pytania: poole, parametry, 280x

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

pytania: poole, parametry, 280x

Postautor: Evilminer » niedziela, 15 grudnia 2013, 23:06

Witam!
Niedawno odpaliłem pierwszą koparkę, na większość pytań udało mi się znaleźć odpowiedzi na tym forum oraz na litecointalk. Są jednak kwestie, których jakoś nie mogę "ogarnąć". Na początek cgminer:
1. --expiry 1 --scan-time 1 --queue 0 --no-submit-stale. Te parametry jak mantra pojawiają się w wielu configach do kart którymi dysponuje (3x 280x różnych firm :), ale jakoś nigdy nie trafiłem na dokładne wyjaśnienie co dają. A na tym forum spotkałem się z opinią, że są zbędne przy kopaniu do poola. Znam angielski na średnim poziomie, zapoznałem się z readme od cgminer, ale dalej ciężko mi to zrozumieć :) Jak cgminer "pobierze" share do opracowania "lokalnie", czemu mamy mu skracać czas, po jakim ten share jest uznawany za "stale" (scan, expiry)? Czemu ma nie wysyłać, tych uznanych za "stale" (no-submit-stale)? Żeby nam się nie zwiększał "rejected"? 0 przy queue powoduje że teoretycznie bedziemy mieć zawsze aktualne dane do obróbki? Przecież jak wyśle coś co jest "stale", to i po prostu pool tego nie zaakceptuje? Nie lepiej "wpychać" wszystko ze swojego kompa a niech już oni dalej się martwią? :)

2. --failover-only - jaki rodzaj pool najlepiej ustawić jako backup? Bo niby polecane sa typu PPS (Pay Per Share), ze niby zarabiamy dokladnie za to ile kopiemy w danej rundzie, ze w przeciwienstwie do PPLNS nie biorą w podziale udziału nieopłacone "shares" innych użytkowników z poprzedniej rundy (rund?). Tylko problem mam taki, że w tych PPS są dość wysokie prowizje (4%), jakoś trudno mi zrozumieć ile tych "zaległych" shares musiałoby wejść do bierzącej rundy, żebyśmy wyszli na tym gorzej niż w tym PPS. Na razie mam ustawiony inny PPLNS jako backup, który znajduje nowe bloki bardzo szybko (średnio co 20 min.), i jakoś intuicja podpowiada mi, że to jest najlepsze rozwiązanie, że jest i niska prowizja, i że nie ma za dużo "shares" z poprzednich rund (BTW czemu one w ogóle zostają jako "niopłacone"? ). Wpada tam ok. 5% mojego kopania, mimo że na primary mam ustawiony jeden z top 3 pooli (a wydawałoby się, że są niezawodne...).

3. Kontynuując temat dalej, nie lepiej wziąść na pierwszy pool jakiś co wydobywa rzadziej (czytaj: ma mniejszy hashrate)? bo czy nie będzie dochodzić do sytuacji, że bierzemy sobie "paczki" do opracowania, w tym momencie block zostaje "skończony" a nasz biedny miner męczy się z nim dalej, a i tak do zostanie odrzucone, dopiero po jakiejś chwili "zasysa" sobie nową robotę?

3. Skąd się biorą "invalid shares" na stronie poola? Cgminer/pool nie odrzucają wszystkich niepotrzebnych "paczek" już na wstępie? Czy mam wpływ na liczbę tych "rejected" po mojej stronie?

4. I jeszcze pytanie o karty: mam 2x 280x ASUS TOP DirectCU, świetne karty, na standardowych ustawieniach 1080/1500 kręcą się 1300-1500 RPM (ledwo słyszalne), hashrate na poziomie 750 kHa/s. Zostaje duże pole albo do kręcenia w górę albo do obniżania napięć. Kręcenie w góre spoko, ale bez watomierza trudno mi wywnioskować ile energii więcej zużywają i czy jest to warte tych 30 kHa więcej :) A co do obniżania napięc: nie mogę tego zrobić! Używam Windows 7 i najnowszych sterowników ATI, próbowałem już Trixx (od Sapphire), MSI Afterburnera, Asus Tweak. W Hwinfo czy w cgminerze napięcie się jednak nie zmienia :/ Trochę o tych kartach czytałem i nie powinny mieć zablokowanej możliwości zmiany napięcia, a jednak... ktoś się spotkał z czymś podobnym?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie/linki/podpowiedzi
pozdrawiam

Wróć do „Mining”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości