Nano (XNO)

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 17 marca 2013
Reputacja: 338
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: jaitylkoja » niedziela, 19 sierpnia 2018, 15:59

marcobit pisze: EOS od 2019 będzie wielowątkowy, tzn. pojedynczy wątek będzie pracował na 1 core w serwerze, jak serwer będzie miał 58 corów to będzei ~3972 x 58 coreów x kolejne węzły producentów bloków x ilość ich core.
Aha. Czyli rozumiem, że istnieje jakiś centralny serwer (serwery?), który dzięki temu, że jest scentralizowany jest w stanie obsłużyć tak dużo transakcji w sieci? Visa i Mastercard również mają potężne centralne serwery i świetne osiągi TPS. Ilu jest producentów bloków? Ile monet posiada block.one?

Przejrzałem newsy i tweety nt. EOS:

https://coinivore.com/2018/06/17/eos-bl ... major-bug/ - blockchain nie powinien nigdy się zatrzymać. Cała idea polega na tym, że niemożliwym jest jego zatrzymanie lub jego wyciszenie i cenzurowanie.

https://i.imgur.com/LfyviKE.jpg - zaakceptowane podwójne wydanie środków w EOS (przyzwolenie producenta bloków)

- autorytety EOS instruują producentów bloków do cenzurowania transakcji bez podawania jakiegokolwiek powodu

https://i.redd.it/tunpro4218411.png - konta mogą zostać skonfiskowane po 3 latach nieaktywności

Przeprasza za wyrażenie, ale jaja sobie z nas robisz? Przecież na ten moment EOS to nie jest żadna kryptowaluta, bo jest kontrolowane prawie tak samo jak ripple.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: adam1226 » niedziela, 19 sierpnia 2018, 17:46

Ja tam nie wiem
Zastanawiam się nad działaniem w branży w ogóle dlatego nie mam czasu ani siły odpowiadać na jakieś absurdalne kwestie..
Napiszę jedynie, że polecam każdemu samodzielne myślenie i samodzielny research
Na tą chwilę widzę wszędzie głownie rozpowszechnianie manipulacji (no mam nadzieję, że nie świadome) .
No to taki mój post na zakończenie mojego udziału w ramach kompromisu między mileczeniem a otwieraniem noża w kieszeni :|
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » niedziela, 19 sierpnia 2018, 18:04

jaitylkoja pisze: rzeprasza za wyrażenie, ale jaja sobie z nas robisz? Przecież na ten moment EOS to nie jest żadna kryptowaluta, bo jest kontrolowane prawie tak samo jak ripple.
Jeśli to wszystko prawda to to jest gorsze niż nawet ripple ;( , aczkolwiek nie wiadomo ile w tym pomówień, ale coś tu śmierdzi bezwzględnie.
Wkleje ulubiony link ludzi wspierających DPOS
http://www.blocktivity.info/
W moim odczuciu te dane są jakąś formą manipulacji, całe top 3 to w zasadzie 3 projekty, a potem długo nic, wszystkie 3 projekty to DP0S i wszystkie mają ze sobą coś wspólnego!
Sam EOS ma niby 6,7M miliona transakcji ? 25x więcej niż Bitcoin???
Chciałbym wiedzieć z jakiego powody EOS w tej chwili generuje 25x więcej transakcji niż BTC oraz 50x więcej niż BCH? Tak na chłopski rozum nikomu nie wydaje się to dziwne?
Albo to dane są z kosmosu albo ten ruch jest sztucznie wygenerowany , powód zostawiam już wam do samodzielnej oceny.
Zauważcie że na stronce nie ma nawet XRP , XLM , które powinny tam być , ale za to dodali DOGE :) czy SCR (co to jest? )

Ta strona nie ma nawet ssl'a , w tytule napisali chwytające za serce zdanie "The real value of Blockchains" :) , masakra, im dłużej wczytuje się w różne projekty tym bardziej mnie to wszystko przeraża.
W dodatku twórcy robią te testy na TPS , pisząc potem, że uzyskali ileś tam tysięcy TPS , wszyscy to powielają jak papugi , ale nikt już nie wspomina że to był tylko peak trwający ułamki sekundy a średnia wyszła 10 razy mniejsza........

adam1226 pisze: Napiszę jedynie, że polecam każdemu samodzielne myślenie i samodzielny research
Adam , ale właśnie sam wklejasz te linki bez samodzielnego myślenia , nie zastanawiając się nawet czy to co jest tam napisane jest prawdą czy manipulacją.
Piszę zarówno o tym linku:
http://www.blocktivity.info/
Jak i o tym że BTS ma kilka tysięcy TPS ! , a okazuje się że realnie ma na tą chwilę 10x mniej.

Mam nadzieje że prze nami jeszcze jedna i pewnie ostatnia bańka , ale po niej zwijam się z tego rynku i pozostanę tylko w dosłownie kilku projektach. Uważam osobiście, że nadejdzie jeszcze większy armageddon
Na koniec i przerażający i ciekawy artykuł, który powiela mniej więcej moje obawy. (Eosa nawet tam nie ma , a ma miliony transakcji dziennie :shock: )

https://news.bitcoin.com/over-60-of-top ... dy-claims/
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 sierpnia 2018, 20:05 przez RuckenFetard, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » niedziela, 19 sierpnia 2018, 19:18

Skąd te wzrosty Nano od dobrego tygodnia?

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » niedziela, 19 sierpnia 2018, 20:17

emdecha pisze: Skąd te wzrosty Nano od dobrego tygodnia?
Nano team zapowiedział że za miesiąc będzie zapowiedź ewentu, w którym będzie data ogłoszenia wielkiej i niesamowitej wiadomości, nazwali to tajemniczym projektem "Q" . :o

A na poważnie, cofnij się ze dwie strony to będziesz wszystko wiedział. W skrócie NANO spadło bardzo mocno i miało mocne odreagowanie, test na TPS wyszedł pozytywnie i wchodzi na dniach duże uleprzenie protokołu V15, które diametralnie ma zmniejszyć ruch w sieci jak i tego konsekwencje, do tego dochodzi popularny i niezależny youtuber Datadash, który wsparł mocno społeczność na reddit.

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » niedziela, 19 sierpnia 2018, 20:37

Warto wejść teraz w projekt czy będzie korekta? Choć minimalna.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: marcobit » niedziela, 19 sierpnia 2018, 21:38

RuckenFetard pisze:
marcobit pisze: Testy w pojedynczym data center dawały avg 100k TPS z pikami do 180k TPS
oo Adam nasłał kolegę :) dzięki na te info. Nie jestem specjalistą i nie miałem za dużo czasu na przyjrzenie się temu , ale na pierwszy rzut oka trochę przesadziłeś :)
Pierwszy test wykonany w "zamkniętym data center" z wykorzystaniem dosłownie kilku maszyn gdzie średnia to Intel Xeon E5, 56GB RAM , test hipotetyczny, oderwany od rzeczywistości.
marcobit pisze: Marcowe testy ze względu na przeprowadzenie ich w środowisku globalnie rozproszoym dały 3300 tps w tym 14 000 opracji na sekundę.
Napisałeś "dały 3300 TPS" , trochę się rozpędziłeś, przecież pisze jak byk, że to chwilowy max (peak) a średnia (avg) to 333 TPS , chwilo peak nie ma nic wspólnego z prawdziwą średnią wartością!
Zresztą sam tytuł artykułu który podałeś jest nieszczery i dopiero trzeba się wczytać aby zdać sobie sprawę że średni i właściwy wynik TXS były dużo niższy.
Dlaczego w tym teście napisali "AVG. OPS (LAST 100 BLOCKS)" czego tylko wzięli pod uwagę ostatnie 100bloków , tylko tyle zostało wygenerowanych przez 1,5godziny czasu ?

W dalszym ciągu czekam na odpowiedź dlaczego twórcy zablokowali tak dużo monet , jaki jest cel ?

stress test na być powtórzony w tym roku po wprowadzaniu dalszych usprawnień
https://t.me/BitSharesDEX/313056

Tokeny są w budżecie na rozwój projektu tu możesz sprawdzić na co są wydawane środki
https://staging.bitshares.org/#/account/null/voting
zakładka Workers > Proposed(17) Active(22) Expired
środki krążą w taki sposób ze fee wraca do puli, a pula wydawana jest na rozwój BitShares

Ja pierwszego testu nie pamiętam, nie mam materiałów żeby je tu wstawić, polegam relacji Larimera z testów jakie wykonali w czasie gdy BitShares 2.0 debiutował. Test marcowy pamiętam dość dobrze, były problemy z obciążeniem sieci skryptami, wnioski były takie że trzeba test powtórzyć i lepiej przygotować się do obciążenia sieci.

Bieżące wyniki aktywności popularnych sieci są pod tym linkiem. Na EOS ciągle trwa stres test, sieć jest spamowana umyślnie od co najmniej 2 tygodni.
http://www.blocktivity.info/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 08:27

benq pisze: @mecenas, sprzedałeś te tanie Nano? Bo ładnie Ci weszło.
A gdzie tam, poniżej 30$ nie oddam, jeśli w ogóle oddam. ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
15
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 09:38

marcobit pisze: Testy w pojedynczym data center dawały avg 100k TPS z pikami do 180k TPS.
Marcowe testy ze względu na przeprowadzenie ich w środowisku globalnie rozproszoym dały 3300 tps w tym 14 000 opracji na sekundę.
Zaraz zaraz,to napisałeś jeszcze wczoraj ?


marcobit pisze: Test marcowy pamiętam dość dobrze, były problemy z obciążeniem sieci skryptami, wnioski były takie że trzeba test powtórzyć i lepiej przygotować się do obciążenia sieci.
A to napisałeś dziś , kiedy okazało się że powielałeś bzdury, a faktyczny wynik to 333 TPS i to jeszcze za ostatnie 100 bloków?
W dodatku twój kolega @adam wkleił te nieprawdziwe dane do swojego wątku o bitshares i zasypał cię punktami reputacji


marcobit pisze: Bieżące wyniki aktywności popularnych sieci są pod tym linkiem. Na EOS ciągle trwa stres test, sieć jest spamowana umyślnie od co najmniej 2 tygodni.
http://www.blocktivity.info/
@adam spamujecie tym linkiem gdzie się tylko da , to samo robi setki fanów DPOS a to się jednak okazuje celowym spam atakiem , który docelowo i fałszywie ma pokazywać użyteczność blockchaina Eosa i innych Dpos?

Czy wo ogóle czytacie to co piszecie , macie jakąkolwiek samoocenę własną , umiecie spojrzeć na swoje postrzeganie i teksty krytycznym okiem ?
Przecież to szok co tu się odpi..... :shock:

adam1226 pisze: Ja tam nie wiem
Zastanawiam się nad działaniem w branży w ogóle dlatego nie mam czasu ani siły odpowiadać na jakieś absurdalne kwestie..
Napiszę jedynie, że polecam każdemu samodzielne myślenie i samodzielny research
Na tą chwilę widzę wszędzie głownie rozpowszechnianie manipulacji (no mam nadzieję, że nie świadome) .
@adam, minujesz ludzi na potęgę z byle powodu , samemu pisząc zazwyczaj bez sensu i jak w dodatku poświadczasz i siejesz zupełną nieprawdę , wprowadzasz ludzi w totalny błąd. i jak widać zupełnie Cię to nie rusza.
Skoro już napisałeś i wklejałeś takie bzdury w twoim wątku o Bitshares to przynajmniej teraz to tam sprostuj, jeśli masz choć trochę honoru.
Na twoim miejscu sam bym się zminusował.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:35 przez RuckenFetard, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 09:56

Wiecie co ja mam to gdzies to cale "krypto" jak to ma tak wygladac
Same SEKTY (po obu stronach jakby co ale nie wiem po co pisze bo i tak bedzie kwestionowane) zamiast szukania optymalnego rozwiazania.
Liczylem na rzeczowa dyskusje z ktorej moze sie cos wykluje ale w takim SEKCIARSTWIE to widze ze to byla glupia naiwnosc.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 10:48

@adam1226, zwrócenie komuś uwagi dot błędnych danych to sekciarstwo? Ja czuję że tu są emocje i również mi się to nie podoba, ale szczerze to nie jest to gorzej niż np w wątku bch :)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: Lagoon » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:04

Coś ciekawego zaczyna się dziać.
Chyba że to stare info


Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
@wrip
@RuckenFetard
Co wy o tym sądzicie ?

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wantwrite2014 » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:05

Niektórzy twierdzą ,że Nano może zastąpić Btc ciekawe ...

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 493
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 69
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: Lagoon » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:06

W najbliższych tygodniach
Mamy niewiarygodnie ekscytującą wiadomość, że z niecierpliwością oczekujemy, że podzielimy się z Wami w nadchodzących tygodniach. Nie możemy się doczekać. Obserwuj tą przestrzeń!

-BrainBlocks Team

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:12

Lagoon pisze: W najbliższych tygodniach
Mamy niewiarygodnie ekscytującą wiadomość, że z niecierpliwością oczekujemy, że podzielimy się z Wami w nadchodzących tygodniach. Nie możemy się doczekać. Obserwuj tą przestrzeń!

-BrainBlocks Team
Zapowiedzi newsów źle mi się kojarzą :) , zobaczymy co się będzie kryło pod tymi wiadomościami, prawda jest taka że większość pozytywnych wieści jest bezużyteczna w chwili spadków BTC, tak więc to od dziadka bitcoina zależy najwięcej aktualnie.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: marcobit » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 11:51

RuckenFetard pisze:
marcobit pisze: Testy w pojedynczym data center dawały avg 100k TPS z pikami do 180k TPS.
Marcowe testy ze względu na przeprowadzenie ich w środowisku globalnie rozproszoym dały 3300 tps w tym 14 000 opracji na sekundę.
Zaraz zaraz,to napisałeś jeszcze wczoraj ?
marcobit pisze: Test marcowy pamiętam dość dobrze, były problemy z obciążeniem sieci skryptami, wnioski były takie że trzeba test powtórzyć i lepiej przygotować się do obciążenia sieci.
A to napisałeś dziś , kiedy okazało się że powielałeś bzdury, a faktyczny wynik to 333 TPS i to jeszcze za ostatnie 100 bloków?
Nie powielam bzdur pisałem o
3300 tps w tym 14 000 opracji i to był MAX
są też dane średnie za 100 ostatnich bloków – co widać w linkach i tam wyniki są takie:
333.33 TXS/SEC, a w nich 3355.71 OPS/SEC, operacją jest np. transfer środków, czyli to co robi większość łańcuchów. Czyli jest to 3355 transferów na sekundę.

Obrazek
Max. transaction size Each block can carry multiple transaction
and, in contrast to many other blockchain technologies,
transactions on Graphene-based blockchains can carry multiple
operations. In our test, we assume that most of the operations
are simple transfers of size 22 bytes. Together with the transaction
header, a simple single-transfer (unsigned) transaction is
36 bytes large. During the stress-test, we allowed between 50 and
1000 transfer operations to be bundled into a single transaction.
źródło: http://bitshares.kaufen/wp-content/uplo ... sstest.pdf
RuckenFetard pisze:Zaraz zaraz, @adam spamujecie tym linkiem gdzie się tylko da , to samo robi setki fanów DPOS a to się jednak okazuje celowym spam atakiem , który docelowo i fałszywie mapokazywać użyteczność blockchaina Eosa i innych Dpos?
mylisz atak ze stress testem pisałem o tym otwarcie. Jeśli chodzi o EOS, to nie jest aktualne i realne użycie tylko stress test mam nadzieje że widzisz różnicę.

Na koniec dam, że nie chce spamować waszego wątku tym tematem. Jak masz uwagi do BitShares, to zapraszam wątku BitShares
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=45&t=29233
Choć generalnie cała aktywność polskiej społeczności toczy się głównie na telegramie https://t.me/Bitshares_DEX_PL

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 12:07

marcobit pisze: Nie powielam bzdur pisałem o
3300 tps w tym 14 000 opracji i to był MAX
są też dane średnie za 100 ostatnich bloków – co widać w linkach i tam wyniki są takie:
No tak, napisałeś to dopiero teraz, wcześniej twój kontekst był zupełnie inny.

Edit:
Pojęcie MAX , czyli peak trwający ułamki sekund nie ma nic wspólnego z realnym i stałym TXS, który musi być utrzymany dłuższy okres czasu aby zdał jakikolwiek test wiarygodności, o tym też Ci się zapomniało napisać.
marcobit pisze: mylisz atak ze stress testem pisałem o tym otwarcie
Nie mylę , napisałem "celowy spam atak" to jest właśnie także rodzaj stress testu .

Chciałbym abym admin całą tą dyskusję przeniósł do wątku o Bitshares , bo faktycznie za dużo spamu zrobiło się w wątku o NANO.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 17:22

Sami tą dyskusje tu ciagnęliście, ale ja już w tym wątku o Bitshares będę teraz pisał:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 33#p516606

Dodam tylko, że nie mam czasu ani siły na prostowanie nadużyć jakich tutaj się niektórzy dopuszczają, dlatego apeluję jeszcze raz o nieuleganie emocjom.. np. poczucia zagrożenia.
Jakkolwiek staram się podchodzić coraz bardziej sceptycznie do krypto ogólnie tak wiem, że np. marcobit (i tutaj niestety muszę powiedzieć, że zarzucanie kolesiostwa jest ewidentnie nie do przyjęcia - kto bywa częściej na telegramie wie jaki ten zarzut jest idiotyczny) nie jest osobą którą podejrzewałbym o świadomą manipulację w celu nagonienia do zakupu. Osoby z wolą kontynuacji poszukiwań i weryfikacji najlepszych rozwiązań zapraszam do wzmiankowanego wyżej wątku.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: emdecha » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 17:32

Najlepszy online portfel dla Nano to...?
PS. Za miesiąc obiecali podać ważną informację. Nie jest to tania zagrywka? Ktoś wie co to może być za niespodzianka?

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 19:04

emdecha pisze: Najlepszy online portfel dla Nano to...?
PS. Za miesiąc obiecali podać ważną informację. Nie jest to tania zagrywka? Ktoś wie co to może być za niespodzianka?
Canoe polecamy.
Co do "ważnych informacji" które mają być, to przecież napisał wydawca blainblocks , czyli wtyczki do NANO która służy do płatności i integracji online, oni nie są z NANO Core.
Team NANO nie bawi się w "zapowiedzi newsów"

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości