Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: pm7 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:27

wrip pisze: Leśne dziadki nie chcą przyznać, że ich pierworodny jest niepełnosprawny i robią co mogą by zaprzeczać rzeczywistości.
Używam zarówno BTC, jak i innych kryptowalut. BTC jest projektem bardzo bezpiecznym, ale rozwija się wolniej. Coś za coś.
wrip pisze: Nie wątpię, że nie potrafią, tylko domniemam, że nie da się po prostu bitcoina bardziej ulepszyć.
Baza Bitcoin (PoW+blockchain) zostanie pewnie na długo, może na zawsze. Ale czy to znaczy, że BTC nie da się ulepszyć budując na nim (LN, RootStock i inne)?
wrip pisze: Gdyby się dało to by było już 10 różnych pomysłów jak to zrobić
LN. Sidechains. Są też inne pomysły na pewno, te są po prostu bardziej znane. Ale jeżeli wolisz myśleć negatywnie o BTC, to pewnie nie przyjmiesz tego jako możliwości.
wrip pisze: a nie wybór pomiędzy: większe bloki albo LN.
A co, nie możemy mieć obu? :)
wrip pisze: Ja w krypto jestem dopiero od półtora roku, dopiero na początku tego roku zaczęły się problemy z wydajnością projektu i wtedy też rozpoczęły się publiczne dyskusje nad dalszym rozwojem bitcoina. Po niecałym roku tych konfliktów doszedłem do takich a nie innych wniosków.
To, że Ty dopiero niedawno usłyszałeś o pomysłach na rozwój BTC (zwiększenie bloków, LN, itd.), nie znaczy, że zaczęto o nich mówić dopiero niedawno. Np. duże bloki były rozważane od lat.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: janku66 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:28

wrip pisze: Malarstwo akwarelystyczne nie jest konkurencją dla malarstwa olejowego. To po prostu komplementarne sztuki malarstwa, które ze sobą nie konkurują.
Komplementarność:
"Dobra są względem siebie komplementarne, gdy posiadanie jednego powoduje występowanie zapotrzebowania na inne, np. żeby skorzystać z samochodu, niezbędne jest paliwo (samochód osobowy i paliwo to komplementarne dobra konsumpcyjne)"
źródło: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kompl ... 24623.html

Konkurencyjność:
"proces, w którym uczestnicy rynku, dążąc do realizacji swych interesów, próbują przedstawić oferty korzystniejsze od innych ze względu na cenę, jakość, warunki dostawy i inne charakterystyki, wpływające na decyzję zawarcia transakcji. "
Te same źródło."

Moim zdaniem te malarstwa nie są komplementarne, a właśnie konkurujące.

Bardziej cały przemysł tego chociażby malarstwa olejowego konkuruje z przemysłem malarstwa akwarelystycznego.
Jeśli nawet nie przemysł, to nawet sami artyści wolą patrzeć na obrazy Akwarelowe niż Olejowe i będą promować jedno kosztem drugiego.
No i na końcu, ktoś musi te obrazy kupić, bo artyści, też jedzą i muszą mieć za co. Zatem, na rękę im będzie jak ludzie dzięki reklamie, albo naganiaczom będą kupować obrazy malowane tą techniką, którą dany artysta maluje.
wrip pisze: Funkcje płatnicze z natury są konkurujące: gotówka, przelew gankowy, karty debetowe, karty kredytowe, paypal, payu, przelewy24, yetipay i dziesiątki innych, które spełniają tę samą rolę. To one ze sobą konkurują.
W myśl powyższego, to właśnie gotówka i przelew bankowy bardziej są komplementarne niż konkurujące w takim znaczeniu.
Nie zrobi się przelewu, jak nie wpłaci się pieniędzy do banku.
Nie wypłaci się pieniędzy z banku, jak np ktoś inny ich nie przeleje ich wcześniej na konto, a w życiu są sytucję, że potrzebujemy i gotówki i przelewu.
Tzn. upraszczajac lekko przypadek, ale to chyba nie wpływa na ogólną interpretację problemu.
wrip pisze: Tak samo jest z kryptowalutami. One po prostu ze sobą konkurują bo kryptolwaluty płatnicze po prostu oferują to samo, jednak na różnym poziomie wygody.
W myśl powyższych definicji niektóre krypto mogą ze sobą być komplementarne, inne konkurujące ze sobą.
Np. waluty X1, X2, X3 są do transakcji dla osób fizycznych, a waluty Y1, Y2, Y3 dla firm. Jeśli będzie np przepisami ograniczone, albo jakimś powodem praktycznym bardziej preferowane, że firmy między sobą mogą lub preferują wysyłać tylko walutę X1, X2, X3, to aby otrzymać ją np od osoby fizycznej, kowalski kupuje kiełbasę w Żabce, to będzie musiał lub będzie preferował użyć waluty Y1, Y2, Y3.
Komplementarność między X i Y, a konkurencyjność wewnętrzna w grupie iksów oraz w frupie igreków.

Ze swojej strony, nie widzę powodów aby taka sytuacja na przestrzeni np 5 lat, nie miała miejsca.
Z jakiegoś powodu np waluta Y1 jes bardziej popularna w Europie. Y2 w Azji, a Y3 tu i tu. Podobnie z Iksami.

Myślę, że możemy dojść do sytuacji, w której zarówno Iksy między sobą jak i Igreki między sobą będą konkurować na innych polach niż np prędkość oraz opłaty transakcyjne. Anonimowość jest dla jednego zaletą, dla innego wadą. Nie będzie Janek używać Y1, bo jest to waluta zapewniająca anonimowość. Janek woli Y2, bo nie jest anonimowa.

Zrobił nam się off top, ale mam nadzieję, że wartościowy. Przynajmniej w sensie ogólnym.

Co do LN, to jeśli on zadziała, to uważam, że Bitcoin Core odejdzie daleko od zamysłu Satoshiego. Wtedy będzie jedynie jakimś przodkiem tego co zostało wymyślone w 2009 roku. Oczywiście nie jest to dla mnie w ogóle problem do momentu aż nie krzyczą, że idą w zgodzie z zamysłem Satoshiego podczas gdy on pewnie w grobie się przewraca. W innym wątku dotyczącym BCH przedstawiłem swój stosunek co do prawdziwosci Bitcoina.
Sam też uważam, że LN nie zadziała globalnie, bo w rzeczywistym świecie wypłynie ogrom problemów, które nie zostały przewidziane.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 stycznia 2018, 19:36 przez janku66, łącznie zmieniany 6 razy.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: pm7 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:36

Po co te spoilery? Naprawdę to:
vjankuv pisze:
źródło:
jest lepsze niż poniższe? :(
Dodano po 6 minutach 28 sekundach:
vjankuv pisze: W myśl powyższego, to właśnie gotówka i przelew bankowy bardziej są komplementarne niż konkurujące w takim znaczeniu.
Nie zrobi się przelewu, jak nie wpłaci się pieniędzy do banku.
Nie wypłaci się pieniędzy z banku, jak np ktoś inny ich nie przeleje ich wcześniej na konto.
Tzn. upraszczajac lekko przypadek, ale to chyba nie wpływa na ogólną interpretację problemu.
Gotówka i przelewy trochę się uzupełniają, ale jednocześnie konkurują, bo jeden system może funkcjonować bez drugiego (kiedyś była tylko gotówka, przyszłość nam się rysuje z malejącą rolą gotówki).
vjankuv pisze: Ze swojej strony, nie widzę powodów aby taka sytuacja na przestrzeni np 5 lat, nie miała miejsca.
Z jakiegoś powodu np waluta Y1 jes bardziej popularna w Europie. Y2 w Azji, a Y3 tu i tu. Podobnie z Iksami.
Możliwe, tylko nieco niewygodne dla podróżujących i kupujących za granicą.
vjankuv pisze: Co do LN, to jeśli on zadziała, to uważam, że Bitcoin Core odejdzie daleko od zamysłu Satoshiego. Wtedy będzie jedynie jakimś przodkiem tego co zostało wymyślone w 2009 roku.
LN z założenia nie wpłynie na transakcje o średnich i dużych wartościach, nie wymaga też modyfikacji w istniejących węzłach. Bitcoina dalej będzie można używać po staremu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: janku66 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:39

pm7 pisze: (kiedyś była tylko gotówka, przyszłość nam się rysuje z malejącą rolą gotówki).
Masz słuszność i miałem to z tyłu głowy jak pisałem. Jednak obecnie są one komplementarne i jeszcze trochę czasu minie nim to się zmieni.
pm7 pisze: Możliwe, tylko nieco niewygodne dla podróżujących i kupujących za granicą.
To wtedy np waluta "Z", która byłąby ogólnoświatową walutą turystyczną.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: pm7 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:42

vjankuv pisze: To wtedy np waluta "Z", która byłąby ogólnoświatową walutą turystyczną.
A to z kolei jest podwójnie niewygodne :)
Po pierwsze wielu sprzedawców musiałoby wspierać dodatkową walutę, a po drugie turyście napotykaliby się na miejsca, gdzie nie mogą zapłacić.
Raczej by wymieniali waluty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: janku66 » piątek, 5 stycznia 2018, 19:55

pm7 pisze: A to z kolei jest podwójnie niewygodne
Nie rozwiążę w kilku postach unifikacji waluty światowej ;)

Także odczep się od przykładów per se ;), bo broniona teza, to było powszechne istnienie i funkcjonowanie więcej niż tylko jednej kryptowaluty (tej najlepszej), a przykłady są pierwsze z brzegu by przedstawić myśl. Inaczej musiałbym stworzyć white paper czegoś nowego co by zadowoliło wszystkich.
Obecnie nie ma takiej waluty, co by zadowoliła wszystkich. Jak z resztą widzimy pewnie nawet nie będzie to możliwe (przynajmniej przez najbliższe lata). W krypto siedzi, nie wiem ile, pewnie kilka procent światowego społeczeństwa, a już nie możemy dojść do ładu. Co dopiero gdyby cała ludzkość miała się zgodzić na jedną. Jakby jakiś światowy tyran przykazał, to nawet wtedy prędzej czy później w podziemiach powstanie coś innego. Nawet i techniki Niccolò Machiavellego z "Książę" nie podołałyby zadaniu aby utrzymać na świecie tą jedną, najlepszą.

Moim zdaniem, jedna waluta na cały świat i zero innych, to utopijne marzenie.

Jak się okazuje, technologia idzie do przodu i otwierają się ludziom oczy do tego co możemy mieć dzięki kryptowalutom. Ciągle ludzie chcą więcej, ludzie mają swoje preferencje, inni sentymenty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » piątek, 5 stycznia 2018, 23:13

@vjankuv, ja korzystałem z najbardziej popularnej definicji słowa komplementarny czyli kolejno za wynikami wyszukiwania google dla hasła "komplementarny":
1. https://sjp.pwn.pl/sjp/komplementarny;2564097.html
komplementarny «wzajemnie się uzupełniający»
2.https://sjp.pl/komplementarny
komplementarny
taki, który jest uzupełnieniem czegoś, dopełnia się z czymś; uzupełniający, dopełniający
3.https://pl.wiktionary.org/wiki/komplementarny
przymiotnik (1.1) wzajemnie się uzupełniający
4.https://pl.glosbe.com/pl/pl/komplementarny
Definitions: uzupełniający, dopełniający, wzajemnie uzupełniający się; dopełniający

Czyli trochę inne znaczenie od twojej definicji. Mi chodziło przede wszystkim o to, że np. tablet jest uzupełnieniem (czyli jest komplementarny) dla laptopa oraz smarfona. A więc w pewnych aspektach sprawdza się lepiej niż latop czy smartfon, ale ich nie zastępuje ponieważ nie posiada wszystkich ich cech włącznie. Dlatego posiadacz laptopa może chcieć posiadać tablet by pewne czynności były wygodniejsze. Jednak posiadanie tabletu nie jest konieczne do wykonywania tych czynności, ponieważ można je wykonać na laptopie. Ewentualnie czynności które są możliwe do wykonania tylko i wyłącznie na tablecie ale nie są najistotniejsze z punktu widzenia konsumenta.

Dlatego zgodnie z twoją definicją cały twój wywód jest prawidłowy. Ale zgodnie z moją definicją już nie bardzo :P Więc na tym możemy zakończyć ten aspekt dyskusji.

Dodano po 3 godzinach 11 minutach 45 sekundach:
pm7 pisze: Używam zarówno BTC, jak i innych kryptowalut. BTC jest projektem bardzo bezpiecznym, ale rozwija się wolniej. Coś za coś.
A widzisz, wg mnie to jest patologiczne zachowanie, przynajmniej jeśli mówimy o zachowaniach dotyczących całości społeczeństwa.
Pytanie jest następujące: dlaczego musisz używać innych kryptowalut? Ponieważ BTC nie spełnia twoich oczekiwań. Proste.
Jeśli się męczę z jakąś usługą/produktem to szukam alternatywy. Jeśli alternatywa istnieje to ją wybieram.
pm7 pisze: Baza Bitcoin (PoW+blockchain) zostanie pewnie na długo, może na zawsze. Ale czy to znaczy, że BTC nie da się ulepszyć budując na nim (LN, RootStock i inne)?
Ty się mnie pytasz? Ja łupię tym pytaniem non stop każdego kto jest zwolennikiem BTC i jakoś nie widzę odpowiedzi. Może się da, kurde, może genialny umysł jakiegoś developera byłby w stanie ulepszyć Bitcoina na tyle, by realnie był w stanie zapewnić możliwość płatności prostych, szybkich i darmowych (lub prawie darmowych). Ale czy ja dostaję jakąś odpowiedź? Nie.
pm7 pisze: LN. Sidechains. Są też inne pomysły na pewno, te są po prostu bardziej znane. Ale jeżeli wolisz myśleć negatywnie o BTC, to pewnie nie przyjmiesz tego jako możliwości.
Nie, ja nie myślę negatywnie. Teraz jest mi wszystko jedno. Chcę tylko usłyszeć o tych pomysłach, naprawdę, bitcoin to super sprawa, ale o czym mam myśleć jeśli nie mam nad czym? Myślałem nad LN i stwierdzam, że ma wiele braków. Nad czym mam teraz myśleć? Jest coś ze strony developerów do analizowania?
pm7 pisze: wrip pisze: a nie wybór pomiędzy: większe bloki albo LN.
A co, nie możemy mieć obu?
Mnie się pytasz? Pytaj się developerów czy w końcu zwiększą blok. Bo przez ostatni rok ich dyskusji się na to nie zanosi.
pm7 pisze: To, że Ty dopiero niedawno usłyszałeś o pomysłach na rozwój BTC (zwiększenie bloków, LN, itd.), nie znaczy, że zaczęto o nich mówić dopiero niedawno. Np. duże bloki były rozważane od lat.
Super i co z tego, że rozważano większe bloki od lat? Masz jakiś efekt tych rozważań? Ekstra, że wymyślili ułomne LN ale czy są jakieś pomysły na dalszy rozwój? Chcę te propozycje usłyszeć tu i teraz. Bo jeśli nie ma ich teraz, to znaczy, że bitcoin przegrał wyścig.

Może to zaboli wielu, ale mówię co myślę. BTC nie jest cyfrowym złotem na tym etapie akceptacji. Myślicie, że ulica weszła z kapitałem w krytpowaluty? Ludzie, porównajcie wpierw ile wynosi agregat M3 Polski, Europy oraz całego świata. Bitoin nie znaczy dla gospodarki światowej NIC. Dla świata bitoin mógłby z dnia na dzień przestać istnieć i poza 1-2 dniami gównoburzy w mediach problem by przestał być zauważany.*

Poza tym z czym do ludzi? Naprawdę myślicie, że BTC wraz z LN zrozumie przeciętny kowalski? Weźcie mu wytłumaczcie kanały płatności, huby i opłaty z tym związane. Po jakiego grzyba ktoś ma korzystać z ułomnego systemu już od samego początku?

Chcecie rewolucji? To wyjdźcie z rewolucyjnym, a nie ułomnym produktem do ludzi. Dajcie im konkretny bilans zysków i strat. Wykażcie, dlaczego mają kupować bułki i kawę w sklepie za kryptowaluty, a nie za PLNy płacąc kartą Visa!
Z czym do ludzi? Z fee rzędu kilkunastu złotych za wejście do bloku? Za jakiś dziwaczny, działający w testnecie lighgtning nework system przekazu środków?

Open your eyes.

Jestem chętny przyjąć zakład na 1000 PLN, który zostanie rozliczony za 2 lub 3 lata przez społeczność tego forum, a który będzie dotyczył tego, czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami. Czy LN wraz z Segwitem oraz Schnorr będą na tyle wydajne i wygodne by zapewnić wszystkim użytkownikom Bitcoina płatności w codziennych sytuacjach.
Kto jest chętny na zakład? Depozyty wyrażone w Ltc (przecież nie będę bulił fee za transakcję sieci bitcoin) możemy złożyć u @Bitmar lub innego zaufanego użytkownika forum.

*http://i2.wp.com/money.visualcapitalist ... 842&w=1130 fajne porównanie, może nie aktualne, ale obrazuje jak ważny jest bitcoin dla światowej gospodarki.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » piątek, 5 stycznia 2018, 23:13

@vjankuv, ja korzystałem z najbardziej popularnej definicji słowa komplementarny czyli kolejno za wynikami wyszukiwania google dla hasła "komplementarny":
1. https://sjp.pwn.pl/sjp/komplementarny;2564097.html
komplementarny «wzajemnie się uzupełniający»
2.https://sjp.pl/komplementarny
komplementarny
taki, który jest uzupełnieniem czegoś, dopełnia się z czymś; uzupełniający, dopełniający
3.https://pl.wiktionary.org/wiki/komplementarny
przymiotnik (1.1) wzajemnie się uzupełniający
4.https://pl.glosbe.com/pl/pl/komplementarny
Definitions: uzupełniający, dopełniający, wzajemnie uzupełniający się; dopełniający

Czyli trochę inne znaczenie od twojej definicji. Mi chodziło przede wszystkim o to, że np. tablet jest uzupełnieniem (czyli jest komplementarny) dla laptopa oraz smarfona. A więc w pewnych aspektach sprawdza się lepiej niż latop czy smartfon, ale ich nie zastępuje ponieważ nie posiada wszystkich ich cech włącznie. Dlatego posiadacz laptopa może chcieć posiadać tablet by pewne czynności były wygodniejsze. Jednak posiadanie tabletu nie jest konieczne do wykonywania tych czynności, ponieważ można je wykonać na laptopie. Ewentualnie czynności które są możliwe do wykonania tylko i wyłącznie na tablecie ale nie są najistotniejsze z punktu widzenia konsumenta.

Dlatego zgodnie z twoją definicją cały twój wywód jest prawidłowy. Ale zgodnie z moją definicją już nie bardzo :P Więc na tym możemy zakończyć ten aspekt dyskusji.

Dodano po 3 godzinach 11 minutach 45 sekundach:
pm7 pisze: Używam zarówno BTC, jak i innych kryptowalut. BTC jest projektem bardzo bezpiecznym, ale rozwija się wolniej. Coś za coś.
A widzisz, wg mnie to jest patologiczne zachowanie, przynajmniej jeśli mówimy o zachowaniach dotyczących całości społeczeństwa.
Pytanie jest następujące: dlaczego musisz używać innych kryptowalut? Ponieważ BTC nie spełnia twoich oczekiwań. Proste.
Jeśli się męczę z jakąś usługą/produktem to szukam alternatywy. Jeśli alternatywa istnieje to ją wybieram.
pm7 pisze: Baza Bitcoin (PoW+blockchain) zostanie pewnie na długo, może na zawsze. Ale czy to znaczy, że BTC nie da się ulepszyć budując na nim (LN, RootStock i inne)?
Ty się mnie pytasz? Ja łupię tym pytaniem non stop każdego kto jest zwolennikiem BTC i jakoś nie widzę odpowiedzi. Może się da, kurde, może genialny umysł jakiegoś developera byłby w stanie ulepszyć Bitcoina na tyle, by realnie był w stanie zapewnić możliwość płatności prostych, szybkich i darmowych (lub prawie darmowych). Ale czy ja dostaję jakąś odpowiedź? Nie.
pm7 pisze: LN. Sidechains. Są też inne pomysły na pewno, te są po prostu bardziej znane. Ale jeżeli wolisz myśleć negatywnie o BTC, to pewnie nie przyjmiesz tego jako możliwości.
Nie, ja nie myślę negatywnie. Teraz jest mi wszystko jedno. Chcę tylko usłyszeć o tych pomysłach, naprawdę, bitcoin to super sprawa, ale o czym mam myśleć jeśli nie mam nad czym? Myślałem nad LN i stwierdzam, że ma wiele braków. Nad czym mam teraz myśleć? Jest coś ze strony developerów do analizowania?
pm7 pisze: wrip pisze: a nie wybór pomiędzy: większe bloki albo LN.
A co, nie możemy mieć obu?
Mnie się pytasz? Pytaj się developerów czy w końcu zwiększą blok. Bo przez ostatni rok ich dyskusji się na to nie zanosi.
pm7 pisze: To, że Ty dopiero niedawno usłyszałeś o pomysłach na rozwój BTC (zwiększenie bloków, LN, itd.), nie znaczy, że zaczęto o nich mówić dopiero niedawno. Np. duże bloki były rozważane od lat.
Super i co z tego, że rozważano większe bloki od lat? Masz jakiś efekt tych rozważań? Ekstra, że wymyślili ułomne LN ale czy są jakieś pomysły na dalszy rozwój? Chcę te propozycje usłyszeć tu i teraz. Bo jeśli nie ma ich teraz, to znaczy, że bitcoin przegrał wyścig.

Może to zaboli wielu, ale mówię co myślę. BTC nie jest cyfrowym złotem na tym etapie akceptacji. Myślicie, że ulica weszła z kapitałem w krytpowaluty? Ludzie, porównajcie wpierw ile wynosi agregat M3 Polski, Europy oraz całego świata. Bitoin nie znaczy dla gospodarki światowej NIC. Dla świata bitoin mógłby z dnia na dzień przestać istnieć i poza 1-2 dniami gównoburzy w mediach problem by przestał być zauważany.*

Poza tym z czym do ludzi? Naprawdę myślicie, że BTC wraz z LN zrozumie przeciętny kowalski? Weźcie mu wytłumaczcie kanały płatności, huby i opłaty z tym związane. Po jakiego grzyba ktoś ma korzystać z ułomnego systemu już od samego początku?

Chcecie rewolucji? To wyjdźcie z rewolucyjnym, a nie ułomnym produktem do ludzi. Dajcie im konkretny bilans zysków i strat. Wykażcie, dlaczego mają kupować bułki i kawę w sklepie za kryptowaluty, a nie za PLNy płacąc kartą Visa!
Z czym do ludzi? Z fee rzędu kilkunastu złotych za wejście do bloku? Za jakiś dziwaczny, działający w testnecie lighgtning nework system przekazu środków?

Open your eyes.

Jestem chętny przyjąć zakład na 1000 PLN, który zostanie rozliczony za 2 lub 3 lata przez społeczność tego forum, a który będzie dotyczył tego, czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami. Czy LN wraz z Segwitem oraz Schnorr będą na tyle wydajne i wygodne by zapewnić wszystkim użytkownikom Bitcoina płatności w codziennych sytuacjach.
Kto jest chętny na zakład? Depozyty wyrażone w Ltc (przecież nie będę bulił fee za transakcję sieci bitcoin) możemy złożyć u @Bitmar lub innego zaufanego użytkownika forum.

*http://i2.wp.com/money.visualcapitalist ... 842&w=1130 fajne porównanie, może nie aktualne, ale obrazuje jak ważny jest bitcoin dla światowej gospodarki.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Rozmowny
Posty: 114
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: msvklr » sobota, 6 stycznia 2018, 09:49

@wrip Na jakiej podstawie byś to rozstrzygnął? Kapitalizacja waluty? Ilość transakcji? Liczba punktów akceptacji? Jak to ustalimy, jestem skłonny przyjąć taki zakład.

W moim rozumieniu Bitcoin to protokół do przesyłu wartości, podobnie jak TCP/IP do przesyły informacji. Wyobrażam sobie Bitcoina podobnie jak internet, czyli sporo warstw. On top, można zbudować bardzo dużo. Nie zdziwiłbym się, jakby z biegiem lat pojawiły się narzędzia umożliwiające pisanie swojego software on top of blockchain dla ogółu.

Nie potrafię przewidzieć czy obecnie zaproponowane rozwiązania się sprawdzą, bo LN faktycznie jest skomplikowane, ale to nie powinno być zmartwieniem użytkowników, tak samo jak nie jest zmartwieniem jak działa sesja ELIXIR w bankach.

Raczej nikt nie jest w stanie przewidzieć jak się rozegra ta walka o dominację, ale jednego jestem pewien, póki co Bitcoin jest najlepiej przetestowaną i najbezpieczniejszą siecią. Samo to zaufanie wystarczy do zrobienia z niego co najmniej cyfrowego złota (w tym momencie). Żadne inne waluty nie miały problemów skalowalności bo nie ma na nich czego skalować. Zresztą motywem przewodnim BTC też przez te wszystkie lata były tanie przelewy bez granic, aż doszliśmy do ściany. Na papierze oczywiście wiele z nich bije BTC na głowę, ale póki rzeczywistość tego nie zweryfikowała, biorę to z przymrużeniem oka.

Rozmowny
Posty: 114
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: msvklr » sobota, 6 stycznia 2018, 09:49

@wrip Na jakiej podstawie byś to rozstrzygnął? Kapitalizacja waluty? Ilość transakcji? Liczba punktów akceptacji? Jak to ustalimy, jestem skłonny przyjąć taki zakład.

W moim rozumieniu Bitcoin to protokół do przesyłu wartości, podobnie jak TCP/IP do przesyły informacji. Wyobrażam sobie Bitcoina podobnie jak internet, czyli sporo warstw. On top, można zbudować bardzo dużo. Nie zdziwiłbym się, jakby z biegiem lat pojawiły się narzędzia umożliwiające pisanie swojego software on top of blockchain dla ogółu.

Nie potrafię przewidzieć czy obecnie zaproponowane rozwiązania się sprawdzą, bo LN faktycznie jest skomplikowane, ale to nie powinno być zmartwieniem użytkowników, tak samo jak nie jest zmartwieniem jak działa sesja ELIXIR w bankach.

Raczej nikt nie jest w stanie przewidzieć jak się rozegra ta walka o dominację, ale jednego jestem pewien, póki co Bitcoin jest najlepiej przetestowaną i najbezpieczniejszą siecią. Samo to zaufanie wystarczy do zrobienia z niego co najmniej cyfrowego złota (w tym momencie). Żadne inne waluty nie miały problemów skalowalności bo nie ma na nich czego skalować. Zresztą motywem przewodnim BTC też przez te wszystkie lata były tanie przelewy bez granic, aż doszliśmy do ściany. Na papierze oczywiście wiele z nich bije BTC na głowę, ale póki rzeczywistość tego nie zweryfikowała, biorę to z przymrużeniem oka.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » sobota, 6 stycznia 2018, 12:01

wrip pisze: Bitcoin bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnej innej nowoczesnej kryptowalucie.
Aktualnie Bitcoin walczy z dużym obciążeniem sieci. Rzeczywiście jest to problem znany bodajże tylko w Bitcoinie, Litecoinie i Ethereum chyba ;)

Dodano po 8 minutach 32 sekundach:
pm7 pisze: A co, nie możemy mieć obu?
Musimy. Nawet zakładając popularność Bitcoina na poziomie 1%, przy aktualnym rozmiarze bloku ludzie będą mogli zrzucać zmiany na blockchain w szalonym tempie rzędu jednej w roku ;)

Dodano po 2 minutach 9 sekundach:
prezes pisze: Im mniej pośredników tym lepiej
Dlaczego podajesz tę informację na forum, a nie do każdej osoby twarzą w twarz?

Dodano po 57 minutach 6 sekundach:
wrip pisze: Albo możemy przeskoczyć na coś lepszego i przestać modlić się do satoshiego.
Bez sensu przeskoczyć. Analogowe waluty jakoś działają jedna obok drugiej i nawet "walczą i umierają".
Zamiast się pluć, lepiej zamów dwie pizze, tak więcej zdziałasz. ;)

Faktem jest, że Bitcoin był prezentacją pomysłu, a nie planem podboju świata. Przemawia za tym miejsce postawienia przecinka. Bo nie wydaje mi się, żeby osoba (lub grupa) ogarniająca kryptografię, matematykę, statystykę, programowanie i jakiś język mówiony nie poradziła sobie z oszacowaniem ilości waluty per łeb i trudności z tego wynikających.

Dodano po 11 minutach 19 sekundach:
wrip pisze: Niech mi ktoś poda sytuację w której koegzystują dwa spełniające porównywalne założenia produkty, przy czym jeden jest stary i przestarzały i jego ograniczenia uzupełnia drugi produkt, lepszy i posiadający cechy zarówno tego starego jak i inne których ten stary posiadać nie może.
Losowy produkt ze sklepu ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » sobota, 6 stycznia 2018, 14:07

severson pisze: Aktualnie Bitcoin walczy z dużym obciążeniem sieci. Rzeczywiście jest to problem znany bodajże tylko w Bitcoinie, Litecoinie i Ethereum chyba
Nie, pierwotnym problemem bitcoina jest brak jego skalowalności. A tego ani LN, ani duże bloki nie załatwią. Dopiero z braku skalowalności wynika problem zapchania sieci.
severson pisze: Bez sensu przeskoczyć. Analogowe waluty jakoś działają jedna obok drugiej i nawet "walczą i umierają".
Zamiast się pluć, lepiej zamów dwie pizze, tak więcej zdziałasz.
Naprawdę nie porównywałbym kryptowalut do tradycyjnych walut narodowych, to jest zupełnie co innego.
severson pisze:
severson pisze: wrip pisze:
Przejdź do cytowanego posta Niech mi ktoś poda sytuację w której koegzystują dwa spełniające porównywalne założenia produkty, przy czym jeden jest stary i przestarzały i jego ograniczenia uzupełnia drugi produkt, lepszy i posiadający cechy zarówno tego starego jak i inne których ten stary posiadać nie może.

Losowy produkt ze sklepu
Doprawdy?
Losowe produkty: cukier, chleb, kiełbasa, skarpety, płyn do mycia naczyń, paliwo, piwo, pampersy - wszystkie te produkty są na podobnym poziomie zaawansowania technologicznego, dlatego są w stanie ze sobą konkurować i współistnieć jednocześnie. Ale jak pójdziesz już do sklepu z elektroniką to czy zauważysz tam smartfona sprzed 10 lat? Czy kupisz tam walkmana? Albo gramofon?
Bitcoin w porównaniu do nowych kryptowalut to jak telewizor kineskopowy i nowe tv OLED.
msvklr pisze: Na jakiej podstawie byś to rozstrzygnął? Kapitalizacja waluty? Ilość transakcji? Liczba punktów akceptacji? Jak to ustalimy, jestem skłonny przyjąć taki zakład.
Ja bym zrobił po pierwsze założenie, że zakład będzie rozstrzygnięty po 2 latach od oficjalnego wprowadzenia LN. Czyli projekt LN ma 2 lata na to by się upowszechnić.

A co do weryfikacji, to wg mnie rozstrzygające byłoby to czy główny łańcuch BTC jest zapchany oraz czy LN jest realnie wykorzystywane w codziennych płatnościach, czyli ile sklepów internetowych obsługuje LN, czy to jest wygodne, szybkie, tanie i tak dalej.

Bo w tym zakładzie nie chodzi o to, że jakaś kryptowaluta prześcignie bitcoina w kapitalizacji lub w liczbie akceptacji w biznesie. Ona ma tylko zweryfikować czy droga rozwoju jaką podąża bitcoin była prawidłowa i czy taki bitcoin był w stanie konkurować z nowszymi kryptowalutami.

Nie jest to łatwo przełożyć na liczby, więc moją propozycją jest po prostu ankieta na forum, gdzie użytkownicy będą głosowali: "Czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami w kwestii wydajności, skalowalności i decentralizacji."
Nie jest to optymalne, ale nie potrafię dać żadnego innego obiektywnego wskaźnika, który moglibyśmy analizować. Więc zdam się na ocenę społeczności.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 stycznia 2018, 14:30 przez wrip, łącznie zmieniany 1 raz.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » sobota, 6 stycznia 2018, 14:07

severson pisze: Aktualnie Bitcoin walczy z dużym obciążeniem sieci. Rzeczywiście jest to problem znany bodajże tylko w Bitcoinie, Litecoinie i Ethereum chyba
Nie, pierwotnym problemem bitcoina jest brak jego skalowalności. A tego ani LN, ani duże bloki nie załatwią. Dopiero z braku skalowalności wynika problem zapchania sieci.
severson pisze: Bez sensu przeskoczyć. Analogowe waluty jakoś działają jedna obok drugiej i nawet "walczą i umierają".
Zamiast się pluć, lepiej zamów dwie pizze, tak więcej zdziałasz.
Naprawdę nie porównywałbym kryptowalut do tradycyjnych walut narodowych, to jest zupełnie co innego.
severson pisze:
severson pisze: wrip pisze:
Przejdź do cytowanego posta Niech mi ktoś poda sytuację w której koegzystują dwa spełniające porównywalne założenia produkty, przy czym jeden jest stary i przestarzały i jego ograniczenia uzupełnia drugi produkt, lepszy i posiadający cechy zarówno tego starego jak i inne których ten stary posiadać nie może.

Losowy produkt ze sklepu
Doprawdy?
Losowe produkty: cukier, chleb, kiełbasa, skarpety, płyn do mycia naczyń, paliwo, piwo, pampersy - wszystkie te produkty są na podobnym poziomie zaawansowania technologicznego, dlatego są w stanie ze sobą konkurować i współistnieć jednocześnie. Ale jak pójdziesz już do sklepu z elektroniką to czy zauważysz tam smartfona sprzed 10 lat? Czy kupisz tam walkmana? Albo gramofon?
Bitcoin w porównaniu do nowych kryptowalut to jak telewizor kineskopowy i nowe tv OLED.
msvklr pisze: Na jakiej podstawie byś to rozstrzygnął? Kapitalizacja waluty? Ilość transakcji? Liczba punktów akceptacji? Jak to ustalimy, jestem skłonny przyjąć taki zakład.
Ja bym zrobił po pierwsze założenie, że zakład będzie rozstrzygnięty po 2 latach od oficjalnego wprowadzenia LN. Czyli projekt LN ma 2 lata na to by się upowszechnić.

A co do weryfikacji, to wg mnie rozstrzygające byłoby to czy główny łańcuch BTC jest zapchany oraz czy LN jest realnie wykorzystywane w codziennych płatnościach, czyli ile sklepów internetowych obsługuje LN, czy to jest wygodne, szybkie, tanie i tak dalej.

Bo w tym zakładzie nie chodzi o to, że jakaś kryptowaluta prześcignie bitcoina w kapitalizacji lub w liczbie akceptacji w biznesie. Ona ma tylko zweryfikować czy droga rozwoju jaką podąża bitcoin była prawidłowa i czy taki bitcoin był w stanie konkurować z nowszymi kryptowalutami.

Nie jest to łatwo przełożyć na liczby, więc moją propozycją jest po prostu ankieta na forum, gdzie użytkownicy będą głosowali: "Czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami w kwestii wydajności, skalowalności i decentralizacji."
Nie jest to optymalne, ale nie potrafię dać żadnego innego obiektywnego wskaźnika, który moglibyśmy analizować. Więc zdam się na ocenę społeczności.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 stycznia 2018, 14:30 przez wrip, łącznie zmieniany 1 raz.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: Kamien » sobota, 6 stycznia 2018, 14:13

Akurat gramofony przeżywają istny renesans w Wielkiej Brytanii, taka ciekawostka

Wysłane z. mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: prezes » sobota, 6 stycznia 2018, 14:40

severson pisze: Dlaczego podajesz tę informację na forum, a nie do każdej osoby twarzą w twarz?
A skąd wiesz że nie podaję każdej osobie twarzą w twarz?
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » sobota, 6 stycznia 2018, 15:53

wrip pisze: Nie, pierwotnym problemem bitcoina jest brak jego skalowalności. A tego ani LN, ani duże bloki nie załatwią. Dopiero z braku skalowalności wynika problem zapchania sieci.
Ale pisałeś o problemach znanych i nieznanych czy o pierwotnych i wtórnych?

Przypominasz mi nas za dzieciaka, kiedy się zaglądało do syrenki przez szybę i zachwycało, że ma 140 na liczniku. ;)
Nie patrzy się ile ma na liczniku, tylko ile pojedzie, albo nawet jak pojedzie. Na serio mówię - zamów sobie te dwie pizze, wtedy pogadamy. IOTA pewnie pod wieloma względami jest lepsza od Bitcoina, ale czegoś jej brakuje - wdrożeń.
wrip pisze: cukier
Biały? Trzcinowy? Stewia? Miód? Syropy?
wrip pisze: chleb
Przynajmniej ze cztery rodzaje w przeciętnym sklepie, jeden lepszy, drugi gorszy.
wrip pisze: kiełbasa
Prawdziwa pełnowartościowa kiełbasa jest nielegalna aktualnie. To tak jakby Solidcoin2 wyparł Bitcoina ;)
wrip pisze: skarpety
Nadal używam zwykłych. :)
wrip pisze: płyn do mycia naczyń
A nie powinny być tabletki do zmywarek?
wrip pisze: paliwo
Tyle nowoczesnych alternatyw, a samochody ciągle na benzynę i diesla jak w 1936. :)A jeszcze może mniej wydajny LPG, reszta to margines. Nie uwierzysz, ale u mnie na wsi nadal więcej fiatów 125p (tak, w użytku) niż tesli.
wrip pisze: piwo
W sklepie te same butelki niezmienne od lat, tylko nowe dochodzą. I zdecydowanie lepsze, bo próbowałem nawet niektórych.
wrip pisze: Ale jak pójdziesz już do sklepu z elektroniką to czy zauważysz tam smartfona sprzed 10 lat?
Gorzej. Mantę z 2017 ;)
wrip pisze: czyli ile sklepów internetowych obsługuje LN
Jak ruszy ;) to praktycznie wszystkie te, które mają wdrożoną płatność Bitcoin bardziej niż symbolicznie.
wrip pisze: i czy taki bitcoin był w stanie konkurować z nowszymi kryptowalutami.
Czyli sprawdzamy, czy 24 miesiące po uruchomieniu LN jakakolwiek nowocześniejsza kryptowaluta zdobywa popularność wyraźnie widoczną na tle Bitcoina z LN, tak?
Wołaj za dwa lata :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » sobota, 6 stycznia 2018, 16:08

severson pisze: Czyli sprawdzamy, czy 24 miesiące po uruchomieniu LN jakakolwiek nowocześniejsza kryptowaluta zdobywa popularność wyraźnie widoczną na tle Bitcoina z LN, tak?
Wołaj za dwa lata
Nie chodzi o popularność, a o możliwości o których pisałem: wydajność, skalowalność, koszt, czas, wygoda i poziom decentralizacji.
Bo wg mnie po klapie LN bitcoin jeszcze przez pewien czas zostanie #1 w marketcap.
Gdybym miał się zakładać o marketcap to wziąłbym nieco dłuższy czas typu 4-5 lat od wprowadzenia LN. Ale nie wiem czy jest sens na tak długi czas się zakładać. Z drugiej strony to prostsze do weryfikacji niż ten wcześniejszy zakład o którym pisałem. Więc cóż, jestem otwarty na propozycje :)

Według zwolenników LN, ta technologia umożliwi szybkie, tanie i wygodne płatności na co dzień które będą zdobywały sukcesywnie popularność ze względu na jej zajebistość. A wg mnie LN niewiele rozwiąże problemów i bitcoin nie będzie mógł po wprowadzeniu LN i daniu mu 2 lat na rozkręcenie się konkurować wydajnością, skalowalnością, kosztami, czasem, wygodą i poziomem decentralizacji z innymi kryptowalutami nowej generacji.

Produkty które wymieniłem są na podobnym poziomie zaawansowania technologicznego i dlatego mogą ze sobą konkurować. Ale już telewizor kineskopowy nie konkuruje z TV OLED, a walkman nie konkuruje z ipodem.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Rozmowny
Posty: 114
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: msvklr » sobota, 6 stycznia 2018, 16:46

wrip pisze: Ja bym zrobił po pierwsze założenie, że zakład będzie rozstrzygnięty po 2 latach od oficjalnego wprowadzenia LN. Czyli projekt LN ma 2 lata na to by się upowszechnić.

A co do weryfikacji, to wg mnie rozstrzygające byłoby to czy główny łańcuch BTC jest zapchany oraz czy LN jest realnie wykorzystywane w codziennych płatnościach, czyli ile sklepów internetowych obsługuje LN, czy to jest wygodne, szybkie, tanie i tak dalej.

Bo w tym zakładzie nie chodzi o to, że jakaś kryptowaluta prześcignie bitcoina w kapitalizacji lub w liczbie akceptacji w biznesie. Ona ma tylko zweryfikować czy droga rozwoju jaką podąża bitcoin była prawidłowa i czy taki bitcoin był w stanie konkurować z nowszymi kryptowalutami.

Nie jest to łatwo przełożyć na liczby, więc moją propozycją jest po prostu ankieta na forum, gdzie użytkownicy będą głosowali: "Czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami w kwestii wydajności, skalowalności i decentralizacji."
Nie jest to optymalne, ale nie potrafię dać żadnego innego obiektywnego wskaźnika, który moglibyśmy analizować. Więc zdam się na ocenę społeczności.
Myślę, że społeczność będzie w stanie za 2-3 lata powiedzieć, czy LN jest faktycznie używane z powodzeniem czy nie. Ale przy zadaniu pytania, podparłbym je jednak liczbami. 2-3 lata obecnie w krypto to mała epoka, więc jeśli coś ma Bitcoina zacząć wypierać, będzie to zauważalne w liczbach na przestrzeni czasu. Mogę przyjąć zakład na 3 lata, to chyba wystarczająco dużo. Zakład o 1 LTC.

Rozmowny
Posty: 114
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: msvklr » sobota, 6 stycznia 2018, 16:46

wrip pisze: Ja bym zrobił po pierwsze założenie, że zakład będzie rozstrzygnięty po 2 latach od oficjalnego wprowadzenia LN. Czyli projekt LN ma 2 lata na to by się upowszechnić.

A co do weryfikacji, to wg mnie rozstrzygające byłoby to czy główny łańcuch BTC jest zapchany oraz czy LN jest realnie wykorzystywane w codziennych płatnościach, czyli ile sklepów internetowych obsługuje LN, czy to jest wygodne, szybkie, tanie i tak dalej.

Bo w tym zakładzie nie chodzi o to, że jakaś kryptowaluta prześcignie bitcoina w kapitalizacji lub w liczbie akceptacji w biznesie. Ona ma tylko zweryfikować czy droga rozwoju jaką podąża bitcoin była prawidłowa i czy taki bitcoin był w stanie konkurować z nowszymi kryptowalutami.

Nie jest to łatwo przełożyć na liczby, więc moją propozycją jest po prostu ankieta na forum, gdzie użytkownicy będą głosowali: "Czy BTC wraz z jego pomysłami typu LN był w stanie realnie konkurować z nowocześniejszymi kryptowalutami w kwestii wydajności, skalowalności i decentralizacji."
Nie jest to optymalne, ale nie potrafię dać żadnego innego obiektywnego wskaźnika, który moglibyśmy analizować. Więc zdam się na ocenę społeczności.
Myślę, że społeczność będzie w stanie za 2-3 lata powiedzieć, czy LN jest faktycznie używane z powodzeniem czy nie. Ale przy zadaniu pytania, podparłbym je jednak liczbami. 2-3 lata obecnie w krypto to mała epoka, więc jeśli coś ma Bitcoina zacząć wypierać, będzie to zauważalne w liczbach na przestrzeni czasu. Mogę przyjąć zakład na 3 lata, to chyba wystarczająco dużo. Zakład o 1 LTC.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » sobota, 6 stycznia 2018, 16:53

@msvklr, czyli jak brzmi twoja propozycja pytania do społeczności?
Bo ja swoje formułuję tak:
"Czy Bitcoin po wprowadzeniu Lightning Network oraz innych usprawnień realnie rozwiązał swoje problemy skalowalności i umożliwia teraz wszystkim jego użytkownikom tanie, szybkie i wygodne płatności w zdecentralizowanej i bezpiecznej sieci?"

Te inne usprawnienia to takie jak np. zwiększenie bloku, schnorr i inne o których jeszcze nic nie wiadomo.

Aha i zamiast LTC wolałbym Monero. Gdyż uważam, że LTC będzie miało lipę szybciej niż BTC.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości