BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » wtorek, 21 czerwca 2022, 19:45

@garlonicon Do czego potrzebujesz innych łańcuchów, jeśli ten jeden oferuje wszystko i to bez komplikowania. Keep It Simple, Stupid. Po co się martwić mostami, rozdzielaniem bazy monetarnej, zarządzaniem monet między nimi itp. Po co tworzyć problemy, których nie potrzeba rozwiązywać.

Nikt nie każe pobierać całej historii transakcji, przecież SPV o tym mówi. Transakcje powinny być p2p, czyli dostajesz swoją transakcję bezpośrednio od drugiej strony, weryfikujesz ją SPV i tyle. Nie musisz skanować całego łańcucha żeby dowiedzieć się czy dostałeś coś czy nie... obecne podejście do transakcji na BTC wypaczyło całą ideę p2p.
garlonicon pisze: wtorek, 21 czerwca 2022, 06:36Bardzo prosto: jeśli opłata od transakcji będzie duża, to nie oznacza, że pojedynczy użytkownik płaci dużo. Wyobraź sobie transakcję płacącą 500 satoshi na głównej sieci, która powstała dlatego, że 500 osób zapłaciło po 1 satoshi za swoją część, a w wyniku złożenia wyszło kilkaset bajtów i taka opłata poszła na główną sieć. Można? Można, kwestia zaimplementowania składania transakcji we właściwy sposób.

Kompletnie nie rozumiem jak się to ma do IoT. Po co mam składać z kimś transakcję, jak mnie interesują tylko moje rzeczy? Chcesz anonimizować cudze wydatki, pomagać w praniu brudnych pieniędzy? Good luck.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » wtorek, 21 czerwca 2022, 21:09

Do czego potrzebujesz innych łańcuchów, jeśli ten jeden oferuje wszystko i to bez komplikowania.
Do zapewnienia funkcjonalności, która nie jest łatwo osiągalna bez tego, mianowicie: usuwania danych. Pełne węzły muszą pamiętać wszystko, zawsze i wszędzie. Jest to niezbędne w celu wprowadzania nowych węzłów do systemu poprzez pokazywanie im całej historii, co umożliwia przekonanie ich, że od początku do końca system jest uczciwy. Sidechainy pozwalają na przepuszczenie części historii "obok", co jest później "kompresowane" w ten sposób, że wiele transakcji dziejących się na sidechainie zostaje przypieczętowane jedną transakcją na głównym łańcuchu.
Po co tworzyć problemy, których nie potrzeba rozwiązywać.
Po to, aby uniknąć sytuacji, w której główny łańcuch będzie ważył tak dużo, że nie będzie chętnych do utrzymywania pełnej historii. To prowadzi do sytuacji, w której w przyszłości część tej historii może nie być dostępna. A to prowadzi do sytuacji, w której utworzenie nowego pełnego węzła może się okazać niemożliwe.
Nikt nie każe pobierać całej historii transakcji, przecież SPV o tym mówi.
Ale ktoś musi taką historię mieć, aby było możliwe wprowadzanie nowych węzłów tak, aby nie musiały ufać komukolwiek. No chyba że BSV zakłada, że po pewnym czasie łańcuch będzie "ucinany". Bo jeśli nie, to będzie tylko rósł. A to oznacza, że im więcej będzie ważył, tym mniej powodów będą mieli ludzie, aby tworzyć nowe węzły. "Po co stawiać pełny węzeł, skoro SPV działa". A skoro tak, to pomyśl, co się stanie, gdy wszyscy zaczną tak myśleć.
Po co mam składać z kimś transakcję, jak mnie interesują tylko moje rzeczy?
Bo przechowywanie dużej ilości danych jest kosztem. Zmniejszenie tych kosztów poprawia jakość usług, proste.
Chcesz anonimizować cudze wydatki, pomagać w praniu brudnych pieniędzy? Good luck.
Aby uniemożliwić "pranie brudnych pieniędzy", każdy musiałby używać tylko i wyłącznie adresów zarejestrowanych u centralnego nadzorcy, który by kontrolował, czy dane pieniądze są "czyste", czy też nie. Chyba że znasz sposób na przeciwdziałanie temu zjawisku z zachowaniem zasad sieci P2P. Ja nie znam. Nawet jak masz sieć, gdzie istnieje wyłącznie P2PK, nie ma Scriptów i możesz jedynie przesuwać monety pomiędzy kluczami publicznymi, to nadal możesz prać kasę. Chyba że jesteś w stanie pokazać, że nie, ale ja nie widzę takiej możliwości, skoro każdy może sobie wygenerować nowy klucz i przesłać cokolwiek gdziekolwiek.

Edit: w sumie to mam pytanie: czy górnik, który wykorzysta SPV do wykopywania nowych bloków i będzie produkował gigantyczne pseudolosowe bloki, które z jego perspektywy będą ważyły kilkaset bajtów, a z perspektywy całej sieci kilkaset gigabajtów, jest czy nie jest spamerem? Czy inne węzły, które nie będą znały ziarna generatora liczb pseudolosowych, używanego do tworzenia lipnych transakcji (przez co nie będą w stanie tego skompresować), będą miały pretensje o to, że muszą przechowywać takie transakcje, czy też uznają to za normalny ruch w sieci, który należy obsługiwać po wieki wieków? I czy coś takiego działa na szkodę sieci, czy też powoduje jej rozwój? Bo jeśli duże bloki są korzystne, to wiedz, że da się wygenerować losowo transakcje do samego siebie i natrzaskać ich tyle, ile dusza zapragnie. Co więcej: da się to zrobić deterministycznie. Jeszcze więcej: górnik, który by zrobił coś takiego, nie zapłaciłby za to ani grosza, gdyż to górnicy zgarniają opłaty od transakcji. Jedyny koszt to byłyby zasoby sieciowe potrzebne do przesłania tego, ale byłby to koszt jednorazowy, gdyż taki górnik mógłby jedynie produkować dane, nie musiałby ich utrzymywać, mógłby korzystać z węzła SPV. Co sądzisz o takim podejściu? Czy to jest atak na sieć, czy też normalne zjawisko, które należy promować?

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
21
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: The Real McCoin » środa, 22 czerwca 2022, 01:07

zdch pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 19:15Jak będę miał klucze do twojego mieszkania, to nie oznacza że jestem tobą. Ile razy to trzeba wałkować?

O to pytaj się Craiga nie mnie. Po co robił te
bitup na blogu pisze:legendarne już sesje dowodowe
na których
bitup na blogu pisze:dr Wright podpisał wybrane przez siebie wczesne bloki kluczami prywatnymi Satoshiego
?


A właśnie @bitup
bitup na blogu pisze:legendarne już sesje dowodowe
Te sesje wyglądały tak, że Craig na swoim komputerze odpalał Electrum, wymyślał jakiś pseudolosowy tekst, dopisywał "CSW" i pokazywał "patrz Gavin, mój program na moim komputerze pokazuje, że podpis wiadomości jest prawidłowy, jestem Satoshim".
Gavin wyjął zupełnie nowy pendrive i stwierdził, że on musi zweryfikować ten podpis na swoim komputerze i niech Craig wgra wiadomość z podpisem na pendrive.
Oczywiście Craig odmówił. Nie pozwoli, żeby Gavin na swoim komputerze sprawdził ten podpis.
W końcu Craig wymyślił, że zleci asystentce teraz, na poczekaniu, zakup nowego laptopa i na nim można sprawdzić podpis.
No i nie zgadniecie. Skonfigurowanie nowego laptopa (konfiguracja Wifi i uruchomienie Electrum) trwało całe godziny. Tak, seems legit.
Gavin przyznał, że sumy kontrolnej Electrum nie sprawdził, więc mógł to być dowolnie przerobiony soft.
Niech zgadnę, jak w treści był ciąg "CSW" to program wyświetlał, że podpis jest prawidłowy?
"Patrz Gavin, to jest nowy laptop i soft pokazuje, że podpis jest prawidłowy, jestem Satoshim".
Sory Gavin, ale na twoim laptopie nie pozwolę sprawdzić podpisu ani nikt inny nie może tego zrobić.
Taaaa...

Gdy już osobom, które dostąpiły prywatnych sesji podpisywania, minęło embargo z NDA i wyszło na jaw jakie to było żałosne dowodzenie, Craig wrzucił na swojego bloga ten słynny wpis z przekrętem "Sartre". Internet szybko rozpracował tą próbę fałszerstwa podpisu.
Gavin tego samego dnia już pisał do Craiga: "I’m starting to doubt myself and imagining clever ways you could have tricked me."
Craig odpisywał: "We F’d up and I loaded the wrong post. I’ll be loading the correct one shortly."
"Please hold that thought. I’m going to re-sign the message and post a new, never-used signature from 9"
Czy Craig wrzucił poprawiony podpis w nowym poście?
Jasne, że nie.

Craig wymyślił potem, że ruszy bitcoiny:
"There will be a post soon. It is in review to ensure it is all okay. We are going to move coin as well, but we need to get the trust permissions in place. Lawyers…"
Już. Już prawie, zaraz. Za moment ruszy bitcoiny:
"We have verbal consent from the trustees to move coin, and we’re just waiting on the written consent."
Gavin się zgodził, że będzie adresatem transakcji.
Czy doszło do ruszenia?
Nie.
Craig zadzwonił do Gavina, że obawia się, że we wczesnym etapie Bitcoina były luki bezpieczeństwa i ktoś może to teraz wykorzystać i go okraść.
Zapewnienia Gavina, że luki były już dawno załatane nie pomogły.

Później Craig zgodził się na pomysł, że Gavin i inni, prześlą na stare adresy Satoshiego jakieś drobiazgi i Craig je później odeśle jako dowód.
Wpłaty na 12cbQLTFMXRnSzktFkuoG3eHoMeFtpTu3S z 4 maja 2016 wiszą tam do dzisiaj.
Monety przelane a Craig oczywiście niczego nigdy nie odesłał.

Ale jak to teraz wytłumaczy Craig? Tą niemożność???
Padniecie na cyce.
Z zeznań Gavina w sprawie sądowej Kleiman v. Wright:

Q: And then Robert MacGregor sends a message on May 4th, 2016, you’re all waiting for Craig to send this transaction, and can you read what he says to you?
A: “All Stop. Craig has just tried to injure himself and is bleeding badly in the washroom. Stefan is there with him and Ramona and I am en route. Ambulance is on its way.”

Q: This stopped the public proof — this stopped the transfer of Bitcoin?
A: Yes.

Gavin później wyznaje:
Q: I’m handing you what’s been marked as Plaintiffs’ Exhibit 31. It’s Gavin 41. Do you recognize this email?
A: Yes.
Q: It’s an apology email from Craig Wright to you?
A: Yes.
Q: Sent May 7, 2016?
A: Yes.
Q: And in the third paragraph down, it says — Craig tells you, “At no point did I lie to you nor deceive you, but it is better that I am a hoaxer”?
A: Yes, I see that he said that.
Q: Do you believe that?
A: No.
Q: What do you really believe?
A: He certainly deceived me about what kind of blog post he was going to publish, and that gobbledygook proof that he published was certainly deception, if not an outright lie. So at the very least, that, I consider, you know, that — he bamboozled me there.


Trzeba przyznać, @bitup, że niezłego oszusta sobie ustawiłeś na ołtarzyku :lol:

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » środa, 22 czerwca 2022, 06:35

Ja też mogę udowodnić, że nie jestem Satoshim:

fake_signatures.py 04678afdb0fe5548271967f1a67130b7105cd6a828e03909a67962e0ea1f61deb649f6bc3f4cef38c4f35504e51ec112de5c384df7ba0b8d578a4c702b6bf11d5f
981c008269574d9bb73a2e781270e2163297b3d3ca9645b5e0664ffcbb19e78a,3cc2a888bae4811e75e64e19f2ce668951a3520e93e31a74b4cd4e9ce9508839,ed97aea4f9b66aca0c41ac88c2f0d90ef2ad269af0951ba2b07c70f7d1542b3c
53b9632a4250eb518426a545daa99fc6a72addfcb62714fbe81e269cd9ee39e8,62cbe3cc5eec2cbcbf61793a1d94414b43536c0e9219da703be5f141c46fa364,166db19e268d41b8cb76eedb50c57969635bcce2218b1921df45656a24de751a
a050e9237241c02d17684df9b9039fd707fcecb2fbd9d46af95dfeb6ef1daaa3,5e3bd1a08a7418066e4231adbfa23cc969617bb67f35a5f9a4d1ebae9a196fc7,a20a81207eb5aa382759debfc3ca98d4a3cf85474c9dbb6684dbd5bae3abe58d
9f2e42881a9cd3ddd088ebc77857beb9929c42e76e3b3ab7d1928652d2b731cf,0a4353b1fe7c167d63eaa45aeb23f83d219fd31ca74a17adc84cb18bc3184833,32a9cacbb64e5679eb40dfca1192bccc3db0e19d63d1e68286fe119d7d494c8a
a46f5889983efb70e00927f5afeeb2c4042783ca36525968657e339416a6bd8d,185c697570158909298fb10019d7a3e62ed647e9a6ecd1992f3d3098a498eec9,dcd110dd05f2ef9bb46639b0abe858a545bc61f1cd0e5462f41e7003d5f68bba
8ca48464e4dd3789ec41b83827b93e840471cfce2c8e6349e4087f56c335991f,6fb96292e9a2e5480085d9b8f69bd6aa62cee3b76b090cd5d5e25f8ce253adea,b6b20ab75d2ad6e8e79fe3fdc9e28a66e2a6acecfe87a7f33cb5c3fba1d070d3

Jak widać, wartości r,s,z przedstawione wyżej są prawidłowe, choć bezużyteczne. Czyżbym był Satoshim? Oczywiście, że nie, po prostu wiem, jak działa ECDSA.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » środa, 22 czerwca 2022, 17:08

Znowu schodzicie na temat Craiga :) Może trzeba otworzyć osobny wątek tylko o CSW? Może obserwujcie go sobie na Linkedinie? :)
@The Real McCoin
Kopiujesz fragmenty wypowiedzi które tobie pasują, ale tego że Gavin na sprawie sądowej zeznał, że nadal wierzy że Craig jest bardziej Satoshim niż nim nie jest, lepiej pominąć, co?

@garlonicon
Użytkownicy nie muszą i nie powinni być "pełnymi węzłami"... tylko górnicy potrzebują pełnego węzła (chociaż niekoniecznie). 4TB HDD kosztuje 300-500pln... jak się to ma do zysków z górnictwa? BSV dopiero niedawno przekroczyło 4TB. Przecież to śmiech na sali :D
Górnicy mogą prunować dane, nie mają obowiązku ich przechowywać po wieczność. Ja widzę taką przyszłość, w której ściągnięcie pełnych danych będzie możliwe tylko za opłatą, bo dlaczego ktoś miałby to robić za darmo? Za darmo to można w mordę dostać :)

Od tego masz kanały płatności, żeby nimi sobie wymieniać dane (np streamować film) i zakończyć transakcją którą płacisz za tę usługę. Po co sidechain? Kto każe zapisywać dane na blockchainie? Zapisz hash danych i udostępniaj innymi metodami. Hashe gwarantują że dostajesz dokładnie to co zamówiłeś.

Kiedy masz transakcję p2p to wiesz przecież kto jest po drugiej stronie, jak kupujesz coś przez internet to też znasz dane drugiej strony. Pewnie w skrajnych przypadkach mogą być fałszywe, ale mimo wszystko te dane masz. Jak często dostajesz pieniądze od zupełnie obcej osoby, o której nic nie wiesz? Jak robisz tx przez LN to oferujesz swoją płynność obcym ludziom, nie masz pojęcie komu. Ani to mądre, ani bezpieczne, dlatego tam dane nie są przechowywane i dlatego nikt tego nie będzie używać w skali globalnej bez KYC.

Górnicy konkurują ze sobą, jak jakiś będzie działał na niekorzyść sieci to inni nie będą się przyglądać tylko "coś" z tym zrobią. Nie sztuką jest znaleźć ważny blok, sztuką jest przekonać innych górników, żeby na tym bloku budowali następny.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: Kutalisk » środa, 22 czerwca 2022, 17:12

zdch pisze: środa, 22 czerwca 2022, 17:08Znowu schodzicie na temat Craiga Może trzeba otworzyć osobny wątek tylko o CSW? Może obserwujcie go sobie na Linkedinie?
@The Real McCoin
Kopiujesz fragmenty wypowiedzi które tobie pasują, ale tego że Gavin na sprawie sądowej zeznał, że nadal wierzy że Craig jest bardziej Satoshim niż nim nie jest, lepiej pominąć, co?
To w końcu jest Satoshim czy nie? :P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » środa, 22 czerwca 2022, 17:29

Kutalisk pisze: środa, 22 czerwca 2022, 17:12To w końcu jest Satoshim czy nie? :P

wg kogo? może chcesz zrobić głosowanie na forum? :)

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: Kutalisk » środa, 22 czerwca 2022, 17:33

No przecież Ciebie wywołałem, wiec wg Ciebie. Masz odpowiadać czy wg mnie? czy wg ludzi na forum? Jakby mnie to interesowało sam bym zrobił ankietę na forum. Pytam Ciebie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » środa, 22 czerwca 2022, 18:01

wg mnie Craig to Satoshi

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » środa, 22 czerwca 2022, 21:46

tylko górnicy potrzebują pełnego węzła (chociaż niekoniecznie)
Czy istnieje ryzyko, że na BSV grupa ludzi, którzy "potrzebują pełnego węzła" będzie zbiorem pustym? Co wtedy?
4TB HDD kosztuje 300-500pln... jak się to ma do zysków z górnictwa?
Nie liczysz kosztów wysyłania tych danych zawsze i wszędzie, gdy ktokolwiek chce pobrać cały łańcuch i dołączyć do grona tych, którzy mają komplet danych. Chyba że takich ludzi nie ma, ale na to jest osobna pula pytań, związana z wprowadzaniem nowych ludzi do systemu tak, aby nie musieli nikomu ufać.
Ja widzę taką przyszłość, w której ściągnięcie pełnych danych będzie możliwe tylko za opłatą, bo dlaczego ktoś miałby to robić za darmo?
Czyli widzisz przyszłość, w której nie jesteś w stanie wprowadzać nowych ludzi do systemu. Przyszłość, w której żeby wejść do sieci, trzeba zapłacić. Za co? Za to, żeby obejrzeć historię i dowiedzieć się, że całość jest uczciwa? A co jeśli to doprowadzi do sytuacji, w której żeby ściągnąć historię swoich monet, to trzeba byłoby płacić? A co jeśli opłata za pobranie swojej własnej historii przewyższa wartość monet, które się ma na swoich własnych adresach? Użytkownik dostanie wtedy komunikat "odmowa dostępu"? To gorzej niż w banku, bo tam możesz stracić kontrolę nad środkami, ale przynajmniej znasz stan konta!
Kto każe zapisywać dane na blockchainie? Zapisz hash danych i udostępniaj innymi metodami. Hashe gwarantują że dostajesz dokładnie to co zamówiłeś.
O, to jest bardzo ciekawe stwierdzenie. Czyli mówisz, że BSV nie każe ładować danych na łańcuchu i wszystko, co tam jest, to dotyczy realnych płatności? Mówisz, że same hashe tam siedzą? Aż mi się przypomniał temat o NFT, gdzie nic nie było o hashach na BSV, za to padło stwierdzenie, że w BSV takie rzeczy są trzymane na łańcuchu. Podobnie w przypadku wszelkich prób budowania stron internetowych na blockchainie, trzymania danych pogodowych na blockchainie, kilometrowych Scriptów na blockchainie, i tak dalej. O właśnie: w jaki sposób Script może być Turing-complete i ważyć mało? Jak się go kompresuje tak, aby w razie problemów z drugą stroną, móc wyegzekwować wszystko na łańcuchu? Czy jedynym sposobem jest długaśny Script i płacenie za każdy opkod?
Kiedy masz transakcję p2p to wiesz przecież kto jest po drugiej stronie, jak kupujesz coś przez internet to też znasz dane drugiej strony.
Ludzie w BSV rozdają napiwki i nie mają zielonego pojęcia, kto je zgarnia. Gadasz ze mną w sieci i nie masz pojęcia, kim jestem. Drugą stronę znasz tylko w niektórych przypadkach, na przykład jak kupujesz coś fizycznego. Jak kupujesz kod źródłowy, to możesz nie mieć zielonego pojęcia, kim jest autor. Jak kupujesz ciekawą książkę w formacie PDF, to również nie musisz tego wiedzieć. Jak kupujesz voucher albo bilet na występ od kogoś, kto chce go sprzedać, to nie masz zielonego pojęcia, od kogo otrzymujesz na przykład wejściówkę na koncert.
Pewnie w skrajnych przypadkach mogą być fałszywe, ale mimo wszystko te dane masz.
Życzę powodzenia w szukaniu gościa, który nazywa się Garlo Nicon, możesz spróbować we Włoszech, tak będzie łatwiej. Ja też spróbuję poszukać kogoś, kto ma w dowodzie wpisane "zdch", jestem ciekaw, czy kiedykolwiek znajdę kogoś takiego, może w polu "numer seryjny" będzie coś pasującego.
Jak często dostajesz pieniądze od zupełnie obcej osoby, o której nic nie wiesz?
Wbrew pozorom częściej niż bym się spodziewał. Raz na jakiś czas zdarza się, że poza jakimiś punktami reputacji, meritami i innymi nagrodami tego typu, ludzie mnie na priv proszą o adres do wpłaty i rzucają garść satoshi. Nie są to jakieś kosmiczne kwoty i nie jest to jakoś strasznie częste, ale tak, czasem tak bywa.
Jak robisz tx przez LN to oferujesz swoją płynność obcym ludziom, nie masz pojęcie komu. Ani to mądre, ani bezpieczne, dlatego tam dane nie są przechowywane i dlatego nikt tego nie będzie używać w skali globalnej bez KYC.
Czy w whitepaperze nastąpiła jakaś zmiana, której nie zauważyłem i znikły wszystkie fragmenty mówiące o tym, że Bitcoin ma rozwiązać problem żądania "nadmiarowych informacji"? Jeśli chodzi o KYC, to whitepaper stoi w jawnej sprzeczności z takim tworem. KYC albo whitepaper, wybierz jedno, bo te dwa pojęcia się nie spinają.
Nie sztuką jest znaleźć ważny blok, sztuką jest przekonać innych górników, żeby na tym bloku budowali następny.
W jaki sposób górnicy odróżnią blok 4 GB będący spamem od bloku 4 GB niebędącego spamem? Zrobią KYC na wszystkich wejściach i wyjściach? Jak?

Edit:
Może trzeba otworzyć osobny wątek tylko o CSW?
Nie widzę problemu. Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że trzeba byłoby tam przenieść również wszelkiego rodzaju newsy z Twittera, zwłaszcza te dotyczące samego procesu? Jeśli chcesz oddzielić Craiga od technikaliów, to nie widzę żadnych przeszkód, ale wiedz, że jest to miecz obosieczny: z jednej strony dyskusja stanie się bardziej techniczna, ale z drugiej strony wtedy każde wspomnienie choćby jego imienia poleci do osobnego tematu, żeby nie odciągać nikogo od technikaliów. Chcesz tego? Jak coś, to jestem za, można to tak podzielić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » czwartek, 23 czerwca 2022, 19:58

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46Czy istnieje ryzyko, że na BSV grupa ludzi, którzy "potrzebują pełnego węzła" będzie zbiorem pustym? Co wtedy?
To samo co z BTC.

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46Nie liczysz kosztów wysyłania tych danych zawsze i wszędzie, gdy ktokolwiek chce pobrać cały łańcuch i dołączyć do grona tych, którzy mają komplet danych. Chyba że takich ludzi nie ma, ale na to jest osobna pula pytań, związana z wprowadzaniem nowych ludzi do systemu tak, aby nie musieli nikomu ufać.
"Łańcuch" nie musi być pobierany od górników. Może będzie leciał po torrencie. Poza tym bitcoin to nie komunizm, dlaczego chcesz wszystkiego za darmo? Może ściąganie z prędkością 10Mbps będzie darmowe, ale z 1Gbps już płatne. To biznes.

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46Czyli widzisz przyszłość, w której nie jesteś w stanie wprowadzać nowych ludzi do systemu. Przyszłość, w której żeby wejść do sieci, trzeba zapłacić. Za co? Za to, żeby obejrzeć historię i dowiedzieć się, że całość jest uczciwa? A co jeśli to doprowadzi do sytuacji, w której żeby ściągnąć historię swoich monet, to trzeba byłoby płacić? A co jeśli opłata za pobranie swojej własnej historii przewyższa wartość monet, które się ma na swoich własnych adresach? Użytkownik dostanie wtedy komunikat "odmowa dostępu"? To gorzej niż w banku, bo tam możesz stracić kontrolę nad środkami, ale przynajmniej znasz stan konta!
Nowi ludzie nie potrzebują całej historii łańcucha, żeby z niego korzystać. Potrzebują SPV i tyle. Skoro zaczynają, to nie mają historii. Jeśli już używali w przeszłości, to powinni mieć backup swojego portfela, albo liczyć się z kosztem odzyskania historii. To tak jakbyś skasował swoje dane z dysku a potem prosił speców od przywracania danych, żeby zrobili to za darmo.
BTW czy uważasz, że każdy kto używa BTC ma "pełny" węzeł? a kto używa LN ma "pełny" węzeł BTC i LN? :D

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46O, to jest bardzo ciekawe stwierdzenie. Czyli mówisz, że BSV nie każe ładować danych na łańcuchu i wszystko, co tam jest, to dotyczy realnych płatności? Mówisz, że same hashe tam siedzą? Aż mi się przypomniał temat o NFT, gdzie nic nie było o hashach na BSV, za to padło stwierdzenie, że w BSV takie rzeczy są trzymane na łańcuchu. Podobnie w przypadku wszelkich prób budowania stron internetowych na blockchainie, trzymania danych pogodowych na blockchainie, kilometrowych Scriptów na blockchainie, i tak dalej. O właśnie: w jaki sposób Script może być Turing-complete i ważyć mało? Jak się go kompresuje tak, aby w razie problemów z drugą stroną, móc wyegzekwować wszystko na łańcuchu? Czy jedynym sposobem jest długaśny Script i płacenie za każdy opkod?
BSV nic nie każe. Użytkownik decyduje co się bardziej opłaca, bo to jest system ekonomiczny... w BSV mamy wybór co i jak przechowywać.

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46Ludzie w BSV rozdają napiwki i nie mają zielonego pojęcia, kto je zgarnia. Gadasz ze mną w sieci i nie masz pojęcia, kim jestem. Drugą stronę znasz tylko w niektórych przypadkach, na przykład jak kupujesz coś fizycznego. Jak kupujesz kod źródłowy, to możesz nie mieć zielonego pojęcia, kim jest autor. Jak kupujesz ciekawą książkę w formacie PDF, to również nie musisz tego wiedzieć. Jak kupujesz voucher albo bilet na występ od kogoś, kto chce go sprzedać, to nie masz zielonego pojęcia, od kogo otrzymujesz na przykład wejściówkę na koncert.
Pewnie żaden sklep nie wydaje ci paragonu, a ty płacąc kartą jesteś anonimowy. Jak masz dostawę do domu, to kurier zostawia przesyłkę pod drzewem 3 ulice dalej, a ty w płaszczu i okularach zgarniasz ją po północy, gdy nikt nie patrzy...

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46Czy w whitepaperze nastąpiła jakaś zmiana, której nie zauważyłem i znikły wszystkie fragmenty mówiące o tym, że Bitcoin ma rozwiązać problem żądania "nadmiarowych informacji"? Jeśli chodzi o KYC, to whitepaper stoi w jawnej sprzeczności z takim tworem. KYC albo whitepaper, wybierz jedno, bo te dwa pojęcia się nie spinają.
Chyba czytaliśmy inne whitepapery. Tożsamość jest oddzielona od transakcji, więc ludzie przeglądający łańcuch nie powinni wiedzieć że to twoja transakcja. Ale strona która dokonuje z tobą wymiany wie, że ty to ty. Jak inaczej im udowodnisz, że to ty zapłaciłeś? :D Zapłać za pomocą krypto na allegro i niech dostarczą ci do domu towar, nie wiedząc kim jesteś i gdzie mieszkasz. Albo lepiej, kup lambo w salonie.

garlonicon pisze: środa, 22 czerwca 2022, 21:46W jaki sposób górnicy odróżnią blok 4 GB będący spamem od bloku 4 GB niebędącego spamem? Zrobią KYC na wszystkich wejściach i wyjściach? Jak?
Może mają mózgi i nie są debilami? Dlaczego górnicy mają robić KYC? Chyba wszystko ci się już miesza...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » piątek, 24 czerwca 2022, 06:18

To samo co z BTC.
Im mniejszy łańcuch, tym mniej problemów jest z tym związanych, na BTC ryzyko jest mniejsze w tym przypadku.
Poza tym bitcoin to nie komunizm, dlaczego chcesz wszystkiego za darmo? Może ściąganie z prędkością 10Mbps będzie darmowe, ale z 1Gbps już płatne. To biznes.
Nie chcę wszystkiego za darmo. Taka opcja już zdecydowanie bardziej mi się podoba, żeby trzeba było dopłacić za lepszą przepustowość.
BTW czy uważasz, że każdy kto używa BTC ma "pełny" węzeł? a kto używa LN ma "pełny" węzeł BTC i LN?
Oczywiście że nie. I to też jest jeden z problemów, które należy rozwiązać. Pobieranie łańcucha po raz pierwszy i weryfikacja całości jest nadal zbyt zasobożerna i zbyt czasochłonna.
Ale strona która dokonuje z tobą wymiany wie, że ty to ty. Jak inaczej im udowodnisz, że to ty zapłaciłeś?
Nie wiedzą tego, jedynie tak zakładają. A może rodzice za mnie zapłacili? A może jakaś giełda coś wysłała w moim imieniu? Wiedzą tyle, że adres przez nich podany został zasilony odpowiednią kwotą, nie wiedzą nic poza tym, nawet nie wiedzą, czy monety wchodzące w ramach tejże transakcji są moje. Rozumiem, że na BSV musisz od razu zrobić KYC na transakcji i udowodnić, że jesteś właścicielem wejść transakcji?
Może mają mózgi i nie są debilami? Dlaczego górnicy mają robić KYC? Chyba wszystko ci się już miesza...
Nie, pytanie jest bardzo na serio. Jeśli mamy jakiś blok i ludzie się zachwycają, że "z samych opłat jakiś górnik dostał 10 BSV", to skąd tacy ludzie wiedzą, czy ten górnik rzeczywiście cokolwiek dostał, czy też sam do siebie tyle wysłał, tworząc sztuczny ruch? Nie wiedzą tego, chyba że robią KYC wszystkiego.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » piątek, 24 czerwca 2022, 16:30

garlonicon pisze: piątek, 24 czerwca 2022, 06:18Oczywiście że nie. I to też jest jeden z problemów, które należy rozwiązać. Pobieranie łańcucha po raz pierwszy i weryfikacja całości jest nadal zbyt zasobożerna i zbyt czasochłonna.
Problemem jest myślenie, że trzeba mieć cały łańcuch. Użytkownikowi wystarcza SPV.
garlonicon pisze: piątek, 24 czerwca 2022, 06:18Nie wiedzą tego, jedynie tak zakładają. A może rodzice za mnie zapłacili? A może jakaś giełda coś wysłała w moim imieniu? Wiedzą tyle, że adres przez nich podany został zasilony odpowiednią kwotą, nie wiedzą nic poza tym, nawet nie wiedzą, czy monety wchodzące w ramach tejże transakcji są moje. Rozumiem, że na BSV musisz od razu zrobić KYC na transakcji i udowodnić, że jesteś właścicielem wejść transakcji?
To w takim razie nie była transakcja p2p... bo wiesz, p2p jest wtedy, kiedy wymiana odbywa się bezpośrednio. A jak nie p2p to po co bitcoin? :)
garlonicon pisze: piątek, 24 czerwca 2022, 06:18Nie, pytanie jest bardzo na serio. Jeśli mamy jakiś blok i ludzie się zachwycają, że "z samych opłat jakiś górnik dostał 10 BSV", to skąd tacy ludzie wiedzą, czy ten górnik rzeczywiście cokolwiek dostał, czy też sam do siebie tyle wysłał, tworząc sztuczny ruch? Nie wiedzą tego, chyba że robią KYC wszystkiego.
Myślę że jak regularnie dostajesz miliony transakcji od jednego górnika, dopiero jak on wydobędzie blok, to zaczynasz coś podejrzewać. Możesz odrzucać jego bloki, pytanie czy pozostali górnicy zrobią to samo.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1730
Rejestracja: 20 stycznia 2017
Reputacja: 1518
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: bitup » piątek, 24 czerwca 2022, 22:47





MEMcoin wizja krypto https://www.haroldcoin.io
:arrow: https://tinyurl.com/RevolutUE
pozycja najzabawniejszego technologicznego MEMcoina btc trwa https://mempool.space :arrow: za nim technologiczny POS MEMcoin eth https://etherscan.io/gastracker

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » sobota, 25 czerwca 2022, 15:01

To w takim razie nie była transakcja p2p... bo wiesz, p2p jest wtedy, kiedy wymiana odbywa się bezpośrednio. A jak nie p2p to po co bitcoin?
Z mojego punktu widzenia transakcja jest P2P, bo ja wysyłam swoje monety bezpośrednio do odbiorcy. Natomiast sieć może w ramach optymalizacji tak to poskładać, że gdy mamy ciąg transakcji A->B->C->...->Z, to sieć może zapamiętać jedynie A->Z, gdyż to jest to, co ostatecznie się stało. Rozumiem, że BSV nie akceptuje takich optymalizacji i zakłada, że jeśli mamy transakcję A->B, to po jednej stronie jest A, zaś po drugiej stronie B i nigdy nie może być inaczej, bo nic nie jest nigdy optymalizowane? Czyli co, idąc zgodnie z taką logiką, to Monero nie jest P2P, bo nie można zrobić na tym KYC i ustalić, co, skąd, dokąd i jak jest przesyłane?
Myślę że jak regularnie dostajesz miliony transakcji od jednego górnika, dopiero jak on wydobędzie blok, to zaczynasz coś podejrzewać.
Typowy górnik po prostu odpala soft i nie robi jakiejś grubszej analizy łańcucha. Mało osób widzi takie kwiatki. Żeby to zauważyć, trzeba się wgryźć w temat. Robił ktoś tego typu analizy po stronie BSV? Czy może wszelkie newsy bazują po prostu na tym, ile tam jest transakcji?
Możesz odrzucać jego bloki, pytanie czy pozostali górnicy zrobią to samo.
Nie można ot tak sobie "odrzucać cudzych bloków", konsensus jest odporny na takie przypadki. Większość mocy obliczeniowej musi tak robić, aby to było skuteczne.

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: The Real McCoin » sobota, 25 czerwca 2022, 15:50

Wielogodzinne czekanie? No fajnie tam macie.


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » sobota, 25 czerwca 2022, 19:58

garlonicon pisze: sobota, 25 czerwca 2022, 15:01Z mojego punktu widzenia transakcja jest P2P, bo ja wysyłam swoje monety bezpośrednio do odbiorcy. Natomiast sieć może w ramach optymalizacji tak to poskładać, że gdy mamy ciąg transakcji A->B->C->...->Z, to sieć może zapamiętać jedynie A->Z, gdyż to jest to, co ostatecznie się stało. Rozumiem, że BSV nie akceptuje takich optymalizacji i zakłada, że jeśli mamy transakcję A->B, to po jednej stronie jest A, zaś po drugiej stronie B i nigdy nie może być inaczej, bo nic nie jest nigdy optymalizowane?
Z innych twoich wypowiedzi sądziłem, że wiesz o czym mówisz z technicznego punktu widzenia, ale teraz to mnie rozbawiłeś. Zdumiewające jest że uważasz, że ciąg transakcji A->B->C->...->Z może być bardziej optymalny niż bezpośrednia A->Z. Teraz zaczynam rozumieć, dlaczego uważacie że LN to cud techniki i rozwiązanie skalujące :D To by też tłumaczyło dlaczego każdy musi mieć swój węzeł :D Im więcej tym lepiej, nie? :D Myślę że to wyczerpuje temat :D

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1730
Rejestracja: 20 stycznia 2017
Reputacja: 1518
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: bitup » sobota, 25 czerwca 2022, 21:31





MEMcoin wizja krypto https://www.haroldcoin.io
:arrow: https://tinyurl.com/RevolutUE
pozycja najzabawniejszego technologicznego MEMcoina btc trwa https://mempool.space :arrow: za nim technologiczny POS MEMcoin eth https://etherscan.io/gastracker

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: garlonicon » sobota, 25 czerwca 2022, 22:23

Zdumiewające jest że uważasz, że ciąg transakcji A->B->C->...->Z może być bardziej optymalny niż bezpośrednia A->Z.
Nie spodziewałem się, że aż tak bardzo nie zrozumiesz, o co mi chodziło. Zatem po kolei:
1) transakcja bezpośrednia to A->B, idzie do sieci i ma zero potwierdzeń
2) odbiorca robi transakcję bezpośrednią B->C, to też idzie do sieci i też ma zero potwierdzeń
3) jeśli nie będzie żadnych optymalizacji, na łańcuchu można będzie zobaczyć A->B->C
4) jeśli wystąpi optymalizacja, na łańcuchu będzie A->C
Czy w tym ostatnim przypadku osoba A płaci bezpośrednio osobie C? No właśnie. A z tego, co rozumiem, to BSV zakłada, że każda transakcja jest transakcją bezpośrednią, co nie musi być prawdą. Wniosek? Jeśli w LN otwierasz kanał, po drodze leci mnóstwo transakcji, a na końcu zamykasz kanał, to ile transakcji widzisz na łańcuchu? Oczywiście dwie, jedną otwierającą, a drugą zamykającą. Natomiast ile widzisz na BSV? Oczywiście wszystkie, bo nic nie jest nigdzie optymalizowane ani kompresowane. Rozumiesz?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

BitcoinSV.pl - potencjał & spekulacja & rozwój projektu & aplikacja - Wszystko o BSV

Postautor: zdch » niedziela, 26 czerwca 2022, 08:30

@garlonicon Masz rację, kompletnie nie rozumiem.
O ilu podmiotach mówisz? O ilu transakcjach finansowych?
Jeśli o jednej, to masz transfer A->C, i to samo na łańcuchu.
Jeśli o kilku, to musisz mieć A->B i B->C i obie na łańcuchu.
Nie możesz sobie usuwać z bazy transferów pomiędzy podmiotami, bo takie masz widzimisię. Policz mi przychody i koszty podatkowe podmiotu B, jeśli nie masz ewidencji w twoim przypadku. Powodzenia z prowadzeniem biznesu. Kompletnie nieżyciowy przykład.

Po drugie, jeśli żeby przekazać z A do Z potrzebowałeś 30 kroków, ale zapisałeś to jako transfer A->Z na łańcuchu to wcale nie oznacza że transfer był bezpośredni. Jak w ogóle można to porównywać i mówić że to jest lepsze?? Albo coś się fizycznie wydarzyło albo nie.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości