Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 09:39

https://bitcointalk.org/index.php?topic=67101.0
AMD drivers at one time were limited to 4 GPUs in Windows and 8 GPU in Linux. AMD eventually fixed the lower windows limit. I wonder if they fubared something in the 12.x drivers which reintroduces the limit.
Na przykładzie 7850 potwierdzam, więcej niz 4 nie wykrywa - będę jeszcze próbował sterów 11.xx, jak komuś się udało pod Windowsem niech się pochwali.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Bemx2k » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 11:18

W jednej koparce mam 2x7990 + 7970 razem 5x GPU
chodzi wszystko pod win7 x64 ,aczkolwiek byly problemy z atikmpag.sys i bluescreenami.

Dodam ze w/w koparka stoi na ponad 2 letniej plycie MSI BigBang Marshal 8x PCI-E
pewnie tansze plyty moga miec problemy z wiecej niz 4x gpu


Sterowniki to Catalyst 13.9 chyba
BTC>ETH

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 11:42

z 13.9 tez miałem problem, ale jeszcze będę weryfikował risery, może mostek pomoże.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Bemx2k » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 11:52

Pamietajcie ze na riserach to niektore plyty wogole nie rozpoznaja zadnej karty
dla przykladu ostatnio zakupilem 2 sztuki Gigabyte Z87X OC fajne mobasy ale do koparek sie nie nadaja bo na riserach x16
nie widza zadnej karty :(

szczescie ze zimno i larty jakos tam daja rade .
BTC>ETH

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: koparki » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 12:24

PORADNIK 5x79xx na jednej płycie głównej pod Win7

Oto sposób dzięki któremu "produkowałem" koparki 5-kartowe np. 5x7970 na win7
pewnie nikt go nie zna, bo jest kilka niuansów i trudno do tego dojść ;)
-Karty na 2 głównych pci-e muszą być spięte przez crossfire , pozostałe karty nie spinamy.
-Na niektórych płytach niektóre kolejne pci-e są nieaktywne bez "mostka" (zwieramy kabelkiem odpowiednie piny w złączu pci-e - znajdziesz w google które to piny).
-Uwaga , karty też pobierają prąd z pci-e - przy pięciu kartach warto wybrać model płyty który ma dodatkowe gniazdo zasilania kart graficznych lub trzeba stosować risery z zasilaniem, w przeciwnym wypadku możesz sobie spalić wtyk ATX na płycie głównej (ja sobie kiedyś spaliłem).
-Jeśli koparka nie ma podpiętego monitora to do głównej karty trzeba podłączyć "dummy plug" inaczej piąta karta przestanie być wykrywana.
-Jest też wyzwanie związane ze stabilnym zasileniem tak prądożernych kart (zwłaszcza jeśli je podkręcasz) - po pierwsze zasilacz musi być odpowiedniej mocy a do tego posiadać jedną wspólną mocną linię lub max 2 linie w takich proporcjach mocy aby jedna linia obsłużyła 2karty+płytę a druga trzy karty,
-Dobrze byłoby zrobić sobie dodatkowe kabelki zasilające z zasilacza do kart graf aby nie podłączać prądożernych kart poprzez molexowe badziewie.
-No i ostatni problem - skupisko pięciu kart to duuuużo ciepła, raczej zapomnij o podkręcaniu kart, zwłaszcza w lecie. Kart nie można mocno rozproszyć bo risery mają ograniczoną długość a zbyt długie risery mogą być przyczyną kłopotów.

*Nie będę tu rozwijał kwestii o których wspomniałem , każdy kto ma obycie i doświadczenie ze sprzętem sobie poradzi na podstawie moich wskazówek oraz dopyta na google, to nie jest robota dla lamera, tutaj jest trochę komplikacji więc dla zdecydowanej większości użytkowników polecam zestawy 4-kartowe.

Pomocne mogą być produkowane przeze mnie obudowy(link w stopce) bo one są przystosowane do koparek 4 lub 5 kartowych a ich konstrukcja ma pewne rozwiązania które się sprawdziły w praktyce w moich koparkach.
---

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: wookie85 » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 12:55

Przy okazji tematu, jak to jest z laczeniem riserow? Mozna jednej z drugim laczyc np 1x+1x? Jesli dziala taki uklad, sa jakies przeciwskazania?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: koparki » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 13:01

niech się wypowie ten kto ma w ten sposób łączone risery i jego koparka długo już w ten sposób pracuje, kiedyś Rafi napisał że risery 23cm przy liczeniu sl3 powodowały czasem zawieszanie się kart.
---

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: powered » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 13:35

Z mojego doświadczenia: Chipset nForce to największe problemy. Chipset AMD to najmniejsze problemy.
U mnie 6xGPU (3x HD5970) nie ma żadnego problemu.
Co do długości riserów to jest loteria. To zależy od płyty głównej, od karty graficznej i od risera. Żaden producent płyty głównej czy karty graficznej nie zakłada że karta będzie pracowała na tego rodzaju "protezie". Im dłuższy riser tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędów i nie ma idealnego przepisu na jakiej maksymalnej długości będzie chodzić stabilnie.

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 13:57

koparki pisze:PORADNIK 5x79xx na jednej płycie głównej pod Win7

Oto sposób dzięki któremu "produkowałem" koparki 5-kartowe np. 5x7970 na win7
pewnie nikt go nie zna, bo jest kilka niuansów i trudno do tego dojść ;)
-Karty na 2 głównych pci-e muszą być spięte przez crossfire , pozostałe karty nie spinamy.
A wszędzie czytałem, że crossfire tylko przeszkadza w kopaniu :?: Chodzi o podpięty, nie włączony? (jeśli tak się da w ogóle)
koparki pisze: -Jeśli koparka nie ma podpiętego monitora to do głównej karty trzeba podłączyć "dummy plug" inaczej piąta karta przestanie być wykrywana..
Ciekawe gdyby i do innych podpinać dummy plugs, kiedyś przez stery ATI było to nawet niezdbędne, potem niby poprawili. Na jakiej wersji Catalyst Ci chodzi?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2071
Rejestracja: 6 czerwca 2011
Reputacja: 312
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: UK - London SM4

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Bemx2k » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 14:05

Satro

Moze kiedys CrossFire przeszkadzalo ale od co najmniej roku juz nie przeszkadza
w domowym kompie mam 2x7990 i przy dobrym nadmuchu zimnego powietrze osiagaja tyle samo KH/s
( srednio 1400Kh/s dla jednego radzia 7990 ) co takie same radeony bez CF zawieszone na riserach.
BTC>ETH

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: koparki » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 17:15

Satro pisze: Ciekawe gdyby i do innych podpinać dummy plugs, kiedyś przez stery ATI było to nawet niezdbędne, potem niby poprawili. Na jakiej wersji Catalyst Ci chodzi?
Tu potrzeba dummy plug w wypadku gdy podłączysz 5 kart 79xx i karta główna nie jest podłączona do monitora, w wypadku 4 kart na obecnych driverach nie ma tego problemu. no i chodzi o Win7 jak w temacie.
---

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 17:47

No na obecnych driverach nie ma problemu - pisałem to w kontekście ewentualnego powrotu do 11.xx jeśli powodem nie wykrywania 5 i 6 karty byłyby sterowniki (stąd pytanie o wersje Catalyst). Będę jeszcze się bawił z crossfire i mostkowaniem pci-e, oby pomogło.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: koparki » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 18:05

seria 7xxx o ile pamiętam nie pracują z driverami 11.xx, 5 kart chodzi na pewno na driverach 13.x , poświęciłem na zgłębienie tematu sporo czasu bo nikt na tym forum nie potrafił tego zrobić (mówię o 5 jednordzeniowych kartach z serii 7xxx pod win7), teraz masz wszystko na tacy więc nie wiem po co dalej kombinujesz, no ale kombinuj jak masz dużo wolnego czasu. Tak przy okazji win xp tez nie pracuje z kartami 7xxx (to znaczy zainstalujesz ją ale nie będzie liczyła, sprawdzałem)
---

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 18:25

Chyba mnie zle zrozumiałeś, może uściślę ze zabawa to mnie czeka z testowaniem twojego rozwiązania, jak zadziała to szacun.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 211
Rejestracja: 22 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Radzio1234 » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 23:41

koparki pisze:niech się wypowie ten kto ma w ten sposób łączone risery i jego koparka długo już w ten sposób pracuje, kiedyś Rafi napisał że risery 23cm przy liczeniu sl3 powodowały czasem zawieszanie się kart.
Wiem, że Gigabyte Windforce 7950 bez problemu śmigał podkręcony na 640khas bez HW errorów przy bodajże 35-36cm riserze (2 złączone ze sobą) :D

Wygadany
Posty: 549
Rejestracja: 11 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: wookie85 » poniedziałek, 23 grudnia 2013, 23:42

Radzio1234 pisze:
koparki pisze:niech się wypowie ten kto ma w ten sposób łączone risery i jego koparka długo już w ten sposób pracuje, kiedyś Rafi napisał że risery 23cm przy liczeniu sl3 powodowały czasem zawieszanie się kart.
Wiem, że Gigabyte Windforce 7950 bez problemu śmigał podkręcony na 640khas bez HW errorów przy bodajże 35-36cm riserze (2 złączone ze sobą) :D

mialem u siebie podpiety msi 7970 2x risery 1x i smigalo bez problemow

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: koparki » wtorek, 24 grudnia 2013, 03:56

W wypadku 5 kart najlepiej oddalić od siebie poszczególne karty na tyle ile risery pozwolą, niestety spinka crossfire jest krótka i 2 karty będą blisko siebie, istnieją troszkę dłuższe taśmy crossfire, mogę jedną taką odsprzedać, kiedyś kupiłem na allgro
---

KxL
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: KxL » piątek, 3 stycznia 2014, 23:35

Napotkałem podobny problem przy rozbudowie koparki.
Przy 5 x HD 7850 - wszystkie karty były wykrywane, piąta karta nie funkcjonowała - zegary na 0 MHz (GPU-Z).
cgminer wykrywał zatem jedynie cztery Radeony.
Pomogła zmiana Catalystów z 12.8 na 13.9.
Reszta konfiguracji:
Win7 x64
AMD-SDK v.2.7
cgminer 3.7.2
mobo msi Z77A-G45
2GB RAM

Zestaw działa stabilnie, bez użycia Cross Fire.
Pozdrawiam.

Rozmowny
Posty: 142
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: artur » sobota, 4 stycznia 2014, 13:35

Pochwal się jakie masz karty i ile z nich wyciskasz? No i najważniejsze - ile całość żre Watów?:)

Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 28 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Więcej niż 4 x AMD + Windows = problem

Postautor: Satro » sobota, 4 stycznia 2014, 15:56

KxL pisze:Napotkałem podobny problem przy rozbudowie koparki.
Przy 5 x HD 7850 - wszystkie karty były wykrywane, piąta karta nie funkcjonowała - zegary na 0 MHz (GPU-Z).
cgminer wykrywał zatem jedynie cztery Radeony.
Pomogła zmiana Catalystów z 12.8 na 13.9.
Reszta konfiguracji:
Win7 x64
AMD-SDK v.2.7
cgminer 3.7.2
mobo msi Z77A-G45
2GB RAM

Zestaw działa stabilnie, bez użycia Cross Fire.
Pozdrawiam.
Ciekawe, bo mi Catalysty 13.9 na Win7 w niczym nie pomagały, przy tej samej mobo. Ale to już historia, zmieniłem GPU.

Wróć do „Mining”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości