High Performance Blockchain (HPB)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Picasso » sobota, 14 lipca 2018, 22:44

Obrazek
High Performance Blockchain (HPB)
Osobiście nie przepadam za górnolotnymi określeniami typu "nowy Mike Tyson" czy "polski Elvis Presley" (tym bardziej, gdy tym Elvisem okazuje się być Michał Milowicz), ale mówią że HPB to "nowy EOS", a więc chciałbym przedstawić wam nowego EOS-a ;).

Czym jest High Performance Blockchain (HPB)?
HPB obecnie jest tokenem ERC20 (co oznacza, że przynajmniej narazie można go przechowywać na Ledgerze i Trezorze), który docelowo ma rozwiązać problem skalowalności blockchain i poprzez połączenie software'u i hardware'u, stworzyć platformę zaprojektowaną do obsługi milionów transakcji na sekundę, a przez to uzyskać pełne, biznesowe wykorzystanie technologii blockckhain. Jest to pierwszy projekt, który zamierza osiągnąć wysoki TPS (ilość transakcji na sekundę) i VPS (ilość potwierdzeń na sekundę) przy wykorzystaniu hardware'u. Celem jest 1 000 000 TPS i 3-sekundowe potwierdzenia.

Poza tą "core'ową" funkcjonalnością, HPB to blockchain na którym będzie można tworzyć własne DAPP'sy i stawiać masternode'y, a wysoka przepustowość sieci, może czynić go atrakcyjnym również dla projektów z zakresu IoT.

Cena z ICO: 0,23$
Cena 14/07/2018: $1,85 USD / 0,00029585 BTC
Ilość tokenów w obiegu: 33 502 632 HPB
Total suply: 100 000 000 HPB

Zespół
Okej, skoro więc cel jest ambitny, to i zespół musi być mocny. Jest mocny. Na czele HPB stoi Wang Xiaoming (https://www.linkedin.com/in/xiaoming-wang-90ab1b160/) będący jednym z pierwszych apostołów blockchain w Chinach. Facet nie tylko jest znany z tego, że napisał pare książek o blockchain i przetłumaczył na chiński whitepaper Ethereum, ale w swojej karierze zawodowej był już CEO i CTO kilku całkiem dużych firm technologicznych. Równie ważny co Wang Xiaoming jest Lou Shanlin (https://www.linkedin.com/in/shanlin-lou-46a75a124/) - doświadczony specjalista, który w HPB odpowiada za kluczowy dział R&D. Na stronie internetowej pokazana jest jedynie wierchuszka HPB, ale według informacji podawanych na ich oficjalnym telegramie, zespół składa się z kilkudziesięciu osób. Co ważne, są to ludzie, którzy na co dzień pracują razem w jednym "biurze", a nie współpracują przez slacka jak spora część projektów (tutaj dowód, że przynajmniej raz siedzieli razem do późna i pracowali:

Nadzorcy
...i tutaj zaczyna być naprawdę grubo. Projektem zainteresowali się: zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - Wan Zongru, twórca i były dyrektor zarządzający UnionPay Smart (o tym czym jest UnionPay będzie niżej) - Long Kai, zarządzający chińskim narodowym laboratorium "high performance" - Chen Jicheng. Poza tym ludzie z ogromnych chińskich funduszy inwestycyjnych, którzy wyłożyli prywatne środki na rozwój HPB (angel investorzy) i a jakże - "chińskie Ethereum" - znaczy NEO, również będące angel investorem.

Ekosystem
UnionPay Smart - UnionPay Smart jest spółką córką UnionPaya, który z kolei w Chinach jest odpowiednikiem Visy i Mastercard. Nie jest to jednak bylejaki "odpowiednik", który zajada się okruszkami z wielkiego tortu operatorów kart / procesorów płatniczych podzielonego między znane nam firmy. Wręcz przeciwnie, w Chinach UnionPay jest monopolistą, ponieważ z ich kart korzysta 85 banków (słowo klucz: nie placówek tylko banków) co skutkuje tym, że CUP przetwarza większą ilość transakcji niż Visa i Mastercard razem wzięte (źródło: http://www.postwesternworld.com/2017/05 ... astercard/). Co jest jednak istotne w kontekście HPB - Long Kai, człowiek będący twórcą UnionPaya jest nadzorcą HPB i obie firmy już dzisiaj są w trakcie pracy nad wspólnym rozwiązaniem, które przy użyciu łańcucha HPB i ich dedyokwanego hardware'u pozwoli przetwarzać dane UnionPay. Obecnie od kilku miesięcy trwają prace nad tym projektem, a ich efekty mają zostać przedstawione w trzecim kwartale 2018 roku.

NEO - Jak pisałem wyżej - NEO jest angel investorem HPB, co jest tym bardziej znaczące, że HPB jest tokenem Ethereum, a więc nie ma tu mowy o promowaniu "swoich". Bardzo dużo mówi się też o wykorzystaniu rozwiązań HPB w virtual machine NEO, jednak jak dotąd nie ma tu wiele konkretów.

Banyan Network, CPChain - bardzo ciekawe chińskie projekty związane z przetwarzaniem Big Data, będą pierwszymi tokenami funkcjonującymi na blockchainie HPB po uruchomieniu mainnetu.

Bibox - chińska giełda z dużym potencjałem, na której obecnie HPB posiada największą płynność. Związek pomiędzy Biboxem a HPB występuje m.in. poprzez Lei Zhena będącego jednocześnie twórcą Biboxa i nadzorcą HPB. Bardzo ciekawą inicjatywą było CunBiBao - program w ramach którego użytkownicy Bibox mogli zamrozić na giełdzie m.in. swoje tokeny HPB na określoną ilość dni i po tym czasie wyjąć swój wkład powiększony o kilka % (więcej o CunBiBao tutaj: https://bibox.zendesk.com/hc/en-us/arti ... -CunBiBao- i tutaj: https://www.bibox365.com/coinTreasure)

Stan prac, rozwój projektu
Aktualnie HPB ma działający testnet, który bez wykorzystania akceleracji poprzez hardware osiągnął 10 000 TPS i 30 000 VPS. Zespół twierdzi, że wynik ten po uruchomieniu hardware'u i przy prawidłowej optymalizacji pozwoli osiągnąć oczekiwane 1 000 000 TPS (źródło:

27 czerwca 2018 roku pojawiła się informacja o bardzo dużej (wynoszącej ponad 20 000 ETH) inwestycji prywatnej w HPB, której inicjatorem była spółka OK Capital. Za pośrednictwem OK Capital w HPB zainwestowały fundusze inwestycyjne takie jak (BlockWater Capital, Bixin, 8BTC, Krypital Capital, Xinghe Capital, Jitan Capital, Supernode Capital, Continue Capital, Bitcoin World, Jike Xueyuan, Pchain, Block Origin and Guanghe Fund(. Jak podaje HPB, zainteresowanie ze strony tego typu inwestorów było ogromne, co sprawiło że zespół mógł dobrać fundusze, które najlepiej wpisują się w wizję rozwoju High Performance Blockchain i są w stanie dostarczyć im tzw. "smart money", czyli nie tylko pieniądze, ale również kontakty i wsparcie merytoryczne (źródło: Co ciekawe OK Capital, a właściwie jego odnoga - OK Blockchain Capital jest właścicielem giełdy z największym obecnie obrotem - OKex, na której już 12 lipca 2018 roku w parze z OKB zadebiutowało HPB, a już 17 lipca 2018 roku pojawią się też pary HPB/BTC i HPB/ETH ( Bardzo możliwe, że po takiej inwestycji HPB będzie jednym z najmocniej promowanych coinów na OKex.

10 lipca 2018 roku zostało ogłoszone zakończenie prac nad mobilnym walletem HPB (tutaj można zobaczyć jak będzie wyglądał: Wallet obecnie jest w fazie testów.

Hardware
Hardware zasługuje na osobny punkt, ponieważ to on jest tutaj kluczową kwestią w przyśpieszaniu całego łańcucha. 1 lipca 2018 roku rozwiązanie zostało zaprezentowane na oficjalnej konferencji, wyglądało to tak: https://yun.aiyaopai.com/live/20180701bjsh (niestety całość po chińsku)

Tutaj dostępne jest krótkie podsumowanie po angielsku oraz zdjęcia gotowego BOE. Podczas konferencji, aktualny CEO UnionPay Smart - Jiang Xiaoun stwierdził, że HPB jest najbardziej praktycznym blockchainowym projektem na świecie:

Masternode'y
Jak wspominałem wyżej - projekt zakłada mining przy pomocy masternode'ów. Bardzo długo ilość node'ów i dystrybucja coinów były przedmiotem domysłów inwestorów, ponieważ twórcy projektów bardzo długo dopracowywali szczegóły "node planu". Niestety efektem tych prac było ustalenie bardzo wysokiego progu wejścia. Aby postawić masternode'a na HPB potrzeba:
- bardzo mocnego komputera (16-rdzeniowy procesor, 2 GHZ, 32 gb) i mocnego łącza (minimum 30 mb/s) źródło:
- nie mieszkać w Ameryce lub na innym kontynencie, z którego jest daleko do Chin :lol:
- skonfigurować hardware, który jest do node'ów wysyłany za darmo
- posiadać przynajmniej 25 000 HPB aby być w topowej 200 inwestorów HPB (choć i tyle może nie wystarczyć, bo to dane z etherscan, a więc nie uwzględniające środków, które ludzie trzymają na giełdach albo różnych portfelach)

Skąd te wymagania? HPB po starcie mainnetu będzie posiadać 181 masternodeów, a docelowo ta liczba ma wzrosnąć do 361. Załapać mogą się tylko najwięksi kandydaci, którzy wyłożą lub wyłożyli na sprzęt komputerowy kilkanaście tysięcy i posiadają ponad 25 tysięcy HPB (przy obecnej cenie to ponad 200 tys. złotych).

Obecnie swój akces do zostania masternode'm sieci HPB zgłosiły Bixin (Bibox) i laboratorium uniwersytetu z Szanghaju (Shanghai Jiaotong University - SJTU), źródło:

Więcej o masternode'ach tutaj:
Ostatnio zmieniony sobota, 14 lipca 2018, 22:48 przez Picasso, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Picasso » sobota, 14 lipca 2018, 22:46

Nadchodzące wydarzenia:
25 lipca 2018 roku ma zostać wypuszczona wersja beta portfela (źródło:

8 sierpnia 2018 roku rozpocznie się dystrybucja hardware'u (BOE chip engine) do masternode'ów (źródło: https://d32bfp67k1q0s7.cloudfront.net/0 ... fe668f.png)

28 sierpnia 2018 roku rusza mainnet i token swap, nie ma w tej chwili szczegółów, które giełdy będą w nim uczestniczyć, ale w ciemno można postawić na Bibox i OKex jako na partnerów HPB. Tego dnia HPB będzie działać jedynie na samym softwarze, mainnet z hardware'm zostanie uruchomiony 31 sierpnia 2018 roku.

Po starcie mainnetu planowane są również znacznie szersze działania marketingowe. Tutaj warto nadmienić, że HPB jest w tej kwestii "typowym chińskim projektem", a raczej projektem o chińskiej mentalności, w której na pierwszym miejscu stawiany jest produkt. Dopiero gdy produkt będzie gotowy, może zacząć się marketing, co było dobrze widoczne w przypadku Antshares / NEO. Również w przypadku HPB twórcy nie wykluczają rebrandingu.

Pierwsze oznaki zainteresowania HPB na zachodzie widać m.in. po zaproszeniu CEO HPB do udziału w panelu "Science and Technology Education platform Udacity" w Dolinie Krzemowej.

Plusy:
 • - rozwiązanie realnego problemu (skalowalności sieci),
  - jasno sprecyzowany cel i nastawienie biznesowe,
  - działający testnet, osiągający 10 000 TPS i 30 000 VPS,
  - pierwsze na rynku rozwiązanie wykorzystujące hardware,
  - chipy hardware istnieją i zostały oficjalnie zaprezentowane co oznacza, że ryzyko fakapu (patrz inne chińskie projekty) znacznie się zmniejsza,
  - mocny zespół tworzony przez uznanych specjalistów branżowych nadzorowany przez bardzo poważne autorytety i przyszłych partnerów,
  - partnerstwo branżowe z UnionPay Smart - firmą przetwarzającą dane finansowe dla UnionPay, która docelowo ma generować olbrzymie zapotrzebowanie na coiny HPB,
  - duża inwestycja kapitału prywatnego, współpraca z funduszami inwestycyjnymi i uczelniami, które zasadniczo nie wkładają pieniędzy i nie firmują niesprawdzonych, słabych przedsięwzięć,
  - współpraca z giełdami - Bibox i OKex, prywatna inwestycja z funduszu stojącego również za OKex,
  - zakontraktowane pierwsze DAPPsy w tym dobrze zapowiadający się Banyan Network (również współpracujący z Union Pay)
  - masternode'y,
  - małe zainteresowanie przekładające się na stosunkowo niski marketcap (obecnie około 60 milionów),
  - duża i aktywna społeczność, liczne Q&A
  - regularne aktualizacje na temat rozwoju projektu w formie bi-weekly reportów pojawiających się 10 i 25 dnia każdego miesiąca.
Minusy
 • - kiepski whitepaper, napisany z dużym użycie "buzzwords", nieprzedstawiający konkretnych rozwiązań, a jedynie skupiający się na ogólnikach,
  - zerowy marketing, który ma ulec poprawie po wypuszczeniu produktu
  - mała liczba masternode'ów, wysoki próg wejścia, praktycznie niemożliwy do osiągnięcia dla inwestorów z Polski,
  - nazwa, która wielu osobom się nie podoba,
  - kiepska estetyka - brzydkie logo, brzydka strona internetowa, niewielkie przywiązanie do UI,
  - newsy do europy docierają z opóźnieniem, wielokrotnie miałem wrażenie, że o dobrych i złych informacjach szybciej dowiadywali się inwestorzy z Chin, co wynika nie tylko z różnicy czasu, ale też z tego że chińskie kanały z których korzysta zespół są lepiej rozwinięte niż anglojęzyczny telegram (który notabene i tak wygląda całkiem nieźle),
  - słabo rozwinięte europejskie / zachodnie kanały w social media, niska aktywność,
  - traktowanie po macoszemu anglojęzycznej społeczności, podczas najważniejszego eventu w dotychczasowej historii projektu, wszyscy prezentujący mówili po chińsku, a w video nie pojawiły się nawet angielskie napisy
Przydatne linki:
Strona www: http://gxn.io
Whitepaper po angielsku: http://www.gxn.io/files/hpb_white_paper_en.pdf
Medium: https://medium.com/@hpbglobal
Twitter: https://twitter.com/HPB_Global
Facebook: https://www.facebook.com/HPBGlobal/
Oficjalny kanał na telegramie: https://t.me/hpbglobal
Polski kanał na telegramie HPB: https://t.me/HPBpoland (administrowany przeze mnie)
Reddit: https://reddit.com/r/HPBtrader/

W ramach uzupełnienia:
Porównanie HPB i EOS (ang):
Community Q&A:


Piotr Makowski o HPB:
Suppoman o HPB (ang):
Martins Hacks o HPB (ang):

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 245
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 473
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Mayoris » poniedziałek, 16 lipca 2018, 00:00

Picasso pisze:(...)
Banyan Network, CPChain - bardzo ciekawe chińskie projekty związane z przetwarzaniem Big Data, będą pierwszymi tokenami funkcjonującymi na blockchainie HPB po uruchomieniu mainnetu.
(...)
Jako ciekawostkę dodam, że zespoły HPB i Banyan Network - pracują w tym samym budynku :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Picasso » wtorek, 17 lipca 2018, 13:21

Jutro o godzinie 13 polskiego czasu na kanałach należących do OKex będzie transmitowany "live show" na temat tego czym jest HPB oraz w jakim kierunku zmierza (dużo o masternodach i głównych założeniach). Tutaj źródło:

Fajnie się zaczyna ta współpraca z OK Capital. Najpierw wprowadzili HPB na OKex (dzisiaj zaczął się trading na parach HPB/BTC i HPB/ETH), a teraz wygląda na to, że będą go tam mocno promować.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 14
Rejestracja: 14 lipca 2018
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Picasso » piątek, 20 lipca 2018, 11:43

HPB postanowiło trochę rozruszać społeczność i uruchomiło "bounty program", w ramach którego można dostać trochę HPB za obserwowanie ich na twitterze, dołączenie do kanału na telegramie czy napisanie na ich temat posta na Medium. Do rozdania jest 100 000 HPB, czyli pewnie na osobę, która wykona najprostsze zadania nie przypadną żadne kokosy, ale jeśli ktoś lubi brać udział w tego typu zabawach, to tutaj jest link (referal): https://www.candydrop.io/site/signup?pr ... 43f93ea61a

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 245
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 473
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

High Performance Blockchain (HPB)

Postautor: Mayoris » czwartek, 2 sierpnia 2018, 10:42


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości