Porozmawiajmy o NFT

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 834
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Porozmawiajmy o NFT

Postautor: Frodo » niedziela, 27 lutego 2022, 18:22

Nie znalazłem zbyt wiele tu wątków o NFT, choć wyszukiwarka forumowa słowo "NFT" określa jako zbyt częste.
Stworzenie NFT jest bardzo drogie, na tokenach Erc20 może kosztować z 270 zł odnośnie jednego pliku, według tego co oglądałem na Youtube, chyba żeby użyć Solany zamiast Ethereum (?). Ale jak patrzyłem , sprzedaje się całymi seriami, np, 1000 bardzo podobnych obrazków z małpami, albo nakręcenie filmu z wysadzenia Lamborghini i sprzedać po klatce.
Ja myślałem o sprzedaży utworu muzycznego,który napisał kolega, też w kawałkach?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Porozmawiajmy o NFT

Postautor: garlonicon » niedziela, 27 lutego 2022, 21:39

Nie znalazłem zbyt wiele tu wątków o NFT, choć wyszukiwarka forumowa słowo "NFT" określa jako zbyt częste.
Szukaj pod hasłem "colored coins". Na przykład coś takiego: https://en.bitcoin.it/wiki/Colored_Coins
Stworzenie NFT jest bardzo drogie
Zależy od łańcucha. Na Bitcoinie kosztuje tyle, co "OP_RETURN <hashDanych>", czyli liczysz dodatkowe bajty i zakładając opłatę jeden satoshi per bajt, dopłacasz tyle satoshi. W przypadku Taproota może być darmowe i wykonane "przy okazji", wtedy zajmuje zero dodatkowych bajtów, jedynie przekręcasz klucz publiczny tak, aby udowodnić, że wybrany hash jest powiązany ze wskazanym adresem. W sieci testowej możesz dosłownie mieć NFT jako takie, ponieważ jesteś w stanie tworzyć i przesuwać monety o nominale zero satoshi, więc możesz je tworzyć, sprzedawać, a także niszczyć niezależnie od podaży monet testowych.
Ja myślałem o sprzedaży utworu muzycznego,który napisał kolega, też w kawałkach?
Jak chcesz. Tworzysz klucz prywatny, z tego liczysz klucz publiczny. Następnie wybierasz dane i liczysz z nich hash. Do Taproota możesz włożyć klucz publiczny, a jako TapScript możesz dać "OP_RETURN <hashDanych>". Możesz także umieścić same dane w TapScripcie i rozbić je na wiele drobnych części, to już samemu decydujesz, w jakich porcjach chcesz to mieć i na ile części zamierzasz to posiekać. Samo ujawnienie adresu Taproot robisz przez normalną transakcję, robioną "przy okazji". Identyczną technikę możesz zastosować gdziekolwiek indziej, bo klucze publiczne występują we wszystkich monetach, które znam.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1032
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Porozmawiajmy o NFT

Postautor: zdch » niedziela, 27 lutego 2022, 21:47

@Frodo
Musiałbyś spróbować na BSV... tanio i on-chain...
np https://jamify.xyz/

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 834
Rejestracja: 13 kwietnia 2011
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Porozmawiajmy o NFT

Postautor: Frodo » poniedziałek, 28 lutego 2022, 02:52

Nie za bardzo rozumiem:
- w sieci Bitcoin przechowuję tylko hasz do utworu , czy do uproszczenia - obrazka?
- NFT dla Ethereum, to całe obrazki siedzą w blockchain?
- a co gdy zmienię jeden bajt o 1, niezauważąlna róznica a inny hasz, myślałem że NFT jest tak sprytne jak wyszukiwarka, po obrazkah, która była w Google, gdzie nawet spore zmiany obrazka, nawet przycinanie go trochę, nie traktował jak inny obrazek, myślę że tu problem podobny do wyszukiwania po liniach papilarnych

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Porozmawiajmy o NFT

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 28 lutego 2022, 07:59

w sieci Bitcoin przechowuję tylko hasz do utworu , czy do uproszczenia - obrazka?
Możesz przechowywać nawet mniej niż hash, czyli mieć jedynie normalny adres używany poza NFT i mieć dowód, że dane NFT jest powiązane z konkretnym adresem. Jeśli tak zrobisz, to nikt nie musi wiedzieć, że w ogóle tworzysz jakiekolwiek NFT, dopóki sam nie ogłosisz tego światu.
NFT dla Ethereum, to całe obrazki siedzą w blockchain?
Zapomnij, siedzą jedynie hashe obrazków, chyba że sam obrazek jest naprawdę mały. Kto by tyle płacił? Na innych łańcuchach jest taniej, na takim BSV siedzą same obrazki, bo tamten blockchain to jedno wielkie NFT, gdzie masz choćby dane dotyczące pogody.
a co gdy zmienię jeden bajt o 1
Inne bajty = inny obrazek.
myślałem że NFT jest tak sprytne jak wyszukiwarka, po obrazkah, która była w Google, gdzie nawet spore zmiany obrazka, nawet przycinanie go trochę, nie traktował jak inny obrazek, myślę że tu problem podobny do wyszukiwania po liniach papilarnych
Zapomnij, to by wymagało:
1) przechowywania wszystkich obrazków na łańcuchu (co waży sporo, ale BSV tak robi)
2) obrobienia każdego z nich, aby wydobyć cechy charakterystyczne
3) cenzurowania transakcji tworzących podobne obrazki (to by oznaczało brak decentralizacji)

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 31 gości