Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » środa, 11 grudnia 2013, 21:47

Za chwile moja kopalnia bedzie pozerać 10,000 WATT i moje pytanie brzmi, kiedy sie zaczną topić kable w scianach, bo na jednym przedłuzaczu 2x1 mm^2 mam podłączone 3000W i cały jest ciepły to tego stopnia ze, wtyczki takie z grubego plastiku robią się miękkie. Nie wiem jak mam ten problem rozwiązać bo zamiezam jeszcze pare kart dołozyć, a nie chce spalić sobie domu, wiec pytam w wyprzedzeniem.

Weteran
Posty: 1501
Rejestracja: 5 maja 2013
Reputacja: 1229
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: miluu » środa, 11 grudnia 2013, 22:01

wow, zerknij na swoją umowę z zakładem energetycznym, tam masz całkowitą moc przyłącza do domu podaną, a kable to zeleży od średnicy jak masz 5 mm miedź to spokojnie wytrzyma 10.000 W

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » środa, 11 grudnia 2013, 22:15

Tylko ze w miejscu gdzie mam sprzęt nie ma doprowadzonej instalacji elektrycznej i wszystko muszę ciągnąć przedłuzaczami, około 20 metrów, z tego co licze to 3000W / 230V daje około 11 amper, kabel oznaczony jest tak: "OMY 2x1mm^2 300/300V I" i jest on cały czas dość ciepły, są to przedłuzacze ogrodowe do kosiarek. Ile amper maksymalnie mozna na takim kablu puscić? W domu mam starą aluminiową instalacje, czy moze dojsc do takiej sytuacji ze kabel sie roztopi i spowoduje pozar? Czy bezpieczniki instalacji domowej powinny wczesniej wyłączyć prąd?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1495
Rejestracja: 7 czerwca 2011
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: Przemo » środa, 11 grudnia 2013, 22:21

neomm pisze:Za chwile moja kopalnia bedzie pozerać 10,000 WATT i moje pytanie brzmi, kiedy sie zaczną topić kable w scianach
Niebawem.

Lepiej odłącz część komputerów bo jak to stara aluminiowa instalacja to ryzyko pożaru jest jeszcze większe niż przy kablach miedzianych, oprócz tego, że aluminium ma mniejszą przewodność i bardziej się grzeje od miedzi to na stykach kabli aluminiowych w gniazdkach jest efekt "płynięcia aluminium" http://naszekable.pl/news/news/news-5/~ ... 99cia.ashx CO prowadzi do sytuacji luźniejszego styku aluminium ze stalowymi zaciskami w kontakcie, to z kolei powoduje małe iskrzenie, małe iskrzenie powoduje wypalanie aluminium i stali i powstaje większe iskrzenie, które zapala izolację a potem cały kontakt. Kontakt z kolei powoduje zapalenie łatwopalnych przedmiotów w swojej okolicy lub kapnięcie palącego się plastiku na dywan czy drewnianą podłogę. I pożar gotowy.
Bo same kable w ścianach to małe piwo - one się nie zapalą bo w ścianach raczej jest mało tlenu, najwyżej się przepalą i nie będzie prądu.
To samo się tyczy przedłużaczy.

Skoro przedłużacz ci się grzeje to nie musisz pytac ile amper on wytrzyma bo na pewno mniej niż płynie w nim obecnie :)

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 288
Rejestracja: 28 września 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: alwaro » środa, 11 grudnia 2013, 22:24

Ja polecam Ci małą przeróbkę, rozeznanie prądu jak jest w domu zrobiony,
lub wyciągnięcie nowego kabla z tablicy głównej...
3x5 (2) gdzie możesz śmiało sobie puścić 2 fazy :)
rozdzielisz zasilanie powiedzmy 5 tyś W na faze 1 i kolejne 5 tyś W na faze 2 i masz po kłopocie :)
To tak na szybko nie analizowałem :)

Ja u mnie mam położony kabel 5x 6,5 (2) i 3 fazy puszczone do serwerowni :)
Oprucz tego że zegar kręci się jak koła mojego 350 konnego Bertona to wszystko OK :)

Wygadany
Posty: 501
Rejestracja: 14 marca 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: Archos » czwartek, 12 grudnia 2013, 00:04

neomm pisze:Za chwile moja kopalnia bedzie pozerać 10,000 WATT i moje pytanie brzmi, kiedy sie zaczną topić kable w scianach, bo na jednym przedłuzaczu 2x1 mm^2 mam podłączone 3000W i cały jest ciepły to tego stopnia ze, wtyczki takie z grubego plastiku robią się miękkie. Nie wiem jak mam ten problem rozwiązać bo zamiezam jeszcze pare kart dołozyć, a nie chce spalić sobie domu, wiec pytam w wyprzedzeniem.
...i jeszcze policja albo zakład energetyczny się nie zaciekawił Twoją "plantacją" :P pytam z ciekawości, nie na złość, bo ja też trochę "spalam".
1Nc8dMLfbA1fQZ9Q9Rxvp7tpD29EDruW3a

Dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 3 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: Mocu » czwartek, 12 grudnia 2013, 01:55

Archos pisze:
neomm pisze:Za chwile moja kopalnia bedzie pozerać 10,000 WATT i moje pytanie brzmi, kiedy sie zaczną topić kable w scianach, bo na jednym przedłuzaczu 2x1 mm^2 mam podłączone 3000W i cały jest ciepły to tego stopnia ze, wtyczki takie z grubego plastiku robią się miękkie. Nie wiem jak mam ten problem rozwiązać bo zamiezam jeszcze pare kart dołozyć, a nie chce spalić sobie domu, wiec pytam w wyprzedzeniem.
...i jeszcze policja albo zakład energetyczny się nie zaciekawił Twoją "plantacją" :P pytam z ciekawości, nie na złość, bo ja też trochę "spalam".

Zapewne w niejednym domu już policja i zakład energetyczny się zastanawiają skąd u domowników skok poboru prądu. :D

Ale jakby nie patrząc, zakład energetyczny powinien odnotować w tym miesiącu historyczny skok, bo nigdy nie było takiej sytuacji jaka jest na chwilę obecną. To do tyczy głównie też AMD, bo ich karty się tak szybko rozeszły, że teraz używki stoją po kosmicznych cenach, a o rozsądnej cenie można zapomnieć.

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » piątek, 13 grudnia 2013, 14:58

Tez rozważałem kwestie "plantacji" :DD, ale coż zrobic :P. Troche poszukałem i sprawa wyglada generalnie tak:

http://www.bud-forum.pl/najlepsze-forum ... ugotrwale/

Co z tego wynika i jak interpretować dane :D.

Wszystko mozna policzyć dokladnie lub oszacować. 4 radeony 7970 załózmy ze pozerają 1200W, dzielimy to przez napięcie (230V) i otrzymujemy 5.21(A) Amper, nastepnie szukamy na przewodzie opisu który wyglada mniej wiecej tak: "OMY 2X1mm^2" pierwsze trzy litery oznaczają typ kabla(płaski,drut,okrągły), pierwsza cyfra oznacza ilosc zył w kablu, druga natomiast przekrój, który porównujemy z danymi w tabeli zawartej w linku powyzej.

W skrócie mówiąc 2 zasilacze 1500 watt na zwykłym kablu mozna bez problemu podłączać, jednak trzeba pamietać zeby rozkładać wszystko na rózne fazy jesli jest to mozliwe bo z reguły jedna faza w domu ma 25A wiec jesli nawet wepniemy koparki w rózne gniazdka to bedzie wywalac korki chyba ze ktoś ma je zawiązane drutem wtedy trzeba uwazac bo mozna spowodować pozar. Tak jak ktoś pisał powyzej zawsze najsłabszym ogniwem są łączenia i je trzeba w szczegolnosci chłodzić/obserwować. Warto miec to na uwadze bo juz 16 kart to około 21A, czyli praktycznie wszystko idzie na nasze koparki :D. Pozdrawiam moze komus sie przydadza moje wypociny :P

Wygadany
Posty: 510
Rejestracja: 13 lipca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: jata » piątek, 13 grudnia 2013, 15:17

Jeśli chcesz podłączyć 3kW na kabel 1mm^2 to gratuluje...
Spalisz szybciej niż się zorientujesz..
Do początkujących :

w żadnym wypadku nie korzystajcie z tych porad!!!!!

Przeciążenie obwodów w instalacji to nie są żarty, a konsekwencje mogą być bardzo poważne!!!!

--
Nabazgrane z telefonu!!

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » piątek, 13 grudnia 2013, 15:38

Jata, piszesz dla samego pisania? Bardzo proszę "naukowe" materiały http://www.sep.gliwice.pl/pliki/Dobor%20przewodow.pdf strona 10 zebys nie musiał szukać za długo.

Gaduła
Posty: 407
Rejestracja: 13 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: mateusz » piątek, 13 grudnia 2013, 16:34

Oj kolego 3kW na 1mm2 to faktycznie ryzyko.

Pozatym doczytaj ci to napięcie skuteczne.
Portal aukcyjny za BTC
http://bitmit.net

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: koparki » piątek, 13 grudnia 2013, 16:51

od siebie dodam że w tym wypadku kupuje się najwyższej klasy gniazdka i wtyczki oraz gruby miedziany kabel, a jeśli masz na przedłużaczu więcej niż 4000W to zastosuj gniazdka i wtyczki takie jak stosuje się w wypadku "siły".
poza tym każde grzanie się przewodów 24h/7dni to dodatkowa strata za którą płacisz w rachunku za prąd ;)
---

Wygadany
Posty: 510
Rejestracja: 13 lipca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: jata » piątek, 13 grudnia 2013, 19:06

Piszę, bo wiem czym grozi podłączenie dwóch czajników elektrycznych do kabla z żyłami 1mm^2..
Podstawy elektrotechniki i fizyki się kłaniają..
O zdrowym rozsądku nie wspomnę..
A ten artykuł przeczytam..


edit:

przeczytałem... na stronie 10-ej nie ma nawet wymienionego przekroju 1mm^2, jest za to 1,5mm^2 i prąd długotrwały 15A dla instalacji w ścianie i 20A dla instalacji napowietrznej.. co daje odpowiednio 3,45 kW dla ściany i 4,6 kW na powietrzu...

powtórzę: dla instalacji na przewodzie o przekroju 1,5mm^2.. co oznacza, ze z tego dokumentu niewiele zrozumiałe - i nie wiem, czy przez brak dobrej woli czy po prostu przez niewiedzę i bezmyślność..
i nie obrażam Cię.. po prostu wytykam braki w logicznym rozumowaniu jeśli chodzi o instalacje elektryczne - to naprawdę nie jest tak trywialne jak się wydaje...

i teraz dla przykładu macie kilka gniazd w pokoju - przyjmijmy że 4, wszystkie podpięte pod jeden bezpiecznik przy liczniku, dla przykładu 16A..

pod dwa gniazda podpinacie dwa komputery z obciążeniem 1500W każdy, i wtedy w pokoju możecie podłączyć dodatkowo do gniazd jeszcze aż/tylko 500W.. czyli np. telewizor + wzmacniacz systemu nagłaśniającego.. nie ma opcji na podłączenie grzejnika/farelki/suszarki do włosów [zdarza się]/odkurzacza, bo najzwyczajniej w świecie przeciążycie zabezpieczenia...

tyle w temacie...

a jeśli podłączycie to jeszcze do starej instalacji zrobionej z wykorzystaniem przewodów aluminiowych.. no to w ogóle zapomnijcie o obciążeniu większym niż 2kW na obwód.. bo inaczej naprawdę spali Wam dom...

a podpinanie samodzielnie czegokolwiek do instalacji licznikowej bez posiadanych uprawnień celem zrobienia sobie wysokoamperowych obwodów grozi poważnymi karami ze strony operatora energetycznego/straży pożarnej/wspólnoty mieszkaniowej...
naprawdę trzeba się na tym znać, bo to nie są lampki choinkowe - to jest naprawdę poważna sprawa i grzebanie w instalacji bez wiedzy co gdzie i jak może skutkowac naprawdę poważnymi problemami - jeśli chcecie coś zmieniać, niech to Wam zrobi wykwalifikowany elektryk... trochę to będzie kosztować, ale przynajmniej będzie zrobione zgodnie z podstawowymi normami i wytycznymi SEP [chociażby na podstawie wyżej przytoczonego dokumentu - kory wystarczy przeczytać ze zrozumieniem]...

tyle mojego, chcecie się kłócić?? nie ma sprawy... mam naprawdę spore doświadczenie jeśli chodzi o instalacje tymczasowe oparte o 230/380V [oświetleniowiec w teatrze] - i tam jest jedna podstawowa rzecz - bezpieczeństwo przeciwporażeniowe i przeciwpożarowe to podstawa - balansowanie na "cienkiej linie" grozi poważnymi konsekwencjami karnymi z powodu narażania zdrowia i życia ludzkiego na niebezpieczeństwo, więc to co Wam pisze nie wynika z jakiegoś mojego widzimisię, tylko jest naprawdę konkretną poradą!! I od Was zależy czy weźmiecie to pod rozwagę czy też w ogóle się tym nie będziecie przejmować...
bylebym nie musiał potem pisać: a nie pisałem??

pzdr dla ogarniętych, rozpalonych ostrzegam -uważajcie, co robicie i jak!!!




--
Nabazgrane z telefonu!!

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » sobota, 14 grudnia 2013, 09:02

Bynajmniej nie chcę się kłucić, po prostu nie lubie jak ktoś napisze "nie bo nie", mój post odnosił się nie do instalacji, tylko do przedłuzaczy, którymi doprowadzam prąd i lekko się grzeją, wykonane są one z kabla miedzianego, wiec tabela pasuje, co fakt to fakt przeoczyłem, że jest przekrój 1,5 a nie 1 wiec faktycznie 3000W daje około 13amper wiec na 1mm^2 jest to za duzo, nie mniej jednak na kablu 1,5mm^2 juz miesci się w normach. Wszystko co napisałem mialo na celu własnie przestrzec kogos przed spaleniem domu, a nie doprowadzeniem do tego. Jednak bez wzgledu na wszystko, w 100% prawdziwe jest to co napisał "koparki", kabel który sie nagrzewa, traci energie czyli w skroce mowiąc, marnujemy wiecej prądu.

Edit:
Tak jeszcze z tego dokumentu:
"Uwaga
Należy pamiętać, że dobór przewodów na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność
stanowi jedną czynność projektową." Czyli jak sie grzeje to znaczy ze zaduzo prądu. :D

Wygadany
Posty: 510
Rejestracja: 13 lipca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: jata » sobota, 14 grudnia 2013, 11:23

pisałem długiego posta z komórki.. nie był pozytywny i na Twoje szczęście nie udało mi się go skończyć...

więc w skrócie: nie czytasz ze zrozumieniem.. o dokumentacji technicznej nie wspomnę, bo to widać...

np. tu:
"Uwaga
Należy pamiętać, że dobór przewodów na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność
stanowi jedną czynność projektową." Czyli jak sie grzeje to znaczy ze zaduzo prądu. :D
nie ma to ze sobą nic wspólnego, zwłaszcza że dobór przewodów to jeden z etapów projektowania dowolnej instalacji elektrycznej..

a jak się grzeje, ro znaczy, że już jest zdecydowanie za dużo prądu... i gdzieś została przekroczona granica bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych..

a jeszcze niech nadmiar tak przeciążonego przedłużacza będzie zwinięty w pętlę....

więc bardzo Cię proszę, myśl nad tym, co czytasz i nad tym, co piszesz.. tutaj jest dużo ludzi, którym wystarczy dać pomysł, a realizacją będą próbowali zająć się sami korzystając ze [nie ma co tego ukrywać] złych porad....

Dyskutant
Posty: 176
Rejestracja: 12 kwietnia 2012
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: neomm » sobota, 14 grudnia 2013, 12:53

Nie wiem coś taki sfrustrowany, niby coś wiesz ale albo nie chcesz sie podzielić albo osiadłes na laurach, "zasłaniasz się stanowiskiem" i uwazasz sie za madrzejszego. Wszystko ma dopuszczalne normy wie wcale nie jest tak ze cos sie nie moze grzać, ponizej widnieje dopuszczalny zakres temperatury pracy, z którego wynika ze jesli kabel bedzie miał 50stopniC(czyli bedzie wyczuwalnie ciepły) dalej bedzie pracował w zakresie bezpiecznym! Kazdy potrafi powiedzieć "zostaw to dla wykfalifikowanego elektryka", zamiast ruszyc głową i wyjasnić istotę problemu

Cytuje "fachowca" z elektrody:
To wszystko zależy...
- jaki materiał przewodu ?
- ile żył ?
- jakie obciążenie ? Grzałka ? Silnik o ciężkim rozruchu ?
- jak długo ma przewód pracować pod obciążeniem ? 10 min ? Cały dzień ?
- gdzie leży ? w zimnej piwnicy czy na słonecznej ścianie ?
http://allegro.pl/kabel-energetyczny-zi ... 90704.html
Kabel energetyczny ziemny YKY 2x1 0,6/1kV
Kabel elektroenergetyczny miedziany YKY 2x1 na napięcie znamionowe 0,6/1 kV o izolacji i powłoce polwinitowej.

Kabel przeznaczony jest do przesyłania energii elektrycznej, do zastosowania w ziemi i w powietrzu, kanałach kablowych, do elektrowni, przemysłu, rozdzielni jak i sieci miejscowych.

Budowa:
Żyły: miedziane, okrągłe jednodrutowe, klasa 1 (RE)
Izolacja: polwinitowa PVC
Powłoka: polwinitowa PVC

Dane techniczne:
Minimalna temperatura kabla przy układaniu bez podgrzewania: -5°C
Maksymalna temperatura żył roboczych przy zwarciu: +160°C
Maksymalna temperatura składowania: +40°C
Maksymalna rezystancja żyły w temperaturze 20°C: 18,1 [Ω/km]
Promień gięcia: 10 x średnica kabla

1 sztuka = 1m, jeżeli chcesz zakupić 30m dokonaj zakupu 30 sztuk.
Opakowanie: bęben
Ilość żył: 2
Przekrój żył:: 1.0 mm2
Masa 1km: 105 kg
SKU: 1126-121BD-YY001


Izolacja: Polvinit (PVC)
Powłoka Polvinit (PVC)
Temperatura pracy: -30°C do +70°C
Kolor: Czarny
Żyła robocza: Klasa 1 (RE)
Tak jeszcze odnoszac sie do Twojego cytatu, nie wiem jaki błąd w rozumowaniu tam wypatrzyles. Wszystkie dane są szacunkowe i nalezy zawsze brac poprawke na okolicznosci jakie wystepują, czyli: "jak sie grzeje to za duzy prąd płynie ;)"

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 20 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: lukakontakt » sobota, 14 grudnia 2013, 13:09

najlepiej kup sobie kabel 3 fazowy min 2mm przekroj i mala rozdzielnie z 3 gniazdami 220 kazde na inna faze i masz z glowy przedluzacz do kosiarki splonie predzej czy pozniej napewno a niedaj boze jak rozwinoles go nie calego w sensie ze w jakims miejscu sa petelki jedna na drugiej to zrobiles cewke ja duzo spawalem w terenie i takie nie rozwiniecie kabla po prostu konczylo sie jego przepaleniem za kazdym razem a co do 10 kw to licz sie z tym ze elektrownia lada dzien zapuka do ciebie i powie hallo ale pan tu nielegalna dzialalnosc prowadzi bo twoje przylacze ma limit wysylanej mocy i jest to limit administracyjny a jak chcesz wiecej to zakladasz firme i placisz dwa razy tyle za prad i dostajesz wiekszy limit

Wygadany
Posty: 510
Rejestracja: 13 lipca 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: jata » sobota, 14 grudnia 2013, 20:13

A róbta co chceta..
Jak lubisz jazdę na krawędzi, to ja odpuszczam..

--
Nabazgrane z telefonu!!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Re: Uwaga uwaga ile wytrzyma instalacja.

Postautor: powered » sobota, 14 grudnia 2013, 20:17

lukakontakt pisze:najlepiej kup sobie kabel 3 fazowy min 2mm przekroj i mala rozdzielnie z 3 gniazdami 220 kazde na inna faze
I będą trzy gniazdka na jednym zerowym przewodzie?

W takim przypadku aby komuś nie przyszło do głowy łączyć dwa zasilacze połączone na różnych fazach.

Wróć do „Mining”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości