DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 194
Rejestracja: 29 września 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: Berylo » sobota, 11 lipca 2020, 00:22

Dzień dobry Państwu
Zauważyłem, że wszem i wobec toczą się dyskusje na temat DEFI w różnych wątkach. Zamiast mieszać, porozmawiajmy tutaj.

Co sądzicie o DEFI? Czy jest to coś, co może zrewolucjoniwać tradycyjny rynek finansów? A może jest to tylko chwilowa bańka zainteresowania?

Zachęcam do dyskusji.

PS osobiście nie znam się na zdecentralizowanych finansach na tyle, by świadomie dać tutaj jakąś wartościową myśl przewodnią i odpowiedzialnie powiedzieć co o tym myślę. Zdaję się na was, drodzy forumowicze.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: maky » sobota, 11 lipca 2020, 07:04

Berylo pisze: sobota, 11 lipca 2020, 00:22Co sądzicie o DEFI? Czy jest to coś, co może zrewolucjoniwać tradycyjny rynek finansów? A może jest to tylko chwilowa bańka zainteresowania?
I jedno i drugie.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » sobota, 11 lipca 2020, 08:30

ja osobiście zgłębiam temat...platformy DeFi rosną jak grzyby po deszczu....
ja się przyglądam póki co compound i aave - także uniswapa muszę obczaić bliżej (dzięki @maky )
oprócz tego jest masa innych platform - ale nie biorę na poważnie tych, w których trzeba wpłacić środki na konto firmy (np. nexo.io, bankera itp, itd)
Tak więc więcej będę mógl napisać, jak trochę się tym pobawię...na razie zrobiłem lokatę na compound na 0.19 ETH na całe 0,3% :lol: Już wiem, że na aave dają dużo więcej, aktualnie 0,77%..więć będę to chyba robić równolegle na 2 seriwsach...potem planuję tej lokaty jako zabezpieczenia potencjalnej pożyczki, uzyskam limit pożyczki (na compound jest to ltv 75%) po czym wezmę pożyczkę. depozyt zrobię większy, żeby były to jakieś realne kwoty...

I tutaj pytanie do forumowiczów - w jakiej walucie brać pożyczkę?
biorąc ETH pod zastaw ETH - ryzykujemy, że zapłacę dużo więcej, jak kurs pójdzie mocno do góry (pożyczka w ETH jest nisko oprocentowana)
biorąc pożyczkę w stablu (np USDT,USDC,DAI) mamy dużo większe oprocentowanie ale jesteśmy bardziej niezależni od skoków kursów.
Od razu zaznaczę, że aave mi się bardziej podoba, bo ma więcej opcji np. ma do wyboru oprocentowanie srednie zmienne i stałe, ma wyższe % na lokacie i niższe oprocentowanie pożyczek)
Aha, nie bez znaczenia jest też fakt - że jestem górnikiem i posiadam stały dopływ coinów np. ETH...nie są to oszałamiające ilości, ale może mieć znaczenie.Przykładowa pożyczka mogłaby być np. pod rozbudowę PV i/lub mocy obliczeniowej (ale to inny temat)

ktoś ma rozeznanie (bo np. pracuje w bankowości) odnośnie aktualnych stawek w pożyczkach? Można by to połączyć i porównać, czy faktycznie bardziej się opłaca pożyczać w krypto czy w tradycyjnej bankowości.
Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów i prowizji....

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 10 lipca 2020
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: WirtualneInwestycje » sobota, 11 lipca 2020, 09:21

Moim zdaniem DeFi ma szanse zastąpić tradycyjne finanse ale infrastruktura musi być do tego znacznie bardziej przyjazna. Póki co to na rynku jest podobna euforia jak w 2017 przy bańce ICO, wiele osób spodziewało się że te nowe świecące projekty zrewolucjonizują każdą dziedzinę życia.

Myślę że przejście z tradycyjnych finansów do DeFi to proces stopniowy który potrwa dłużej niż się spodziewamy a samo DeFi będzie czymś działającym w tle. Zwykli ludzie nie interesujący się technologią/finansami nie będą nawet wiedzieć że korzystają z tej technologii (podobnie jak teraz ludzie nie mają pojęcia jak działają banki)

Wydaje mi się że zapotrzebowanie na tradycyjne finanse nie zniknie, wiele ludzi szczególnie tych mniej technicznych bardzo ceni sobie możliwość rozmowy z pracownikiem banku przez telefon i wyjaśnienie niejasności.

Kluczowa teraz jest edukacja ludzi na temat systemu bankowego i tego że może nie do końca powierzanie sowich ciężko zarobionych pieniędzy bankowi to dobry pomysł.

Póki co to bardzo istotne jest przejście do Ethereum 2.0 bo wczoraj zapłaciłem 4 dolary opłaty za transakcje na UniSwapie co jest niedopuszczalne, tylko że pełnej implementacji Eth 2.0 nie zobaczymy przez następne kilka lat, będzie to stopniowy proces.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » sobota, 11 lipca 2020, 10:05

więc tak - na testy przeznaczam 1ETH - po 0,5ETH na Compound i Aave
Tak naprawdę będzie to trochę mniej, bo trzeba zostawić zapas na gas. Wczorajszy "depozyt" 0,19 ETH na Compound kosztował 0,007ETH, więć odkładam jako rezerwę 0,02 ETH, w obu przypadkach będę miał do dyspozycji 0,48ETH

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2066
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1541
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: blink » sobota, 11 lipca 2020, 10:35

Jak działa tutaj ochrona naszych środków? Jest ktoś w stanie przybliżyć temat? :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: maky » sobota, 11 lipca 2020, 10:54

adiqq pisze: sobota, 11 lipca 2020, 08:30Tak więc więcej będę mógl napisać, jak trochę się tym pobawię...na razie zrobiłem lokatę na compound na 0.19 ETH na całe 0,3% :lol: Już wiem, że na aave dają dużo więcej, aktualnie 0,77%..
Poniżej masz pary ETH do stabli, MKR i golda na Uniswap obserwowane przeze mnie.
Legenda: coin, procent tygodniowy, procent roczny v1 z tygodnia, procent roczny v2 z tygodnia; coin, procent odkąd obserwuję, procent roczny v1, procent roczny v2
Screenshot_2020-07-11 Screenshot.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » sobota, 11 lipca 2020, 10:56

blink pisze: sobota, 11 lipca 2020, 10:35Jak działa tutaj ochrona naszych środków? Jest ktoś w stanie przybliżyć temat?
już piszę - po wykonaniu "depozytu" eth na compund - na portfelu pojawił się token cETH o takiej wartości jaka została wysłana jako zabezpieczenie. Środki fizycznie są na naszym portfelu, tylko że są zamrożone smart kontraktem.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » sobota, 11 lipca 2020, 11:14

maky pisze: sobota, 11 lipca 2020, 10:54Poniżej masz pary ETH do stabli, MKR i golda na Uniswap obserwowane przeze mnie.
wygląda to bardzo imponująco, szczególnie w parze z USDT i USDC. dobra, pytanie odnośnie Uniswap będą w innym wątku...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: maky » sobota, 11 lipca 2020, 11:16

adiqq pisze: sobota, 11 lipca 2020, 11:14wygląda to bardzo imponująco, szczególnie w parze z USDT i USDC. dobra, pytanie odnośnie Uniswap będą w innym wątku...
Zyski zmniejszą się wraz ze wzrostem puli płynności. Zyski rosną kiedy cena ETH zmienia się intensywnie.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » sobota, 11 lipca 2020, 12:56

wiec tak - już wiem więcej
na compound środki pozostają na naszym portfelu w postaci cETH, limit pożyczki mam 85$, oprocentowanie: USDC:5,58%, USDT:9,73%, DAI:3,11%, maksymalna bezpieczna wartość pożyczki określono na 68$
nie widze możliwość pożyczenia ETH, mając ETH jako zastaw, chyba nie można pożyczać ETH

Aave - tutaj zdziwko, bo okazało się, że środki nie są na moim koncie, tylko zdeponowane na platformie.Byłem przekonany, że jest inaczej. LImit też 85$, Tutaj oprocentowanie dla USDC(zmienne/stałe):7,26/8,86% , USDT:6,15/7,91%, DAI:7,66/9,21%, ETH:2,64%/6,3%
Tutaj nie ma problemu z pożyczeniem ETH pod zastaw ETH ;)

Dodano po 7 minutach :
Teraz nie wiem, co dalej - czy w obu przpadkach pożyczyć tę samę ilość USDT/USDC/DAI - czy np w AAVE pożyczyć ETH, a w Compound USDT (żeby jednocześnie sprawdzić oba rozwiązania). Pożyczać planuję w okolicy LTV 50%, czyli równowartość 60$

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 7 marca 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: bombEER89 » sobota, 11 lipca 2020, 22:35

dla mnie to jest bez sensu, żeby zastawiać więcej jak się jest w stanie pożyczyć.. więc po co pożyczać skoro i tak muszę zastawić więcej jak mi oferują? A jak ten serwis się zwinie z moimi coinami?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » niedziela, 12 lipca 2020, 11:19

bombEER89 pisze: sobota, 11 lipca 2020, 22:35dla mnie to jest bez sensu, żeby zastawiać więcej jak się jest w stanie pożyczyć.. więc po co pożyczać skoro i tak muszę zastawić więcej jak mi oferują? A jak ten serwis się zwinie z moimi coinami?
Nie jestem pewny czy zrozumiałem twój wpis, ale postaram sie odpowiedzieć. Pożyczki pod zastaw były zawsze. Nigdy nie można pozyczyć więcej niż jest więcej zastaw - jedyny wyjątek jaki pamiętam, to rynek nieruchomości w okresie przed bańkowym (chyba 2004-2005) i pożyczki pod 120% LTV. - załóżenie było, że ceny nieruchomości będą szybować to the moon i nie będzie problemu. 2008 rok to wszystko zweryfikował i teraz już podejście do LTV jest zupełnie inne.
Dla mnie to duży plus - całkowity brak formalności. Każdy kto brał kiedyś kredyt hipoteczny to wie z iloma formalnościami się to wiąże i ile zajmuje to czasu.

Co do drugiej części - to częściowa zgoda. Firma może się zwinąć z twoimi środkami, tak samo jak giełda na które trzymasz środki. Wiele się pisze, żeby na giełdzie nie trzymać, a wiele ludzi i tak robi po swojemu :lol:
Dlatego właśnie robię te testy - Compund okazuje się tutaj dobrym rozwiązaniem, bo tak jak napisalem, środki są bezpieczne cały czas na naszym koncie (w postaci tokena cETH zabezpieczone smart kontraktem)
Wkleję później zdjęcie na potwierdzenie tych słów

Dodano po 6 minutach 13 sekundach:
Więc tak - ostatecznie zdecydowałem się w ramach testów pożyczyć 60 Dai z Compound i 0.2 ETH z Aave. Niestetyśrodki które odlożyłem na gas były trochę za małe, nie chciałem dopłacać do tego konta, więc ta pożyczka idzie do mnie na małym gasie, więc trochę jeszcze na nią poczekam. Jak wpłynie, to wrzucę skan stanu konta - na teraz jest 60 DAI i 23.983 cETH. I na teraz jeszcze 0.0096 ETH, bo jeszcze nie zeszła opłata za transfer pożyczki z Aave

Dodano po 3 godzinach 51 minutach 31 sekundach:
środki co prawda jeszcze nie doszły, ale widać je już w portfelu(pożyczone 0.2 ETH )...dodatkowo zrobiłem jednak depozyt 0.3 ETH a konto testów na Uniswap.
Tak to wygląda w portfelu
Obrazek
tak wygląda na compund
Obrazek
a tak wygląda na Aave
Obrazek

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
Mam nadzieję, że wszystko jest jasne i czytelne. Jak coś to wołać....

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 7 marca 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: bombEER89 » poniedziałek, 13 lipca 2020, 19:23

@adiqq

Mam 1 ETH
Zastawiam ten 1 ETH np na COMP aby pożyczyć 1ETH
Dalej mam do dyspozycji 1 ETH

Co to zmienia ?
Chyba, że coś przeoczyłem?
Możesz mi to wyjaśnić bo chyba nie rozumiem wszystkiego :)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » poniedziałek, 13 lipca 2020, 19:30

nie pożyczsz 1 ETH pod zastaw 1 ETH - max 75%, czyli 0,75 ETH. A na compound nie można chyba pozyczać ETH pod zastaw ETH, tylko inne coiny do równowartośći 75% zastawu. Wysokość % zależy od coina który jest zastawem
Ale to ryzykowne - brać na maxa, jak kurs spadnie, to twoje zabezpieczenie będzie miało za małą wartość....pamiętaj, że pożyczka jest oprocentowana i trzeba ją kiedyś spłacić. Jak nie spłącisz, a LTV pójdzie w złym kierunku, to spłaci się automatycznie z zastawu.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
jak LTV dojdzie do 80%, to się spłaci twoja pożyczka z zastawu, dlatego nie warto pożyczać na zbyt wysoki LTV

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 7 marca 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: bombEER89 » poniedziałek, 13 lipca 2020, 19:34

czyli mam do dyspozycji 25% mniej niż włożyłem, jeszcze z ryzykiem likwidacji.. wciąż dopatruję się tego WOW jakie jest na DeFi :D

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:31

brałeś kiedyś pozyczkę pod zastaw czegoś?
Jak zastawisz w lombardzie złoty zegarek, dostaniesz kasę - to jak nie spłacisz pożyczki, to twój zegarek zostanie sprzedany.
Jak bierzesz kredyt hipoteczny pod zastaw domu i przestajesz spłacać raty, to finalnie może skończyć się tym, że twój dom zostanie sprzedany, a z tych środków zostanie spłącony kredyt, a to co zostanie trafi do ciebie.
Mechanizm we wszystkich tych przypadkach jest bardzo podobny....
Może spróbuję inaczej - masz 10 ETH, ale pilnie potrzebujesz gotówki (niech będzie, że równowartość 5 ETH) - nie chcesz sprzedawać krypto, bo twój 6 zmysł mówi ci, że ETH będzie mocno rosło. Więc dajesz w zastaw 10ETH, które cały czas są twoje, a pożyczasz równowartość 5 ETH - niech będzie że w $. Dysponujesz środkami które potrzebowałeś, a jak spłacisz pożyczkę, to dostaniesz swoje 10 ETH - jeśli w międzyczasie kurs wzrósł o 50%, to jesteś do przodu....natomiast jeśli spada, to musisz pilnować LTV, żeby uzupełnić zabezpieczenie. No chyba, że chcesz wkładami spłacić pożyczkę (tak jak w kasie zapomogowo-pożyczkowej) - to wtedy nic nie robisz, ale w tym przypadku możesz na tym stracić......
To są w grucie rzeczy bardzo proste kwestie, takie same jak w codziennym życiu, jedynie zabezpieczenie jest bardziej "egzotyczne"

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 7 marca 2014
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: bombEER89 » poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:58

@adiqq przepraszam ale może nie zrozumiałem tego odrazu bo nigdy nie zastawiałem..

Teraz do rzeczy, za 1ETH otrzymam przykładowo DAI o wartości circa 75% w $. Co mogę dalej z tym zrobić, w sensie jak wymienić na fizyczny cash albo cos innego? Mogę wogole?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: adiqq » wtorek, 14 lipca 2020, 06:04

bombEER89 pisze: poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:58Teraz do rzeczy, za 1ETH otrzymam przykładowo DAI o wartości circa 75% w $. Co mogę dalej z tym zrobić, w sensie jak wymienić na fizyczny cash albo cos innego? Mogę wogole?
Możesz z tym zrobić co tylko chcesz...
ja osobiście jako że dalej to testuję, to te DAI które pożyczyłem, to razem z ETH wrzuciłem jako parę na Uniswap ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 251
Rejestracja: 29 grudnia 2017
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

DEFI - dyskusja na temat zdecentralizowanych finansów

Postautor: blackraijin » wtorek, 14 lipca 2020, 10:56

Głównie służy to do pożyczania coinów które albo jeszcze nie są listowane na giełdach, albo na bardzo niewielu. Spekulujesz, że jak się staną bardziej popularne to zarobisz. I przeważnie tak jest, jak wchodzą kolejne giełdy to cena rośnie.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości