Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: koparki » niedziela, 23 lutego 2020, 18:59

Niedawno się zastanawiałem nad mrożeniem środków w usdt robię tak z braku wyjścia ale jest to skrajne ryzyko, widziałem juz kiedyś jak jeden news potrafił znacznie zdewaluować usdt w ciągu minut. Z kolei pary do DAI nie ma na wielu popularnych giełdach lub są mało płynne i tez nie wiem do końca czy nie czai się jakieś ryzyko w tych inteligentnych kontraktach. Patowa sytuacja. Któregoś pięknego dnia usdt może być zaatakowany medialnie/prawnie znowu.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: maky » niedziela, 23 lutego 2020, 20:35

Na binance można zamienić USDT na inne stable. Prowizja 0,1%
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: amneziahaze » niedziela, 23 lutego 2020, 21:16

Na Poloniex USDC ma opłatę withdrawal - 0.02$ i płynność ok.
Ogółem przeglądając to tylko ETH ma jakieś zawyżone przy wypłacaniu.

TRX coś tam kombinują z USDT na swap(android wallet), jednak mam złe doświadczenia, możliwe że żre prowizje albo niekorzystna wymiana, bo to, bo tamto, bo płynność itd.
Na Poloniex łatwo wymienić ETH, TRX, LTC w parze z USDC ERC20.
Wszystko Ledger live.

No i nie ma przede wszystkim zawiechy typu czekanie na bloki.
Niska opłata, szybki transfer. Konto na Poloniex z 2016\17.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lutego 2020, 21:36 przez amneziahaze, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 478
Rejestracja: 24 kwietnia 2013
Reputacja: 65
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: robithc » niedziela, 23 lutego 2020, 21:33

koparki pisze: niedziela, 23 lutego 2020, 18:59. Z kolei pary do DAI nie ma na wielu popularnych giełdach lub są mało płynne i tez nie wiem do końca czy nie czai się jakieś ryzyko w tych inteligentnych kontraktach.
sprawdz https://ddex.io/ zdecentralizowana gielda, srodki trzymasz na ledgerze, mozesz tez je pozyczac innym na ich dzwignie, calkiem niezly volumen. dla mnie bajka, na takie cos dlugo czekalem. maja DAI ETH USDT i jakies wbtc zamiennik btc w formie erc-20
get rich or die trying

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: koparki » niedziela, 23 lutego 2020, 21:53

@robithc dzięki za info, z tym że wlumen na parze eth/dai to na tym dex-ie tylko 29eth/24h , natomiast na eth/usdt wolumen tam wynosi 26000eth, także lud woli jednak nadmierne ryzyko i jest efekt magnetyzmu stada, gdzie i ja sie nie przyłączę do pary nie płynnej bo jest niepłynna ;).
Teraz też zacząłem bardziej rozumieć bezwładność związaną z dominacją bitcoina, namagnesowaną masę ludzką bardzo trudno skłonić do zmian na lepsze, to raz a drugie że za liderem popularności stoi już zawsze jakieś wsparcie kapitałowe opiekunów, który dbają o utrzymanie się dominacji bo zbudowali oni juz jakąś infrastrukturę wokół dominanta.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: maky » poniedziałek, 24 lutego 2020, 07:37

robithc pisze: niedziela, 23 lutego 2020, 21:33wbtc
Wrapped BTC. Na to bym uważał bo to nie custodial i firma może paść a środki mogą zniknąć.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: amneziahaze » wtorek, 25 lutego 2020, 09:04

@koparki @maky @robithc @Wymazywanie @Rumcajs @qertoip Czy mieliście jakieś większe fakapy ze stablami? Albo ile najdłużej przetrzymywaliście je na adresie? USDT testowałem nawet trochę razy w 2017, jednak nie było tylu opcji co teraz i opłaty zniechęcały. Dzisiaj przesłanie usdc/eth/trx/ltc/btc to przy odpowiednim podejściu praktycznie zerowe opłaty, a czas jakieś może do kilku minut maksymalnie. W przypadku trx/usdc są to sekundy - podliczając wszystko, tj. depozyt, zamiana, wypłata.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: maky » wtorek, 25 lutego 2020, 09:21

amneziahaze pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 09:04 Czy mieliście jakieś większe fakapy ze stablami?
Fuckupy mogą być. Większość to scentralizowane firmy. Zdecentralizowane jak Maker też są w pewnym sensie zcentralizowane a do tego mają słabe punkty. Dywersyfikacja na jak największą ilość jest najlepsza. Wszystkie na raz nie padną... chyba. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: koparki » wtorek, 25 lutego 2020, 11:25

amneziahaze pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 09:04 Czy mieliście jakieś większe fakapy ze stablami?
tak , kiedyś przez to pośrednio poniosłem stratę, nie pamiętam dokładnie ale chyba w 2018 była sytuacja gdzie w mediach w sposób zmasowany poszła informacja że usdt nie ma w niczym pokrycia . Wtedy usdt natychmast straciło na wartości - nie pamiętam dokładnie, było parę% na minus (wobec usd) a ludzie w panice po zawyżonych cenach starali się wyjść z usdt do jakiegokolwiek płynnego krypto. Jakakolwiek kompromitacja stablecoina za którym stoi jakaś prywatna firemka skończy się natychmiastową dewaluacją, nawet nie zdążysz zareagować.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: Rumcajs » wtorek, 25 lutego 2020, 13:33

Tak pamietam to, ten USDT był wtedy chyba nawet po 93 czy 94 centy dolarowe :D
To było jak wchodziły 2 nowe stable z tych pierwszych chyba braci viklevosów i USDC od Circle i się mówiło że konkurencja musi zdobyć użytkowników i wejśc na giełdy bo to wyglądało na zmasowany fud na usdt bo wszedzie pisali o tym.
Jak wyjdzie coś na innym to będzie to samo sie działo. Nie mówiąc o innych dziesiątkach problemów które się moga pojawić jak i w każdym coinie, ale chyba głownie od strony regulacyjnej lub zgodności z AML.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: amneziahaze » wtorek, 25 lutego 2020, 14:07

Rumcajs pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 13:33Jak wyjdzie coś na innym to będzie to samo sie działo. Nie mówiąc o innych dziesiątkach problemów które się moga pojawić jak i w każdym coinie, ale chyba głownie od strony regulacyjnej lub zgodności z AML.
Też pamiętam zawiechę USDT, nie pokrywał się do dolara. https://coinmarketcap.com/currencies/tether/
I nie było alternatywy, poza tym zamieszanie z wash-bitfinexem czy jakoś tak.

koparki pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 11:25Jakakolwiek kompromitacja stablecoina za którym stoi jakaś prywatna firemka skończy się natychmiastową dewaluacją, nawet nie zdążysz zareagować.
Mimo to nie przypominam sobie sytuacji żeby jakiś konkretniejszy stable zaliczył scama albo zgona https://cryptoslate.com/cryptos/stablecoin/

Na teraz nie widzę lepszej opcji jak przechowywanie USDC erc20 / USDT trc20(erc20) jako alternatywa do trzymania fiata na giełdzie, w 2-3 tygodnie przecież nie wyfrunie ot tak bez większej przyczyny.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: koparki » wtorek, 25 lutego 2020, 14:56

amneziahaze pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 14:07w 2-3 tygodnie przecież nie wyfrunie ot tak bez większej przyczyny.
To podlinkuj niezależny audyt i niezależny bieżący monit że ma to jakiekolwiek pokrycie . Oczywiście zawsze są insiderzy i ewentualna umiarkowana ewakuacja będzie trochę widoczna na wykresie i nie przejdzie to bez komentarza w mediach. Trzeba obserwować ten wykres, najlepiej z alarmem w smartfonie:https://coinmarketcap.com/currencies/tether/
Jak upadał MtGox to widać było jeszcze jakiś czas przed, że na tej giełdzie była dziwna dywergencja , kojny można było sprzedać po lepszym dolarowym kursie a to dlatego że i tak tych dolarów nie można było realnie uzyskać(i ostatecznie wychodząc z giełdy trzeba było kupić krypto), ale zdecydowania większość przyzwyczaiła się do tego ignorując to i przeżyła niespodziankę.
Niedługo przed upadkiem , widac było uciekających poprzez btc ponadprzeciętne wywindowanie jego ceny. Po prostu ktoś dobrze poinformowany zamieniał masowo swojego goxowego stablecoina na btc aby prysnąć z giełdy ale już wtedy gox zamrażał konta jesli uciekałeś z istotną ilością BTC a nie miałeś weryfikacji AML, pamiętam dokładnie bo starałem sie wtedy uciekać małymi porcjami.

Dodano po 19 minutach 19 sekundach:
Rumcajs pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 13:33ale chyba głownie od strony regulacyjnej lub zgodności z AML.
no właśnie , połączenie centralizacji z wymogiem AML, można sobie wyobrazić jak się to może skończyć.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Stablecoiny- zasady działania, bezpieczeństwo, wallety, giełdy

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 25 lutego 2020, 15:43

amneziahaze pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 09:04 @koparki @maky @robithc @Wymazywanie @Rumcajs @qertoip Czy mieliście jakieś większe fakapy ze stablami? Albo ile najdłużej przetrzymywaliście je na adresie? USDT testowałem nawet trochę razy w 2017, jednak nie było tylu opcji co teraz i opłaty zniechęcały. Dzisiaj przesłanie usdc/eth/trx/ltc/btc to przy odpowiednim podejściu praktycznie zerowe opłaty, a czas jakieś może do kilku minut maksymalnie. W przypadku trx/usdc są to sekundy - podliczając wszystko, tj. depozyt, zamiana, wypłata.
Nie miałem kłopotów z nimi. Tether jak był tylko na Omni powoli działał, bo był oparty na sieci BTC. Trzeba było mieć BTC by wysyłać Tether. Było to mozolne, ale to robiłem. Jak USDT zaczęło być na sieci Tron i potem ETH, no to zaczęło być już bardzo fajne w użyciu, bo znacznie szybsze. Wysłanie USDT na giełdę to jest obecnie max kilka minut. A jak dajesz atrakcyjne fee, które nadal jest niczym (pisze to bo są tu ameby, które płaczą, że przelew BTC kosztuje ich 30 gorszy a na jakimś forku 5 groszy i że niby dlatego lepsze a BTC zły), stable na ETH idą w kilkanaście sekund już z potwierdzeniem sieci. Reszta czasu to już tylko jak szybko giełda je notuje i nam daje.

Podoba mi się ta szybkość. Stable to dla mnie idealna alternatywa dla trzymania fiatów na giełdzie - z racji szybkości ETH również dla daytraderów. Jest to też jak wspomniał @maky hedge podatkowy. Trzymając stabla pozostajesz w świecie crypto i nie powstaje obowiązek podatkowy. Łatwiej ogarnąć sobie wypłaty fiatów w ten sposób pod rozliczenie podatków jeśli ktoś płaci tej skurw... kaście rządzącej tym państwem.

Ale, co kiedyś juz pisałem, nie traktuje stabli jako alternatywy dla gotówki czy w ogóle lokatę sama w sobie. Z powodu ryzyka. To może zniknąć, mieć aferę, mieć coś z kontraktem nagle, stracić wartość przez te czy inne powody. Ponieważ obracam crypto, jestem skazany na częstsze czy rzadsze trzymanie fiatów. Dla nich nie ma alternatywy - tzn. musza być na giełdzie. Nikt zdrowy umysłowo kto daytraduje czy gra na krótki czas nie będzie przesyłał sobie z giełdy na konto i odwrotnie znaczących sum pieniędzy. Konto bankowe z 10x in i 10x out kilkadziesiąt czy kilkaset k miesięcznie wyglądałoby dziwnie. Weź tłumacz potem urzędniczce, która internetowo prawdopodobnie jest na Windows 95 + naszaklasa/facebook, na czym polega obrót na giełdzie crypto i dlaczego ta wpłacasz i wypłacasz zamiast zrobić to raz, nie wspominając o tym co to kryptowaluty. Wolałbym takich rzeczy nie tłumaczyć.

Dobra, żeby nie było wypracowania. Stable dobre, bo można wysyłac na portfel, a to ogromny + w stosunku do hodlowania fiatów na giełdach. Dobre też, bo obowiązek podatkowy powstaje jak wychodzimy na fiaty. A stable to nadal crypto. Ale ogólnie do niczego innego niż środków, które i tak mielimy na giełdach bym tego nie polecał i nie sądzę, by była to dobra lokata czy alternatywa dla gotówki. CHYBA ŻE masz sytuację kryzysową, odpowiednia do tego, w której lepiej, żebyś nie miał fiatów. Wtedy można użyć stabla, by przetransferować wartość na jakiś czas unikając wahań crypto. Jakbyś miał nagle spierdzielać z kraju a masz przypadkiem na boku 1000000zł czy więcej, których nie chcesz zgłaszać nigdzie ani źle, byś wrzucał to do banku, zakup crypto i sprzedaż na stabla byłby jakimś wyjściem. Chyba łatwiej wylecieć na drugi koniec świata na stałe, nie mając oficjalnych dochodów, w ten sposób.

Tak więc, zamiast fiatów dla graczy, bo wrzucasz szybko na walleta. Dla celów ułatwienia wyliczania podatków (lub olania ich jeśli nigdy na fiaty nie wychodzisz), dla transferu w kryzysowej sytuacji - IMO OK. Ale nie jako lokata sama w sobie. Chyba, że masz dużo kasy i część jej chcesz wrzucić w crypto, ale chcesz uniknąć wahań i jesteś skłonny podjąć ryzyko związane z tym, czym są stable.

Na dzień dzisiejszy, świadomy wszelkich wad stabli, zwłaszcza tetherowego smrodku, nie jestem w stanie sobie wyobrazić grania bez obracania stabli czy wręcz mojej obecności w crypto bez stabli. Z tego powodu, że są wg mnie 3 największe zagrożenia na crypto dla graczy i inwestorów i mowa o:

-bagholding upadających kompletnie cenowo gniotów (z rzeczy na -85 -90 -99% itp. się raczej nie wychodzi nawet na zero; przypadki wyjścia z tego dobrze są pomijalne statystycznie)

-wieczne hodlowanie środków na giełdach (statystycznie jest to proszenie na kolanach, by zostać okradzionym)

-operowanie na dźwigniach, zwłaszcza dużych, bez programowego używania SL

W jakiejś tam części obracanie stablami zamiast fiatów i wysyłanie ich na portfele jak nie gramy, nawet jak to będzie 50% czasu, obniża ryzyko związane z punktem 2. Nie docenią tego rozwiązania ludzie, którzy nie mają nerwów i nie ważą ryzyka wiecznego trzymania środków na giełdach. Dla mnie to jest coś tak ważnego by unikać tych 3 punktów, jakby mi ktoś gwoździe wbijał do głowy. Z tego rynku bardzo łatwo zniknąć, wiemy jak działają giełdy, jak dużo scamu jest, jak spadają altcoiny i jak łatwo wjebać na dźwigni. Zwracanie uwagi na te 3 punkty moim zdaniem może zwiększyć nasze szanse na to, że za 2,5 czy nawet 10 lat będziemy mogli dalej tu dyskutować o naszej grze i wykłócać się o idiotyzmy w międzyczasie obracając naszą kasą na crypto. I tego wszystkim rozsądnym życzę. Stable mimo wad są lepszą opcja niż wieczny hodl fiatów na giełdzie i należy z tego korzystać.

Sorki za wypracowanko, ale naprawdę to są ważne sprawy.

Dodano po 4 minutach 32 sekundach:
amneziahaze pisze: wtorek, 25 lutego 2020, 09:04Albo ile najdłużej przetrzymywaliście je na adresie?
Tak po kilka tygodni bez ruchu żadnego prawie. Ogólnie tyle ile nie obracam crypto, a dłużej niż kilka tygodni bez żadnych obrotów zdarza się rzadko i raz na kilka miesięcy zazwyczaj.

Tych obsuw jak Usdt mocno spadł nie zaliczyłem. Tzn. chyba wtedy byłem umoczony w crypto i coś tam miałem na stracie albo nie wychodziłem na Usdt wtedy. Średnio pamiętam, ale jak bardzo chcesz zajrzę do notatek co wtedy tradowałem.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości