AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 14 kwietnia 2021
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Tajken » wtorek, 7 lutego 2023, 07:58

Cześć wszystkim,

Mam już prawie pewność w mojej głowie, że nowym hypem i trendem w kolejnej hossie (jeśli będzie ona miała miejsce) będą projekty powiązane ze sztuczną inteligencją. Wszystko zapoczątkowała aplikacja ChatGPT, która w 2 miesiące od uruchomienia bije rekordy popularności. Ma ogromną liczbę użytkowników, jakiej nikomu wcześniej nie udało się zgromadzić w tak krótkim czasie, piszą o niej wszystkie media, a sama aplikacja zdaje testy na różne uczelnie i aplikuje do różnych przedsiębiorstw np. Google. Tym samym napędza taki hype na ten temat, że projekty powiązane właśnie z AI/SI robią już nawet po kilkaset procent.

Jak zwykle w takich przypadkach mamy do czynienia po pierwsze ze spekulacją i jeśli będzie trafiona, a takie projekty faktycznie okażą się przydatne, a nawet zrewolucjonizują świat i krypto to czekają nas ogromne wzrosty, a dwa, że nawet jeśli poczekamy na to, aż przyniosą realne korzyści to i tak sam szum dookoła tej nowości wywoła spore zainteresowanie, co również przełoży się na pompowanie takich projektów.

Co ciekawe na polskim YouTubie aktualnie jest cisza i żaden super guru od krypto jeszcze o tym nie mówi, co dla mnie osobiście jest tym lepszą wiadomością, dlatego, że uważam, że to dopiero początek początków.

Jestem ciekaw co o tym myślą inni, więc zapraszam do dyskusji :lol:

Początkujący
Posty: 69
Rejestracja: 6 listopada 2022
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: witja1 » wtorek, 7 lutego 2023, 08:19

pisałem o tym już wcześniej
witja1 pisze: poniedziałek, 6 lutego 2023, 12:04 Pisałem już w innym wątku - mam wrażenie, że aktualnie jest pompowane wszystko co ma AI w nazwie...ORAI, AI, ALI, IMGNAI....DNX to świeżynka, ale też pewnie go to czeka...
witja1 pisze: poniedziałek, 6 lutego 2023, 10:12 Na nastęonym cykl widzę bardzo dobrze wszystko co związane z AI
Na ten moment mam ALI, ORAI, IMGNAI, AI, DNX - wszystkie mniej lub bardzie oparte o AI i wszystkie zasuwają już teraz mocno do góry - szczególnie ostatnio ORAI i ALI
Nie wiem po co zakładać kolejny wątek, tamte poprzednie w zupełności by wystarczyły IMO

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: kuba9449 » wtorek, 7 lutego 2023, 10:27

Mam wrażenie, że lekko się spóźniłeś bo takie projekty jak chatgpt już są używane na dużą skalę np w firmach i tak na prawdę to teraz jest ostatni moment na wdrażanie tego, aby nie zostać w tyle. :)

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 14 kwietnia 2021
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Tajken » czwartek, 9 lutego 2023, 14:20

kuba9449 pisze: wtorek, 7 lutego 2023, 10:27Mam wrażenie, że lekko się spóźniłeś bo takie projekty jak chatgpt już są używane na dużą skalę np w firmach i tak na prawdę to teraz jest ostatni moment na wdrażanie tego, aby nie zostać w tyle. :)


Sory ale nie masz pojęcia o czym mówisz. Tutaj chodzi rewolucję technologii gdzie to będzie wszechobecne w życiu każdego człowieka, a ty twierdzisz, że jestem spóźniony bo mamy jedną aplikację z którą ty jako szary człowiek możesz sobie co najwyżej pogadać. Gdy w każdym sklepie i firmie będzie obecna sztuczna inteligencja wtedy będzie za późno. Dla mnie to jest rewolucja na miarę telefonu komórkowego lub stron internetowych, gdzie dzisiaj żadna firma bez tego nie funkcjonuje.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 94
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Zavory » czwartek, 9 lutego 2023, 14:44

No i jeszcze pytanie, czy duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową generowane przez AI, może być w jakiś sposób zagospodarowane przez nasze (nie do końca w tej chwili potrzebne) koparki? :)

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: garlonicon » sobota, 11 lutego 2023, 20:51

czy duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową generowane przez AI, może być w jakiś sposób zagospodarowane przez nasze (nie do końca w tej chwili potrzebne) koparki?
Nie bardzo, gdyż koparki są wyśrubowane na kopanie bardzo konkretnych algorytmów. Tutaj trzeba byłoby napisać kompletnie nowy software i zrobić kompletnie nowy hardware, aby móc obliczać cokolwiek związanego z AI. No chyba że przepuszczenie niemal identycznych danych biliony razy przez jakąś funkcję skrótu miałoby cokolwiek dać, jeśli chodzi o łańcuchy, które mają w nazwie AI, ale których kopanie nie ma z tym absolutnie nic wspólnego (bo jeśli już ktoś chciałby on-chain coś liczyć, to byłaby to bardziej rola węzłów niż koparek, gdyby miało być inaczej, to trzeba byłoby sam proces kopania drastycznie przerobić względem tego, co mamy teraz).
Gdy w każdym sklepie i firmie będzie obecna sztuczna inteligencja wtedy będzie za późno. Dla mnie to jest rewolucja na miarę telefonu komórkowego lub stron internetowych, gdzie dzisiaj żadna firma bez tego nie funkcjonuje.
Tylko że nawet jeśli weźmiesz przykład telefonu komórkowego, bądź też strony internetowej, to obecny model nie działa tak, że każda firma robi to samodzielnie od zera. Co do telefonów, to korzystasz z jakiegoś operatora, zamiast samodzielnie stawiać BTS-y. Tak samo w przypadku serwerów: jak masz restaurację, to albo wynajmujesz hosting, albo wręcz podpinasz się pod gotowca a'la pyszne.pl, no i wtedy tylko wyklikujesz to, co chcesz mieć. Tak samo w przypadku Google: ludzie z tego korzystają, ale nie mają w domach swojej własnej wyszukiwarki, z całą masą poindeksowanych stron.

Dlatego też myślę, że tym razem będzie podobnie: ludzie wynajmą gotowe usługi i produkty, zamiast stawiać je u siebie od zera. Jeśli zobaczysz jakiś "łubu dubu super AI coin", to nie licz na to, że ludzie będą mieli swoje własne pełne węzły. Użyją co najwyżej węzłów SPV, jeśli w ogóle będą mieli kontrolę nad swoimi środkami i nie będą tego używać tak, jak banków.
bo mamy jedną aplikację z którą ty jako szary człowiek możesz sobie co najwyżej pogadać
O właśnie, nawet tutaj całość sprowadza się do modelu czarnej skrzynki: masz serwer, do którego się logujesz. Nie stawiasz u siebie samego modelu na własnym sprzęcie i nie trenujesz go na własnych danych. Dlatego też nie licz, że jeśli do tej pory nie wiesz, co się kryje pod taką czarną skrzynką, to w przyszłości nagle stanie się to jasne i oczywiste. Żeby stawiać takie rzeczy u siebie, a nie je wynajmować, potrzeba zasobów. A to kosztuje i ludzie nie będą tych kosztów ponosić, zamiast tego wykupią gotowca, który będzie jedynie dawał gotowe odpowiedzi, zależne od widzimisię autorów.

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: The Real McCoin » sobota, 11 lutego 2023, 21:56

Zavory pisze: czwartek, 9 lutego 2023, 14:44 No i jeszcze pytanie, czy duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową generowane przez AI, może być w jakiś sposób zagospodarowane przez nasze (nie do końca w tej chwili potrzebne) koparki? :)
Jak najbardziej.
Karty graficzne z min. 6 lub 8 GB VRAM.
Kiedyś na kartach graficznych grało się w gry, renderowało grafikę 3D, szukało kosmitów, zwijało białka, a teraz generuje się sztukę, lada moment muzykę a za chwilę odpowiedzi w otwartoźródłowym ChatGPT.
Obecnie płatne serwisy pracują raczej na kartach A100, ale aż by się prosiło, żeby wykorzystać nieużywane koparki.
Zajrzyj na Stable Horde: https://stablehorde.net/
Oni tam kopią sztukę ale nie za kasę tylko za "kudosy". Jak widać nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki rozproszony klaster postawić.
Z tym, że nie jest jeszcze do końca wyjaśnione sądowo czy komercyjne używanie Stable Diffusion jest okradaniem artystów czy nie, więc można narazić się na pozew od luddystów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: socjolog2008 » sobota, 11 lutego 2023, 22:23

Ciekawość i technologia zaprowadziły do miningu i rozwoju technologii, niestety nieudany projekt globalnej gotówki przyprowadził chciwośc, przestępczość cyfrową i spekulację nie pozostawiając nic z ideii. Teraz urządzenia chciwości mają przebudzić sztuczną inteligencję .. źle to wróży na przyszłość, ludzie poważnie sami sobie to zrobią :?: Crypto ma być koniem trojańskim mocą kopaczy porobionych przez Vitalika przechodzącego na POS :?:


Ocenimy za kilka dni możliwości sztucznej inteligencji po modyfikacjach
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: garlonicon » niedziela, 12 lutego 2023, 11:18

Kiedyś na kartach graficznych grało się w gry, renderowało grafikę 3D, szukało kosmitów, zwijało białka, a teraz generuje się sztukę, lada moment muzykę a za chwilę odpowiedzi w otwartoźródłowym ChatGPT.
To dotyczy tylko sprzętu ogólnego użytku. Im bardziej hardware jest skrojony pod konkretny algorytm, tym trudniej to wykorzystać gdziekolwiek indziej. Jeśli masz karty wybrane na podstawie tego, jaki algorytm kopią najlepiej, to może się okazać, że kryteria pod AI będą odrobinę inne. Innymi słowy: karta najlepsza do kopania dawniej ETH, nie musi stać się kartą najlepszą do kopania AI.

Także tutaj wchodzą dwie kwestie: pierwszą jest hardware (inne kryteria wyboru kart), a drugą software (bo trzeba go skroić pod daną kartę, zamiast używać kodu skrojonego pod CPU). Oczywiście, każdy działający hardware da się wykorzystać, tylko że co do opłacalności, to może się okazać, że inny hardware będzie się dało wykorzystać lepiej (czyli po prostu taniej).
Z tym, że nie jest jeszcze do końca wyjaśnione sądowo czy komercyjne używanie Stable Diffusion jest okradaniem artystów czy nie, więc można narazić się na pozew od luddystów.
Używanie losowo wybranego zbioru danych jest jak używanie mining pooli i wykopywanie losowych nagłówków bloków, pod którymi może kryć się cokolwiek. Ludzie ignorują to, że jakość odpowiedzi dostarczanych przez AI jest ściśle zależna od jakości danych startowych oraz od jakości algorytmu, który ma być na tym wytrenowany. To nie jest tak, że AI się wzięło z powietrza: punkt startowy ma gigantyczne znaczenie. A jeśli się ten punkt startowy wybierze błędnie, to AI będzie po prostu strzelać, bo zwykle algorytm wyżej ceni dostarczenie jakiejkolwiek odpowiedzi niż przyznanie się do braku wiedzy.
niestety nieudany projekt globalnej gotówki przyprowadził chciwośc, przestępczość cyfrową i spekulację nie pozostawiając nic z ideii
Kilka spraw: jeśli chodzi o "projekt globalnej gotówki", to bardziej pasuje pod CBDC niż pod istniejące krypto. Co do "chciwości, przestępczości i spekulacji", to cóż, trudno się temu dziwić. Każdy wynalazek można źle wykorzystać. Tylko że widzisz: jeśli na przykład nawet tutaj masz wyraźny nacisk na spekulację, a użyteczność jest zamiatana pod dywan, to niby w jaki sposób nowi ludzie wchodzący na forum mają nie wejść w spekulację? Natomiast odnośnie samej idei, to spokojnie, tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia. To nie jest tak, że idea zniknęła, po prostu w innych miejscach się o niej mówi więcej.

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: kuba9449 » niedziela, 12 lutego 2023, 11:32

Tajken pisze: czwartek, 9 lutego 2023, 14:20
kuba9449 pisze: wtorek, 7 lutego 2023, 10:27Mam wrażenie, że lekko się spóźniłeś bo takie projekty jak chatgpt już są używane na dużą skalę np w firmach i tak na prawdę to teraz jest ostatni moment na wdrażanie tego, aby nie zostać w tyle. :)


Sory ale nie masz pojęcia o czym mówisz. Tutaj chodzi rewolucję technologii gdzie to będzie wszechobecne w życiu każdego człowieka, a ty twierdzisz, że jestem spóźniony bo mamy jedną aplikację z którą ty jako szary człowiek możesz sobie co najwyżej pogadać. Gdy w każdym sklepie i firmie będzie obecna sztuczna inteligencja wtedy będzie za późno. Dla mnie to jest rewolucja na miarę telefonu komórkowego lub stron internetowych, gdzie dzisiaj żadna firma bez tego nie funkcjonuje.
Dobrze wiem o czym mówię, a ciebie chyba zabolało że to już się dzieje. Tak to już się dzieje i powtórzę się, teraz jest czas na wdrożenie tego by nie zostać w tyle.
A teksty typu że jedyne co to mogę sobie z botem pogadać świadczą właśnie o tym że ty nie wiesz o czym mówisz.

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: The Real McCoin » niedziela, 12 lutego 2023, 16:37

garlonicon pisze: niedziela, 12 lutego 2023, 11:18To dotyczy tylko sprzętu ogólnego użytku.
Zdaje się, że wydajność profesjonalnych kart A100 i 4090 w Stable Diffusion w trybie wnioskowania jest porównywalna. A100 w porównaniu do 4090 ma od 2 do 4 razy więcej VRAM.
Dla mniejszych modeli, które bez problemu całe mieszczą się w VRAM konsumenckich kart, sprzęt ogólnego użytku spokojnie powinien się nadać.

Tutaj porównanie kart konsumenckich:

garlonicon pisze: niedziela, 12 lutego 2023, 11:18A jeśli się ten punkt startowy wybierze błędnie, to AI będzie po prostu strzelać, bo zwykle algorytm wyżej ceni dostarczenie jakiejkolwiek odpowiedzi niż przyznanie się do braku wiedzy.
ChatGPT to tylko "stochastyczna papuga", ogromny model językowy. Jest bardzo dobry w posługiwaniu się językiem, ale gorzej u niego z logiką i faktami.
A jednak to wystarczyło by był najinteligentniejszym botem jaki stworzył człowiek.
Jak kiedyś zapytałbyś bota na czacie, "w pokoju jest 5 osób, z pokoju wyszło siedem, ile teraz jest w pokoju?" to albo w ogóle nie mógłby wydedukować żadnej odpowiedzi, albo podał by ją bo musi i byłaby ona śmiesznie błędna. ChatGPT odpowie, że mogło by się pozornie wydawać, że -2, ale liczba osób nie może być ujemna więc nie mogło z pokoju wyjść 7.
Ale nie martw się, właśnie teraz gdy tu sobie gawędzimy, trwają intensywne prace nad tym, żeby pożenić zdolności językowe z wiedzą o faktach.

A wracając do tego o czym pisałem w cytowanym fragmencie to Stability AI zeskrejpowało z internetu bez wiedzy i zgody autorów kilka miliardów obrazów (w tym sporo chronionych prawem autorskim) i użyło ich jako zbiór danych treningowych. Artyści są wkurwieni na maksa a Stability AI ma już trzy pozwy wniesione.

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 14 kwietnia 2021
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Tajken » środa, 15 lutego 2023, 12:37

garlonicon pisze: sobota, 11 lutego 2023, 20:51Tylko że nawet jeśli weźmiesz przykład telefonu komórkowego, bądź też strony internetowej, to obecny model nie działa tak, że każda firma robi to samodzielnie od zera. Co do telefonów, to korzystasz z jakiegoś operatora, zamiast samodzielnie stawiać BTS-y. Tak samo w przypadku serwerów: jak masz restaurację, to albo wynajmujesz hosting, albo wręcz podpinasz się pod gotowca a'la pyszne.pl, no i wtedy tylko wyklikujesz to, co chcesz mieć. Tak samo w przypadku Google: ludzie z tego korzystają, ale nie mają w domach swojej własnej wyszukiwarki, z całą masą poindeksowanych stron.
Moim zdaniem to nie wyklucza tego, że firmy które będą korzystać z gotowych rozwiązań innych, będą łapały dobre wyniki i będą zarabiać, co przełoży się też na ich dobre notowania na giełdzie. Tak samo jest z wieloma innymi dziedzinami, sprzedaż i wykorzystanie patentów innych firm pod własną marką.

Dobrym przykładem jest teraz, jak ludzie spekulują na spółce LiveChat, tylko dlatego, że ChatGPT zaczął pracę nad wprowadzeniem automatu do aplikacji konkurencji "Smartsupp". Czyli jeśli sama spekulacja tak podbija wyniki, to gdyby faktycznie LiveChat ogłosił takie prace, kurs poszedłby o wiele mocniej. I ja właśnie stawiam, że wysyp dopiero będzie gdy zaczną się pojawiać różne rozwiązania dla mas.
kuba9449 pisze: niedziela, 12 lutego 2023, 11:32Dobrze wiem o czym mówię, a ciebie chyba zabolało że to już się dzieje. Tak to już się dzieje i powtórzę się, teraz jest czas na wdrożenie tego by nie zostać w tyle.
A teksty typu że jedyne co to mogę sobie z botem pogadać świadczą właśnie o tym że ty nie wiesz o czym mówisz.


Chętnie bym z Tobą podyskutował, ale jeszcze nie podałeś żadnego argumentu w swoich wypowiedziach, w takim razie sam dopytam:

1. "lekko się spóźniłeś" - Dlaczego uważasz, że jestem spóźniony i w jakim sensie?
2. "takie projekty jak chatgpt już są używane na dużą skalę np w firmach" - Na dużą skalę to znaczy gdzie konkretnie i co robią?
3. "tak na prawdę to teraz jest ostatni moment na wdrażanie tego, aby nie zostać w tyle" - wdrożenie czego konkretnie?
4. "A teksty typu że jedyne co to mogę sobie z botem pogadać świadczą właśnie o tym że ty nie wiesz o czym mówisz." - Naprostuj moje myślenie w takim razie, właśnie po to jest ten wątek.
The Real McCoin pisze: niedziela, 12 lutego 2023, 16:37ChatGPT to tylko "stochastyczna papuga", ogromny model językowy. Jest bardzo dobry w posługiwaniu się językiem, ale gorzej u niego z logiką i faktami.
A jednak to wystarczyło by był najinteligentniejszym botem jaki stworzył człowiek.
To jest bardzo dobry opis, ale pasuje również do ludzi. Nasza wiedza również opiera się na tym, co przeczytamy, czy dowiemy z dostępnych nam źródeł. Z logiką i faktami też nie wszyscy radzą sobie tak samo, a z poprawnym posługiwaniem się językiem wszyscy wiemy jak jest.

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: kuba9449 » niedziela, 19 lutego 2023, 11:40

Tajken pisze: środa, 15 lutego 2023, 12:37Chętnie bym z Tobą podyskutował, ale jeszcze nie podałeś żadnego argumentu w swoich wypowiedziach, w takim razie sam dopytam:

1. "lekko się spóźniłeś" - Dlaczego uważasz, że jestem spóźniony i w jakim sensie?
2. "takie projekty jak chatgpt już są używane na dużą skalę np w firmach" - Na dużą skalę to znaczy gdzie konkretnie i co robią?
3. "tak na prawdę to teraz jest ostatni moment na wdrażanie tego, aby nie zostać w tyle" - wdrożenie czego konkretnie?
4. "A teksty typu że jedyne co to mogę sobie z botem pogadać świadczą właśnie o tym że ty nie wiesz o czym mówisz." - Naprostuj moje myślenie w takim razie, właśnie po to jest ten wątek.
1. Dlatego że zadajesz powyższe pytania pytania oraz mówisz że to może być przyszłość i warto się zainteresować, nie to jest teraźniejszość.
2. Chyba nie myślisz że podam ci nazwy firm... A robią to do czego zostały stworzone, odpisują na maile, tworzą grafiki, opisy, milion zastosoań.
3. Hmmm tego o czym jest wątek?
4. Proszę bardzo.

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 14 kwietnia 2021
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Tajken » wtorek, 21 lutego 2023, 12:56

Skoro nie możesz podać nazwy nawet jednej firmy a wcześniej twierdziłeś, że te rozwiązania są używane na dużą skalę, to o czym my rozmawiamy? To, że to jest teraźniejszość ma jakiekolwiek znaczenie na przyszłość i kolejne nowe rozwiązania? Myślisz naprawdę, że wysyłanie e-maili, generowanie obrazków czy pisanie tekstów to jest wszystko? Nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć na co wpadną ludzie gdy ta technologia będzie łatwiej dostępna. Teraz musisz być twórcą AI lub gigantem technologicznym aby z tego korzystać a ja mówię o czasie, gdy twórcy innych rozwiązań z każdej branży, będą wykorzystywać AI do tworzenia nowych rozwiązań w swojej dziedzinie i tutaj można podawać tysiące przykładów.

Ja stawiam, że w ciągu kilku lat będzie wysyp firm które będą na tym zbijać fortunę. Ostanio Microsoft teraz testuje AI w wyszukiwarce BING ale na razie słabo to wychodzi i mają problemy. To są dopiero testy i początek. Jak uda się dopracować to rozwiązanie i będzie można to wprowadzić, moim zdaniem wiele osób przerzuci się na BINGa z Google i Microsoft dostanie dobrego kopa i przejmie sporą część rynku.

Dlaczego? Ja zajmuje się IT/WWW od 10 lat i widzę często jak ludzie nie radzą sobie z Google, nie wiedzą co wpisać aby szybko wyszukać odpowiednie wyniki, wchodzą na strony z dziwnych fraz i nie tego szukają po czym wychodzą. Taki bot poda konkrety od razu i nie trzeba będzie idealnie wstrzelić się ze słowami kluczowymi jak często jest z Google.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: garlonicon » środa, 22 lutego 2023, 00:13

Jak uda się dopracować to rozwiązanie i będzie można to wprowadzić, moim zdaniem wiele osób przerzuci się na BINGa z Google i Microsoft dostanie dobrego kopa i przejmie sporą część rynku.
Nie do końca. W przeszłości bywały przypadki, gdzie następowały migracje z Google na przykład na DuckDuckGo, bo ludziom nie podobało się to, że jakaś wyszukiwarka "wie lepiej" oraz "myśli za nich za bardzo". Jeśli wyniki wyszukiwania nie będą wystarczająco ogólne i staną się skrojone pod konkretnego użytkownika, to mogą się pojawić efekty uboczne. Przykładowo: swego czasu powstawało sporo wyszukiwarek, które po prostu działały jako pośrednik i łączyły się z takim Googlem tylko po to, aby zaciągnąć wyniki i je trochę pomiksować, żeby doprowadzić do stanu, w którym dostajesz podobne wyniki do swojego sąsiada. W okolicach 2015 kojarzę, że było coś takiego, jak "Disconnect", tam bodajże były łączone wyniki z kilku różnych źródeł. Ciekawostka: nadal sporo ludzi potrafi powiedzieć, że coś jest "u nich na piątej stronie w Google" i liczyć na to, że ktoś inny trafi na to samo. Personalizacja wyników działa tutaj na niekorzyść, bo ciężko takim ludziom wytłumaczyć, że każdy może dostać tam coś innego.
Taki bot poda konkrety od razu i nie trzeba będzie idealnie wstrzelić się ze słowami kluczowymi jak często jest z Google.
Widzę tutaj inny problem: jeśli dostarczenie tego, czego chce użytkownik będzie kłopotliwe, to taki bot zacznie zmyślać, ponieważ będzie wyżej cenił dostarczenie ładnie wyglądającej odpowiedzi niż poinformowanie, że czegoś takiego nie ma. Taka ciekawostka: jak powinien zachować się idealny bot wobec użytkownika, który wiecznie będzie mu odpisywał, że nie to miał na myśli i że nie o to mu chodziło? Swoją drogą, jest parę takich niszowych tematów, co do których jestem pewny, że są do znalezienia, ale od paru lat nie mogę ich namierzyć, na przykład kiedyś widziałem PDF z opisem redukcji funkcji skrótu, na zasadzie podobnego przejścia, co między SHA-256 oraz SHA-512, tylko że w drugą stronę. Albo z tych bardziej przyziemnych tematów, nie mogę znaleźć starej gry z windami i gołębiami, możliwe, że to nawet było pod DOS-a. Tak samo są strony, na których ludzie szukają tytułów piosenek na podstawie krótkich fragmentów, no i nadal, póki co obecne boty radzą sobie z tym kiepsko, bo wciąż jest mnóstwo utworów, które od kilku lat są nierozpoznane.
Teraz musisz być twórcą AI lub gigantem technologicznym aby z tego korzystać
Co wynika między innymi z tego, że w obecnej formie całość jest zdecydowanie zbyt zasobożerna. Musisz nakarmić bota ogromną ilością danych, aby zaczął produkować cokolwiek sensownego. Istnieje obiektywna miara tego, na ile AI jest rozwinięte, mianowicie chodzi o kompresję. Im lepiej jesteś w stanie kompresować dane, tym lepiej umiesz dostrzegać zależności między nimi, czyli tym inteligentniejszy musi być algorytm, aby dostając skompresowaną wersję pouzupełniać braki na podstawie kontekstu. Oznacza to tyle, że aby to się bardziej upowszechniło, to albo kolejne wersje muszą wymagać mniejszych zasobów, albo też rozwój nauki musi pójść na tyle naprzód, aby każdego było stać na znacznie lepszy sprzęt. No i też widać, że obecne wersje nie są nie wiadomo jak zaawansowane, ponieważ zwycięzcą konkursu na kompresję danych jest nadal program napisany przez człowieka, a nie wymyślony od zera przez AI: http://prize.hutter1.net/

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
-11
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: kuba9449 » środa, 22 lutego 2023, 09:10

Tajken pisze: wtorek, 21 lutego 2023, 12:56Skoro nie możesz podać nazwy nawet jednej firmy a wcześniej twierdziłeś, że te rozwiązania są używane na dużą skalę, to o czym my rozmawiamy?
Nie ogarniam jak w ogóle możesz liczyć że podałbym konkretne nazwy firm... Przecież to abstrakcja, może jeszcze chciałbyś wiedzieć jakimi samochodami jeżdżą ich prezesi? Co nie zmienia faktu że AI jest używane w tych firmach.
Tajken pisze: wtorek, 21 lutego 2023, 12:56To, że to jest teraźniejszość ma jakiekolwiek znaczenie na przyszłość i kolejne nowe rozwiązania?
Oczywiście, skoro to już działa to na przyszłość będzie tylko lepiej.
Tajken pisze: wtorek, 21 lutego 2023, 12:56 Myślisz naprawdę, że wysyłanie e-maili, generowanie obrazków czy pisanie tekstów to jest wszystko?
No jsne że nie, uświadamiam cię że jest i będzie jeszcze więcej zastosowań!
Tajken pisze: wtorek, 21 lutego 2023, 12:56Teraz musisz być twórcą AI lub gigantem technologicznym aby z tego korzystać
Nie.

Początkujący
Posty: 69
Rejestracja: 6 listopada 2022
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: witja1 » środa, 22 lutego 2023, 09:18

Czyli klasyczne - wiem ale nie powiem :lol:
To po co w ogóle pisać?

Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 14 kwietnia 2021
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Tajken » środa, 22 lutego 2023, 13:57

garlonicon pisze: środa, 22 lutego 2023, 00:13Nie do końca. W przeszłości bywały przypadki, gdzie następowały migracje z Google na przykład na DuckDuckGo, bo ludziom nie podobało się to, że jakaś wyszukiwarka "wie lepiej" oraz "myśli za nich za bardzo". Jeśli wyniki wyszukiwania nie będą wystarczająco ogólne i staną się skrojone pod konkretnego użytkownika, to mogą się pojawić efekty uboczne.


Zgadza się, ale właśnie to skrojenie wyników ma też swoje dobre strony, np. bot będzie miał ustawienia, że na pytania naukowe odpowiada podają źródła badań i podane tam wnioski. Teraz wpiszesz w Google pytanie o chorobę, fakty naukowe lub niektóre wydarzenia, otworzy Ci onet albo fakt na pierwszej stronie, nie ma filtrów i wyrzuca wszystko. Większość ludzi nie ogarnia że to bełkot i na tym opiera swoją opinię, nie otwierają kolejnych stron i nie patrzą na źródło informacji. Dlatego taki bot dla większości, która niestety nie docieka i nie wyciąga własnych wniosków, byłby bardzo dobrym rozwiązaniem.
garlonicon pisze: środa, 22 lutego 2023, 00:13Co wynika między innymi z tego, że w obecnej formie całość jest zdecydowanie zbyt zasobożerna. Musisz nakarmić bota ogromną ilością danych, aby zaczął produkować cokolwiek sensownego. Istnieje obiektywna miara tego, na ile AI jest rozwinięte, mianowicie chodzi o kompresję.
To faktycznie spory problem. W moim domniemaniu bot miałby polegać na wspólnej bazie i dogranych danych od konkretnej firmie, ale skoro on musi przerobić wszystko i wyćwiczyć odpowiedzi na całej bazie z bazą usługi to faktycznie jeszcze długo nie będzie to łatwe do wdrożenia dla jednostek.
kuba9449 pisze: środa, 22 lutego 2023, 09:10na przyszłość będzie tylko lepiej.
kuba9449 pisze: środa, 22 lutego 2023, 09:10będzie jeszcze więcej zastosowań!
Większego bełkotu dawno nie czytałem, ale dzięki za przyznanie mi racji.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Emil$$ » środa, 22 lutego 2023, 14:21

Oczywiście że będzie więcej zastosowań. Chociażby boty specjalistyczne, nauczone jednej konkretnej dziedziny, ale za to dogłębnie. Np. boty medyczne zastępujące (w jakiejś części) lekarzy, albo boty prawnicze zastępujące papugi. To tylko kwestia rodzaju bazy danych, jakimi się nakarmi SI.

Powstaną też boty recepcjoniści, boty urzędnicy, boty wróżki, może nawet boty księża, kto wie :D Niekoniecznie muszą to być konstrukcje fizyczne i mieć humanoidalną postać, jak ostatnio głośny Mikołaj Kopernik. W zupełności wystarczy ekran z animowanym, mówiącym avatarem. Byleby potrafił jakoś oddawać mimikę i emocje. A o tym co czeka edukację to wolę nawet nie myśleć i już współczuję dzieciom, które będą nauczane przy pomocy takich botów :(

Początkujący
Posty: 366
Rejestracja: 20 grudnia 2022
Reputacja: 287
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

AI/SI - Sztuczna inteligencja jako nowy trend/hype?

Postautor: Janome » środa, 22 lutego 2023, 14:54

Panowie, zamiast kłócić się to może dajcie znać jaki projekt ze środowiska AI Wam się podoba i ma szansę mieć użyteczność? :)

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: juscik i 22 gości