Bitshares

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » piątek, 25 maja 2018, 18:53

BitShares-Logo5-702x336.png
Uwaga! Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najlepiej korzystać z portfela desktopowego: https://github.com/bitshares/bitshares-ui/releases
lub uruchamiać stronę wallet.bitshares.org lokalnie (ściągnąć źródła z https://github.com/bitshares/wallet.bitshares.org i odpalić z dysku np.
dysk:\sciezka_do_ktorej_pobieramy_pliki\wallet.bitshares.org-gh-pages ) lub aplikację desktopowe innych gui. Z powodu zagrożenia atakiem DNS lepiej nie korzystać z portfeli bezpośrednia przez WWW
*atak DNS nie jest zagrożeniem dotyczącym ekskluzywnie bitshares - dotyczy on każdej kryptowaluty z której korzystamy za pośrednictwem zewnętrznej strony www np. myetherwallet

Planowałem początkowo, kiedy znajdę czas (współ)przygotować opis tej kryptowaluty w formie posta, ale właśnie natrafiłem na
poradnik autorstwa @fractalnode: Wszystko co powinieneś wiedzieć o Bitshares
Poradnik pochodzi z kwietnia-marca 2017, w międzyczasie były pewne zmiany, glownie wizualne, zmniejszenie fee itd, natomiast co do samych zasad działania raczej nic się nie zmieniło.



@RuckenFetard, @wrip, @Wymazywanie - bo kojarzę, że Ty też swego czasu wyrażałeś zainteresowanie..
Zapraszam do zapoznania się, zadawania pytań - postaram się znaleźć czas na przekazanie lub udzielenie odpowiedzi.

I jeszcze kilka przydatnych, randomowych linków:
oficjalna strona: https://bitshares.org/
polski telegram: https://t.me/Bitshares_DEX_PL
blockexplorer: https://cryptofresh.com
cotygodniowy raport na temat stanu sieci Bitshares (tłumaczenie PL by @fractalnode): https://steemit.com/polish/@fractalnode ... -maja-2018
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 2 czerwca 2018, 14:54 przez adam1226, łącznie zmieniany 11 razy.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: wrip » piątek, 25 maja 2018, 19:14

@adam1226, a gdzie jest whitepaper opisujący samego coina? Bo ten https://bravenewcoin.com/assets/Whitepa ... atform.pdf to nic nie mówi jak to działa.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » piątek, 25 maja 2018, 19:19

:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: wrip » piątek, 25 maja 2018, 19:30

@adam1226, a tak od siebie to coś dodasz? Skoro jesteś orędownikiem coina to coś napisz autorskiego :P
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » piątek, 25 maja 2018, 19:51

Nie jestem orędownikiem żadnego coina, wciąż jestem w trakcie researchu, póki co jestem pewien, że bitshares jest zdecydowanie niedoceniany... mógłbym Ci tu napisać książkę, ale... lepiej poznawać przez doświadczenie: zrób sobie konto, (może się uda, że się znajdą jakieś monety które będę mógł wysłać do testów jeśli mi wreszcie w końcu wyjdzie jakiś trade :P, jeśli nie to jest pare sposobów na zgarnięcie darmowych bts: twitter, telegram..)

Tutaj też jest dość fajne review, na które dzisiaj wpadłem: https://99bitcoins.com/bitshares-review/
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: Rumcajs » piątek, 25 maja 2018, 20:25

ja kiedyś miałem bardzo dużo BTS tak jak i Nem i niestety poszły taniej niz dogecoiny bo tyle wtedy kosztowały.
Szkoda. Ale za nie kupiłem inne. Ale jakbym hldował 4 lata to moze bym teraz był bogaty...
Jak mówił fajny yuotuber najlepiej wychodzą holderzy. Aha czyli za mało lat holdowałem chyba :(
Oni już z 2 lata temu mieli własnego DEXa gdy ludzie nieraz nie wiedzieli co to jest dex. Ja nie uzywałem bo nie umiałem. Do tego sporo coinow mieli z jakimis dziwnymi oznaczeniami ze nie wiedziałem co to kurde właściwie jest.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » niedziela, 27 maja 2018, 23:02

jpktraders pisze: Blockchain
Średnia przetworzonych transakcji na najbardziej aktywnych blockchainach z ostatnich 7 dni.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » sobota, 2 czerwca 2018, 14:54

Jako, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dodałem ostrzeżenie do pierwszego postu:
adam1226 pisze: Uwaga! Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najlepiej korzystać z portfela desktopowego: https://github.com/bitshares/bitshares-ui/releases
lub uruchamiać stronę wallet.bitshares.org lokalnie (ściągnąć źródła z https://github.com/bitshares/wallet.bitshares.org i odpalić z dysku np. dysk:\sciezka_do_ktorej_pobieramy_pliki\wallet.bitshares.org-gh-pages ) lub aplikację desktopowe innych gui. Z powodu zagrożenia atakiem DNS lepiej nie korzystać z portfeli bezpośrednia przez WWW
*atak DNS nie jest zagrożeniem dotyczącym ekskluzywnie bitshares - dotyczy on każdej kryptowaluty z której korzystamy za pośrednictwem zewnętrznej strony www np. myetherwallet
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » czwartek, 7 czerwca 2018, 19:59

Na technologi na ktorej oparte jest m.in Bitshares (Graphene) zostanie oparta bezroamingowa sieć komórkowa bubbletone.io
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » czwartek, 28 czerwca 2018, 11:23

Kolejna odsłona rankingu najaktywniejszych blockchainów:
Block tivity.png
http://www.blocktivity.info/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 czerwca 2018, 11:38 przez adam1226, łącznie zmieniany 1 raz.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: wrip » czwartek, 28 czerwca 2018, 11:25

@adam1226, to jest ranking wykorzystania, inaczej popularności, a nie efektywności działania. Jeśli by to był ranking efektywności to BTC powinien być znacznie, znacznie, znacznie niżej :D
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » czwartek, 28 czerwca 2018, 16:59

@wrip, zlego slowa pierwotnie uzylem, ale jesli chodzi o efektywnosc to masz tam kolumne "AVI"
Activity Valuation Index (AVI):
This is one of the most interesting data points on the website. This index takes the Bitcoin value (market cap) and the number of transactions (Tx) per day and makes it an index set to "1". Then, it varies with the other blockchains data. The index grows when the blockchain is very active and its market cap is low.
A blockchain with the same amount of Tx as Bitcoin but with only half of its market cap would have an AVI of 2. From the investor point of view, it would be twice as valuable as Bitcoin because it would have the same level of activity with only half the market cap. Another blockchain with half the amount of Bitcoin Tx with the same market cap would have an AVI of 0.5.
We can see blockchains like BitShares and Steem having very high index values. That is explained by the fact that they have a very low market caps but they process the same kind of Bitcoin activity or more.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
-15
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » niedziela, 19 sierpnia 2018, 14:09

Pozwolę sobie zacytować tutaj post z innego wątku o wydajności bitshares:
marcobit pisze:

Proszę, oto testy BitShares z marca 2017

https://steemit.com/bitshares/@chris421 ... s-14000ops

Dokument podsumowujący testy
http://bitshares.kaufen/wp-content/uplo ... sstest.pdf

Blockchain Graphene (DPoS 2.0)został napisany pod tym jak 100 TPS w BitShares 1.0 (2014 – DPoS 1.0 – skopiował go LISK) okazał się mało wydajny jak na wymaganie postawione przez zdecentralizowaną giełdę i dlatego Larimer napisał Graphene.
Testy w pojedynczym data center dawały avg 100k TPS z pikami do 180k TPS.

Marcowe testy ze względu na przeprowadzenie ich w środowisku globalnie rozproszoym dały 3300 tps w tym 14 000 opracji na sekundę.
Na Graphene w ten chwili pracuje STEEM od 2016, PEERPLAYS, MUSE, SCORUM na tegorocznej konferencji było obecnych w sumie 35 osób opierających swoje projekty na Graphen.

EOS to kolejna wersja Graphene (DP0S v3.0)
wydajność mierzona w tej chwili wynosi 3972 tps
tu LIVE http://eosnetworkmonitor.io/
EOS od 2019 będzie wielowątkowy, tzn. pojedynczy wątek będzie pracował na 1 core w serwerze, jak serwer będzie miał 58 corów to będzei ~3972 x 58 coreów x kolejne węzły producentów bloków x ilość ich core.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
12
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: benq » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 10:02

@adam1226, Zweryfikuj te brednie, zamiast bezmyślnie przeklejać, bo jeszcze ktoś uwierzy.
Co to za dziecinada, odpowiadanie minusem na minusa? Weź grabki i zmykaj z piaskownicy obrażony.
Podaj prawdziwe średnie tx/s - NIE PEAK, opisz warunki testowe.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Obrazek

Dodano po 47 sekundach:
MAX transakcji - 3328
ŚREDNIA liczba transakcji - 333
Jaka dobra wola? Nie jestem ślepy.

Dodano po 1 minucie 42 sekundach:
Co komu po chwilowych 3000, skoro średnio jest o 90% mniej.
Otworzyłbyś biznes, w którym potrzebujesz ogarniać powiedzmy 1000-3000 tx/s w oparciu i chwilowy PEAK?
A może akurat się uda, może pójdzie, a 9/10 klientów sobie poczeka.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Bitshares

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 17:29

benq pisze: Zweryfikuj
Nie, to nie są brednie, tylko niezrozumienie tematu - w wersji light.
(lub w gorszym wypadku celowe szukanie przyczynka do ataku)


A wystarczyłoby odrobinę dobrej woli i nie zakładanie złej woli innych
Wyjaśnienie dla osób gorzej radzących sobie z tematem znajduje się póki co w innym wątku (miejmy nadzieję, że któryś z moderatorów będzie w stanie ogarnąć sytuację), gdyby to jednak nie wystarczyło to postaram się wyjaśnić niejasne kwestie - jeśli będę w stanie - lub lepiej miejmy nadzieję, że któraś z dużo bardziej rozeznanych osób nie zniechęciła się i poświęci nam jeszcze kawałek swojego czasu)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: marcobit » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 18:43

benq pisze:@adam1226, Zweryfikuj te brednie, zamiast bezmyślnie przeklejać, bo jeszcze ktoś uwierzy.
Co to za dziecinada, odpowiadanie minusem na minusa? Weź grabki i zmykaj z piaskownicy obrażony.
Podaj prawdziwe średnie tx/s - NIE PEAK, opisz warunki testowe.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Obrazek

Dodano po 47 sekundach:
MAX transakcji - 3328
ŚREDNIA liczba transakcji - 333
Jaka dobra wola? Nie jestem ślepy.

Dodano po 1 minucie 42 sekundach:
Co komu po chwilowych 3000, skoro średnio jest o 90% mniej.
Otworzyłbyś biznes, w którym potrzebujesz ogarniać powiedzmy 1000-3000 tx/s w oparciu i chwilowy PEAK?
A może akurat się uda, może pójdzie, a 9/10 klientów sobie poczeka.

Wkleję jeszcze raz ten sam obrazek, ale tym razem z opisem "na pieszo"

Obrazek


tu są dane o warunkach testowych
http://bitshares.kaufen/wp-content/uplo ... sstest.pdf

Polecam z w/w dokumentu 2 fragmenty o transakcjach i operacjach:
Transactions and Operations In contrast to other
blockchains, Graphene-based blockchain explicitly allow to
bundle multiple operations into a single transaction. Similar
to Bitcoin allowing to bundle multiple outputs, but with the
option to execute different smart contracts offered by the
blockchain sequentially. The easiest application is similar
to Bitcoin’s multi-send feature where a single user sends
bitcoins to many addresses. In the case of Graphene/BitShares,
the user would also sign a single transaction with a single
signature but the transaction would carry many transfer
operations. Additionally, a user may put a combination of
trade/transfer/borrow operations (or any other) into a
single transaction to ensure that they are executed sequentially.
Max. transaction size Each block can carry multiple transaction
and, in contrast to many other blockchain technologies,
transactions on Graphene-based blockchains can carry multiple
operations
. In our test, we assume that most of the operations
are simple transfers of size 22 bytes. Together with the transaction
header, a simple single-transfer (unsigned) transaction is
36 bytes large. During the stress-test, we allowed between 50 and
1000 transfer operations to be bundled into a single transaction
Czyli operacje są tym samym co transakcje w innych blockchainach – transfer środków, anulowanie zlecenia to jest operacja
Można złożyć kilka zleceń zakupu/sprzedaży albo anulowania zleceń i operacje te mogą być załadowane do 1 transakcji, ale każda operacja jest weryfikowana i pobierane jest za nią fee.
W tej chwili z GUI można jedynie anulować wiele zleceń na raz, ale boty potrafią na raz robić kilka operacji i załadować je do 1 transakcji. Tak jak wiele kartek do koperty i na koniec je razem podpisać.

W planach jest dalsza optymalizacja z użyciem GPU - cytat z dokumentu:
Since the Graphene technology is built such that the signature
validation can be done independent of the blockchain’s current
database state, the signature verification and key recovery can be
trivially parallelized by means of a cluster or the use of a graphics
processing unit (GPU)
. However, as the required software for this
parallel verification was not available at the time of the stresstest,
we expect the throughput to be significantly higher once we
can be validated on a GPU.
For this reason, and because
A tu dość świeże bo 14 sierpień 2018 odwołanie się do tego fragmentu o zrównolegleniu wyliczania sygnatur na komunikatorze Telegram z oficjalnej grupy BitShares jednego z developerów core.
https://t.me/BitSharesDEX/313056

tu wywiad z twórcą Danem Larimerem na temat zmian w BitShares 1.0 i tym co przynosi BitShares 2.0 z 2015 - Pierwszy Graphene Blockchain

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: benq » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 19:15

Przepraszam, ale ja tu nie atakuję osoby, tylko sposób prezentacji.
Fakt jest taki, że średnia liczba transakcji wynosiła 333 a nie 3000, więc pisanie o 3000 jest nieuczciwe względem osób, które tylko zerkną i nie będą się wysilać czytając szczegółowy opis i linki.
Informacja poszła w świat, 3000 transakcji na luzie, tymczasem nie do końca tak to wygląda.
W zasadzie już wyżej wyjaśniłem czego się czepiam, marcobit też fajnie opisał poniżej, to tyle z mojej strony. Nie drążę dalej.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: marcobit » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 20:55

benq pisze: Przepraszam, ale ja tu nie atakuję osoby, tylko sposób prezentacji.
Fakt jest taki, że średnia liczba transakcji wynosiła 333 a nie 3000, więc pisanie o 3000 jest nieuczciwe względem osób, które tylko zerkną i nie będą się wysilać czytając szczegółowy opis i linki.
Informacja poszła w świat, 3000 transakcji na luzie, tymczasem nie do końca tak to wygląda.
W zasadzie już wyżej wyjaśniłem czego się czepiam, marcobit też fajnie opisał poniżej, to tyle z mojej strony. Nie drążę dalej.
Jeśli ktoś pojmuje transakcje jako transfery jakie da się wykonać w siągu 1 sekundy na tym blockchainie,
to wartość 3355.71 (OPS) jest prawdziwa - ponieważ, to średnia ilość operacji na sekundę z ostatnich 100 bloków.
Jeśli ktoś inny odwoła się do 3328.33 TPS to, to jest też prawda, ale wtedy mowa jest o maksymalnym piku transakcji, a tam udało się zmieścić już ponad 20881.67 operacji na sekundę np. transferów i tym pikiem nikt się tu nie chwalił.
A jeśli ktoś rozumie, że te 333 TPS, to jest ilość transferów na sekundę, to jest zwyczajnie w błędzie i jest to zaciemnianie rzeczywistego obrazu.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: RuckenFetard » wtorek, 21 sierpnia 2018, 07:21

marcobit pisze: Jeśli ktoś pojmuje transakcje jako transfery jakie da się wykonać w siągu 1 sekundy na tym blockchainie,
to wartość 3355.71 (OPS) jest prawdziwa


Widzę że łatwo prawdy dowiedzieć się z jakiegoś powodu nie można.
Nawet twój wklejony link z odwołaniem się do wypowiedzi Deva na ten temat, wskazuje że "capability is theoretica" , mają coś zaimplementować kiedyś , ale czy napisali oficjalnie gdzie , kiedy i w jaki sposób poradzą sobie z tym problemem?

even capability is theoretical...the chain can reindex at over 100k TPS...still requires a tremendous amount of bandwidth and parallelizing signature verification (that's the tricky part...it can be done...just hasnt been implemented yet

Prosty człowiek taki jak ja, potrzebuje prostych informacji, prosty człowiek chce wiedzieć że czarne jest czarne.
Dlatego mam pytanie od prostego człowieku który szuka realnych możliwość BTS na tą chwilę jako potencjalny inwestor.
kluczowe pytanie, a nawet quiz!

1000 różnych osób (adresów) wysyła jeden (pojedynczy) przelew w przeciągu 10 minut , to ile to wygeneruje operacji oraz transakcji w przypadku sieci BTS ?
Proszę o czystą odpowiedź , najlepiej wyrażoną w jednej liczbie.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitshares

Postautor: marcobit » wtorek, 21 sierpnia 2018, 13:49

1 osoba robiąca 1 transfer środków, to 1 operacja w 1 transakcji. Przy średniej 333.33 tps, więc da się to upakować do 1 bloku (1 blok co 3 sekundy).
Obrazek
On release, the transaction throughput will be artificially limited to just 1000 transactions-per-second.
źródło: https://bitshares.org/blog/2015/06/08/m ... rformance/

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości