chaincorn opis projektu

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 8 marca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chaincorn opis projektu

Postautor: gensiuuu » wtorek, 8 marca 2022, 20:03

Chaincorn – decentralizacja jednym kliknięciem
W zasadzie, potrzeba tutaj wielu kliknięć. Nie zmienia to jednak faktu, iż to poważny krok naprzód, jeśli chodzi o poszerzanie adopcji i ułatwianie uczestniczenia w rozwijaniu technologii blockchain. W tym momencie, aby stworzyć własny token, niezbędne są dość szerokie umiejętności programistyczne – tym bardziej, jeśli ma on stanowić coś więcej, niż kolejną monetę w odmętach sieci Ethereum. Chaincorn planuje znieść obecnie panujące standardy.

Mainnet Chaincorn – ma być siecią layer-0, na której podstawie dosłownie każdy będzie mógł uruchomić swoją własną podsieć a dalej zdecentralizowaną aplikację lub smartcontract. Budowa podsieci będzie przebiegać w podobny sposób, jak proces tworzenia witryny internetowej za pomocą generatora stron www. Zadaniem twórcy będzie jedynie posiadać pomysł, a następnie „wyklikać” na jego podstawie własny blockchain drugiej warstwy. Podsieć tego typu – w odróżnieniu od innych łańcuchów bloków pierwszej warstwy – będzie posiadać bardzo dużą autonomię. Chodzi tutaj głównie o utrzymanie własnej podsieci. Jednocześnie jednak, dzięki zintegrowaniu z macierzystym blockchainem Chaincorn, pozostanie kompatybilna z innymi podsieciami, co zapewnia z kolei interoperacyjność oraz stanowi pomost pomiędzy wszystkimi drugimi warstwami mainnetu.



Chaincorn – charakterystyka sieci głównej, staking i token CORNX
Celem sieci Chaincorn jest stworzenie alternatywy dla niskoskalowalanych i kosztownych platform w rodzaju Ethereum. Sieć macierzysta będzie służyła, jako hub, umożliwiający tworzenie oraz funkcjonowanie innych łańcuchów bloków (podsieci), które będą na niej oparte. Ma także służyć, jako pomost pomiędzy podsieciami oraz dalej, jako bridge, łączący sieć macierzystą z innymi łańcuchami bloków. Chaincorn zamierza zintergorwać ze swoim blockchainem Maszynę Wirtualną Ethereum (EVM), dzięki czemu możliwa będzie obsługa inteligentnych umów (smart contracts) oraz łatwe przenoszenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) do podsieci Chaincorn. Twórcy, istniejących już, zdecentralizowanych aplikacji zostaną zachęceni do migracji z innych łańcuchów bloków, m. in. z racji zastosowania przez Chaincorn zdecentralizowanej chmury obliczeniowej, która zmaksymalizuje decentralizację ich dApps. Możliwe będzie także uproszczone budowanie dApps w podsieciach Chaincorn, aby potem przenieść je na łańcuch Ethereum, a być może także na inne blockchainy.



Sieć od początku zostanie oparta o protokół Proof-of-Stake, co oczywiście zapewnia niskoemisyjność oraz możliwość wspierania jej przez większe grono użytkowników, z uwagi na brak konieczności wykorzystania koparek. Czuwaniem nad poprawnością przetwarzania transakcji w ramach PoS w projekcie Chaincorn, będą zajmować się walidatorzy. Potencjalny walidator będzie mógł wybrać, czy chce wspierać główny łańcuch, czy łańcuchy lub wiele łańcuchów podsieci. Walidatorzy – za działanie na rzecz sieci – będą otrzymywali wynagrodzenie w tokenach natywnych macierzystego blockchainu Chaincorn lub w tokenach podsieci. Każdy z walidatorów będzie działał na bazie tego samego oprogramowania. Dzięki temu, zmniejszy się poziom skomplikowania procesu, a zwiększy poziom decentralizacji całego ekosystemu. Ponadto możliwe dla walidatorów będzie przetwarzanie transakcji w wielu podsieciach jednocześnie. Aby móc zostać walidatorem sieci macierzystej, kandydat będzie zobligowany do posiadania określonej liczby tokenów CORNX.

Aby czerpać zyski ze wspierania sieci macierzystej, nie będzie konieczne uruchomienie własnego walidatora. Każdy posiadacz tokenów CORNX będzie mógł zablokować swoje środki w wybranym walidatorze i je stake’ować. Analogicznie ma to wyglądać w przypadku podsieci. Wynagrodzenie za walidację (w sieci głównej) będzie wypłacane w tokenach CORNX. Tokeny CORNX będą służyły ponadto, jako zabezpieczenie, deponowane przez twórcę podsieci. Aby uruchomić podsieć, twórca będzie zobligowany do posiadania określonej liczby tokenów – podobnie jak w przypadku walidatora. Ilość wymaganych od twórcy tokenów może się zmieniać w czasie, co jest bardzo istotne, z uwagi na konieczność posiadania przez twórcę tokenów CORNX dla samego utrzymania podsieci, a nie tylko jej uruchomienia. Elementem warunkującym liczbę wymaganych tokenów, potrzebnych do utrzymania posieci, będzie stanowiła liczba transakcji, wykonywanych w podsieci danego twórcy. Im większy ruch w podsieci – tym więcej tokenów CORNX będzie musiało zostać zablokowane na poczet utrzymania łańcucha drugiej warstwy.

Charakterystyka oraz tokeny podsieci
Jak już wiadomo – łańcuch bloków Chaincorn będzie umożliwiał tworzenie autonomicznych łańcuchów bloków na bazie sieci głównej. Na podsieci będzie można oprzeć własne zdecentralizowane aplikacje. Każdy łańcuch drugiej warstwy będzie posiadać własny token, który będzie stanowił środek rozliczeniowy w ramach tej podsieci. Inaczej, niż w przypadku Ethereum, podsieci Chaincorn będą musiały utrzymywać się same – z pomocą własnych walidatorów lub walidatorów z innych podsieci w ramach tego samego ekosystemu. Twórca zostanie zobligowany, po uruchomieniu podsieci, do uruchomiania także minimalnej liczby walidatorów, aby móc ją utrzymać. Uruchomienie walidatora w podsieci będzie wymagało – analogicznie, jak w przypadku sieci macierzystej – posiadania określonej liczby tokenów podsieci, co dla twórcy nie powinno być problemem. Wynagrodzenie dla walidatorów łańcucha drugiej warstwy i za staking także będzie wypłacane w tokenach podsieci. O wysokości profitów dla stake’ujących oraz walidatorów za wspieranie podsieci, będzie decydował jej twórca.

Tworząc swoją podsieć, twórca będzie mógł wybrać dla niej określone parametry, które będą określały sposób jej działania w całym ekosystemie Chaincorn. Możliwe będzie, m. in. określenie, czy sieć jest zamknięta, czy otwarta. Przekłada się to, na przykład, na widoczność transakcji w sieci – można wybrać model bardziej transparentny (otwarty) lub bardziej anonimowy (zamknięty). W przypadku podsieci zamkniętej niemożliwe będzie jednak dzielenie walidatorów z innymi sieciami. Koszty transakcji w ramach podsieci będą w pełni definiowalne. O tym CZY będą naliczane oraz ILE będą wynosiły, zdecyduje twórca podsieci. Twórca zdecyduje także o wysokości nagród za staking, walidację oraz ilość wymaganych tokenów, niezbędnych do uruchomienia walidatora w danej podsieci.

W ramach całego ekosystemu, opartego na interoperacyjnym łańcuchu macierzystym Chaincorn, podsieci będą mogły swobodnie komunikować się ze sobą. W tym aspekcie możliwa będzie wymiana mocy pomiędzy podsieciami – na zasadzie kupna i sprzedaży. Silniej zdecentralizowane sieci będą mogły czerpać korzyści z tego, że są bardziej zabezpieczone, a jednocześnie wspierać mniejsze, mniej rozchwytywane łańcuchy drugiej warstwy.

Narzędzia ekosystemu Chaincorn
Ekosystem Chaincorn będzie składał się z sieci głównej, podsieci nań zbudowanych oraz sieci testowej. Deweloperzy, w przyszłości, chcą także stworzyć połączenie, dzięki któremu łańcuchy bloków, połączone z siecią główną, będą mogły dwustronnie komunikować się z zewnętrznymi blockchainami (np. Ethereum). Tak ma działać Layer zero.
Dodatkowo będą istniały narzędzia umożliwiające wejście i korzystanie z technologi blockchain osobom, które nigdy wcześniej z niego nie skorzystały.
Działanie w ekosystemie Chaincorn ma być tak proste jak używanie smartfonu.

Do dyspozycji użytkowników platformy zostaną oddane narzędzia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania transparentnego i rozbudowanego łańcucha bloków. Będzie to przede wszystkim eksplorator bloków, w którym zawarte będą wszelkie transakcje oraz szczegóły portfeli. Wyłączone z takiej formy śledzenia będą tylko te podsieci, których twórcy zdecydowali, że przepływy w ich ramach pozostaną ukryte. Oprócz eksploratora, kolejnym podstawowym elementem, który zostanie oddany do dyspozycji użytkowników, będzie portfel, obsługujący tokeny CORNX oraz tokeny wszelkich podsieci, zbudowanych na bazie sieci macierzystej Chaincorn.

W odróżnieniu od innych projektów, Chaincorn chce maksymalnie uprościć proces tworzenia podsieci oraz tokenów. Dlatego też użytkownicy otrzymają do dyspozycji dwa generatory – generator podsieci oraz generator tokenu. Tworzenie zarówno podsieci na bazie mainnetu, jak i tokenów podsieci będzie polegało na „przeklikaniu” prostego ciągu wcześniej zdefiniowanych czynności, w których efekcie powstanie podsieć oraz token o takich parametrach, jakie dobierze twórca.

Dlaczego Chaincorn
Chaincorn jest przeznaczony przede wszystkim dla twórców, którzy potrzebują rozwiązań blockchain do wdrażania swoich projektów zdecentralizowanych aplikacji oraz inteligentnych umów. Przewagę nad innymi, podobnymi platformami, będzie stanowić skalowalna oraz mało kosztowna sieć oraz łatwy i szybki sposób tworzenia własnej podsieci. Twórcy – na zasadach wolnego rynku – będą mogli z kolei zachęcać do korzystania z ich podsieci szeregowych użytkowników, dając najlepsze warunki do wspierania ich projektów oraz decentralizacji podsieci poprzez uruchamianie walidatorów oraz stake’owania.
Jednocześnie łatwy w użytkowniu ekosystem ma zachęcać zwykłych użytkowników do korzystania z aplikacji zbudowanych na sieciach Chaincorn.

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości