Wieszający się router

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: xpytonx » środa, 4 lipca 2018, 17:40

Witam

Od czasu do czasu router potrafi się zawiesić router to funbox 2.0 z VDSL sieć działa ale nie ma połączenia VDSL.
Czy jest jakaś aplikacja/skrypt która przykładowo ping-uje co kilka minut do np: wp.pl albo 8.8.8.8 jeśli ping nie leci przez jakiś czas loguje się do routera (o ile cały nie zawisł) i restartuje go? Podejrzewam ze może coś takiego przez telneta wykonać jednak trzeba by mądrą osobę która skrypcik ogarnie.

Początkujący
Posty: 165
Rejestracja: 3 lutego 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: Sałata » piątek, 6 lipca 2018, 09:53

Obawiam się, że sprzęty od operatorów mają wycięte wszelkie takie wynalazki jak telnet/ssh. Trzeba bawić się biblioteką cURL. Na elektrodzie jest gotowy skrypt do Funboxa 2.0, sprawdź: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... 2b348bc727. Skrypt, jak się nie mylę, robi tylko reset połączenia VDSL więc sam musisz mu tylko dopisać sprawdzanie połączenia z Internetem.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Wieszający się router

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 8 lipca 2018, 17:10

xpytonx pisze:Witam

Od czasu do czasu router potrafi się zawiesić router to funbox 2.0 z VDSL sieć działa ale nie ma połączenia VDSL.
Jeżeli masz możliwość, to wywal ten shitbox i kup sobie jakiś normalny router VDSL.

Z mojego doświadczenia routery operatorów to najgorsze gówno, szczególnie Orange.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: xpytonx » niedziela, 8 lipca 2018, 20:59

Dziękuje sprawdzę patent z elektrody.

Niestety kupno nie wchodzi w grę z tak błahego powodu jakim jest fakt że to własność operatora i jak router się spali to zgłaszam i mi go wymieniają.... a niestety ja mam pecha i 2szt Fritzboxów leży na półce martwa... (upalone po VDSL) tak że szkoda kasy... i zgadzam się też z tobą że to największy badziew...

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Wieszający się router

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 8 lipca 2018, 23:37

xpytonx pisze:Fritzboxów leży na półce martwa... (upalone po VDSL)
No to jeszcze zabezpieczenie antyprzepięciowe do tego. Ale rozumiem też, że nie chcesz wydawać kasy niepotrzebnie.

Więc może olejmy tą opcję i skupmy się na tym jak najlepiej wykorzystać router operatora:

Routera operatora można używać jak modemu. Możesz w routerach operatora powyłączać wszystko co niepotrzebne (łącznie z Wifi), aby cała moc szła na połączenie VDSL.

Wifi oraz inne zaawansowane funkcje lepiej zrobić na swoim własnym routerze, bo te routery operatorów są mało konfigurowalne i mają za słabe procesory na funkcje, które oferują.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: xpytonx » wtorek, 10 lipca 2018, 13:43

Testowałem antyprzepięciowe zabezpieczenia na tym VDSL (już na liveboxach....) i nie pomogło... może przez to ze to prawie 800m na powietrzu....

Problem w tym że zazwyczaj wiesza się VDSL:/ i już nie mam dostępu z zewnątrz:/

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Wieszający się router

Postautor: ShadowOfHarbringer » wtorek, 10 lipca 2018, 15:18

xpytonx pisze:Problem w tym że zazwyczaj wiesza się VDSL:/ i już nie mam dostępu z zewnątrz:/
Rozwiązaniem na wieszanie się całego routera jest kupienie za 40 złotych wyłącznika czasowego w markecie.

Nastawiasz żeby restartował się raz dziennie o 2:30 i masz problem częściowo rozwiązany. Oczywiście gorzej jak burza będzie w dzień - wtedy kilkanaście godzin bez netu.

EDIT:
Rozwiązaniem w miarę niezawodnym i w miarę prostym będzie napisanie prostego skryptu, który przy wykryciu braku pingu zrestartuje router. Jeżeli router wisi całkowicie (nie da się do niego połączyć), to kupić/zrobić na Rpi przekaźnik sterujący prądem z gniazdka do routera. W razie braku pingu robimy elektryczny hard-reset routera.

Innym rozwiązaniem jest zrobienie sobie sterowania resetowaniem routera z użyciem wyłącznika na jakimś Raspberry Pi, z użyciem drugiego łącza internetowego (np. router GSM/LTE). Tylko to rozwiązanie będzie bardzo drogie (300 złotych i więcej).
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 31 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: xpytonx » poniedziałek, 16 lipca 2018, 08:53

Jednak zaprzęgnę do tego ESP8266 które będzie sprawdzał połączenie do hosta np: google.pl co np 60s jeśli połączenia nie będzie to wystawi na któreś wyjście sygnał do przekaźnika i będzie reset fizyczny (odcięcie zasilania).

Myślałem czy nie lepiej zrobić to po ethernecie a nie przez WI-FI ale chyba przez Wi-Fi będzie lepiej bo przy okazji sprawdzam czy Wi-Fi nie zawisło...

Rasbery jest dużo droższe... a i akurat nie wiem czy potrafił bym go zaprogramować, no i w nim też jest system operacyjny który może zawisnąć.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieszający się router

Postautor: Sokon » poniedziałek, 16 lipca 2018, 09:14

Po co Ci do tak prostego projektu Raspberry?? Wystarczy najprostsze Arduino...

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 9 gości