Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2021
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Postautor: RiseR » piątek, 21 maja 2021, 18:00

Witam serdecznie forumowiczów

Kryptowalutami zainteresowałem się stosunkowo niedawno i póki co grę na giełdzie traktuję hobbystycznie; większość informacji jakoś wyszukuję sobie w internecie, ale są pytania na które nie mogę znaleźć bezpośredniej odpowiedzi... Mam nadzieję, że znajdę je tutaj.
Jak każdy laik na samym początku wyobrażałem sobie, że ceny kryptowalut są wynikiem jakości wypuszczających je projektów, odpowiedniej ich reklamy, giełdowych nastrojów i.t.d.
Później przyjąłem do wiadomości dominację BTC i (chociaż niezrozumiałe dla mnie logicznie) podążanie za jego ceną...
Ale tak naprawdę zaskoczyła mnie dopiero wczorajsza równoległa obserwacja czterech 1-minutowych wykresów świecowych z (teoretycznie "żywej" przecież) giełdy Binance:

- BTC/BUSD
- XRP/BUSD
- XLM/BUSD
- ADA/BUSD

Otóż pomijając oczywiście określony "szum" (czyli różnice w długości i kolorach niektórych świec) te wykresy w głównym zarysie są IDENTYCZNE.
Wszystkie górki i dołki pokrywają się, identyczne są miejsca mocnych spadków i wzrostów.
To nie jest "podążanie za trendem", to równoczesne występowanie tych samych ruchów w okresie jednej minuty, kojarzące się ze sterowaniem jednym oprogramowaniem.
Ewentualne różnice mogą być spowodowane celowymi wariacjami oprogramowania lub rzeczywistym, żywym ruchem na każdej pozycji - stanowiącym jednak margines działania.
4 różne kryptowaluty, 4 różne blockchainy, identyczny przebieg.
Jak dla mnie absolutnie nie jest to żadna walka byków z niedźwiedziami, takie reakcje nie są możliwe w rzeczywistości; zresztą tak samo wyglądał porównywany z nimi wykres z Krakena (do USDT).
Zresztą tak na chłopski rozum - dlaczego posiadacze mocno stojącej ostatnio ADY mieliby być natychmiast przerażeni spadkiem BTC i wyprzedawać go w panice w tej samej minucie? :mrgreen:
Jeżeli ktoś zna bezpośrednie zależności cenowe BTC i altcoinów oraz zasadę ich wzajemnego wpływu na siebie - bardzo proszę o wyjaśnienie.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Postautor: miso20 » piątek, 21 maja 2021, 18:23

RiseR pisze: piątek, 21 maja 2021, 18:00że ceny kryptowalut są wynikiem jakości wypuszczających je projektów, odpowiedniej ich reklamy, giełdowych nastrojów i.t.d.
Powiem tak: XD

Odpowiadając na pytanie w tytule: Ceny altów to fikcja, bo 99% z nich to fikcja. Parę się znajdzie, które do czegoś służą, ale jesteśmy teraz w bańce, więc nawet ich ceny mogą być nieadekwatne.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2021
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Postautor: RiseR » piątek, 21 maja 2021, 19:08

miso20 pisze: piątek, 21 maja 2021, 18:23Powiem tak: XD

Odpowiadając na pytanie w tytule: Ceny altów to fikcja, bo 99% z nich to fikcja. Parę się znajdzie, które do czegoś służą, ale jesteśmy teraz w bańce, więc nawet ich ceny mogą być nieadekwatne.

Absolutnie się z tym zgadzam; ale w zasadzie bardziej chodzi mi o sposób ich kształtowania niż o odzwierciedlenie ich wartości.
Chociaż akurat Ripple, Stelmar i Cardano soś sobą reprezentują - przynajmniej taką mam nadzieję... 8-)

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Postautor: miso20 » piątek, 21 maja 2021, 23:01

@RiseR Alty powstały przede wszystkim by wyciągać od napalonych naiwniaków bitcoiny.

Obecnie widze tylko dwa projekty, które coś sobą reprezentują Moner i ETH. Reszta to na razie shity, a rippple to nie kryptowaluta lecz prywatny token. Tam w każdej chwili właściciel może zabrać twoje monety.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2021
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ceny altcoinów - czy to wszystko fikcja?

Postautor: RiseR » poniedziałek, 24 maja 2021, 00:02

Temat zamarł i nie wiem: czy odpowiedź jest tak prosta, że nikomu nawet nie chce się jej pisać, czy wręcz odwrotnie - nikt jej naprawdę nie zna..
Oczywiście dalej obserwuję wykresy (pomimo ich monotonii ostatnim czasem :mrgreen:) i oczywiście
nic się nie zmieniło - przebiegi minutowe różnych altów i BTC są tylko wariacjami tego samego, równoczesnego ruchu.
W związku z tym oraz biorąc to pod uwagę:
miso20 pisze: piątek, 21 maja 2021, 23:01 Alty powstały przede wszystkim by wyciągać od napalonych naiwniaków bitcoiny.

przyszła mi do głowy myśl, że może jednak tak być musi; w przeciwnym przypadku BTC (bądźmy szczerzy - jedyną jego wartością jest cena, poza tym jest nieprzydatny do niczego) mógłby ustąpić powoli miejsca nowszym i ekonomiczniejszym projektom.
Ale jeżeli z kolei to byłaby prawda, to całe DeFi nadaje się psu na buty - w rzeczywistości byłby to ręcznie sterowany (przez wieloryby BTC) twór...
A kim oni są de facto? Tego raczej nie dowiemy się nigdy...

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości