Nano (XNO)

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: osobliwy_nick » piątek, 23 lutego 2018, 20:51

Dlaczego, żeby wspierać Nano na giełdzie trzeba mieć fullnoda? A czy jest możliwość, gdyby nagle cały świat zaczął płacić w Nano, że zabrakłoby nodów?

Może napiszę do czego zmierzam. Otóż zastanawia mnie sytuacja, w której ktoś chciałby wykorzystać Nano do mikropłatności w ramach jakiejś dużej platformy/sieci. Powiedzmy, iż zamiast lajków na facebooku mieliśmy mikropłatności, które mogłyby promować treści. Miliardy kont, które co dzień wykonują dziesiątki transakcji. Gdyby jedna strona, platforma, pomysł robiła 99% transakcji. Co wtedy, czy sieć by wytrzymała i, czy taka platforma nie musiałaby ratować sieci stawiając jednak swoje rozbudowane serwery, które wówczas obsługiwałyby 99% własnych płatności, a przy okazji 1% pozostałych.

Podobnych komercyjnych zastosowań można wymyślić dziesiątki. Bo płatności są tanie i szybkie. Co, jeśli ktoś zdecyduje się to wykorzystać, podłączy Nano do swojej sieci, umożliwi sobie i swoim użytkownikom wymianę mikropłatności, zarabiając na tym zresztą, ale zapcha sieć. Ewentualnie zamiast pokryć 99% zapotrzebowania postawi nody na 50% zapotrzebowania i spowolni wszystko o 50%.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » piątek, 23 lutego 2018, 21:16

@osobliwy_nick, wbrew pozorom liczba full nodów w nano nie przyspiesza działania sieci, a ją spowalnia, jednakże wraz ze wzrostem liczby full nodów wzrasta bezpieczeństwo, zaufanie do sieci ponieważ jest bardziej zdecentralizowana.

Nie jestem pewny czy do końca zapoznałeś się z tym jak nano działa, jaką rolę odgrywają full nody oraz jak transakcje są realizowane. To bardzo ważne byś te podstawy znał, tu dzięki kolegom jest paper wallet nano przetłumaczony na język polski, to tylko kilka, ale treściwych stron
Zapoznaj się jak to wszystko działa, a sądzę, że twoje pytania znajdą tam odpowiedzi.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 22 listopada 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: pk456 » sobota, 24 lutego 2018, 07:05

osobliwy_nick pisze:
Może napiszę do czego zmierzam. Otóż zastanawia mnie sytuacja, w której ktoś chciałby wykorzystać Nano do mikropłatności w ramach jakiejś dużej platformy/sieci. Powiedzmy, iż zamiast lajków na facebooku mieliśmy mikropłatności, które mogłyby promować treści. Miliardy kont, które co dzień wykonują dziesiątki transakcji. Gdyby jedna strona, platforma, pomysł robiła 99% transakcji.
Myślisz że przy miliardach kont które wykonują dziesiątki transakcji dziennie stawiasz jeden serwer???? Raczej idziesz w tysiące, więc dodatkowy jeden czy pięć na fullnode nie stanowią problemu, tym bardziej że nie muszą być dedykowane, mogą pełnić też inne funkcje.

Ale powyższe jest zupełnie nieważne :)

Jeśli taki facebook chciałby posiadać swój żeton, to zadam Ci pytanie, myślisz że podłączy się do niezależnego od siebie projektu i mimo że będzie generował 99% ruchu to stanie się jego zakładnikiem??? Czy przy platformie na miliardy kont i posiadaniu armii programistów nie stworzysz swojego żetonu tym bardziej że większość projektów jest open source więc możesz sforkować i dopracować pod kontem swoich potrzeb???

To zresztą moim zdaniem jeden z problemów pieniądza kryptograficznego - każdy wypuszcza swój.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: osobliwy_nick » sobota, 24 lutego 2018, 10:59

Dzięki za link. A propos facebooka, to był tylko przykład. Bardziej realnie w tym kontekście, byłoby myśleć o jakimś pomniejszym forum, jak np. to.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lutego 2018, 11:30 przez osobliwy_nick, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » sobota, 24 lutego 2018, 11:18

@osobliwy_nick, sieć NANO aktualnie przy obecnym sprzęcie jest w stanie obsłużyć 10000 transakcji na sekunde. Pojedynczy wallet może mieć wydajność około 7 tx/s dlatego giełdy mają specjalne spreparowane oprogramowanie by mogły obsługiwać znacznie więcej wpłat/wypłat na sekunde.
Obecnie nie ma nic wydajniejszego i zdecentralizowanego.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 343
Rejestracja: 12 czerwca 2017
Reputacja: -176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: osobliwy_nick » sobota, 24 lutego 2018, 11:30

Ostatnie pytanie niezwiązanie z Nano, a raczej z samą technologią, na której się opiera. Sądzicie, że możliwe byłoby zbudowanie na tej zasadzie wydajnej bazy wymiany danych? Konkretnie, gdyby w blokach zamiast transakcji były przetwarzane krótkie, ograniczone wiadomości tekstowe - swojego rodzaju zdecentralizowany komunikator na blockchainie. Twórcy Revain (zdecentralizowanej bazy opinii) zauważają, że zdecentralizowana baza danych, której oni potrzebują tak naprawdę do dziś jeszcze nie powstała:

http://revain.org/pdf/wp/en-wp.pdf

żadna platforma nie jest na tyle wydajna. Czy ta technologia mogłaby się do tego nadawać? Można by ucinać historię komunikacji, np. do roku, czy tygodnia wstecz, dla zaoszczędzenia na danych.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: Tamburyno » sobota, 24 lutego 2018, 11:55

Nie ma tematu o kursie więc zapytam tutaj. Zapowiadają się spadki na Btc, ktoś obstawia w tej sytuacji dalsze wzrosty na Nano czy raczej typowe Pump nad dump?

Ładować się nie chce, ale kiedyś musi przyjść ten czas że inne waluty bedą żyły swoim życiem. Nie tak jak Btc wskaże ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » sobota, 24 lutego 2018, 12:13

@Tamburyno, spadek po tym rajdzie na pewno będzie, nie wiadomo tylko jak głęboki. I w dłuższym terminie nastawiam się zdecydowanie na wzrosty :) dlatego obecna cena jest nadal na long term niska. Ale jeśli mowa o spekulacji w krótszym terminie to już nie doradzę, sam staram się ograniczać spekułę bo na tym nie wychodzę tak dobrze jak na zwykłym hodl :)

Na razie żaden coin nie jest niezależny od BTC, i to jeszcze trochę potrwa, więc jeśli btc będzie kontynuował ostre spadki to wszystkie alty to odczują.
I czy to jest typowe pump and dump? dla mnie nie, bo dla mnie perspektywy tego coina są ogromne, ale znowu mówimy o dłuższym terminie. W krótkim kto wie, wszystko jest możliwe.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
@osobliwy_nick, nie wiem czy byteball nie oferuje czegoś o czym mówisz, to też coin na dag, obecnie z bardzo niską ceną.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » sobota, 24 lutego 2018, 13:16

wrip pisze: staram się ograniczać spekułę bo na tym nie wychodzę tak dobrze jak na zwykłym hodl
Rzadko spotykane szczere i często prawdziwe wyznanie. Zaraz zaplusuję.
Szkoda, że na tym forum mało kto umie się do tego przyznać albo chociaż to policzyć.
Dzięki za ten wpis @wrip, .
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » sobota, 24 lutego 2018, 13:45

@mecenas, wydaje mi się, że to nie jest aż tak unikalne wyznanie na tym forum :)
Ale bycie hodlerem ponad wszystko to też nie jest takie proste. Powstrzymanie się od działania to trudna sztuka.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » sobota, 24 lutego 2018, 14:26

@wrip, holderzy oczywiście z łatwością się przyznają do bycia holderami, ale problem pojawia się wtedy, gdy zapytasz zdeklarowanego spekulanta jak wychodzi na swojej spekulacji i czy jest sens takich działań, od których akurat holder się powstrzymuje...
...przegadałem przez lata w różnych miejscach i z różnymi ludźmi dużo ten temat i uważam, iż rzadkością jest przyznanie się, że podczas spekulacji nie pokonujemy benchmarku, a zatem realnie tracimy w stosunku do instrumentu bazowego o prowizjach brokerskich nawet nie wspominając.
Oczywiście chodzi mi o szczerą deklarację popartą liczbami a nie o to, że pokonanie benchmarku jest niemożliwe, albo że nie ma osób, które tego dokonują. Sam jestem spekulantem na GPW i udało mi się w dwóch przypadkach pokonać rynek w skali wielu lat.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RuckenFetard » sobota, 24 lutego 2018, 14:36

Być może czeka nas kolejna fala wzrostów (lub spadków) za jakiś czas, będzie to w chwili kiedy wyjaśni się w pełni sytuacja z Bitgralem.
Klasyczny atak hakerski też raczej nie pasuje do tej całej historii, którą jest dosyć ciekawa.
Osobiście nie sądzę aby to był jakikolwiek błąd w kodzie Nano, tak jak twierdził na początku właściciel giełdy "Bomber", nie sadzę także aby bomber premedytacją ukradł nano, biorąc pod uwagę tą szopkę którą odstawił. Ogólnie nie zniknął tylko ciągle udzielał się na forach atakując Developerów Nano i prosząc o forka... Developerzy nie zgodzili się oczywiście, po przeanalizowaniu jego ataków na kod nano postanowili uciąć z nim jakiekolwiek dialog i zawiadomili policję.

Okazało się że Bomber miał sporo problemów z płynnością od dłuższego czasu, jeśli dołożymy do tego że kilka osób raportowało
iż sama giełda Bitgrail miała błąd w kodzie i umożliwiała w jakiś sposób podwójne księgowanie wpłat , nie wiadomo czy to bug lub haker.
Ponoć jest sporo wpisów ludzi którzy to raportowali (jeszcze tego nie potwierdziłem),


Biorąc pod uwagę że większość to wykorzystała i siedziała cicho to te środki są już dawno są spieniężone. Ponieważ cała akcja mogła trwać nawet 3 miesiące. Bomber potwierdził publicznie że nigdy nie weryfikował i nie sprawdzał stanu zimnego portfela na swojej giełdzie.... co też jest trochę dziwną wypowiedzią.

Tak więc były sporo problemy z wypłacalnością giełdy już kilka tygodni wcześniej, nagle pojawiły się chore limity na wypłaty i wiele innych problemów z wypłatami, po jakimś czasie Bomber orientuje się że problem jest duży i portfel jest pusty i zobowiązania ogromne, w panice ogłasza niewypłacalność, zwala wszystko na kod Nano,, następnie prosi o forka! aby to wszystko cofnąć ...., nie miejscu developerów też bym przestał z nim rozmawiać.

Cała historia może będzie finalnie wyglądać inaczej, ważne jest jak na razie nie zapowiada iż samo Nano jest tutaj problem.

Szkoda mi tych ludzi którzy stracili tam swoje nierzadko ciężko zarobione pieniądze, mam nadzieję że nikomu nie przyjdzie do głowy w jakiś sposób pastwić nad ich sytuacją, zaznaczam że były ogromne problemy z wypłacaniem środków z tej giełdy w ostatnich dniach jej działania, jak ktoś tam zainwestował w nieodpowiednim czasie to miał naprawdę pecha.
Oczywiście były tam osoby trzymające tam środki których nie wypłacały z innych powodów, ale wiadomo, mądry człowiek po szkodzie.
Swoją drogą Ilu z nas 3ma środki na aktywną spekulacyjną grę na giełdach ? Myślę że dużo. Ja na przykład lubię mieć jakąś mniejszą cześć kapitału na niebezpiecznym finexie, bo jest sporo fajnych narzędzie do zarabiania , zwłaszcza sortowanie. Oczywiście liczę się z ich stratą, czy to zrobi ze mnie głupca jeśli finex padnie?

Początkujący
Posty: 349
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: inwestor2018 » sobota, 24 lutego 2018, 20:00

Nano szybko wzrosło i równie szybko spada. Czym spowodowany był wczorajszy i dzisiejszy wzrost ? Jakieś nowości ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » sobota, 24 lutego 2018, 20:03

@inwestor2018, 20 dniowy trend spadkowy nie jest wystarczającym pretekstem by było odbicie? Nie wszystko musi być spowodowane newsem. Można pewnie coś wynaleźć czyli nowe wallety na horyzoncie, ale to taki niezbyt mocny news jak dla mnie. Przycichła też trochę gównoburza bitgraila.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: mecenas » sobota, 24 lutego 2018, 20:06

inwestor2018 pisze: Czym spowodowany był wczorajszy i dzisiejszy wzrost ?
Gdy będziesz gotowy to pytanie nie zaistnieje.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » poniedziałek, 26 lutego 2018, 12:23

Charlie Lee (twórca Litecoina jakby ktoś nie wiedział) zadał na reddicie parę pytań odnośnie Nano:
Hey guys, I was told to check out Nano, so I did. I read the whitepaper. Claims of high scalability, decentralized, no fees, and instant transactions seem too good to be true. There must be tradeoffs, right?

Can anyone help answer some questions I have:

1) What happens when there is a netsplit and 2 halves of the network have voted in conflicting blocks? How will the 2 sides ever converge when they start communicating with each other?

2) I know that validators are not currently incentivized. This is a centralization force. Are there plans to address this concern?

3) When is coins considered confirmed? Can coins that have been received still be rolled back if a conflicting send is seen in the network and the validators vote in that send?

4) As computers get more powerful, the PoW becomes easier to compute. Will the system adjust the difficulty of computing the work accordingly? If not, DoS attacks becomes easier.

5) Transaction flooding attack seems fairly cheap to pull off. This will make it harder for people to run full nodes, resulting in centralization. Any plans to address this?


Jak ktoś z zespołu nano odpowie to przekleję odpowiedzi, bo sam jestem ciekaw niektórych z nich.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 487
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 504
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: paprykarz18 » poniedziałek, 26 lutego 2018, 20:56

wrip pisze: Jak ktoś z zespołu nano odpowie to przekleję odpowiedzi, bo sam jestem ciekaw niektórych z nich.
Odpowiedzieli:

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 200
Rejestracja: 17 marca 2013
Reputacja: 338
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: jaitylkoja » poniedziałek, 26 lutego 2018, 21:50

OFICJALNIE: whitepaper nano w języku polskim jest dostępny na stronie nano.org

https://nano.org/pl/whitepaper

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 28 lutego 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: RamboMK » środa, 28 lutego 2018, 18:01

Witam ja mam pytanie z innej beczki otóż chce przelać pieniązki nano na portfel ale chce byc pewny żeby w razie w w łatwy sposób go odzyskać tylko nie do konca jestem pewien czy te rzeczy ktore zapisałem są potrzeben z gory dziekuje

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RaiBlocks / Nano (XRB)

Postautor: wrip » środa, 28 lutego 2018, 18:25

@RamboMK, jakiego walleta używasz?
To co musisz zapisać by mieć dostęp do środków to seed.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości