Nano (XNO)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: KamilZ » czwartek, 17 maja 2018, 13:19

@wrip, Dziękuję za odpowiedzi i poświęcany mi czas.
Zgadzam się z założeniami jakie transakcjom stawia nano, ale potrzebuję więcej szczegółów technicznych.
Jeśli masz jakieś źródła łatwe w odbiorze to chętnie skorzystam.
wrip pisze: ile zasobów wymaga umożliwienie wykonywania iluś tam tx/s.
Mam nadzieję, że rozróżniamy zasoby związane z transferem i przechowywaniem bloków od tych związanych z PoW (energia elektryczna).
Jeśli nie, to ja miałem do tej pory na myśli te pierwsze.
wrip pisze: darmowe przelewy, natychmiastowe przelewy (j
Darmowe zgadzam się (płaci się zużyciem prądu w telefonie, a nie prowizją). Gdzie indziej jest po prostu bardzo tanio.
Natychmiastowe są już w BCH i innych sieciach też.
wrip pisze: bardzo wysoka wydajność na obecnym poziomie rozwoju samego projektu oraz na obecnym etapie rozwoju technologicznego.
To jest dobre. Proszę o źródła.
wrip pisze: Popatrz na inne coiny: nieustanne przepychanki
Tam gdzie jest dobry mechanizm konsensusu nie ma przepychanek.
Tak na marginesie, to jak nano dochodzi do konsensusu nad zmianami strategicznymi w sieci?
wrip pisze: marketing nastąpi
Finansują go twórcy projektu? Skąd pochodzi kasa na marketing i rozwój?
wrip pisze: W zasadzie żaden fullnod poza masternodami dasha nie nagradza za jego utrzymywanie.
Masz rację. Trafna uwaga.
Powinienem doprecyzować, że fulnode BTC lub BCH nagradza za większe Tx/s o ile należy do kopalni.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » czwartek, 17 maja 2018, 13:52

KamilZ pisze: Zgadzam się z założeniami jakie transakcjom stawia nano, ale potrzebuję więcej szczegółów technicznych.
Jeśli masz jakieś źródła łatwe w odbiorze to chętnie skorzystam.
Po polsku jest w zasadzie tylko whitepaper, a inne materiały to najłatwiej znaleźć na reddicie.
KamilZ pisze: To jest dobre. Proszę o źródła.
Stress testy były tu już przytaczane:
KamilZ pisze: Natychmiastowe są już w BCH i innych sieciach też.
Śmiem polemizować. Wiesz jak możesz sprawdzić, jak działa realnie nano? Załóż konto na giełdzie https://nanex.co/, podaj mi adres swojego walleta, przeleję tam 0.22 Nano(~5zł) i będziesz mógł to wpłacić na tę giełdę, a później sobie wypłacić (giełda nie pobiera fee żadnego w tym zakresie) i zobaczysz, że takiej natychmiastowości nie ma ŻADEN coin.
KamilZ pisze: Darmowe zgadzam się (płaci się zużyciem prądu w telefonie, a nie prowizją). Gdzie indziej jest po prostu bardzo tanio.
Tak, może i koszty rzędu 0.001 grosza to nie dużo, ale zawsze jest taka techniczna upierdliwość. Wysyłasz komuś 10 zł, a ten dostaje 9,999zł - niby nic, a jednak to takie nieeleganckie. Poza tym zmienne fee w różnych coinach nieustannie powoduje, że musimy kalkulować: dać takie fee czy wyższe, jak bardzo jest zapchana sieć, a to może dam wyższe by doszło szybciej - w nano nie ma takich dylematów, wysyłasz za darmo i tyle.
KamilZ pisze: Tam gdzie jest dobry mechanizm konsensusu nie ma przepychanek.
W BTC i BCH są nieustanne jakieś dyskusje: zwiększyć blok z 8MB to 32 czy nie; LN to dobry pomysł czy nie; segwit fajny czy nie - to jest przykład dobrego mechanizmu konsensusu?
KamilZ pisze: Tak na marginesie, to jak nano dochodzi do konsensusu nad zmianami strategicznymi w sieci?
Zwyczajnie, fullnody decydują, a raczej wybierają jaką wersję oprogramowania stosują. Jeśli ktoś wprowadziłby zmianę do kodu, i część nodów by to wspierała to byłby fork, jeśli akceptuje to większość sieci to jest normalna aktualizacja.
W BTC decydują o tym górnicy, w nano użytkownicy, a raczej właściciele fullnodów.
KamilZ pisze: Finansują go twórcy projektu? Skąd pochodzi kasa na marketing i rozwój?
Twórcy zachowali dla siebie 5% całej emisji coinów które są przeznaczane na rozwój projektu w tym działania marketingowe.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » czwartek, 17 maja 2018, 13:55

Kamil , większość twoich pytań powyżej przewijała się już kilka razy i na każde z nich były odpowiedzi w tym wątku,
Gwarantuje Ci że większość tych rozterek jest wyjaśnionych.

White paper:
https://nano.org/pl/whitepaper
Szerzej wyjaśniony wątek o bezpieczeństwie i atakach
https://github.com/nanocurrency/raiblocks/wiki/Attacks

Trochę o zużyciu energii: (niektóre źródła podaję nawet koszt 2.5$ miesiecznie na utrzymanie NODA )
Zobaczymy jak to wyjdzie w przypadku zwiększonej aktywności sieci, jak tylko będę miał info to wrzucę.
https://fynestuff.com/nano-node-incentive/


Stary ale w dalszym ciągu aktualny i ciekawy wywiad z twórcą Colinem Lemahieu, odpowiada też na kilka twoich pytań.


Kilka ciekawych pytań zadał jakiś czas temu Charle Lee , dostał poniższe odpowiedzi i ogłosił że kupi trochę NANO, co moim zdaniem było nie fair w stosunku do holderów LTC i do końca nie rozumiem po co to zrobił.



Miłej lektury życzę, jest w tych linkach kilka informacji bardzo technicznych, który ja nie jestem w stanie do końca zrozumieć i zweryfikować, ale jeśli niezależny kumaty programista jak Charle Lee zatwierdził ten projekt to już coś znaczy w mojej opinii.



Co do 0- conf , dopóki giełdy , bitcomaty i procesory płatnicze nie zaczną używać 0-conf to jest dla mnie tylko pieśń przyszłości i istnieje ten fakt tylko na papierze , coś jak magiczny hype tron. Jeśli to zacznie działać bezpiecznie na pełną skalę a nie na mikro to zwrócę honor! Nie zjem własnego dicka jak Mcafee ale przynajmniej przeproszę :)
Na razie dla mnie to fikcja i zabawa w zamawianie pizzy, transfer poważnych pieniędzy na razie nie działa jak już zacznie działać to nadal pozostaje problem zużywanej energii i kosztów przelewu, które tak czy inaczej będą , co z tego że małe jak w przypadku BCH, ważne że nadal są, a w cale nie muszą w przypadku krypto 3 generacji.

Napisałeś że koszt a można przerzucić na sklepy , procesory itp , przecież wiadomo że to nigdy się nie uda, zawsze ten koszt w jakiś sposób spłynie na Kowalskiego, czy to w prowizjach czy większych cenach, nawet jeśli nie będzie widoczny w chwili przelewu. To chyba oczywiste.
My tu mówimy o walucie która będzie ma darmowe przelewy , bezpieczne i szybkie oraz taka która będzie działać szybko w każdych warunkach a nie tylko przy małych transakcjach.

Co do mafii górniczych oto jeden z "niewygodnych" przykładów:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... it=bitmain

W te chwili ciągnie się dyskusja czy warto dodać do nano proste kontrakty tak aby nie obciążyć sieci, narazie tylko pytają społecznośći.
Jeśli chodzi o niejawne przelewy to zdaje się Colin ma już jakiś pomysł jak to zrobić aby nie obciążyć sieci, na pewno nie będzie to tak zaawansowane jak w XMR , ale w większości przypadków zrobi robotę ta implementacja.


Dobra , wracam do pracy :) dziś już nie zdołam odpisać....

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 maja 2018, 16:30 przez RuckenFetard, łącznie zmieniany 3 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: adam1226 » czwartek, 17 maja 2018, 14:10

@RuckenFetard, te kluczowe informacje to powinny być przypięte w pierwszym poście :P
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » czwartek, 17 maja 2018, 15:42

adam1226 pisze: @RuckenFetard, te kluczowe informacje to powinny być przypięte w pierwszym poście
Osoba która założyła ten wątek zamilkła na wieki :)

Dodano po 1 godzinie 28 minutach 33 sekundach:
Świerzy news , już w tą niedziele Colin uwolni drugą edycję "Universal Canary "
Portfele mają zacząć generować bloki w nowym standardzie "Universal Canary Blocks".
Zwiększy się ilość transakcji na sek.
Cały kod będzie prostszy co pozwali na łatwiejszą ingracjacje z portfelami typu hardware (zapomniał chyba dodać także o łatwiejszej integracji z giełdami).



Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » wtorek, 22 maja 2018, 15:48

Nano jest dostępne na platformie do zakładów sportowych pvp.me ;)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » piątek, 25 maja 2018, 13:44

Bramka do płatności BrainBlocks, która jest prowadzona hobbystycznie przez jednego z developerów Paypala :), planuje się rozwinąć i chce dodać możliwość konwersji Nano na fiaty dla sprzedawców.
Źródło:

A tutaj https://www.gog.com/wishlist/games/pay_ ... blocksio_1 ludzie chcą wprowadzenia płatności Nano do polskiego, znanego na zachodzie, sklepu z grami GOG :)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » niedziela, 27 maja 2018, 13:34

Jak ja nie lubię BTC i oczekiwania na te bloki :evil: paranoja, technologia przyszłości kuźwa.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » niedziela, 27 maja 2018, 15:22

wrip pisze: Jak ja nie lubię BTC i oczekiwania na te bloki :evil: paranoja, technologia przyszłości kuźwa.
Teraz chodzi jak złoto, po prostu trzeba się tylko przyzwyczaić do czekania powyżej godziny i płacenia więcej niż za przelew do chin z Mbanku,
Pozatym Wrip, jak już teraz narzekasz to jak będziesz narzekał jak BTC osiągnie ten 1 million $ ??? Przecież to się stanie prędzej czy później.

Najważniejsze że to jest store o value , reszta użyteczności nie jest taka ważna.... nie liczy się tak bardzo , będziemy się musieli przyzwyczaić do takich standardów, pamiętaj też że możesz zapłacić szybko za pizze w niektórych serwisach które akceptuję 0- conf do małych kwot , to przecie rewolucja panie!!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » poniedziałek, 28 maja 2018, 07:23

Korzystał już ktoś? Bezpieczny to generator?
https://vitorcremonez.github.io/raiblocks-paper-wallet/
:?:
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » wtorek, 29 maja 2018, 13:35

mecenas pisze: Korzystał już ktoś? Bezpieczny to generator?
https://vitorcremonez.github.io/raiblocks-paper-wallet/
:?:
Mecenas, ja mało wiem o tych generatorach, są mało popularne, zostały zrobione przez fanów NANO, to nic oficjalnego i ja bym się w to nie pchał
Uważam że najpewniej chyba jest ściągnąć oryginalny portfel NANO z Githuba który po ostatnich modyfikacjach działa już dobrze,
Gdyby okazało się że oryginalny portfel NANO zrobiony przez devów ma dziury to kradzież i tak nie miała by sensu, bo ta inwestycja zleciała by do zera ekspresem .

Wypadało by coś dodać o spadkach w ostatnich dniach, NANO poleciało dosyć mocno i cena zdaje się jest promocyjna, złożyło się na to kilka rzeczy:

Spadek BTC

Jeden z użytkowników zrobił "stress test", przy dugotrwaym 16 tx/s kilka słabych nodów z małą ilością do Ramu wysypało się i zrobiło się z tego trochę FUDu , przyczyna jeszcze nieznana i sprawa się wyjaśnia, zapewne bootraping, ponieważ w ostatnim tygodniach widać bardzo dużą aktywność w tym temacie na GitHubie.

W dodatku okazało się że kilka kont które siały totalny FUD, zamęt i płacz na Rededit były jednym kontem, wszystkie zarejestrowane dwa tygodnie temu i to w dodatku tego samego dnia :) , więc jedna osoba sama sobie odpisywała FUDem w wątkach tak aby wyglądało to na masowy FUD, więc komuś bardzo zależało aby wywołać sporo lęku.

Jednym ze znaczących powodów spadków jest też konto na którym było 1.4 mln NANO, to konto systematycznie sprzedaje po 10.000 NANO dziennie , w ostatnich dniach właściciel konta przyspieszył i sprzedawał dużo więcej niż w ostatnich tygodnaich.
Były domysły że to kradzione NANO z Bitgrail , ale okazuje się że to NANO zostało kupione kwietniu 2017 po kila centów, więc ta osoba ma w dalszym ciągu zapas zysku. Na tą chwilę zostało tam 1 million NANO na tym koncie....
https://www.nanode.co/account/xrb_3hmcx ... q96oyrtbe7
Sam fakt powoduje psychologiczny strach, ale w takich chwilach się właśnie kupuje :)

Dziś widać odreagowanie, oczywiście nie wiadomo jak się skończy, być może mamy finalny dołek, być może jeszcze nie, kto wie.... dla mnie długofalowy kierunek jest tylko jeden.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 maja 2018, 17:46 przez RuckenFetard, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » wtorek, 29 maja 2018, 13:55

RuckenFetard pisze: Jeden z użytkowników zrobił stress testa, przy 16 tx kilka słabych nodów z małą ilością do Ramu wysypało się i zrobiło się z tego trochę FUDu , przyczyna jeszcze nieznana i sprawa się wyjaśnia.
Musiałeś to wyciągnąć :D

Ale mnie to nie dziwi, ja już kiedyś pisałem na discordzie, że lepiej byłoby gdyby ludzie zamiast stawiać nody na shitowych vpsach za 3$ zrobili zrzutkę na kilka, ale porządnych - to mi odpowiedzieli, że nie, bo trzeba jak największej decentralizacji :D to teraz mają, trzeba było mnie posłuchać, bo co komu z tysiąca nodów jak przy większym obciążeniu 90% odpadnie?

Na razie ilość giełd obsługujących nano, a przez to mających wydajnego noda, jest mało, ale jak będzie ich jeszcze trochę to już problem ze słabymi nodami będzie pomijalny. Myślę, że jeśli byłoby 10 fullnodów od dużych giełd, to decentralizacja byłaby już Ok.
RuckenFetard pisze: Jednym ze znaczących powodów spadków jest też konto na którym było 1.4 mln NANO, to konto systematycznie sprzedaje po 10.000 NANO dziennie , w ostatnich dniach właściciel konta przyspieszył i sprzedawał dużo więcej niż w ostatnich miesiącach.
Naprawdę dziwna taktyka, chyba, że to faktycznie wieloryb i dla niego te Nano to jakiś 1% kapitału spekulacyjnego, bo taki sposób dystrybucji dosyć nieopłacalny.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » wtorek, 29 maja 2018, 14:10

wrip pisze: Musiałeś to wyciągnąć
Tak, musiałem :) aby udowodnić że piszemy tutaj szczerze, w innych "konkurencyjnych" wątkach potencjalne wady są zamiatane pod dywan :)

Co do stres testu , problemy z zapychaniem pamięci to w większości są bugi w sofcie które można poprawić.

Swoją drogą coś mnie mocno zadziwia, a wręcz szokuje cena Bitcoin Gold po hacku double spend oraz Verge po kolejnym odkryciu poważnej dziury w bezpieczeństwie
Cena nie reaguje, po prostu komedia :) To co musi się stać aby zniszczyć taki scam jak BTG ? lol

Czasem rynek w krótkim okresie zdaje się być wręcz szalony, ale długofalowo zawsze idzie w dobrym kierunku

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » czwartek, 31 maja 2018, 22:29

Nano jest obecne na sprzętowym wallecie Jolt, i jest to na ten moment jedyna krypto, ale czasem oczywiście będzie więcej.


Jednak trzeba będzie na ten wallet trochę poczekać, bo planowana produkcja nastąpi gdzieś pod koniec roku.
Orientacyjna cena to poniżej 35$
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » piątek, 1 czerwca 2018, 00:18

Nie mogłem się powstrzymać.... :twisted:
Screenshoot który ktoś wrzucił na rededit NANO, nie mam pojęcia czy to realny wpis, ale tak można pozytywnie podsumować ostatnie wydarzenia:)


Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 00:43

Czasy potwierdzenia depozytów na Binance. Porównanie:

https://www.anythingcrypto.com/fastest- ... on/binance

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 07:44

@RuckenFetard, w ogóle dziwna trochę tabelka. np dla btc wymaga 2 potwierdzeń, a bch jednego? Przecież moc sieci btc jest większa.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 09:07

wrip pisze: btc wymaga 2 potwierdzeń, a bch jednego?
Bo przy BCH działa 0-conf?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 09:31

wrip pisze: @RuckenFetard, w ogóle dziwna trochę tabelka. np dla btc wymaga 2 potwierdzeń, a bch jednego? Przecież moc sieci btc jest większa.
Wygląda na to że to dane z giełd i giełdy mają swoje różne kryteria a wręcz widzimisię.
Jak się przełączycie na Poloniexa lub Kukoin to BCH wymaga dużo więcej potwierdzeń i jest tam ostatni...
Widać że denerwuje to ludzi, w zasadzie nie dziwne, jeden w wielu z postów


A sam ranking jest użyteczny w przypadku arbitrażu, oszczędził bym trochę czasu i nerwów w przeszłości. ale brakuje kilku giełd, w ramach rozrywki przełączcie się na bitfinexa , na dole jest BTG 8 godzin i 50 potwierdzeń, zresztą BCH nie jest tam dużo lepszy

https://www.anythingcrypto.com/fastest- ... n/bitfinex

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 09:44

@RuckenFetard, giełdy oczywiście, że nie są żadną wiarygodną miarą, a nawet jakaś mediana z giełd nie jest taką miarą.
Ja założę giełdę i powiem, że DASH ma mieć 100 potwierdzeń i co? I znaczy to tylko tyle, że jestem propagandzistą i używam negatywnej propagandy, bo mogę sobie we własnej firmie w tym obszarze odejść od parametrów sieci na swoje widzi_mi_się.
BCH jako sieć ma swoje parametry i NANO jako sieć też ma swoje. Giełdzie nic do tego, ale wolnoć Tomku w swoim domku.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: cafard, lobor i 44 gości