IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » wtorek, 23 października 2018, 11:23

Brakuję tematu stricte o IOST, który prężnie się rozwija wyprzedzając nawet pierwotne roadmap.

Linki do mediów:
strona: iost.io
Twitter: https://twitter.com/iostoken
Reedit: https://www.reddit.com/r/IOStoken/
Medium: https://medium.com/@iostoken
Github: https://github.com/iost-official?tab=repositories
Telegram: https://t.me/officialios
Token dostępny m.in. na Binance, ale też na innych giełdach: https://coinmarketcap.com/currencies/iostoken/

Info techniczne:

Proof-of-Believability (PoB)
Aby stworzyć zdecentralizowany proces weryfikacji bloków, który może być skalowany do obsługi 100 000 transakcji na sekundę, PoB dzieli wszystkie węzły łańcuchów na dwie grupy: wiarygodne (ang. believable) oraz zwykłe. Tego typu podział rozpoczyna dwuetapowy proces weryfikacji.

Pierwszy etap skupia się na wysokich przepustowościach, natomiast drugi zapewnia wiarygodną decentralizację. Wiarygodne węzły mają możliwość szybkiej weryfikacji transakcji. Następnie informacje z węzłów „wiarygodnie zweryfikowanych” są sprawdzane przez zwykłe węzły. Ze względu na zwykły proces sprawdzania węzłów, wiarygodne węzły są oceniane podczas każdej z transakcji.

Otrzymują one ocenę na podstawie różnych czynników, które mają na celu zagwarantowanie uczciwości. Jeśli zwykły węzeł określi węzeł wiarygodny jako nieuczciwy, wszystkie tokeny w nieuczciwym, „wiarygodnym”, węźle zostaną przeniesione do wiarygodnego węzła o lepszej ocenie, a wynik nieuczciwego „wiarygodnego” węzła spadnie do 0.

Efficient Distributed Sharding (EDS)
Termin „sharding”powszechnie pojawia się w dyskusjach dotyczących problemu skalowalności. Shardingteoretycznie pozwala na nieskończoną skalowalność łańcuchów bloków poprzez dzielenie sieci węzłów na mniejsze grupy (zwanych dalej odłamkami, fragmentami lub po prostu z angielskiego shards), które mogą być następnie zweryfikowane jednocześnie, zwiększając przepustowość systemu.

IOST planuje implementaję mechanizmu Efficient Distributed Sharding,opisując go w swoim whitepaper jako:
“Nowatorski schemat tworzenia elementów, które są zarówno wystarczająco duże jak i odporne na manipulację dzięki kombinacji DRP i wyboru liderów opartych na VRF dzięki sortowaniu kryptograficznemu”

Efektem finalnym wdrożenia EDS jest zwiększenie przepustowości w korelacji ze zwiększoną liczbą węzłów, przy jednoczesnym zmniejszeniu zasobów przeznaczonych na przetwarzanie każdej transakcji.

Aby zapobiec zagrożeniu systemu płynącemu ze strony węzłów, IOST proponuje zastosowanie mechanizmów Algorand i Omniledger aby zapewnić, że węzły wiodące używają własnego protokołu DRP (Distributed RandomnessProtocol– Protokół Losowości Rozproszonej). Niewykonanie DRP prowadzi do wykluczenia z udziału w sieci.

Chociaż sharding prezentuje się świetnie na papierze i może znakomicie działać w warunkach testowych, zespół IOST uważa, że dodatkowe środki zapobiegawcze przeciwko złośliwym i wadliwym węzłom mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu każdego projektu kryptograficznego, który naprawdę chce takowy osiągnąć.

Aby pozostać wśród najbardziej innowacyjnych skalowalnych rozwiązań blockchain, IOST planuje wdrożyć 4 inne unikalne protokoły dla EDS: Distributed Randomness, TransEpoch, Atomix oraz Micro StateBlocks.

1. Distributed RandomnessProtocol (DRP)
Zespół IOST w swoim whitepaperpisze, że tradycyjne sposoby generowania losowości za pomocą algorytmu Proof-of-Work lub zaufanych punktów dostępowych dla informacji (ang. beacons) rodzą obawy dotyczące marnotrawstwa mocy obliczeniowej oraz ryzyka centralizacji.
Aby rozwiązać te problemy IOST wdraża protokół DRP, który został zaprojektowany, aby spełnić następujące wymagania:
1. System musi utrzymywać poziom nieuczciwego uczestnictwa poniżej progu, który gwarantuje, że postęp dokonywany bez żadnych negatywnych skutków dla sieci,
2. Ostatnia liczba jest generowana w sposób pełni losowy oraz niemodyfikowalny,
3. Wielu uczestników wspólnie działających w sposób nieuczciwy nie jest w stanie zwiększyć wyniku generowania liczb losowych,
4. Dowolna trzecia strona jest w stanie zweryfikować wyniki przestrzegając wyżej wymienionych zasad.
Aby uzyskać więcej informacji należy zapoznać się z techniczną częścią whitepaper.

2. TransEpoch
Korzystanie z protokołu TransEpoch umożliwia grupom węzłów (ang. nodes) cykliczne wyłączenie i ponowne połączenie się z elementamishardów, pozwalając pozostałym węzłom na kontynuowanie procesu sprawdzania poprawności transakcji. Ta faza przejściowa może być postrzegana jako słaby punkt sieci IOST.
Poprzez implementację algorytmu TransEpoch, zachowana jest BFT (ByzantineFaultTolerance – Tolerancja Wady Bizantyjskiej) dla każdego shard, zapobiegając przejęciu wadliwych węzłów podczas przejścia.

3. Atomix
Podczas gdy protokół TransEpoch utrzymuje system w fazie przejściowej, nie eliminuje on luk w zabezpieczeniach, które powstają podczas transakcji pośrednich. Nazwa „Protokół Atomix” jest skrótem od protokołu ByzantineShardAtomicCommit.
Projekt jest wariantem algorytmu Omniledger i ma na celu zapobieganie podwójnemu wydatkowaniu przy zachowaniu spójności transakcji między księgami oddzielnych odłamków.

Aby podsumować proces – jeśli węzeł x w odłamku X chce wysłać środki do węzła y w odłamku Y, protokół Atomix wykona następujące kroki:
1. Utworzenie transakcji w odłamku X i pozwolenie, aby wszystkie węzły w tym fragmencie potwierdziły transakcje,
2. Gdy wszystkie węzły w X zatwierdzą transakcję, jestona rejestrowana w łańcuchu X, a jednocześnie blokuje fundusze węzła x na wiadomość UXTO, która jest wysyłana do odłamka Y.
3. Węzły należące do shard Y stają się następnie wymagane do zatwierdzenia transakcji. Jeśli zostanie to sprawdzone i potwierdzone, węzeł y otrzyma środki.
4. Jeśli węzły nie sprawdzą poprawności transakcji w dowolnym momencie trwania procesu, środki zostaną przesłane z powrotem do węzła x.
4. Micro StateBlocks (MSB)
Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i nienaruszalności sieci blockchain opiera się na dość prostym pomyśle – sprawieniu, aby każdy węzeł przechowywał cały łańcuch. Nie potrzeba dużej liczby transakcji w rzeczywistości aby odgadnąć, co się dzieje, kiedy pojawia się duża liczba transakcji – sieć zwalnia z powodu ciągle rosnącego rozmiaru rejestru.

Aby zminimalizować czas i zasoby wymagane do utworzenia pojedynczej transakcji w łańcuchu, zespół IOST wdraża rozwiązanie o nazwie Micro State Block, które ich whitepaper nazywa „nowatorskim mechanizmem minimalizującym koszty tworzenia oraz przechowywania rejestru dla stron potwierdzających”.
Przy wdrożeniu MSB, cały blockchain rozprowadzany jest wśród wielu odłamków, a każdy fragment jest wymagany tylko do przechowywania „nagłówka” (ang. header) poprzedniego bloku, który zawiera tylko tyle informacji, aby zidentyfikować konkretny blok.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Berlin

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: IOST » wtorek, 23 października 2018, 12:11

Cześć, nazywam się Kacper i jestem szefem działu rozwoju w Berlińskim biurze IOST. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania to piszcie śmiało - postaram się rozwikłać wszelkie wątpliwości oraz kwestie związane z niuansami technologicznymi naszej platformy!

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » wtorek, 23 października 2018, 12:27

Zakładałem temat o IOST i zbieram te tokeny przez robienie prostych zadań.
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=15&t=30005

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 23 października 2018, 13:13

@wantwrite2014,
Tamten temat i z tytułu i treści jest wyłącznie o Airdropach i jak je dostać. A o samej walucie NIC nie napisałeś.
Więc ten osobny jak najbardziej może być, jest wiele tematów o różnych coinach i tokenach.
W sumie o IOST nic wcześniej nie słyszałem to poczytam w wolnej chwili :)
Ale słyszałem że wiele projektów chciałoby rozwiązać problem skalowalności, słyszałem o Zilliqa że w tym działa, ale jakie są różnice ofc nie wiem, nie jestem programistą. No i Vitalik daje chyba bańke nagrody (może teraz już więcej) za naprawienie mu ethera :)

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » wtorek, 23 października 2018, 14:58

Tak, o to chodziło, o temat technologiczno-ekonomiczny, nie o airdropach.

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » wtorek, 23 października 2018, 15:51

JacekW_BB pisze: Tak, o to chodziło, o temat technologiczno-ekonomiczny, nie o airdropach.
Zgadza się , ale skoro ta kryptowaluta rozwija się to chciałem wspomnieć ,że można dostać troche jej coinów za darmo

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Berlin

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: IOST » wtorek, 23 października 2018, 16:39

Rumcajs pisze: @wantwrite2014,
W sumie o IOST nic wcześniej nie słyszałem to poczytam w wolnej chwili :)
Ale słyszałem że wiele projektów chciałoby rozwiązać problem skalowalności, słyszałem o Zilliqa że w tym działa, ale jakie są różnice ofc nie wiem, nie jestem programistą.
Na chwile obecną IOST jest szybsze od projektu Zilliqa (~7000 TPS vs ~2500 TPS) i nam udało się to osiągnąć na 6 shardach, podczas kiedy Ziliqa "w porywach" wchodzi na poziom 3-4. Zilliqa przełożyła też premierę swojego mainnetu z bieżącego kwartału na 1Q2019, więc dokładnie na moment kiedy IOST również wypuści swój mainnet, także rywalizacja zapowiada się ciekawie ;)

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 września 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wwa

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: v3llin » czwartek, 25 października 2018, 11:46

Z początkiem października IOST wypuściło nową wersję swojego TestNetu

Obrazek

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » piątek, 26 października 2018, 08:45

Wywiad z Kacprem z IOST, wyszło bardzo fajnie, więc zapraszam:

https://comparic.pl/nowe-ethereum-na-py ... zytkowicz/

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » poniedziałek, 26 listopada 2018, 16:37

Gratulujemy naszemu koledze z forum awansu:
https://comparic.pl/polak-pokieruje-roz ... -ethereum/

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » środa, 5 grudnia 2018, 11:57

https://comparic.pl/znamy-date-startu-m ... reum-iost/
Poznaliśmy konkretne daty związane z 2. wersją TestNetu i MainNetu.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 października 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Berlin

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: IOST » środa, 5 grudnia 2018, 20:10

IOST prezentuje dokładny opis swojego konsensusu zwanego Proof-of-Believability:

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » piątek, 7 grudnia 2018, 18:01


Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » wtorek, 11 grudnia 2018, 10:04

Wywiad z Kacprem Żytkowieczem o IOST:
https://atlas.bitmarket.pl/jak-pracuje- ... tkowiczem/

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 7 sierpnia 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: Howi » sobota, 17 sierpnia 2019, 09:08

Przydałoby się nieco rozruszać ten temat, bo projekt jako jeden z niewielu, rozwija się szybciej, niż przewiduje to jego roadmap!

IOST właśnie rozsyła airdrop tokenów EMOGI, powstałych na owej platformie. Dostają je wszyscy głosujący

Zaś jakiś czas temu zespół zaktualizował swoje plany dotyczące rozwoju ekosystemu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 sierpnia 2019, 13:10 przez Howi, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2019
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: Kyniu » niedziela, 18 sierpnia 2019, 10:56

Nie mogę wysłać IOST z binance na portfel. Próbowałem na MEW i Trust Wallet, wyskakuje,że błędny adres. O co chodzi z tym ,,memo'' przy wpisywania adresu? Ja zaznaczyłem wyślij bez memo. Ktoś coś pomoże?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: koparki » niedziela, 18 sierpnia 2019, 11:08

@Kyniu przecież IOST uruchomił w czerwcu swój blockchain . Zanim to nastapiło to jako ICO był pod postacia tokenu ETH obecnie musisz ściągnac portfel natywny do IOST, najlepszy jest ten portfel-dodatek do Chromium ze wzgledu na łatwość korzystania potem z dapps-ami
---

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: JacekW_BB » piątek, 23 sierpnia 2019, 19:11


Fajny pomysł - więcej w artykule na Bitcoin.pl.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 106
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 75
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: SzypkiWonsz » piątek, 6 września 2019, 17:18

Czy ktoś może polecic jakieś fajne artykuły o stackowaniu IOSTa? Albo jest mi w stanie wytłumaczyć na czym to działa? Dla próby mam 5k IOST na platformie iost.biss.com, zagłosowałem i narazie przy balance wyświetla się 0 (od jakiś 20h od startu głosowania). Kiedy można spodziewać się pierwszej dywidendy? I czy ta dywidenda automatycznie wskakuje do salda które jest zamrożone? Czy zbiera sie na osobną pulę?

Gdzie polecacie stackować, najwiecej tutoriali jest własnie o platformie biss.com jednak jest to jakaś giełda, która zawsze moze sie zwinąć. Czy IOSTABC jest lepsze? może iWallet ale to znowu zimplementowane z przeglądarką :( Tyle pytań a w internecie naprawde niewiele informacji na ten temat.

Z góry dziękuje za podpowiedzi
Pozdrawiam

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

IOST - projekt który rozwiąże problem skalowalności kryptowalut?

Postautor: koparki » sobota, 7 września 2019, 08:57

@SzypkiWonsz
z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w google (English) info jak sie to robi, wpisałem trzy słowa w google: iostabc how to vote i na drugiej pozycji pojawiło sie to:


Jeśli masz już swój adres to ściągasz portfel iWallet na Chromium będzie on niezbędny abyś mógł operować na swoim koncie poprzez portal IOSTABC(musisz być zalogowany na iWallet i odświeżyć stronę abyś miał indywidualne opcje na portalu IOSTABC, tam masz opcję głosowania. Wydaje się że głosowanie na walidatora IOSTABC jest najbardziej dochodowe ale możesz podzielić swoją kwotę na 5 częsci i głosować na wielu walidatorów i sobie porówanć przychody, daj znać jśli będziesz miał takie porównanie po kwartale. Generalnie IOST w obsłudze jest niemal identyczny jak Tron , gdzie też jest podobny portfel na Chrome i też jest portal bodajże TronLink poprzez który możesz m.in głosować

Dodano po 8 minutach 59 sekundach:
SzypkiWonsz pisze: piątek, 6 września 2019, 17:18czy ta dywidenda automatycznie wskakuje do salda które jest zamrożone? Czy zbiera sie na osobną pulę?

Zbiera się na osobną pulę i musisz zlecić , że chcesz ją wypłacić ale zrób porównanie kilku walidatorów i wypłać za jakiś czas - będziesz miał listę ile który Ci dał, oni wypłacają w róznych terminach więc wnioski z takiego testu mozesz wyciągnąć prawdopodobnie gdy poczekasz powyżej kwartału.

Dodano po 12 minutach 44 sekundach:
Dla osób którym nie wystarcza zwykła dywidenda z glosowania jest giełda https://www.iostdex.io/ i możliwość zakupu tokenu iplay z sieci IOST, jest to dużo bardziej ryzykowne(ogromne ryzyko kursowe iplay) ale na platformie iostplay można stackować za pomocą tokena iplay - dywidenda spływat w postaci IOST i TRON, musiscie sami poszukac jakie sa zwroty ale zapewne wyraźnie wyższe (adekwatnie do ryzyka) niż dywidenda z głosowania na walidatora IOST.
---

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości