Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: wamak » sobota, 7 listopada 2020, 14:45

@pael
Proszę bardzo:
1. W kryptowalutach nie można ot tak dodać cyferek w banku, nie można "dodrukować"
2. Niezależność kryptowalut od banków centralnych
3. W kryptowalutach znając adres każdy może prześledzić transakcje, przy e-eur itp dostęp do takich danych ma tylko bank i właściciel konta. To jest akurat wada kryptowalut poza tymi anonimowymi.

Jest jeszcze bardzo istotna różnica
Środki na koncie bankowym mogą być zablokowane choćby przez Urząd Skarbowy, przy czym dotyczy to głównie firm i przestępców. Osoby prywatne z niewysokim saldem na koncie nie mają się czego obawiać.
W związku z powyższym na dziś optymalnym rozwiązaniem, ze względu na słabą adopcję BTC, jest trzymanie większych środków w BTC (których nikt nie zabierze i nie zablokuje) i trzymanie fiatów na koncie na bieżące wydatki z wygodnymi płatnościami kartą.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » sobota, 7 listopada 2020, 15:36

wamak pisze: sobota, 7 listopada 2020, 14:451. W kryptowalutach nie można ot tak dodać cyferek w banku, nie można "dodrukować"
2. Niezależność kryptowalut od banków centralnych
3. W kryptowalutach znając adres każdy może prześledzić transakcje, przy e-eur itp dostęp do takich danych ma tylko bank i właściciel konta. To jest akurat wada kryptowalut poza tymi anonimowymi.


Tylko, że to są same wady*, wiesz dlaczego? Bo lepsza jest waluta "gwarantowana" przez państwo niż jakiś bitkujn co go do narkotyków używają. A że jest niezależny, to tym gorzej, bo go ktoś jeszcze przejmie...
Spoiler:
*Rzecz jasna z perspektywy Kowalskich
Dlatego właśnie @pael ci zadal retoryczne pytanie o lepszość krypto nad e-pln ;). Dla 95% ludzi lepsze jest e-pln i dlatego społeczeństwo było, jest i będzie w niewoli.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ikswodnal » sobota, 7 listopada 2020, 15:53

miso20 pisze: sobota, 7 listopada 2020, 15:36 Dla 95% ludzi lepsze jest e-pln i dlatego społeczeństwo było, jest i będzie w niewoli.
Dodam jeszcze inne powody wyższości kryptowalut nad PLN czy e-pln.
Odkładanych w kryptowalutach (umownie BTC) wartości na przyszłą emeryturę nikt ci nie zabierze
ani ustawą - dotychczas 2 przypadki, ani wyrokiem sądu. Nikt też nie wyznaczy ani nie zmieni warunków emerytalnych dla otrzymywania emerytury. No i najważniejsze BTC jest deflacyjne a pieniądze, w tym PLN inflacyjne i dzięki dodrukowi niszczy zaufanie do pieniądza.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: maky » sobota, 7 listopada 2020, 18:22

ikswodnal pisze: sobota, 7 listopada 2020, 15:53Nikt też nie wyznaczy ani nie zmieni warunków emerytalnych dla otrzymywania emerytury.
Z wyjątkiem "rynków". ;P
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 08:56

ikswodnal pisze: sobota, 7 listopada 2020, 15:53BTC jest deflacyjne
hmm.. co masz na myśli?

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:40

Pieniądze (PLN) gromadzone na emeryturę podlegają inflacji - dzisiaj gwałtownej.
Kryptowaluty (BTC) jest wartością deflacyjną (magazynem wartości), wartość na
przestrzeni czasu potrzebnego do rozważań emerytalnych - zawsze rośnie.

Moderator
Posty: 9626
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: koparki » poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:03

@ikswodnal Może w Twoim wypadku jest blisko wieku emerytalnego ale ludzie którzy maja 20-30lat po kolejnych 30-40-50 latach będa widzieli z bitcoina figę z makiem a nie magazyn wartości. Rozwój techniki i innowacyjność jest spektakularna to raz a dwa, przed nami wiele czarnych łabędzi które zmienią przyszłość w sposób trudny do wyobrażenia sobie (ja się wychowywałem w PRLu gdzie niewielu miało telefon stacjonarny nie wyobraziłbym sobie wtedy internetu i smartfonów - rozumiesz zmienność rzeczywistości?), jeśli myślisz że znalazłeś Złotego Graala finansów to się sromotnie mylisz, nawet nie będę rozwijał kwestii czynnika ludzkiego i deweloperów bitcoina którzy okazali się orbiterami bankierów, kartele pooli, kartele producentów koparek asic,kartele LN, forki , jest tyle zmiennych i możliwych niespodzianek.
---

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:17

koparki pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:03 ludzie którzy maja 20-30lat po kolejnych 30-40-50 latach będa widzieli z bitcoina figę z makiem a nie magazyn wartości.
Przede wszystkim jestem już dawno emerytem (jednym z 2-3 najstarszych na tym forum).
Tylko zwolennicy starego (konserwatyści) upierają się przy zachowaniu starych zasad.
Obecny system emerytalny wprowadzony za Bismarcka (kontynentalny) trwa trochę ponad 150 lat, tak jak 8 godzinny dzień pracy skazany na początku na krótkotrwałe rozwiązanie.
Bitcoin jest oparty (wynika z) na blockchainie i dominuje wśród kryptowalut > 60%. Więc system emerytalny oparty na BTC nie może się nagle zawalić - bo to spowoduje kryzys większy niż obecny dodruk gotówki. Zresztą, blockchain, jego rozwój pozwoli bardzo szybko wprowadzić racjonalne, inne rozwiązanie korzystne dla przyszłych emerytów.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: miso20 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:16

ikswodnal pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:17tak jak 8 godzinny dzień pracy skazany na początku na krótkotrwałe rozwiązanie.
Tak na marginesie: dlaczego tak uważasz i jaki wymiar pracy byłby lepszy wg ciebie?

Dodano po 1 minucie 43 sekundach:
ikswodnal pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:17Więc system emerytalny oparty na BTC nie może się nagle zawalić - bo to spowoduje kryzys większy niż obecny dodruk gotówki.
To mówisz chyba o przyszłości za 20 lat, gdzie BTC miałby kapitalizację 1000 razy większą niz obecnie. Na ten moment system emerytalny jak najbardziej może się zawalić, bo ta kapitalizacja to pikuś - nie mowiąc o tym, że to w większości wydmuszka i tak.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: wamak » poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:24

Opieranie przyszłej emerytury na jednym rodzaju aktywa niesie ze sobą niebezpieczeństwa.
---
-Po pierwsze mamy ZUS, który jest niczym innym, jak piramidą finansową, gdzie wysokość emerytury będzie uzależniona od ilości płatników w wieku produkcyjnym.
-Po drugie mamy IKE, które są wyjątkowo kiepsko zarządzane, skoro do tej pory są 20% na minusie (ograniczone do polskich spółek), gdzie jednocześnie giełdy światowe są na plusie.
-Po trzecie mamy kryptowaluty. Na papierze wszystko wygląda dobrze: niska inflacja, duża stopa zwrotu w ciągu ostatnich kilku lat.
Szkopuł w tym, że kurs kryptowalut jest tak mocno uzależniony od spekulantów na tym płytkim rynku. Będzie to rosło do czasu, aż spekulanci zadecydują, aby uwalić kurs o 95% w dół. Takiego scenariusza nie można całkowicie wykluczać. I jaka wtedy będzie z tego emerytura? Niższa, niż od ZUS.

Ja swoją przyszłą emeryturę opieram zarówno na ZUS, jak i na akcjach spółek technologicznych i wydobywczych metali szlachetnych (korelacja ze złotem), a także dodatkowo na obligacjach korporacyjnych (Te obligacje dają minimalny zysk także w czasie kryzysu, wbrew temu, co twierdzi trader21. Nie wiem, dlaczego on w tej kwestii wprowadza ludzi w błąd).
ZUS dlatego, że daje dożywotnią gwarancję jakichś pieniążków.
Akcje i obligacje korporacyjne dlatego, że dają zysk większy od inflacji.
Z odkładania w kryptowaluty zrezygnowałem dlatego, ponieważ to jest zbyt płytki rynek, zbyt niepewny dla przyszłej emerytury.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: mecenas » poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:26

wamak pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:24Będzie to rosło do czasu, aż spekulanci zadecydują, aby uwalić kurs o 95% w dół.
Albo (jak to może być w przypadku BTC) górnicy nie zdecydują się kopać innego coina.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wieści z frontu walki z gotówką

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:54

miso20 pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:16Tak na marginesie: dlaczego tak uważasz i jaki wymiar pracy byłby lepszy wg ciebie?
Wymiar obowiązkowego czasu pracy należy skracać sukcesywnie zgodnie z doświadczeniami specjalistów od ergonomii - Jako informatyk nie wmówisz mi
że dla ciebie najoptymalniejszy czas pracy to 8 godzin, nie 6 czy nawet 3.
miso20 pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:16To mówisz chyba o przyszłości za 20 lat, gdzie BTC miałby kapitalizację 1000 razy
Co będzie za 20 lat nie wiem, nie jestem futurologiem. Wierzę że BTC ma większą przyszłość niż obecne systemy emerytalne (ZUS, pragmatyki służbowe, pensje sędziów) oparte na opracowaniach ludzi Bismarcka ~150 lat wcześniej.
wamak pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:24Opieranie przyszłej emerytury na jednym rodzaju aktywa niesie ze sobą niebezpieczeństwa.
Oczywiście, jednak obecny (b...l) inaczej bałagan emerytalny szkodzi wszystkim. Myślę że nie sam Bitkoin przy którym ja obstaję, ale wykorzystanie blockchaina pozwoli niwelować obawy, przed jedynym przez kogoś uznanym za słuszny, systemem.
koparki pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:29powyższym wpisem proponuję zamknąć offtop bo to już nie na temat, o emeryturze z lokaty krypto jest już inny wątek na tym forum
Może któryś z panów moderatorów czy administratorów uzna za wskazane by scalić te wszystkie dyskusje z jednym tytułem - Blockchain, Bitcoin, Emerytura +

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: miso20 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:07

ikswodnal pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:54nie wmówisz mi
nie próbuje ci nic wmawiać, po prostu jestem ciekaw jakie są teorie, bo nie zgłębiałem tematu bardziej :D

ikswodnal pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:54Może któryś z panów moderatorów czy administratorów uzna za wskazane by scalić te wszystkie dyskusje z jednym tytułem - Blockchain, Bitcoin, Emerytura +

+1

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:14

miso20 pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:07 jestem ciekaw jakie są teorie, bo nie zgłębiałem tematu
Też nie jestem specjalistą :-) ale praktyka pokazuje że na przykład taka organizacja czasu pracy w Służbie Zdrowia jaką wymuszono to zbrodnia na pacjentach i lekarzach (nawet w czasie wojny).
Nie umiem wstawić wykresu optymalnej wydajności w czasie :-(. Jest taki.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 990
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: wamak » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:21

ikswodnal pisze: czwartek, 2 lipca 2020, 10:51- Likwidacja, lub też obniżenie podatku 18% płaconego z kryptowalut gromadzonych na emeryturę,

Zdecydowanie likwidacja podatku i to nie tylko w rozróżnieniu na emeryturę czy nie na emeryturę.
Kryptowaluty powinny być traktowane na równi z innymi tradycyjnymi walutami. Jak ktoś odkłada sobie franki szwajcarskie albo dolary i potem zamienia to na złotówki, to nie musi płacić podatku.
Prawie nikomu z posłów nie zależy na likwidacji podatku, bo nie mają wystarczającej wiedzy o kryptowalutach i ten temat ich nie obchodzi.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: miso20 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:27

wamak pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:21Jak ktoś odkłada sobie franki szwajcarskie albo dolary i potem zamienia to na złotówki, to nie musi płacić podatku.


Jesteś pewien? Jak masz zysk, to już to podpada do PITu wg mnie.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: adiqq » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:29

wamak pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:24Ja swoją przyszłą emeryturę opieram zarówno na ZUS, jak i na akcjach spółek technologicznych i wydobywczych metali szlachetnych (korelacja ze złotem), a także dodatkowo na obligacjach korporacyjnych (Te obligacje dają minimalny zysk także w czasie kryzysu, wbrew temu, co twierdzi trader21. Nie wiem, dlaczego on w tej kwestii wprowadza ludzi w błąd).
ZUS dlatego, że daje dożywotnią gwarancję jakichś pieniążków.
Akcje i obligacje korporacyjne dlatego, że dają zysk większy od inflacji.
Z odkładania w kryptowaluty zrezygnowałem dlatego, ponieważ to jest zbyt płytki rynek, zbyt niepewny dla przyszłej emerytury.
Ja liczę po części na ZUS (z tego samego powodu co ty), druga sprawa to oczywiście krypto. Ale podchodzę do tego trochę inaczej. Odkładanie krypto - to jedna sprawa. Druga - to w pewnym sensie przez przypadek prawie 2 lata temu kupiłem trochę sprzetu do miningu, przez drugi zbieg okoliczności - miałem już podpisaną umowę na montaż PV i złożony wniosek na grant. Tak więc moglem w skrajnie niekorzystnych warunkach (dołki cenowe) sprawdzić z czym się je mining. I bardzo szybko doszedłem do wniosku, że to jest TO :)
Zainwestowałem dodatkowo w sprzęt, miałem trochę szczęścia, teraz czekam na górkę i planuję rozbudowę PV. Tak, może to trochę śmiesznie zabrzmi, ale to jest mój sposób na emeryturę. Nie boję się wysokich cen prądu, bo dzięki PV mogę kopać do 2024r. na tym sprzęcie co mam. Z tego samego powodu nie boję się spadku cen krypto, bo koszta będą niewielkie. Czyli stały dochód, przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnej pracy...oczywiście, to wszystko mocno uproszczone, ale mam to wszystko dobrze przemyslane, poplanowane, przeliczone ;)

Prawie od samego początku odkładam środki na długoletni HODL - popełniłem oczywiście wiele błędów...ale te każdy popełnia...najważniejsze, zeby wyciągać z nich własciwe wnioski...W moim przypadku było to umieszczeniu w portfelu LTC (+5,55%) i BCH(-4,89%) BTC,ETH i XMR było już jak najbardziej ok. Zastanawiam się własnie, czy dodawać coś jeszcze, czy zostać przy tych 3 coinach...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:31

wamak pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:21Zdecydowanie likwidacja podatku i to nie tylko w rozróżnieniu na emeryturę czy nie na emeryturę.
No niestety tak to się nie da. Czy naprawdę to normalna sytuacja gdy 1 % populacji zarządza i jest właścicielem więcej niż 50 % dóbr? Blockchain w przyszłości będzie może niwelował te różnice, ale na razie świadczenia społeczne/socjalne muszą rosnąć - z czego to pokryć - tylko z podatków.
Sądzę że np obniżenie podatku od zgromadzonych i wypłacanych na emeryturę kryptowalut do np 10 % uatrakcyjniło by taką emeryturę i zapewniło państwu środki na inne świadczenia.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: miso20 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:44

adiqq pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:29Zastanawiam się własnie, czy dodawać coś jeszcze, czy zostać przy tych 3 coinach...

ZEC ma ciekawe powiazania z różnymi trzyliterowymi agencjami amerykańskimi. Z tego względu uważam, że warto cos trzymać. Zwłaszcza jak się wykres wypłaszczył. Ale to jednak tylko kolejny altcoin, wiec ostrożnie. Przy czym wydaje mi się, że to najciekawsza opcja poza tymi, które wymieniłeś.

Ewentualnie odkładanie w coś co ma masternody/pasywny przychód. Wtedy po latach uzbiera się na masternoda, który będzie dodatkowo kilka procent wypłacał. Jednym z najpopularniejszych takich projektów jest Dash.

ikswodnal pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:31 Czy naprawdę to normalna sytuacja gdy 1 % populacji zarządza i jest właścicielem więcej niż 50 % dóbr?
Tak, to jest normalna sytuacja. Tak było zawsze w historii ludzkości, że elity rządziły pozostałymi. Tak jest również w naturze, że para alfa narzuca kierunek marszu i działalności stada. My również najwyraźniej musimy tak być ukształtowani jako gatunek, by budować i rozwijać cywilizację.

Powiesz mi: ale oni używają zagrań nie fair. Owszem tak to już teraz jest, jednak w toku historii bogactwo tak czy siak było gromadzone przez elity, bo są elitami. 95% społeczeństwa musi być głupie, bo elita nie będzie robić w polu ani kibli sprzątać.

Smutny wniosek, ale jako gatunek jesteśmy ewolucyjnie i biologicznie uwarunkowani do takiej struktury społęcznej. Gdyby zrobić wielki reset i każdemu dać tyle samo kasy, to po paru dekadach znowu byłoby 1%-50%. Może tylko część elit by się wymieniła z nowymi. Bo większość ludzi jest po prostu przeciętnie lub poniżej przeciętnie inteligentna.

Weteran
Posty: 1538
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Emerytura + Bitcoin + Blockchain

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:47

miso20 pisze: poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:44Smutny wniosek, ale jako gatunek jesteśmy ewolucyjnie i biologicznie uwarunkowani do takiej struktury społęcznej.
Widzę że jesteś legalistą. Gdybyś żył w czasach niewolnictwa, oczywiście jako niewolnik z ówczesną świadomością, też byś uważał że tak musi być.

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości