Strona 1 z 1

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 16:01
autor: maky
Próbowałem ostatnio zmajstrować seed używając słów z kilku wcześniej używanych seedów i... okazało się, że za każdym razem ciąg był "invalid". Ktoś mi wytłumaczy o co biega? Jak wybierać słowa? To nie są dowolne słowa ze słownika w odpowiedniej liczbie?

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 16:48
autor: redbog
@maky Chyba ostatnie słowo jest sumą kontrolną jeśli chcesz seed według mikstury BIP39.

Dodano po 6 minutach :
@maky Jeśli chcesz użyć dowolnych slow to np: w electrum przy wpisywaniu seeda wybierasz opcje i musisz zaznaczyć "extend this seed with coustrom words" i powinno dzialac ale osobiście nigdy w praktyce nie bawiłem się w takie seedy wiec gwarancji nie daje.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 16:55
autor: qertoip
maky pisze: środa, 21 sierpnia 2019, 16:01To nie są dowolne słowa ze słownika w odpowiedniej liczbie?

Zgadza się, to nie są dowolne słowa.

W BIP39 nie wychodzi się od słów tylko od liczby losowej, dla której następnie liczy się sumę kontrolną i całość dopiero zamienia się na słowa.

PS Eksperyment cenny poznawczo natomiast oczywiście nie powinno się w ten sposób "ręcznie majstrować" seeda - nawet gdyby technicznie przechodził.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 21:11
autor: Bit-els
@maky w taki sposób możesz zrobić brain walleta. Naście słów, wylosowanych najlepiej z jakiegoś programu zawietającego z 20 tys słów będzie nie do złamania

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 21:15
autor: maky
Bit-els pisze: środa, 21 sierpnia 2019, 21:11@maky w taki sposób możesz zrobić brain walleta. Naście słów, wylosowanych najlepiej z jakiegoś programu zawietającego z 20 tys słów będzie nie do złamania
OK, ale co z tą sumą kontrolną?
Chyba, że brain wallet to co innego? ;P

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 21 sierpnia 2019, 22:02
autor: Bit-els
oczywiście, w brain wallecie możesz dać wszystko, pesel np. Ale zostanie to od razu zhackowane. trzeba kryptograficznie odporna frazę wkleić

Re: Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: czwartek, 22 sierpnia 2019, 21:29
autor: rav3n_pl
Znajdź mój starty artykuł na steemicie o mnemoniku ;)
Każde słowo to 11 bitów informacji.
12 słów daje 132 bitów, z czego 4 "nadmiarowe" to suma kontrolna (4 bity z sha256 pierwszych 128 bitów).
Przy 24 słowach suma kontrolna jest dłuższa.
Jak chcesz sam wybrać słowa to spoko - tylko ostatnie musisz dopasować żeby suma kontrolna grała. Przy 4 bitach kontrolnych co 16 słowo będzie pasować.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 28 sierpnia 2019, 18:38
autor: rav3n_pl
A, żeby nie było: ręczne wybieranie słów do mnemonika to BARDZO ZŁY POMYSŁ, bo ludzie z założenia są ZŁYM źródłem losowości.
W ostateczności można zrobić "dobrze" mnemonik i podmienić w nim 1 czy 3 słowa i dopasować ostatnie...

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 28 sierpnia 2019, 20:56
autor: qertoip
rav3n_pl pisze: środa, 28 sierpnia 2019, 18:38A, żeby nie było: ręczne wybieranie słów do mnemonika to BARDZO ZŁY POMYSŁ, bo ludzie z założenia są ZŁYM źródłem losowości.

Dokładnie tak.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 28 sierpnia 2019, 21:11
autor: Bit-els
dlatego radziłem skorzystać z generatora słów. Są dostępne całe słownikowe, z 10 tys słów i wiecej

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 8 kwietnia 2020, 10:06
autor: Anunaki
Ktoś potrafi mi wytłumaczyć jak to sie dzieje, że otrzymany przy instalacji ledgera seed odnotowuje jakie sobie w późniejszym czasie poinstalowałeś konta kryptowalut? tzn. otrzymując seed nie masz żadnych pozakładanych, a jaka robisz sobie z seeda recovery na nowym urządzeniu to przywracają się wszystkie stworzone na poprzednim urządzeniu w czasie po otrzymaniu seeda ;P

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 8 kwietnia 2020, 16:46
autor: ttbit
Anunaki pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 10:06Ktoś potrafi mi wytłumaczyć jak to sie dzieje, że otrzymany przy instalacji ledgera seed odnotowuje jakie sobie w późniejszym czasie poinstalowałeś konta kryptowalut? tzn. otrzymując seed nie masz żadnych pozakładanych, a jaka robisz sobie z seeda recovery na nowym urządzeniu to przywracają się wszystkie stworzone na poprzednim urządzeniu w czasie po otrzymaniu seeda ;P


Tak właśnie działa seed. Przechowuje on wszystkie krypto i wszystkie adresy.
Jeśli chcesz mieć nowy, czysty i pusty portfel, założ nowy seed. Zawsze możesz przywrócić stary seed (nawet na to samo urządzenie) jak będziesz miał ochotę.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 8 kwietnia 2020, 16:49
autor: Anunaki
To nie jest odpowiedz na mój post ;) Chodzi o to skoro słowa seeda dostajesz wcześniej, a konta z krypto np. btc eth zakładasz sobie pozniej...skąd on to później wie co miałeś, jakie konta walut poutwarzałeś np. transportując seed na inne urządzenie skoro te słowa seeda były wygenerowane przed. ;)

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 8 kwietnia 2020, 16:51
autor: ttbit
Anunaki pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 16:49To nie jest odpowiedz na mój post ;)

To sprecyzuj oco chodzi. Bo albo Ty czegoś nie rozumiesz w działaniu seeda, albo ja w twoich pytaniach :)

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: środa, 8 kwietnia 2020, 19:24
autor: fusywszklanejkuli
Na podstawie seeda można wygenerować kolejne klucze prywatne i adresy dla wszystkich monet. Równocześnie można sprawdzić w odpowiednich blockchainach lub innych strukturach (np. Tangle w wypadku IOTA-y), czy dany adres uczestniczył w jakichś operacjach. Jeśli tak, można uznać, że dana moneta ma zostać dołączona do portfela. Być może oprogramowanie Ledger Live sprawdza w ten sposób wszystkie obsługiwane monety (i tokeny).

Anunaki pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 08:40 tzn co musze zainstalowac te Trinity, a tam w ustawieniach da się ustawić, że do obsługi/weryfikacji będzie wykorzystywany ledger i tyle?
A gdzie w takiej sytuacji będą leżeć krypto? będzie obejmować je seed ledgera? czy będzie odrębny seed z trinity?
Będą leżeć tam, gdzie leży seed, czyli na sprzęcie Ledgera (oczywiście przy założeniu, że nie zaimportujesz tego samego seeda do innych portfeli programowych lub sprzętowych). Dokumentacja Trinity wskazuje, że nie będzie problemów ze współpracą z Ledgerem.
Anunaki pisze: czwartek, 9 kwietnia 2020, 07:40Nie czaje bazy :) tzn. jeżeli kupie sobie IOTE na giełdzie to jak mam postąpić, aby zawierały się w seedzie mojego ledgera nano X z możliwością zarządzania nią (IOTĄ) za pośrednictwem portfela Trinity (Trinity bo portfel Ledger Live nie obsługuje IOTY)?
Jak skonfigurujesz Trinity do współpracy z Ledgerem i prześlesz IOTA z giełdy na swój adres z Trinity, monety będą zawierały się w seedzie Ledgera.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: czwartek, 9 kwietnia 2020, 07:40
autor: Anunaki
ttbit pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 16:51To sprecyzuj oco chodzi. Bo albo Ty czegoś nie rozumiesz w działaniu seeda, albo ja w twoich pytaniach
Genialna odpowiedź :) właśnie nie rozumiem jak działa seed i o to pytam :) bo dziwi mnie, że we wcześniej wygenerowanych słowach np 24x "zapisują" się późniejsze zmiany np. tworzenie kont różnych kryptowalut, i jak później są rozpoznawalne po przywróceniu z seeda.

Dodano po 3 minutach 51 sekundach:
fusywszklanejkuli pisze: środa, 8 kwietnia 2020, 19:24Będą leżeć tam, gdzie leży seed, czyli na sprzęcie Ledgera (oczywiście przy założeniu, że nie zaimportujesz tego samego seeda do innych portfeli programowych lub sprzętowych). Dokumentacja Trinity wskazuje, że nie będzie problemów ze współpracą z Ledgerem.


Nie czaje bazy :) tzn. jeżeli kupie sobie IOTE na giełdzie to jak mam postąpić, aby zawierały się w seedzie mojego ledgera nano X z możliwością zarządzania nią (IOTĄ) za pośrednictwem portfela Trinity (Trinity bo portfel Ledger Live nie obsługuje IOTY)?

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: czwartek, 9 kwietnia 2020, 12:33
autor: ttbit
Anunaki pisze: czwartek, 9 kwietnia 2020, 07:40dziwi mnie, że we wcześniej wygenerowanych słowach np 24x "zapisują" się późniejsze zmiany np. tworzenie kont różnych kryptowalut, i jak później są rozpoznawalne po przywróceniu z seeda.


OK a więc konkretne pytanie, może teraz to Ci przedstawię w postaci porównania:
Potraktuj "seed" jako konto e-mail. Generujesz sobie to konto e-mail i hasło do niego. Potem zapełniasz skrzynkę e-mailami.
Przywracasz seed na innego ledgera, albo nawet tego samego (resetujesz go) - to tak jakbyś się zalogował na nowym komputerze do twojej skrzynki e-mail. Nadal są tam wszystkie kryptowaluty, jakie miałeś wcześniej - tak samo jak byś miał e-maile nadal obecne na twojej skrzynce.
Możesz wykasować seed ze wszystkich urządzeń i przechowywać tylko seed na kartce - to tak jakbyś sobie zanotował e-mail i hasło do niego i trzymał na kartce.
Cała ta magia jest możliwa dzięki HD - Hierarchical Deterministic - to nowy sposób generowania i pracowania na portfelach do kryptowalut, powszechnie przyjęty standard.
Ten twój seed, "klucz", generuje nieskończoną ilość adresów i kont do każdej kryptowaluty jaką tam w portfelu zdefiniują. Po przywróceniu "klucza", te adresy i konta są nadal takie same, kasa nie znika. Twój "klucz" zawsze znajduje ten sam zamek, tak samo jak login i hasło do e-mail zawsze przekieruje Cię do tej samej skrzynki.

Tworzenie seed - problem lub ciekawostka

: czwartek, 9 kwietnia 2020, 18:01
autor: redbog
Anunaki pisze: czwartek, 9 kwietnia 2020, 07:40 właśnie nie rozumiem jak działa seed i o to pytam :) bo dziwi mnie, że we wcześniej wygenerowanych słowach np 24x "zapisują" się późniejsze zmiany np. tworzenie kont różnych kryptowalut, i jak później są rozpoznawalne po przywróceniu z seeda.
Z seeda można wygenerować nieskończoną ilosc haseł(priv key).

Twój seed > hasło1, hasło2, hasło3... itd.

Bitcoiny (i inne krypto) są przechowywane w publicznie dostępnej i rozproszonej na wiele komputerów bazie danych. Żeby to wszystko mogło funkcjonować to w tej bazie danych bitcoiny są przypisane do adresów a dostęp do tych bitcoinow jest możliwy po podaniu hasła(priv keya). Adresy się generuje z hasła.

Tak wiec mając seeeda czyli nieskończenie wiele par adresów i haseł do tego adresu, oraz publicznie dostępną bazę danych gdzie jest zapisane na jakim adresie ile jest bitcoinów można po kolei przeskanować ta bazę. (tak samo tez inne krypto można przeskanować).

Czyli bierzemy haslo1 i adres1 i sprawdzamy czy na adresie były kiedyś jakieś bitcoiny jeśli były albo są to właśnie są to twoje bitcoiny bo masz do nich haslo1. Tak samo robimy po kolei z kolejnymi hasłami wygenerowanymi z seeda i takim sposobem mniej więcej jest odtwarzana pełna historia.