takiego dramatycznego? wszystkie ex-biznesówki typu np HP elitebook, Dell Latitude, których na allegro jest masa po zrzutach z korpo są na 64 bit. Takie 7-latki na i5, chodzą po 300-500zł. Nic lepszego nie potrzeba jak na kompa do obsługi tematów związanych z krypto.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: maky » piątek, 30 sierpnia 2019, 14:57

layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:471. Która konfiguracja będzie lepsza do korzystania z portfeli sprzętowych (typu Ledger czy Trezor): czysty Windows 10, Linux Live CD/DVD czy może coś innego? A może to bez znaczenia?
Bez znaczenia.
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:472. Portfele sprzętowe są zawsze bezpiecznie bez względu na to, w jakim środowisku będzie się z nich korzystać? Prawda czy fałsz?
Istnieją wektory ataku ale na 99,99 jesteś bezpieczny. ;)
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:474. Czy po utworzeniu nowego portfela, zapisaniu seeda i przelaniu do niego środków będę mógł odinstalować aplikację obsługującą portfel, zmienić system lub nawet sformatować dysk bez obaw o utratę środków z mojego portfela?
Tak. Seed = krypto.
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:475. Jeżeli po 5 latach ponownie będę chciał zajrzeć do mojego portfela (i nadal widzieć tam swoje środki), to rozumiem, że wystarczy, że ponownie zainstaluję aplikację (nawet na czystym, nigdy wcześniej nie używanym systemie), podam swój seed i tym samym odzyskam dostęp do mojego portfela, zgadza się?
Trochę mieszasz ale tak. Środki są na adresach utworzonych na bazie seedu. Na wszelki wypadek jednak zachowaj sobie wallet.dat. ;)
layman pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 14:476. Czy w przypadku inwestycji średnio lub długoterminowych dobrym pomysłem będzie przechowywanie wszystkich środków właśnie na portfelach sprzętowych typu Ledger czy Trezor? A może są jakieś inne, lepsze rozwiązania? Dywersyfikacja?
Niektórzy wolą "paper wallet". Praktycznie wystarczy seed na kartce.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 97
Rejestracja: 22 sierpnia 2019
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: Info » piątek, 30 sierpnia 2019, 15:12

Moje zdanie

1. Trezor lepszy bo jest opensource.
2. Nie jest zawsze bezpiecznie, głównie trzeba uważać na podmianę skopiowanych adresów.
3. Tak
4. Tak
5. Tak (tak jak wyżej, seeda używa się tylko w przypadku odzyskania środków na zgubionym albo zepsutym portfelu)
6. Tak, tak to będzie dobry pomysł.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: redbog » piątek, 30 sierpnia 2019, 16:42

@layman 1. Jeśli chodzi konkretnie tylko o aspekt współpracy z portfelem to raczej nie ma znaczenia jaki system bo i tak jesteś odcięty od zawartości komputera.

2. Są bezpieczne pod warunkiem ze prawidłowo z nich korzystamy. Czyli przed potwierdzeniem transakcji sprawdzamy na ekranie portfela czy wysyłamy na właściwy adres i czy kwota jest ok. Mimo wszystko lepiej mieć możliwie jak najbardziej bezpieczny system i w głowie poukładane.
Żeby nie doszło do sytuacji ze np. zadzwoni ktoś od trezora, pani przedstawi się powie że jest podejrzenie ze pana środki brały udział w przestępstwie i możliwe ze zostaną na długo zablokowane jeśli pan nie poda szybko tych slow utworzonych na początku.

3. Nie jestem pewny, ale chyba tak.

4.Tak.

5.Tak. Seed jest wszystkim co musisz posiadać żeby w przeszłości przywrócić sobie dostęp do btc.

6. Jest mnóstwo opcji.
-Możesz wykorzystać zimny portfel który nie wymaga portfela sprzętowego a tez daje bezpieczeństwo na podobnym poziomie(wymagana spora wiedza) https://electrum.readthedocs.io/en/late ... orage.html
-Możesz korzystać z portfeli sprzętowych w połączeniu z electrum https://electrum.readthedocs.io/en/late ... linux.html
-Możesz tez utworzyć multisig 3of3 w taki sposób ze do wydania bitcoinow będziesz potrzebował wszystkich 3 podpisów np. z trezora znano s i z zimnego portfela(opcja dla zaawansowanych).

Oprócz trezora i nano s są tez inne portfele https://coldcardwallet.com/
https://shiftcrypto.ch/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Portfele sprzętowe - kilka pytań odnośnie tworzenia, korzystania oraz przechowywania

Postautor: KryptoBanita » sobota, 31 sierpnia 2019, 01:02

@layman
Zastanów się jeszcze hodler.tech/pro
Zalety: NANO, mobilność - niesamowita wygoda...
Wady: Brak ZEC, XMR, wyższa cena...
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości