Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » wtorek, 24 listopada 2020, 16:31

Kłaniam się.
Mam pytanie - Czy jest możliwe stworzenie programu i jego implementacja do adresu BTC, by regularnie np co miesiąc przesyłać ułamkowe (części) wartości BTC z wskazanego adresu na inny adres - bez comiesięcznego powtarzania zlecenia.
Słaby jestem w slangu informatyków, ale to można nazwać programem zlecenie stałe wbudowane w portfel "papierowy" albo sprzętowy.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » wtorek, 24 listopada 2020, 17:00

Hm... możliwe jest, ale jeśli miało by być trustless, obstawiam że musiałbyś mieć do tego dedykowanego kompa z odpalonym skryptem 24 / 7 / 31 / 365 ;)

Rozjaśnij też - masz na myśli przesyłanie non stop z adresu A na B czy z A na B, potem C, potem D, ..., w zależności od miesiąca?

Tak czy inaczej nie za bardzo rozumiem cel takiego zabiegu - za każdym razem płacisz fee. Oba rozwiązania raczej słabe jeśli chodzi o prywatność - łatwe do wyśledzenia. Jeśli nie chcesz mówić to w sumie nie powinno mnie to obchodzić, ale jestem ciekawy po co takie zabawy. :)

Nie jestem ekspertem, ale przypuszczam że potrzebny by był odpalony, aktualny bitcoin-cli (czyli już wallet papierowy / sprzętowy staje się hot-walletem) i jakiś skrypt który by inicjował tworzenie transakcji - na szybko wyszukane w internecie https://github.com/kristapsk/bitcoin-scripts - nie dokładnie to o czym piszesz, ale zawsze coś na początek.

Chyba że kompletnie nie zrozumiałem co chcesz osiągnąć, to wtedy musisz wytłumaczyć bardziej. :D

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » wtorek, 24 listopada 2020, 18:01

nekotribal pisze: wtorek, 24 listopada 2020, 17:00Rozjaśnij też - masz na myśli przesyłanie non stop z adresu A na B czy z A na B, potem C, potem D, ..., w zależności od miesiąca?
Prowadzę projekt Emerytura+Bitcoin+Blockchain. Na razie 1 część projektu na podstawie:
Zlecenie stałe w banku na przekazywanie co m-c 200 PLN do kantoru FlyingAtom gdzie też złożyłem zlecenie stałe na konwersję co m-c tych PLN na BTC (chwała FlyingAtom - tylko oni to prowadzą) i przekazywanie wartości w BTC na wskazany przeze mnie adres. https://www.blockchain.com/pl/btc/addre ... ded9rajwv7
Po pewnym czasie 5 lat? będę chciał uruchomić operację w drugą stronę i po to jest potrzebny mi adres BTC na który co miesiąc przekażę jakąś wartość BTC z w/w adresu (na giełdzie, w kantorze) jeszcze nie wiem, celem konwersji na PLN i przekazania uzyskanej kwoty do mojego banku.
Sztuka polega na tym by raz dać zlecenie którego co miesiąc nie trzeba odnawiać.

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » wtorek, 24 listopada 2020, 18:30

Za 5 lat to możemy już kolonizować marsa :D
A na pewno narzędzia które teraz ogarniesz będą wtedy nieaktualne.

Problem polega na tym, że do wykonania transakcji potrzebujesz ją potwierdzić kluczem prywatnym - w tym celu musisz albo robić to ręcznie, albo komuś zaufać - portfel, strona, może w przyszłości bank? Po to powstały portfele sprzętowe i szyfrowanie plików portfela w praktycznie każdej aplikacji. Więc już na tym etapie, jeśli nie chcesz co miesiąc tego wklepywać osobiście, musisz komuś zaufać - czy to będzie Twój osobisty skrypt, czy też czyjś open sourcowy skrypt, czy też 3rd party aplikacja, która pozwala na taką automatyzację.

Moim zdaniem to sama przyjemność raz na miesiąc podłączyć ledgera, żeby wypłacić sobie emeryturę. ;)
No ale każdy może to widzieć inaczej.

Ogólnie na ten moment wydaje mi się to dużo zachodu, testowania, i ogólnie zasobów, ale tak jak mówiłem poprzednio - jest to możliwe. W celu pełnej automatyzacji, mój pierwszy pomysł: dedykowany komputer z linuxem, albo nawet wystarczy raspberry, oryginalny bitcoin-cli z pruningiem, odszyfrowany klucz prywatny (żeby nie wymagał potwierdzenia przy każdej transakcji) i skrypt wykonujący taką samą transakcję o określonym czasie. Pewnie da się to wymyślić lepiej, więc może ktoś jeszcze będzie miał jakiś lepszy pomysł, też chętnie posłucham. :)

I btw. wywal link do tego adresu, nikt nie potrzebuje o nim wiedzieć.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » wtorek, 24 listopada 2020, 18:51

nekotribal pisze: wtorek, 24 listopada 2020, 18:30I btw. wywal link do tego adresu, nikt nie potrzebuje o nim wiedzieć.
Zastanawiałem się nad tym. Jednak w końcu klucz prywatny decyduje o wszystkim a samo odkładanie BTC dla odkładania mnie nie kręci. Chcę by inni mieli z tego korzyść. Ten projekt prowadzę dla innych młodszych (już jestem emerytem) i tak samo słabo zorientowanych informatycznie (albo wcale jak ja).

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » wtorek, 24 listopada 2020, 18:59

Twoja decyzja. :)
ale mnie uczyli że przypisanie adresu do właściciela może kiedyś ugryźć w dupsko. :mrgreen:

Nie widziałem, że niżej jest cały temat dedykowany temu projektowi, brzmi ciekawie i z chęcią w wolnej chwili tam zajrzę. :)

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » wtorek, 24 listopada 2020, 20:16

nekotribal pisze: wtorek, 24 listopada 2020, 18:59przypisanie adresu do właściciela może kiedyś ugryźć w dupsko
Mam nadzieję że do tego czasu korzyści z emerytury+bitcoin+blockachain będą widoczne dla wszystkich i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku będę mógł przenieść swoje BTC na inny adres. Emerytura tak jak to rozumiem ma być prosta, nie wymagać żadnych czynności, oprócz sprawdzenia czy wpłynęła na konto. Mój zamysł jest demokratyczny - nie będzie rozróżnień na emerytury starego, nowego portfela, z tytułu służby czy dozgonnych uposażeń sędziów. Jednak to już małe OT.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: miso20 » środa, 25 listopada 2020, 10:16

ikswodnal pisze: wtorek, 24 listopada 2020, 16:31by regularnie np co miesiąc przesyłać ułamkowe (części) wartości BTC z wskazanego adresu na inny adres - bez comiesięcznego powtarzania zlecenia.
IMHO fee zeżre ci te części bardzo szybko

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » środa, 25 listopada 2020, 10:30

@miso20
Można to zrealizować na LN już nawet teraz, za 5 lat myślę że bez problemu.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » środa, 25 listopada 2020, 10:36

Ponawiam pytanie.
Najpierw doprecyzowanie.
Mam na 1 adresie 100 x wartości . Chcę znaleźć sposób by przez 100 kolejnych miesięcy otrzymywać po jednej wartości x na inny adres Blockchaina BTC.
Czy jest możliwe stworzenie programu(?) zlecenia stałego(?) by po "zaimplementowaniu" do adresu
1 (wysyłającego) nie było potrzeby powtarzania zlecenia co miesiąc.
Pytanie kieruję do informatyków kryptografów z wyższej półki @rav3n_pl @rav i innych. Ma to ułatwić życie mniej zorientowanym informatycznie (że tak oględnie napiszę @rav
miso20 pisze: środa, 25 listopada 2020, 10:16MHO fee zeżre ci te części bardzo szybko
Można to zrealizować na LN już nawet teraz, za 5 lat myślę że bez problemu.
ODPOWIEDZ Niekoniecznie zeżre przy Bech32.To ma być proste jak budowa cepa. Dla emerytury w BTC sprawdzi się tylko działanie w 3 krokach. 1.Zlecenie zakupu BTC na adres. 2. Przeniesienie zakupionych BTC na drugi adres. 3. Zlecenie comiesięczne zakupu aktualnej waluty w kraju dla wskazanego konta w banku.

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » środa, 25 listopada 2020, 11:21

ikswodnal pisze: środa, 25 listopada 2020, 10:36Pytanie kieruję do informatyków kryptografów z wyższej półki
💔
ikswodnal pisze: środa, 25 listopada 2020, 10:36Mam na 1 adresie 100 x wartości . Chcę znaleźć sposób by przez 100 kolejnych miesięcy otrzymywać po jednej wartości x na inny adres Blockchaina BTC.
(...)
Dla emerytury w BTC sprawdzi się tylko działanie w 3 krokach. 1.Zlecenie zakupu BTC na adres. 2. Przeniesienie zakupionych BTC na drugi adres. 3. Zlecenie comiesięczne zakupu aktualnej waluty w kraju dla wskazanego konta w banku.
Brzmi jak pomysł na aplikację. Nie wydaje mi się możliwe, żeby była trustless, ale jeśli Ci to nie przeszkadza, to nie powinno być super trudne do napisania.
ikswodnal pisze: środa, 25 listopada 2020, 10:36Czy jest możliwe stworzenie programu
Odpowiedź już padła, jest możliwe. Wydaje mi się że opisałem wszystkie problemy z tym związane, jak i możliwe rozwiązania.
Może pytanie powinno brzmieć: czy ktoś podejmie się napisania takiej appki i ile by to kosztowało? ;)

Dodano po 20 minutach 52 sekundach:
I jeszcze jedna myśl: jeśli nie potrzebujesz tego na już, to myślę że takie rzeczy zostaną zaimplementowane w aplikacjach już istniejących, np. Coinbase, Paypal, Revolut itp. albo jeszcze nie istniejących, np. trzymanie bitcoinów w banku. Wydaje mi się, że jakby podrzucić ten pomysł komuś na githubie, jest to dla ogarniętej osoby godzina roboty. I powtarzam się znów: musisz w tym celu zaufać 3rd party i udostępnić swój klucz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: garlonicon » środa, 25 listopada 2020, 12:18

Mam na 1 adresie 100 x wartości.
I to akurat może kiedyś zaboleć. Jak już było wspominane wcześniej, BTC to nie Ethereum, tutaj nie liczy się liczba adresów, tylko liczba wejść i wyjść. W przypadku BTC nie ma sensu mieć wielu wyjść powiązanych z tym samym adresem. Po prostu takie rozwiązanie w przyszłości niczego nie ułatwia, a niektóre rzeczy może komplikować. Prywatność jest kiepska, bo adres jest ten sam. Jakby to były kolejne adresy z HD walleta, to już mogłoby mieć więcej sensu, ale nadal, to jest kosztowne. Każde wyjście kosztuje, sto wejść do transakcji to tak pi razy oko sto razy drożej, bo płacisz od bajta (oczywiście to zależy jeszcze od liczby kolejnych wyjść, która może wynosić kilka sztuk, no ale nadal). Nawet jeśli to Segwit i sygnatury będą poza głównym blokiem, to wciąż: każde wejście to hash SHA-256 z poprzedniej transakcji plus indeks, to kosztuje wprost proporcjonalnie do liczby wejść, czyli nijak się nie skaluje. Serio chcesz płacić około 100 razy większe fee? Po co? Za co? Prywatność będzie niska, opłaty wysokie, gdzie sens?
Nie wydaje mi się możliwe, żeby była trustless
A to już zależy od tego, czy te adresy mają być na sztywno ustawione, czy ma być możliwość ich podmiany. Bo jak chcesz wysłać to na konkretny, na sztywno wbity adres, jaki by on nie był (w tym na LN, sidechainy, czy czego tam potrzebujesz), to jasne, da się wygenerować z góry N transakcji, żeby nie trzeba było żadnych kluczy, zabezpieczyć je timelockiem, żeby w razie ataku nikt ich nie wysłał wcześniej, a później je powysyłać w odpowiednim momencie. Tylko że tutaj też pytanie, czy rzeczywiście tego chcesz? Bo skoro znasz adres docelowy i wiesz, że on się nie zmieni, to jakie są przeszkody, żeby nie puścić takiej transakcji od razu? Robisz jakiś testament, w sensie "moje wnuki mogą wypuścić taką transakcję, chyba że ja zrobię to wcześniej, przez co ich transakcje zostaną unieważnione"?
Po pewnym czasie 5 lat? będę chciał uruchomić operację w drugą stronę i po to jest potrzebny mi adres BTC na który co miesiąc przekażę jakąś wartość BTC z w/w adresu (na giełdzie, w kantorze) jeszcze nie wiem, celem konwersji na PLN i przekazania uzyskanej kwoty do mojego banku.
Aha, czyli jednak nie wiadomo, jaki będzie adres docelowy. No, to w takim przypadku potrzebujesz klucza prywatnego, bez tego nic nie zrobisz. Widzisz, o ile pieniądze fiducjarne są rozróżniane po adresie nadawcy, o tyle w przypadku kryptowalut liczy się głównie adres odbiorcy. Chciałbyś pewnie zrobić coś w stylu "odbiorca może wziąć z mojego konta ileśtam BTC i przesunąć je na dowolnie wybrane konto". Pewnie jakiś pokręcony skrypt byłby w stanie to zrealizować, jednak znacznie łatwiej jest mieć klucz prywatny, bo wtedy można zrobić normalną transakcję akurat wtedy, gdy to będzie potrzebne. Inna sprawa, że jak nie jesteś górnikiem, to możesz tworzyć jedynie standardowe skrypty.
obstawiam że musiałbyś mieć do tego dedykowanego kompa z odpalonym skryptem 24 / 7 / 31 / 365
Niekoniecznie. Można mieć też kompa, który w BIOSie będzie miał ustawiony automatyczny start raz na miesiąc. Zakładając, że będzie wpięty do zasilania, raz na miesiąc sam się może odpalić, wysłać transakcję i wyłączyć się. O ile bateryjka w BIOSie nie padnie i czas będzie dobrze ustawiony, to ma szansę zadziałać.
A na pewno narzędzia które teraz ogarniesz będą wtedy nieaktualne.
Nie wydaje mi się, aby deweloperzy BTC kiedykolwiek zdecydowali się na zrzucenie zgodności wstecznej, jeśli nie zostaną do tego zmuszeni (czyli na przykład jeśli okaże się, że ktoś złamał SHA-256, ECDSA, itp. i nie będą mieli innego wyboru).

Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: 11 kwietnia 2013
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: nekotribal » środa, 25 listopada 2020, 12:26

garlonicon pisze: środa, 25 listopada 2020, 12:18 A na pewno narzędzia które teraz ogarniesz będą wtedy nieaktualne.
Nie wydaje mi się, aby deweloperzy BTC kiedykolwiek zdecydowali się na zrzucenie zgodności wstecznej, jeśli nie zostaną do tego zmuszeni (czyli na przykład jeśli okaże się, że ktoś złamał SHA-256, ECDSA, itp. i nie będą mieli innego wyboru).
Bardziej mi chodziło o to, że ktoś się teraz namęczy żeby to ogarnąć, a za 5 lat okaże się że każdy soft będzie oferował takie gotowe rozwiązanie.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » środa, 25 listopada 2020, 12:37

garlonicon pisze: środa, 25 listopada 2020, 12:18dyś zaboleć. Jak już było wspominane wcześniej, BTC to nie Ethereum, tutaj nie liczy się liczba adresów, tylko liczba wejść i wyjść.
Oczywiście to wiem. Fee wyjścia jest liczone od wejścia. Problemem będzie by nie liczyć wszystkich wejść dla każdorazowego wyjścia tylko 1 wyjście jest związane z 1-2 wejściami lub np 2 wyjścia związane z 1 wejściem.
garlonicon pisze: środa, 25 listopada 2020, 12:18Aha, czyli jednak nie wiadomo, jaki będzie adres docelowy. No, to w takim przypadku potrzebujesz klucza prywatnego, bez tego nic nie zrobisz
.
Adres docelowy będzie jeden w kantorze/giełdzie. Odwrotność operacji którą mam teraz - zlecenie w banku i kantorze na konwersję PLN na BTC i przekazanie na mój adres (co miesiąc). Będzie odwrotna droga z adresu do kantoru/giełdy i PLN na konto w banku.
Na razie to melodia przyszłości - najgorsze/najprostsze rozwiązanie to wysłanie całej zgromadzonej wartość BTC do kantoru/giełdy, kupno PLN i zlecenie stałe w banku na wypłatę co miesiąc określonej kwoty PLN. Wydaje się dla nieinformatyczynych najlepsze :-(.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: rav3n_pl » środa, 25 listopada 2020, 12:56

@ikswodnal Da się. Ale działanie takiego automatu jest dość ryzykowne - bo musi on mieć dostęp do tych środków.
Generalnie można by np. użyć Electrum w wersji headless i po jego API wygodnie tworzyć i wysyłać transakcje.
Można użyć bx-a i mając listę txid z wartościami i klucz prywatny kraftować transakcje ręcznie.
Zastanawia mnie jednak logika takiego działania - skoro mamy te środki od początku to nie lepiej je trzymać zamiast tracić na fee za każdym razem?
Na ETH można by napisać pod to kontrakt (jako pull - czyli odbiorca co określony czas może pobrać określoną wartość), może pomyśleć o użyciu Rootstock?
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 225
Rejestracja: 18 października 2020
Reputacja: 149
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: Dar0 » środa, 25 listopada 2020, 13:00

ikswodnal pisze: środa, 25 listopada 2020, 10:36Czy jest możliwe stworzenie programu(?) zlecenia stałego(?) by po "zaimplementowaniu" do adresu
1 (wysyłającego) nie było potrzeby powtarzania zlecenia co miesiąc.
Jest możliwe ale nie jest to za bardzo bezpieczna opcja i za pewne nie tania.

Musisz zlecić napisanie takiego skryptu komuś i jego implementacje u siebie. Czyli już jest niebezpiecznie bo musisz zaufać dla informatyka który to napisał lub wykupić jeszcze dodatkowy niezależny audyt. Wtedy musisz ufać dla informatyka lub dla audytu.

Nawet jeśli ze skryptem będzie wszystko ok to jest kolejny etap który jest niebezpieczny bo ten skrypt musi być uruchomiony na kompie odpalonym 24 h przez cale lata jeśli ktoś by z hakował tego kompa to masz klopsa. Oczywiście to tez by dało się rozwiązać robiąc 2 komputery jeden online, drugi offline i z transmisją miedzy nimi za pomocą qr code, ale to jeszcze więcej skryptów i kogoś kto tobie to zmontuje i kolejne zaufanie które musisz ponieść lub znowu audyt.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » środa, 25 listopada 2020, 13:10

rav3n_pl pisze: środa, 25 listopada 2020, 12:56 Da się. Ale działanie takiego automatu jest dość ryzykowne - bo musi on mieć dostęp do tych środków.
Generalnie można by np. użyć Electrum w wersji headless i po jego API wygodnie tworzyć i wysyłać transakcje.
Dzięki za odpowiedź. Jednak Wy wszyscy uważacie że waszą wiedzę mają wykorzystywać "niepiśmienni" - tak się nie da i za 100 lat. Nawet nie każdy z was jak osiągnie wiek 80-90 lat potrafi wykorzystać tą wiedzę którą macie dzisiaj. To ma być automat emerytalny dla emerytów. Z minimalnym udziałem banków, państwa a nawet sądów. Temat można zamknąć. Dalsze rozważania, problemy, prośby o pomoc będę wyłuszczał w temacie - Emerytura+Bitcoin+Blockchain.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: garlonicon » środa, 25 listopada 2020, 13:33

Problemem będzie by nie liczyć wszystkich wejść dla każdorazowego wyjścia tylko 1 wyjście jest związane z 1-2 wejściami lub np 2 wyjścia związane z 1 wejściem.
To nie będzie problemem w BTC, jeśli akceptujesz tutejsze koszty transakcji. W Ethereum mogłoby być, tutaj każda moneta jest oddzielna, jak użyjesz Coin Control, to możesz wybrać pojedyncze monety. Nie ma problemu z tym, aby nie brać wszystkich monet, po prostu portfel musi to wspierać i tyle, sam protokół BTC sobie z tym poradzi, portfel Core na pewno ma takie opcje, co do innych portfeli, to może być z tym różnie.
Z minimalnym udziałem banków, państwa a nawet sądów.
Jest różnica pomiędzy "minimalnym", a "zerowym" udziałem. BTC zapewnia domyślnie brak pośredników, jeśli założysz, że jacyś pośrednicy jednak będą, to jasne, możesz mieć choćby kanał LN z transakcjami obwarowanymi timelockami, to powinno wystarczyć, jeśli chcesz mieć nieco więcej wygody kosztem szczypty zaufania do HUBów (szczypty, bo transakcji z timelockiem nie wyślą wcześniej, więc będzie szansa to zablokować w razie czego).

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: ikswodnal » środa, 25 listopada 2020, 14:56

garlonicon pisze: środa, 25 listopada 2020, 13:33Jest różnica pomiędzy "minimalnym", a "zerowym" udziałem.
W normalnym, nawet nowoczesnym świecie żyć bez udziału państwa - nie da się :-(.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Regularne przesyłanie BTC z adresu na adres.

Postautor: garlonicon » środa, 25 listopada 2020, 17:23

Czy jest możliwe stworzenie programu(?) zlecenia stałego(?) by po "zaimplementowaniu" do adresu
1 (wysyłającego) nie było potrzeby powtarzania zlecenia co miesiąc.
Zakładając, że taki odbiorca przyjmuje płatności off-chain, to nawet nie potrzeba żadnego dodatkowego programu względem tego, co już istnieje. Wtedy jedyne, co trzeba zrobić, to wygenerować N transakcji, z których każda będzie mogła być wydana o miesiąc później niż poprzednia i będzie przekazywała odpowiednio wyższą kwotę na konto odbiorcy. Wtedy wystarczy te wszystkie transakcje przekazać odbiorcy i sprawdzać w ten czy inny sposób, czy na łańcuchu się monety nie przesunęły. Tylko jedna z tych wszystkich transakcji będzie mogła kiedykolwiek zostać potwierdzona, więc jeśli odbiorca przez pięć lat nie wypuści żadnej comiesięcznej transakcji on-chain, to taki system będzie działał bez żadnych dodatkowych programów. Jeśli to jednak zrobi, to spowoduje przerwanie tej współpracy i cały proces trzeba będzie powtórzyć, żeby ją kontynuować (czyli trzeba będzie wrzucić środki na wspólny adres i znów wygenerować N wspólnych transakcji). Odbiorca będzie miał motywację do cierpliwego czekania, gdyż każda kolejna transakcja nagradza go kolejnymi monetami za to, że nie odebrał monet z łańcucha. Może być?

Edit: w sumie taki pomysł mi jeszcze przyszedł do głowy: jeżeli to ma być emerytura otrzymywana od kogoś z zewnątrz typu ZUS, jakieś inne organy państwa, itp., to da się zrobić tak, aby emerytura jednocześnie nie mogła być wydana wcześniej i była przypisana do konkretnej osoby. Wtedy wystarczy użyć CLTV, czyli CheckLockTimeVerify na wyjściach transakcji. Wtedy można wziąć klucz publiczny takiego emeryta i utworzyć wyjście transakcji, które będzie mogło zostać wydane jedynie po konkretnej dacie w przyszłości. W takim przypadku nikt poza właścicielem nie ruszy tych środków i jednocześnie właściciel nie ruszy ich wcześniej.

Wracając jeszcze co do tej comiesięcznej transakcji: jeśli odbiorca będzie znany, to wystarczy zrobić jedną transakcję, która przeniesie wszelkie środki na sto różnych wyjść, z których każde będzie mogło być wydane o miesiąc później od poprzedniego. Wtedy odbiorca będzie mógł użyć jednej transakcji po tych pięciu latach (czy tam ośmiu z hakiem, bo 100 miesięcy / 12 miesięcy na rok = 8 lat i 4 miesiące) albo też co miesiąc zgarniać jedno wyjście. Jeśli koszty transakcji są akceptowalne przez obie strony, to jest to jak najbardziej możliwe.

Tak czy inaczej: zamiast korzystać z jakiegoś programu, który co miesiąc coś będzie wysyłał, można zrzucić takie zadanie na odbiorcę, jeśli się na to zgodzi.

Edit: zrobiłem wstępną instrukcję z użyciem sieci testowej (regtest), jest za długa na posta, więc wklejam linka do pastebina:

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości