Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 404
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2055
Reputacja postu: 
46
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » czwartek, 30 maja 2019, 18:33

Obrazek


Witajcie w najnowszym raporcie! Tym razem wziąłem pod lupę dobrze znanego nam wszystkim Zcash'a (ZEC). Ta, pozostająca przez eony w trendzie spadkowym kryptowaluta, ma historię bogatszą od Satoshiego. Zaczyna się ona w latach 90.... Ale dość z tym. Ciekawi kto dumpuje na was ZECi?


Link do pełnego pdf: https://docdro.id/LWYUZUu
Wprowadzenie:
Nadchodzi zmierzch ery bezpieczeństwa publicznego. Wielki Brat nie tylko patrzy, lecz również rozsiadł się na dobre, przeciągnął i rozpoczął aktywne działanie w celu realizacji swojego planu. Kiedy opinia publiczna debatuje nad coraz to nowymi, niecierpiącymi zwłoki sprawami, dziesiątki państw z chęcią dokonują zakupu technologii kontroli społecznej, made in China. Dziesiątki bilionów dolarów, jakie zostały dotąd przeznaczone na ten cel prze Chiński rząd, zdają się nie iść w błoto. Technologia kontroli obywateli stała się faktem i od kilkunastu miesięcy testowana jest w kilkunastu państwach na świecie.
Czy kryptowaluty mogą pomóc w ochronie przed autorytatywnymi rządami, chcącymi za wszelką cenę kontrolować naszą prywatność?


Raport dotyka dwóch głównych zagadnień:


Łącząc wiedzę odnośnie powstających obecnie alternatywnych metod płatności, cechujących się brakiem kontroli i anonimowością – kryptowalut, a także znając podłoże problemu rosnącej kontroli społecznej na przykładzie Chin i Ekwadoru, postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy kryptowaluty są skutecznym narzędziem w walce z brakiem społecznej prywatności. Przykładem, który rozważę będzie kryptowaluta Zcash oraz to, jak ma się ona w stosunku do największej aktualnie kryptowaluty – Bitcoina.

Dokument jest również standardowym raportem na temat kryptowaluty Zcash. Tym razem jednak, w przeciwieństwie do poprzednich raportów, kluczowe wnioski i ocena projektu podzielone zostaną na dwie sekcje – każda z nich dotykać będzie jednego z dwóch głównych tematów. Wpierw ocena ogólna i kluczowe wnioski o Zcash, po szczegółowej analizie technologii tej kryptowaluty, zespołu, finansów projektu, rynku, itd. Forma ta sama jak w przypadku reszty moich analiz.

Druga zaś część skupi się na możliwości zastosowaniu Zcash w walce z wyżej opisanym przeze mnie problemem braku prywatności i kontroli obywateli – gdyż Zcash z założenia ma być kryptowalutą oferującą bezpieczeństwo i prywatność finansową. Moim zdaniem, do właśnie takich sytuacji stworzony został Zcash.Sekcja I – standardowa analiza Zcash (ZEC)


Kluczowe wnioski:

• Kryptowaluty nie są prywatne z definicji  w publicznych blockchainach użytkownicy narażeni są na utratę anonimowości, co pokazują liczne badania naukowe.
• Nowe usługi analityczne od Google i firmy takie jak Chainlysys skutecznie deanonimizują kryptowaluty i ich użytkowników.
• Centralne ośrodki zbierające setki tysięcy wchodzących i wychodzących transakcji dokonywanych za pomocą kryptowalut – giełdy – są wrażliwym punktem jeśli chodzi o prywatność.
• 95% adresów w Zcash jest publiczna.
• Tak wysokie wykorzystanie publicznych adresów ZEC powoduje, że również adresy prywatne – typu „z” – mogą stracić funkcje prywatności.
• Największe giełdy wymiany par walut ZEC/BTC i ZEC/FIAT – np. Gemini i Coinbase, nie akceptują prywatnych adresów ZEC.
• Aby Zcash stał się rzeczywiście prywatny, adresy shielded – prywatne, musiałyby być obowiązkowe.
• Zcash znajduje się w odwiecznym trendzie spadkowym, z powodu niskiej adopcji, dumpowaniu coinów z Funding Reward oraz braku hodlowania kryptowaluty przez górników.
• Electric Coin Company, firma twórcy Zcash – Zooko Wilcoxa, organizacja posiadająca całą technologię Zcash – ma zapewnione finansowanie do końca 2020 roku. W ostatnich miesiącach operuje na deficycie budżetowym. Fundusze firmy to, na ten moment, około 5 milionów USD.
• Zcash nie nadaje się do wykorzystania jako rzeczywiście prywatna kryptowaluta, tym samym niemożliwe jest zastosowanie go (w obecnej formie) do walki z zagrożeniem prywatności cywilnej ze strony autorytatywnych rządów, np. w Chinach lub Ekwadorze.
• Drużyna Zcash składa się z światowej klasy deweloperów i naukowców – Zcash posiada zatem doskonałe zaplecze do dalszego rozwoju technologicznego i być może, badacze będą w stanie sprawić, aby Zcash docelowo stał się w pełni prywatny.Ogólna ocena projektu:
5/10


Sekcja II – Zcash jako narzędzie do przeciwdziałania problemowi kontrolowania społeczeństwaOcena projektu
2.5/10Zapraszam serdecznie do dyskusji!


Archiwum raportów:

Ambrosus (AMB)
https://ambrosus.pl/latwe-wejscie-w-blo ... de-system/
NEO (NEO)
https://www.docdroid.net/bmUvPow/neo-ra ... tokarz.pdf
Stellar (XLM)
https://www.docdroid.net/WS10r86/stella ... tokarz.pdf
LISK (LSK)
https://www.docdroid.net/1PCleep/lisk-l ... tokarz.pdf

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 404
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2055
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » niedziela, 23 czerwca 2019, 18:16

Wnioski z raportu okazały się niestety trafne, ZCash będzie miał prawdopodobnie nowy blockchain. Zupełnie inny pod względem architektury, zbudowany całkowicie od podstaw. Powód? Nikt nie używa prywatnościowych funkcji ZEC + brakuje skalowalności.

https://decrypt.co/7568/radically-new-zcash-blockchain

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 188
Rejestracja: 28 maja 2013
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: Jahu » piątek, 13 września 2019, 03:03

stokarz pisze: czwartek, 30 maja 2019, 18:33Zapraszam serdecznie do dyskusji!
No nie wiem, moim zdaniem to są jakieś głupoty popisane, albo ja czegoś nie rozumiem.

Przecież adresy chronione są chronione, więc powiązanie jakichkolwiek transakcji z osobą która ich używa jest niemożliwe. I nie ma kompletnie żadnego znaczenia ile jest transakcji prywatnych, a ile publicznych, bo ani prywatne adresy wejścia, ani prywatne adresy wyjścia nie są widoczne w transakcji, nie wiemy nawet ile ich jest. Jeśli chcę zniknąć, przesyłam wszystko na adres prywatny i wszelka transparentność się urywa. Nawet jak potem płacę na adresy publiczne to nie ma możliwości stwierdzić, że to byłem ja. Jedyną przesłanką może być identyczna kwota, ale to może być przypadek, o co nie trudno wśród tysięcy transakcji, więc to nie jest żaden dowód. Nie rozumiem więc kompletnie tych zarzutów. Tak samo dziwienie się, że 90% adresów jest publicznych. Skoro używanie prywatnych to są większe koszta, a obecnie i tak nikogo zcash nie obchodzi to po co ich używać? Natomiast jeżeli zcash stanie się ważny i np. instytucje państwowe zaczną się nim interesować to wszyscy zaczną używać adresów prywatnych i znikną z radaru jak za pstryknięciem palca. Nie widzę więc tu żadnych problemów, przeciwnie, czasem chcemy być transparentni, chcemy coś udowadniać, pokazywać i taką możliwość daje zcash, w czym jest lepszy od Monero. A dawanie oceny 2/10 z tego powodu jest poniżej krytyki.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 404
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2055
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » piątek, 13 września 2019, 10:03

Jahu pisze: piątek, 13 września 2019, 03:03No nie wiem, moim zdaniem to są jakieś głupoty popisane, albo ja czegoś nie rozumiem.
Opcja numer dwa jest prawdziwa.

Mylisz prywatność z anonimowością. Bitcoin, Zcash - pozostają anonimowe dopóki ktoś nie odkryje tożsamości osoby stojącej za adresem. Jeśli jesteś uważny i nie udostępniasz nigdzie swoich adresów, nie ma szans, aby ktoś to zrobił.

Chodzi o utratę prywatności Zcash. Przez to, że 97% transakcji w nim są typu publicznego, bardzo prosta analiza gromad pozwala z wysoką skutecznością odkryć jakie sumy zostały wysłane i odebrane przez shielded adresy. (czyli bierzemy duży zbiór danych transakcyjnych powiązanych do adresów - co jest bardzo proste i śledzimy wejścia i wyjścia. Przez to, że średnio prawie każda transakcja jest albo między transparentnyni adresami, albo między shielded a łańcuchem transparentnych, można złamać prywatność Zcash).

Aby Zcash był prywatny, prawie wszystkie adresy musiałyby być typu shielded.

Raport tłumaczy to bardzo dokładnie. Dodana jest również bibliografia, nie są to zatem moje wymysły.

Potwierdzenie moich wniosków? Team deweloperski przygotowuje się do zbudowania Zcash od nowa, na nowym blockchaine. Dlaczego? Bo brak mandatoryjnych prywatnych adresów sprawił, że prywatność w Zcash nie działa.

Firmy takie jak Chainanalysis udowodniły już, że analiza statystyczna gromad i identyfikacja pseudo-prywatnych adresów jest możliwa (i całkiem prosta).

Zatem ocena jest jak najbardziej uzasadniona i słuszna. Raport podejmował kwestie prywatności Kryptowaluty Zcash. Takowa obecnie nie istnieje.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11466
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3818
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: Bit-els » piątek, 13 września 2019, 11:26

@stokarz a jak oni chcą zrobić, żeby obecne monety zec nie stały się bezwartościowym tokenem? Jak technicznie przeskoczyć ze starego blockchaina na nowego?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 5365
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 3608
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: koparki » piątek, 13 września 2019, 11:43

Czy ktos sprawdzał jak giełda się zachowuje gdy dostanie depozyt z adresu prywatnego i czy ktos sprawdzał czy giełdy akceptują wypłate na adres prywatny? Jeśli tak to jakie?

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 188
Rejestracja: 28 maja 2013
Reputacja: 146
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: Jahu » piątek, 13 września 2019, 13:04

Nadal nie rozumiem.
stokarz pisze: piątek, 13 września 2019, 10:03bardzo prosta analiza gromad pozwala z wysoką skutecznością odkryć jakie sumy zostały wysłane i odebrane przez shielded adresy
No tak, ale nigdy nie będziesz wiedział jakie to będą adresy, ani ile ich jest, więc co ci taka wiedza daje? Możesz sobie tylko analizować co weszło do "chmury" adresów prywatnych oraz co z nich wyszło. Gdyby istniał tylko jeden adres prywatny to się zgadzam, ale ich jest bardzo dużo, nigdy nie będziemy wiedzieć ile.

To tak samo jak ktoś kupuje i sprzedaje Monero za fiaty, albo za inne krypto, identyczna sytuacja, wiemy ile było kupione i sprzedane bo fiaty i giełdy są monitorowane, ale co się dalej dzieje z tymi Monero nie wiemy. Czy wobec tego Monero też jest wg ciebie bez sensu bo istnieją jakiekolwiek inne waluty? Paranoja jakaś.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 404
Rejestracja: 7 czerwca 2017
Reputacja: 2055
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: stokarz » piątek, 13 września 2019, 16:55

Bit-els pisze: piątek, 13 września 2019, 11:26@stokarz a jak oni chcą zrobić, żeby obecne monety zec nie stały się bezwartościowym tokenem? Jak technicznie przeskoczyć ze starego blockchaina na nowego?
Niestety ale nie mam bladego pojęcia. Sam się nad tym mocno zastanawiam.
koparki pisze: piątek, 13 września 2019, 11:43Czy ktos sprawdzał jak giełda się zachowuje gdy dostanie depozyt z adresu prywatnego i czy ktos sprawdzał czy giełdy akceptują wypłate na adres prywatny? Jeśli tak to jakie?
Gemini i Coinbase nie akceptują transakcji z prywatnych. Nie wiem jak w przypadku Binance.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2338
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 377
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: devega » piątek, 13 września 2019, 17:01

Bit-els pisze: piątek, 13 września 2019, 11:26 @stokarz a jak oni chcą zrobić, żeby obecne monety zec nie stały się bezwartościowym tokenem? Jak technicznie przeskoczyć ze starego blockchaina na nowego?
mogą zrobić prosty mechanizm automatycznej zamiany ZCASH na nowe coiny (np 1:1); wysyłasz 1 ZEC --> otrzymujesz 1 NEW ZEC

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2901
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 3160
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Trójmiasto

Zcash (ZEC) - RAPORT by stokarz

Postautor: socjolog2008 » piątek, 13 września 2019, 17:18

A jak wylądują Kosmici na Antarktydzie - kto pierwszy będzie chciał nawiązać i nawiążę kontakt Rosjanie czy Amerykanie? I dlaczego to będą Niemcy :mrgreen:
O czym wy w ogóle dywagujecie, o newsach z crypto portali :?: Gdzieś, ktoś widział jakiś konkret po za takimi luźnymi opowieściami - mniej więcej podobnymi do tych o prawdziwych wizjach Satoshiego...

Jak dla mnie statystyki Shielded rosną : https://explorer.zcha.in/statistics/usage , uważajcie z inwestowaniem w tego całegao Zcasha. To już lepiej obkupić się w Dasha (akceptacja w Wenezueli) albo BCH (też pewnie gdzieś tam akceptują) niż tu na skraju przepaści, tuż przed wyimaginowanym podziałem, ba porzuceniem projektu już wręcz w ogóle poświęcać czas ;)
Tutaj i swobodnie spamuje :) : https://discordapp.com/invite/3y9TNbT
https://primexbt.com?signup=95256 MISTRZOSTWO DT :mrgreen:
Po za rynkiem. Wypad do 08.2020. Kontakt MEMO Zcash : zs13y3fq4d0q55ng26v9y6kn8fqw69yspldg7f0qvp89tlfrf8jkj950xe853w0cmqtshl5c4yma9s
Po halvingu 500$+ za BTC.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości