Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » sobota, 18 listopada 2017, 23:54

Witam

Mam taki problem :

Stworzyłem w bitcoin core nowy portfel zrobiłem kopie wallett.dat na pen-drive.
Przelałem w kilku etapach na nowy portfel wszystkie bitcoiny (tak aby stary pusty mógł mi posłużyć do uzyskania BTG)
W trakcie przesyłania ze starego portfela na nowy przypomniałem sobie o potrzebie zaszyfrowania portfela
po zaszyfrowaniu zrobiłem próbę przelewu z nowego portfela na stary małej kontrolnej kwoty 0.001 btc pobrało mi moje 0.001 + opłatę 0.00041341 btc + 0.99858659 btc jako reszta dopełniająca do 1 btc na adres pomocniczy

po tych operacjach zrobiłem błąd i usunąłem niechcący zaszyfrowany portfel myśląc że mam go zabezpieczonego na pen-drive i SD (kopie portfela miałem na dodatk. nośnikach niestety przed zaszyfrowaniem)

Jak odzyskać dostęp do adresu gdzie siedzi reszta 0.99858659 btc


Jestem zielony w mechanizmach działania sieci bitcoina
ale z tego co poszukałem w internecie zwłaszcza na stronie http://bitcoin.pl/poradniki/pozostale/5 ... p-portfela
domyślam się że potknąłem się na

cytat ze strony .........Należy tylko pamiętać, że poprawną kolejnością jest najpierw zaszyfrowanie portfela a później zwiększenie puli adresów. Szyfrowanie portfela powoduje bowiem zaszyfrowanie tylko używanych adresów a "wolne" są kasowane i w zaszyfrowanym portfelu tworzona jest nowa pula. Możemy więc przez przypadek bezpowrotnie pozbawić się części środków. Warto zrobić backup przed takimi operacjami...........

Z góry dziękuje za pomoc

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: pm7 » niedziela, 19 listopada 2017, 11:16

hadwi pisze: Jak odzyskać dostęp do adresu gdzie siedzi reszta 0.99858659 btc
Jeżeli używasz dalej tego komputera, natychmiast go wyłącz (nawet odcinając zasilanie, jeżeli Windows próbuje zainstalować aktualizacje).
Na innym komputerze sprawdź backup portfela (może masz szczęście i zadziała). Jeżeli nie, to z innego komputera poczytaj o odzyskiwaniu usuniętych plików. Typowe metody:
-przełożenie dysku do innego komputera
-uruchomienie systemu z plyty CD
Nie uruchamiaj systemu na którym usunąłeś plik portfela. Dalsze używanie go zmniejsza szanse odzyskania portfela (bo coś innego może go nadpisać w dowolnym momencie - pliki usunięte nie są natychmiast niszczone, ale oznaczane jako wolne miejsce, które może zostać użyte później, chyba, że masz SSD z aktywnym TRIM, to może być gorzej).

Na przyszłość używaj portfeli HD, jak Electrum, albo portfeli sprzętowych jak Trezor, czy nawet Ledger. Do wykonania backupu wystarczy zapisać na kartce papieru 12-24 angielskich słów, dużo prostsze i bezpieczniejsze niż backup Bitcoin Core.

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: tomko222 » niedziela, 19 listopada 2017, 13:54

Core też jest już (z tego co pamiętam od 0.14.0) deterministyczny z tym że nie dla starych walletów.
edit: wychodzi na to że nawet od 0.13.0

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » niedziela, 19 listopada 2017, 16:40

Witam dziękuje za obydwa posty w mojej sprawie

Oczywiście jestem już po próbie odzyskania skasowanego walleta niestety bez powodzenia.

Używam najnowszego Core a wallet z problemem to wczoraj został założony na pasku w prawym rogu dolnym mam aktywne HD

Czy to oznacza że na podstawie seed-a wyciągniętego z waletta przed ustawieniem szyfrowania można w jakiś sposób podłączyć adres z zaginionymi bitcoinami ?

Pozdrawiam hadwi

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: pm7 » niedziela, 19 listopada 2017, 16:50

hadwi pisze: Oczywiście jestem już po próbie odzyskania skasowanego walleta niestety bez powodzenia.
W takim razie możesz użyć pywallet i przeskanować cały dysk w poszukiwaniu kluczy prywatnych. Takie działanie może się powieść nawet bez całego pliku portfela, wystarczy odpowiedni fragment.

hadwi pisze: Czy to oznacza że na podstawie seed-a wyciągniętego z waletta przed ustawieniem szyfrowania można w jakiś sposób podłączyć adres z zaginionymi bitcoinami ?
Z tego co tu piszą, to raczej nie:
when you encrypt your wallet a new key is generated because otherwise an unencrypted version of your wallet would be on your drive temporarily, which is a security risk. So you should always back-up your key AFTER you encrypt it or change the password.
tomko222 pisze: Core też jest już (z tego co pamiętam od 0.14.0) deterministyczny z tym że nie dla starych walletów.
edit: wychodzi na to że nawet od 0.13.0
Core teoretycznie może i używa HD, ale jak widać z tego co napisałem wyżej, wciąż sprawia problemy z używaniem.

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » niedziela, 19 listopada 2017, 18:03

Dziękuje Pm7 za odpowiedź
pywallet - to narzędzie działające pod linuxem ?
szukałem ale ciężko jest znaleźć coś w internecie w temacie pywallet
naprowadzisz na jakąś stronę z opisem w tym temacie ?

Z góry dziękuje za poświęcony czas i chęć pomocy

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: tomko222 » niedziela, 19 listopada 2017, 19:10

pm7 pisze: Core teoretycznie może i używa HD, ale jak widać z tego co napisałem wyżej, wciąż sprawia problemy z używaniem.
NIby jakie problemy? :roll: Tylko jeżeli się miało wallet przed wersją z HD to trzeba zrobić nowy wallet żeby był HD ale też nie kojarzę żeby w innym sofcie to wyglądało inaczej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: powered » niedziela, 19 listopada 2017, 19:21

pm7 pisze:
hadwi pisze: Oczywiście jestem już po próbie odzyskania skasowanego walleta niestety bez powodzenia.
W takim razie możesz użyć pywallet i przeskanować cały dysk w poszukiwaniu kluczy prywatnych. Takie działanie może się powieść nawet bez całego pliku portfela, wystarczy odpowiedni fragment.
W związku z tym że pywallet nie potrzebuje całego pliku, to podczas odzyskiwania powinny być odzyskane różne wersje pliku (nawet częściowo uszkodzone, nadpisane).

@hadwi, A próbowałeś jeszcze raz założyć na wallet to samo hasło i sprawdzić czy istnieje wtedy ten adres w portfelu (sprawdzenie np. poprzez eksport klucza prywatnego)?

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » niedziela, 19 listopada 2017, 20:32

Wallet i bloki programu Core trzymałem na osobnym dużym SSD podłączanym doraźnie do komputera
Zorganizuje inny SSD żeby nie ruszać tego z być może do odzyskania właściwym walletem
i spróbuje zgodnie z Twoją sugestią eksportu klucza prywatnego

Dzięki Powered

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: Bitmar » niedziela, 19 listopada 2017, 20:43

@hadwi, jeżeli masz HD to powinno być ok.

1. wejdź na https://iancoleman.io/bip39/.
2. Wyłącz internet!!! a najlepiej zrób to w hermetycznym środowisku np. linux na pendrive i po wejściu na stronę również wyłącz internet
3. Wpisujesz seed
4. Wybierasz sobie Bitcoin Core, BIP32
5. Pojawi Ci się lista adresów z kluczami prywatnymi. Poszukaj adresu reszty i skopiuj klucz prywatny. Jeśli nie ma to zwiększ zasięg adresów do np. 200
6. Klucz prywatny zaimportuj sobie np. w electrum.

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » niedziela, 19 listopada 2017, 21:00

Dzięki Bitmar to może dla bezpieczeństwa przeleje pozostałe widoczne bitcoiny na inny nowo-utworzony wallet (chyba że są jakieś przeciwskazania ? ) a następnie według Twojej instrukcji

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: Bitmar » niedziela, 19 listopada 2017, 21:05

hadwi pisze: chyba że są jakieś przeciwskazania ?
chyba nie :)

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » poniedziałek, 20 listopada 2017, 23:19

Ok przeniosłem pozostałe bitcoiny na nowy wallet (tym razem bez niespodzianek Uff)
mam tego walleta z zaginionym adresem reszty
Bitmar jeszcze tylko jedno pytanie dotyczące twojej sugestii ... 3. Wpisujesz seed
(szukałem w internetach niestety angielski nie jest moją mocną stroną)
Jak wyciągnąć z nowego HD walleta (bitcoin core) tego seed-a ?

Z góry dziękuje za pomoc

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » środa, 22 listopada 2017, 13:25

powered pisze: @hadwi, A próbowałeś jeszcze raz założyć na wallet to samo hasło i sprawdzić czy istnieje wtedy ten adres w portfelu (sprawdzenie np. poprzez eksport klucza prywatnego)?
Tak niestety wygląda ze po ponownym zaszyfrowaniu tym samym hasłem adresy generowane są inne.

Pywallet radzi sobie z nowymi wallet.dat z hd ? bo mam komunikat po użyciu na niezaszyfrowany wallet.dat

C:\wallet>pywallet.py --dumpwallet --dumpwithbalance --datadir=. --wallet=wallet.dat
Wallet data not recognized: {'__type__': 'hdchain', '__value__': "\x02\x00\x00\x00\xe9\x03\x00\x00c}\xd8&\x19\xb9-\x03\x85\xc1\xca:4\x1f'\x83-\x98x\x9b\xe8\x03\x00\x00", '__key__': '\x07hdchain'}

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: pm7 » sobota, 25 listopada 2017, 16:48

hadwi pisze: Wallet i bloki programu Core trzymałem na osobnym dużym SSD podłączanym doraźnie do komputera
Zorganizuje inny SSD żeby nie ruszać tego z być może do odzyskania właściwym walletem
i spróbuje zgodnie z Twoją sugestią eksportu klucza prywatnego
Jeżeli było aktywne TRIM, to SSD już raczej zniszczył te dane. W przypadku dużych kwot można próbować oddać do laboratorium odzyskiwania danych, ale marne szanse (SSD często dzisiaj szyfrują dane przed zapisem).

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: rav3n_pl » sobota, 25 listopada 2017, 20:04

Pywallet NIE zna HD, kopie HD robisz przez backup seeda.
Jeżeli miałeś wallet stary (nie HD) to w momencie szyfrowania generowany jest nowy keypool i są używane wyłącznie nowe adresy - backup z przed szyfrowania jest bezużyteczny.
To, że szyfrowanie tak działa jest wiadome OD ZAWSZE i jest opisane w kilku miejscach na forum i nie tylko.

Jeżeli więc:
- masz środki na niezaszyfrowanym wallecie
- robisz jego kopię
- szyfrujesz wallet
- wysyłasz monety
- kasujesz zaszyfrowany wallet
TO STRACIŁEŚ ŚRODKI
Bo reszta z transakcji poszła na adres na zaszyfrowanym wallecie którego nie masz kopii a kopia przed szyfrowaniem jest bezużyteczna.

Mogły jedynie zostać środki z innych adresów których nie użyłeś w transakcji.
Jeżeli miałeś wszystkie monety "w kupie" (na jednej transakcji przychodzącej) to pozamiatane.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » poniedziałek, 27 listopada 2017, 00:36

Dzięki Panowie za informacje

Pm7 - sprawdze czy TRIM był włączony ale pewnie fabrycznie jest uaktywniany na najnowszych SSD - mój to Dysk SSD Samsung 850 EVO MZ-75E500B/EU ( SSD 500GB ; 2.5" ; SATA III )

Rav3n_pl - jest tak jak piszesz z tym że podstawowy adres z kluczami zostaje przed i po szyfrowaniu (całe szczęście)
a większość środków przed i po szyfrowaniu była wysłana z wcześniejszego walleta w kilku transzach na ten podstawowy adres,
straciłem tylko tą resztę 0.99BTC po próbie wysłania z szyfrowanego nowego walleta (czyli w drugą stronę) na giełdę 0,01BTC,
drugą transzą (tranzakcją) ze starego walleta na nowy było przesłanie 1BTC więć wygląda że z tego 1BTC poszedł na giełde 0.01BTC+opłata
a reszta 0,99BTC została wysłana na nowo wygenerowany adres wallet po szyfrowaniu którego sobie przez nieuwagę wykasowałem.

Informacja od Ciebie cyt.....Pywallet NIE zna HD...... jest dla mnie najistotniejsza, czyli pywalletem nie ugryzę wallet HD - TO PEWNE ?
Miałem nadzieje że za pomocą pywalet podejmę jeszcze próbę odzyskania skasowanego walleta po szyfrowaniu z adresem tej reszty 0.99BTC

Ps. 1. Wcześniejszy i nowy wallet był już HD

Ps. 2. Chętnie pójdę na układ

10% z tego 0,99BTC

przy poprowadzeniu za rękę zakończonym skutecznym odzyskaniem mojego 0,99BTC










Takie próby wykonałem z pomocą pywallet na testowo wygeneropwanym wallet.dat z HD :

cytat z innego mojego posta - "pywallet.py a wallet.dat z HD (bitcoin core najnowszy)"

................mam komunikat po użyciu na niezaszyfrowany wallet.dat

C:\wallet>pywallet.py --dumpwallet --dumpwithbalance --datadir=. --wallet=wallet.dat
Wallet data not recognized: {'__type__': 'hdchain', '__value__': "\x02\x00\x00\x00\xe9\x03\x00\x00c}\xd8&\x19\xb9-\x03\x85\xc1\xca:4\x1f'\x83-\x98x\x9b\xe8\x03\x00\x00", '__key__': '\x07hdchain'}

również test wyszukania próbnie skasowanego wallet.dat niezaszyfrowanego na 4GB pendrive kończy się niepowodzeniem

C:\wallet>pywallet.py --recover --recov_device e: --recov_size 10Gio --recov_outputdir C:\recu
WARNING:root:pycrypto or libssl not found, decryption may be slow
Enter the passphrase for the wallet that will contain all the recovered keys: cos

Enter the possible passphrases used in your deleted wallets.
Don't forget that more passphrases = more time to test the possibilities.
Write one passphrase per line and end with an empty line.
Possible passphrase:

Starting recovery.
0.10 Go read
0.20 Go read
0.30 Go read
0.40 Go read
0.50 Go read
0.60 Go read
0.70 Go read
0.80 Go read
0.90 Go read
1.00 Go read
1.10 Go read
1.20 Go read
1.30 Go read
1.40 Go read
1.50 Go read
1.60 Go read
1.70 Go read
1.80 Go read
1.90 Go read
2.00 Go read
2.10 Go read
2.20 Go read
2.30 Go read
2.40 Go read
2.50 Go read
2.60 Go read
2.70 Go read
2.80 Go read
2.90 Go read
3.00 Go read
3.10 Go read
3.20 Go read
3.30 Go read
3.40 Go read
3.50 Go read
3.60 Go read
3.70 Go read
3.80 Go read
3.90 Go read
4.00 Go read

Read 4.0 Go in 5.8 minutes

Found 0 possible wallets
Found 0 possible encrypted keys
Found 0 possible unencrypted keys
The wallet is encrypted and the passphrase is correct


Importing:


The new wallet C:\recu/recovered_wallet_1511469369.dat contains the 0 recovered key

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 27 listopada 2017, 05:53

Muszę poczytać jak jest z szyfrowaniem walleta HD
Wydaje mi się, że seed zostaje ten sam.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: hadwi » poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:52

Ja sprawdzałem tak : z konsoli bitcoin core robiłem zrzuty do txt gdzie na początku jest seed a potem adresy
i po szyfrowaniu seed się zmieniał, na postawie seed-a a dokładnie BIP32 Root Key generowane są dodatkowe adresy gdyby seed został ten sam adres byłby do odzyskania .
próbowałem na podstawie seed-a z przed szyfrowania wygenerować adresy na stronie https://iancoleman.io/bip39/
z 2tyś tych adresów wygenerowałem, niestety mojego adresu z resztą tam nie było.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Utracony adres dla reszty z przelewu bitcoinów z nowego portfela do starego

Postautor: pm7 » poniedziałek, 27 listopada 2017, 22:00

hadwi pisze: Pm7 - sprawdze czy TRIM był włączony ale pewnie fabrycznie jest uaktywniany na najnowszych SSD - mój to Dysk SSD Samsung 850 EVO MZ-75E500B/EU ( SSD 500GB ; 2.5" ; SATA III )
TRIM jest zależny bardziej od systemu operacyjnego niż modelu SSD.
rav3n_pl pisze: Muszę poczytać jak jest z szyfrowaniem walleta HD
Wydaje mi się, że seed zostaje ten sam.
Tam pisali, że raczej nie:
pm7 pisze:
hadwi pisze: Czy to oznacza że na podstawie seed-a wyciągniętego z waletta przed ustawieniem szyfrowania można w jakiś sposób podłączyć adres z zaginionymi bitcoinami ?
Z tego co tu piszą, to raczej nie:
when you encrypt your wallet a new key is generated because otherwise an unencrypted version of your wallet would be on your drive temporarily, which is a security risk. So you should always back-up your key AFTER you encrypt it or change the password.

Wróć do „Pomoc techniczna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości