SIA (siacoin) - zdecentralizowana chmura dla plików

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA (siacoin) - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 25 października 2017, 15:31

Strona główna projektu: http://sia.tech
Oficjalna strona ze statystykami sieci: https://siahub.info/network
Nieoficjalna strona ze statystykami sieci: https://siastats.info
Harmonogram prac (roadmap): https://trello.com/b/Io1dDyuI/sia-public-roadmap
Paper wallet: https://siapaperwallet.co/

Nieoficjalny webowy klient Siacoin: https://easysia.com/ - używasz na własną odpowiedzialność!

W skrócie:
Jest to otwartoźródłowa, zdecentralizowana sieć, która łączy hosty (osoby oferujące swoją wolną przestrzeń dyskową) i użytkowników (osoby wynajmujące przestrzeń dyskową hostów). Podstawowym założeniem projektu jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dla wysyłanych do chmury plików. W tym celu są one szyfrowane po stronie użytkownika, dzielone na fragmenty i wysyłane do wielu hostów rozsianych na całym świecie jednocześnie. Ponadto wszystkie dane podlegają redundancji, czyli nadmiarowej kopii danych w celu zabezpieczania przed ich utratą. Redundancja sprawia, że nawet jeśli część hostów będzie niedostępna, użytkownik nadal będzie miał dostęp do plików.
By wynająć od hosta przestrzeń dyskową użytkownik tworzy kontrakt na 12 tygodni i wnosi stosowną opłatę z góry za cały okres. Do momentu zakończenia kontraktu, czyli umowy wynajmu przestrzeni, cała opłata jest mrożona w blockchainie. Dopiero jeśli host pod koniec trwania kontraktu udowodni, że nadal posiada pliki użytkownika, wtedy otrzymuje wynagrodzenie. Jeśli host nie jest w stanie udowodnić, że pliki posiada, wynagrodzenia nie otrzymuje.
Kontrakty są automatycznie przedłużane, więc użytkownik nie musi o tym fakcie pamiętać, ważne by posiadał tylko wolne środki na koncie.
Użytkownik płaci tylko za wykorzystaną przestrzeń i transfer - niewykorzystane środki są zwracane po zakończeniu kontraktu.

Oprócz niskich cen za wynajem przestrzeni na pliki, która waha się w granicach 2$ za 1 terabajt danych, sieć SIA ma umożliwić dzielenie się plikami zarówno z innymi użytkownikami sieci SIA, jak również z osobami spoza tej sieci.
Na ten moment jednak nie jest to jeszcze możliwe.
Możliwy jest natomiast streaming plików video wgranych przez nas do chmury SIA. Dzięki temu możemy podejrzeć pliki bez ich całościowego pobierania na dysk.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 października 2018, 18:01 przez wrip, łącznie zmieniany 12 razy.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: coincircut » środa, 25 października 2017, 15:34

@wrip, czy dobrze widzę, że jako host średnio za udostępniania przez miesiąc 1 TB danych zarabiamy 99 SC, które obecnie jest warte 1,40 zł?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 25 października 2017, 15:51

@coincircut, nie jestem pewny, bo ja nie bawiłem się w udostępnianie dysku i nie mogę powiedzieć na podstawie własnych doświadczeń. Wg siastats.info/storage_pricing.html jest to około 185 SC / 1TB miesięcznie + fee za transfer.
To jest oczywiście cena ŚREDNIA.
Każdy host sam ustala cenę za jaką chce sprzedawać swoją przestrzeń. Ponieważ istnieje system ocen dla hostów https://siawiki.tech/host/scoring_system?s[]=score wielu musi konkurować bardzo niską ceną by być wyżej w rankingu i mieć szansę na otrzymanie kontraktu.
Jak wejdziesz na https://siahub.info/ to możesz zobaczyć wszystkie hosty i ich parametry w tym cenę. Jak można zauważyć są takie, które cenę mają wyższą niż średnia i mimo to przechowują dane użytkowników.

Są też prowadzone rozważania dodania parametrów łącza w tym pingu do system punktacji - hosty z dużą przepustowością i niższym pingiem powinny być wyżej w rankingu a przez to mieć wyższą cenę wynajmu.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: coincircut » środa, 25 października 2017, 15:59

Ok, przejrzałem i widzę, że jest kilka różnych "źródeł" wynagrodzenia dla hostów, ale i tak dziwi mnie fakt, że za tak niskie stawki ludzie udostępniają przestrzeń dyskową.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 25 października 2017, 16:16

Wielu ma serwery i wiele terabajtów wolnej przestrzeni i dobre łącze - wtedy można otrzymywać kasę za nic.
Bo tu wbrew pozorom nie chodzi o wynajmowanie przestrzeni swojego dysku twardego w komputerze - co dosyć często jest tak właśnie przedstawiane. SIA penalizuje takie małe dyski właśnie by hostowaniem nie zajmowali się zwykli użytkownicy komputerów domowych - bo to i tak bez sensu, komputer by musiał chodzić 24/h - a raczej osoby posiadające serwery, NASy które już teraz są włączone non stop itd.

Jak będzie się kształtowała cena w przyszłości tego nie wie nikt, wszystko zależy od popytu i podaży oczywiście :P
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: coincircut » środa, 25 października 2017, 16:31

@wrip, akurat jestem posiadaczem dwóch macierzy dyskowych (łącznie ponad 40 TB) :p

Ale i tak za takie "wynagrodzenie" szkoda by mi było zajmować pewnej części łącza symetrycznego na sharing w sieci SIA. Dodatkowo dochodzi zwiększona eksploatacja dysków.

Dodatkowo spójrz na hosty, które obecnie znajdują się PL. Po ich uptime (75/80%) nie wygląda, żeby były to serwerownie (uptime na poziomie 99,8%).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 25 października 2017, 16:42

@coincircut, aktualnie nie ma popytu, bo projekt jest w fazie alfa, wiec te ceny i opłacalność wynajmu jest wg mnie niemiarodajna. Mimo wszystko ilość dostępnej przestrzeni jest całkiem duża.
Pojawi się popyt to i wzrośnie cena.
A popyt jeśli projekt będzie działał się pojawi. Ilość danych jaka jest produkowana każdego roku jest przeogromna, popyt na miejsce stale rośnie. Rośnie też świadomość dotycząca prywatności.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: coincircut » środa, 25 października 2017, 16:48

@wrip, popieram, że to bardzo ciekawy projekt, bardziej chodzi mi o kwestię czy nagle ludzie nie zaczną wyłączać swoich hostów ze względu na brak zysków, co w początkowej fazie projektu mogłoby odbić się bardzo negatywnie na wycenę SIA.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 25 października 2017, 18:56

@coincircut, oczywiście mogą, tylko będzie to dla nich kosztowne, ponieważ każdy host musi dać kaucję (20 000 - 50 000 SC na terabajt), która w razie usunięcia danych przepada. Poza tym host straci swoją historię i pozycję w rankingu i znowu będzie musiał czekać.

Dodano po 2 godzinach 2 minutach 38 sekundach:
Dodam także, że trwają prace nad możliwością udostępniania plików pomiędzy użytkownikami sieci SIA. To daje wiele możliwości w tym tych mniej legalnych.
Wprowadzona będzie funkcja jaką jest opłata ustalana przez uploadera za pobierane pliki. To może zrewolucjonizować piractwo! Liczba warezów dzięki którym uploadujący zarabiają jest gigantyczna. Do tej pory zarabiają oni dzięki programom partnerskim poszczególnych hostingów. Teraz będą oni mogli zarabiać bez pośredników ale co najważniejsze - nikt nie usunie ich plików z chmury! Skończą się prośby o reupload bo coś zostało usunięte z powodu praw autorskich.
Oczywiście nie popieram piractwa, to tylko jeden z przykładów, że SIA może w niedługim czasie nieźle namieszać w tej branży ;)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » czwartek, 26 października 2017, 16:52

cryptouse pisze:
wrip pisze:@koparki, z linkami jest słabo, bo większość odbywa się na disordzie ;] tu krótki wpis głównego developera z dzisiaj - nic ciekawego raczej

A co do pirackiego zastosowania SIA to na potwierdzenie mam screen
Co prawda ja tego w publicznej roadmapie nie widzę, ale może mają jakąś swoją prywatną, bardziej szczegółową.
Obrazek
Co do pirackiego zastosowania, to jeżeli dobrze by to rozegrali to mogli by walczyć o sporą część rynku pirackiego. Tylko wiadomo, jest to bardzo śliska sprawa. Więc raczej nie uwzględnią tego oficjalnie.
Tylko, że czeka ich dość spora praca na tym rynku.
Po pierwsze muszą znaleść sposób na to aby treść, która jest dostępna była prawie nie do usunięcia. Co w dzisiejszych czasach przy tych wszystkich organizacjach typu zaiks itp jest bardzo ciężkie.
Do tego musieli by wymyśleć zapewne jakieś sposób na dostarczanie tej treści. Czy to program zewnętrzny z wyszukiwarką jak był kiedyś ares, kazaa. Czy może coś ala torrent z linkami magnet. Lecz tutaj już wchodzi posiadanie strony indeksującej linki. Łatwość i prostota w dzsiejszych czasach to podstawa. (przykład stron torrent, czy streamingu online filmów)
Ciekawym rozwiązaniem było edonkey, gdzie i posiadało się linki i wyszukiwarkę w jednym.
Dodatkowo dochodzi też zaufanie do treści, która jest tam wrzucana. Z duża anonimowością wiąże się duża ilośc trefnego towaru w stylu, wirusów, nie poprawnej treści itp.
Wielką wagę ma też cena, którą przyjdzie zapłacić użytkownikowi. W dzisiejszych czasach większość stron opiera się na płatnych czasowych subskrypcjach (torrenty, strony warezowe z linkami ddl, gdzie wykupujemy konto vip bądź premium na danym hostingu, gdzie przechowywana jest treść), bądź całkowicie strona jest oparta o reklamy (popularność na stronach dla streamingu online).

Mamy dostawców reklamy, dostawców miejsca, zdecentralizowane wyszukiwarki i jedyne co brakuje to kombajn, który by korzystał z paru technologi już obecnie zastosowanaych, który moim zdaniem zrobił by ładną furorę.
Pozwolisz, @cryptouse, że odpowiem w tym wątku, bo w pierwotnym nie chcę robić offtopa ;) dlatego też cytuję cały post.

Ogólnie SIA daje tylko narzędzie i developerzy nie będą pchali się w tego typu usprawnienia o jakich piszesz. To nie będzie miało nic wspólnego z kazą i tego typu programami p2p. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by powstawały aplikacje osób trzecich wykorzystujących sieć SIA.

Co do usuwania danych to jest to podstawa protokołu.
1. Pliki przed wysłaniem są szyfrowane i dzielone na części.
2. Części plików trafiają do różnych hostów, różnych lokalizacji w wielu krajach.
Z tego wynika, że żaden host nie wie co przechowuje, wiedzę o tym ma tylko użytkownik. Oczywiście istnieje możliwość, że służby zgarniając komputer użytkownika dowiedzą się co i gdzie wysłał. I mogą oni wystosować żądanie usunięcia tych plików z konkretnych hostów. Problem jest tylko taki, że:
1. Hosty są w różnych krajach i podlegają pod różne prawo - międzynarodowa współpraca służb nie jest taka łatwa tym bardziej w takich przypadkach. Poza tym w pewnych krajach po prostu nie będzie realnej możliwości uzyskania wsparcia lokalnych służb.
2. Nawet jeśli pliki zostaną usunięte z części hostów to istnieje zaimplementowana już funkcja odbudowy plików. Więc usunięte pliki z jednego hosta i tak zostaną powielone do innych hostów - jest to proces praktycznie nie do zatrzymania, musiałby zostać usunięte jednocześnie pliki z wielu różnych hostów by nie były one w stanie się już samoczynnie naprawić.

Kwestia zaufania do pirackich treści to już jest inna sprawa. Teraz też są fora z linkami do różnych danych i jakoś to funkcjonuje. Tu nie będzie rewolucji, a ewolucja. Linki jak były tak będą. Tylko miejsce przechowywania danych się zmieni i zmieni się model zarabiania uploadujących pliki.

A ceny będą przynajmniej na ten moment bardzo niskie. Koszty transferu w sieci SIA są rzędu 10 centów za 1 TB danych - tyle realnie obecnie się płaci hostom za pobieranie od nich plików. A to ile uploadujący sobie zażyczy opłaty za udostępnione pliki to już rynek zweryfikuje ;)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: cryptouse » czwartek, 26 października 2017, 17:33

@wrip
dzięki za wyjaśnienie,
trzeba będzie bardziej zagłebić się w projekt, bo odpowiednio poprowadzony ładne ma możliwości

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » piątek, 10 listopada 2017, 12:48

Powstał nieoficjalny webowy klient Siacoina https://easysia.com/

Dodatkowo istnieje hosting dla plików, którego backendem jest sieć sia https://sia.pixeldrain.com/
-limit dla pojedynczego pliku 10GB
-aktualnie czas przechowywania pliku jest bezterminowy
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » sobota, 2 grudnia 2017, 19:49

Wraz z blokiem 135 000 zostanie wprowadzony hardfork v1.3.0. Dlatego należy zaktualizować swojego klienta do wersji 1.3.0.

Hardfork zmienia algorytm zmiany trudności, teraz trudność będzie dostosowywana po każdym bloku przez co będzie szybciej reagowała na nagłe zmiany hashrate. Zmiana jest konieczna by sieć była stabilna po wprowadzeniu ASIC.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 7 czerwca 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: kastaniety » wtorek, 5 grudnia 2017, 14:09

Jak dotąd developerzy nie są wylewni co do rozwoju nad Sia, mały nacisk kładą na marketing, ale chyba z racji, ze projekt jest nadal w wersji alpha, dobrze myślę?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » środa, 6 grudnia 2017, 13:43

@kastaniety, zdecydowanie tak. Taką mają strategię by nie przyczyniać się sztucznie do pompowania ceny coina newsami, które realnie nie mają zbyt wielkiego znaczenia. To dobrze o nich świadczy, że nie wykorzystują każdej okazji do manipulowania kursem.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 7 czerwca 2015
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: kastaniety » środa, 6 grudnia 2017, 14:26

Właśnie też tak widzę, że nie pompują sztucznie jak np. lisk :P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 228
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 59
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Sankt Petersburg

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: gandzialf » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:45

Czy istnieją jakieś nadzieje lub przypuszczenia dotyczące kursu SC ?
Jest to ostatni coin z mojego porfolio coinów które zamierzałem nabyć a który nie przeżył jeszcze jakiegoś spektakularnego wzrostu.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: radix » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:07

gandzialf pisze:Czy istnieją jakieś nadzieje lub przypuszczenia dotyczące kursu SC ?
Jest to ostatni coin z mojego porfolio coinów które zamierzałem nabyć a który nie przeżył jeszcze jakiegoś spektakularnego wzrostu.
Sc nabyłem 1.5 tygodnia temu w cenie 0.024zl,od tego czasu kurs sukcesywnie idzie w gore,najwiekszy skok zanotowal tej nocy na 0.06zl. Uważam,że to ciekawy projekt na longterm jak najbardziej,ale jak wiadomo teraz jest górka i większe ryzyko przy zakupie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: wrip » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:22

Niedługo ma wyjść update portfela, który usprawnia cały proces wynajmu - może pod to jest pompka. Ale teraz trudno powiedzieć, bo duża część coinów jest pompowana nawet bez zmian fundamentalnych.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 22 listopada 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

SIA - zdecentralizowana chmura dla plików

Postautor: pk456 » niedziela, 17 grudnia 2017, 19:29

radix pisze: Sc nabyłem 1.5 tygodnia temu w cenie 0.024zl,od tego czasu kurs sukcesywnie idzie w gore,najwiekszy skok zanotowal tej nocy na 0.06zl.
Z tej okazji zastanawiałem się na sprzedażą... no i na hitbtc nie da się od dzisiaj rana wpłacić SC, nie wiem od kiedy bo wcześniej nie sprawdzałem. Więc jakby ktoś chciał sprzedawać to lepiej inną giełdę wybrać.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 18 gości