Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Początkujący
Posty: 139
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: jasiuwolny » środa, 9 sierpnia 2017, 11:13

Witajcie.
Myślę nad pewnym projektem, ale mam ogromny problem z zabezpieczeniem płatności.
Nie mam doświadczenia w temacie zabezpieczeń i myślę cały czas nad tym jak zautomatyzować serwis, oraz nie doprowadzić do nadużyć w transakcjach.

Otóż do czego zmierzam... Takie allegro ale z BTC.
Sam projektu nie zrealizuje, więc pytanie do Was czy są firmy które mogą podpiąć płatności? Na początku Escrow, ale też zabezpieczenie tylko do momentu wysłania towaru bo skąd mamy pewność że ze strony klienta nie będzie dochodziło do nadużyć, jedynie paczki ze sprawdzeniem zawartości.. Po czasie jak sprzedawcy będą mieli renomę wyrobioną to transakcje będą bezpieczniejsze..

Proszę o opinie, sugestie i rady.
Jak rozwiązać wysyłki miedzy narodowe. Czy za granicą są możliwości sprawdzenia zawartości? Jeśli tak jest zamysł na realizacje, ale to oczywiście wiązało by się z większymi kosztami..

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: rav3n_pl » środa, 9 sierpnia 2017, 12:43

jasiuwolny pisze: Takie allegro ale z BTC.
https://www.openbazaar.org/
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 139
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: jasiuwolny » czwartek, 10 sierpnia 2017, 10:57

Ok, dziękuje.
Faktycznie jest to fajnie rozwiązane, ale jak dla mnie (czytaj zupełny laik w internetach), ten projekt jest zbyt skomplikowany.. Z doświadczenia wiem że ludzie nie lubią zmieniać tego do czego się przyzwyczaili, czyli ebajów i tych drogich allegroszów.. Również doskonałymi przykładami są projekty które były już któreś z kolei a to właśnie te z prostszymi rozwiązaniami odniosły światowe sukcesy. Może trochę zbyt optymistycznie podejście mam ale nadal widzę w tym potencjał..

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 10 sierpnia 2017, 14:08

Z punktu widzenia kupującego: ścgiągam, instaluję, wybieram, płacę, czekam na dostawę, zapominam o temacie.
Sprzedający musi mieć sklep online. Ale są od tego ludzie ;]
Przewaga nad ebay/alledrogo czy innymi: otwarte, p2p, niecenzurowane, wbudowany escrow.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 139
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: jasiuwolny » czwartek, 10 sierpnia 2017, 18:38

Otwarte? Wszystkie takie chyba są?
P2P, jak rozumiem to wymienione serwisy nie zaliczają się do tego modelu komunikacji bezpośredniej? Nie jestem oblatany w tym wszystkim i mimo że przeczytałem wiki i pare for to chyba nie do końca rozumiem działanie sieci P2P. Wszędzie piszą o bezpośrednim udostępnianiu plików a tu chyba nie o to chodzi..
Z niecenzurowaniem się zgodzę, marnie szukać tego w wielu przypadkach, lecz nie ma żadnych zabezpieczeń i dostęp do userów jest otwarty dla służb w razie takiej konieczności..
No i automatyczne escrow? Czy wszystko ręcznie?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: pm7 » czwartek, 10 sierpnia 2017, 22:16

jasiuwolny pisze: Otwarte? Wszystkie takie chyba są?
Poczytaj sobie o "open-source". Np. (ale nie tylko) tutaj: https://www.gnu.org/philosophy/lessig-f ... ro.pl.html
jasiuwolny pisze: Wszędzie piszą o bezpośrednim udostępnianiu plików a tu chyba nie o to chodzi..
Udostępnianie plików to dobry przykład. Sieć p2p to sieć, w której generalnie użytkownicy sami sobie wzajemnie przekazują dane. Typowe sklepy zaś działają na zasadzie serwerów kontrolowanych przez sprzedawców.
jasiuwolny pisze: Z niecenzurowaniem się zgodzę, marnie szukać tego w wielu przypadkach, lecz nie ma żadnych zabezpieczeń i dostęp do userów jest otwarty dla służb w razie takiej konieczności..
Można użyć np. TOR.
jasiuwolny pisze: No i automatyczne escrow? Czy wszystko ręcznie?
Już jest chyba automat.

Początkujący
Posty: 139
Rejestracja: 9 sierpnia 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: jasiuwolny » piątek, 11 sierpnia 2017, 22:40

TOR jest ok pod warunkiem że potrafi się z niego korzystać. Przykłady głośnych zatrzymań ludzi korzystających z tora daje do myślenia.. Ale za jakieś tam małe wymiany, lub większe nikt nie będzie takich akcji robił. Chyba że przyjdzie klient i napisze wiadomość że chce zamienić xxx mln to już jest coś nie tak.

Możecie mi powiedzieć jak działa automat escrow?
Co do zasady rozumiem że należność jest zwalniana przy wywiązaniu się z umowy. Ale kiedy takowa jest uważana że się skończyła?
Bo czysto hipotetycznie jak sprzedawca wysyła towar i ma potwierdzenie to już dopełnił obowiązku ale skąd wiem że nie wysłał "cegły" a hajs mu wydano.
I z drugiej strony nawet gdyby czekać z hajsem na potwierdzenie kupującego że wszystko OK. Sprzedawca wysyła iFona, a skąd mamy wiedzieć że klient nie powie że go nie dostał.

Tym bardziej nie wiem jak działa ta opcja zautomatyzowana..

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pomoc w zabezpieczeniu płatności/transakcji

Postautor: rav3n_pl » sobota, 12 sierpnia 2017, 08:25

Automat oznacza że odbiorca domyślnie po określonym czasie może wybrać pieniądze.
Jest to zabezpieczenie, gdy wysyłający zrobi zakup i więcej się nie pojawi (żeby potwierdzić odbiór).
W przypadku sporu rolą arbitra jest zdecydowanie, komu zwrócić kasę: czy wysyłającemu czy odbierającemu.
Najprościej robi się to w multisigu 2z3 (wysyłający, odbierający i arbiter) ze znacznikiem czasowym po którym może wypłacić konkretny z tych 3.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości