Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Rozmowny
Posty: 129
Rejestracja: 25 lutego 2014
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: neqmaq » piątek, 2 grudnia 2016, 18:56

Zgodnie z wczorajszą sugestią @pm7 zawartą wątku dotyczacym kursu, zakladam nowy temat dotyczacy wielkości bloków łańcucha BTC.
Może dzięki temu inne działy będą miały mniej offtopów :D .

Dodano po 39 minutach 13 sekundach:
Problem pierwszy , który nas nurtuje, to hard-fork.
Myślę, że wielu z nas obawia się zabrudzenia kodu, który jest w tej chwili zweryfikowany i sprawnie działa. Taka ukryta boma zegarowa, to duże niebezpiczeńswo dla przyszłości projektu.
Nie pamiętam, aby wprowadzenie ograniczonej wielkości bloku wiązało się z forkiem. Jeżeli było inaczej proszę mnie poprawić, bo ciągle mam nadzieję, że powrót do pierwotnego kodu jest możliwy bez forka...

Wiadomo, że kopalnie będą optować za małymi blokami, ale gdyby im to zrekompensować ustalonym fee, to duży blok byłby odpowiednio "tłusty" i opłacałoby się go przetworzyć. Na razie wystarcza im wzrost opłat, ale to bardzo krótko wzroczne podejście.

Drugi problem , to możliwość zapchania sieci dużą ilością śmieciowych transakcji .
Widziałbym tu wspomnianą minimalną opłatę, np. na poziomie 1% obecnie zalecanego fee, które zostałby powiązany na stałe i odwrotnie proporcjonalnie z trudnością.
Dlaczego tylko 1%? - bo obecnie zalecana opłata to około 90satoshi/byte, co daje ponad 20k satoshi za transakcję (0,14$) i w Afryce , to może być dużo. Limit (do dyskusji) wynosiłby zatem 0,9 satoshi/byte czyli 200 satoshi/transakcję (0,0014$).
Proszę też pamiętać o mikropłatnościach oraz o tym, że BTC nie będzie w long tanieć względem fitów.

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: tomko222 » piątek, 2 grudnia 2016, 19:19

neqmaq pisze: Nie pamiętam, aby wprowadzenie ograniczonej wielkości bloku wiązało się z forkiem. Jeżeli było inaczej proszę mnie poprawić, bo ciągle mam nadzieję, że powrót do pierwotnego kodu jest możliwy bez forka...
Do wprowadzenia limitu wielkości bloku fork nie był potrzebny ale do zniesienia limitu jest. Zniesienie/zwiększenie limitu nie jest możliwe bez hard forka.

Rozmowny
Posty: 129
Rejestracja: 25 lutego 2014
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: neqmaq » piątek, 2 grudnia 2016, 19:28

tomko222 pisze:
neqmaq pisze: Nie pamiętam, aby wprowadzenie ograniczonej wielkości bloku wiązało się z forkiem. Jeżeli było inaczej proszę mnie poprawić, bo ciągle mam nadzieję, że powrót do pierwotnego kodu jest możliwy bez forka...
Do wprowadzenia limitu wielkości bloku fork nie był potrzebny ale do zniesienia limitu jest. Zniesienie/zwiększenie limitu nie jest możliwe bez hard forka.
No to lipa...
Ale dzięki za info.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: adam1226 » piątek, 2 grudnia 2016, 19:30

wydaje mi sie ze juz byl temat o wielkosci bloku... moderatorzy jak zwykle spia :D
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

mwm
Dyskutant
Posty: 153
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: mwm » piątek, 2 grudnia 2016, 19:56

Przecież zniesienie limitu od górnego nie musi oznaczać ze wszystkie kopalnie będą tworzyć większe bloki. Może się okazać że połowa pozostanie przy 1MB. 1/4 natomiast będzie przekraczać 1MB tylko dla transakcji o wysokiej opłacie. A jedna kopalnia będzie wszystkie transakcje (nawet 0 fee) dodawać do swojego bloku który będzie miał nawet 12MB.

Może wystarczy że pozwolimy aby to się samo działo? Komu się spieszy to da taką opłatę aby w pierwszym bloku zatwierdzili. Kto ma czas może dać małą opłatę i czekać 48h..

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: tomko222 » piątek, 2 grudnia 2016, 20:09

@mwm, polecam doczytać temat a dopiero później tworzyć pomysły - szybko zrozumiesz jak śmieszne jest to co wymyśliłeś :lol:

mwm
Dyskutant
Posty: 153
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: mwm » piątek, 2 grudnia 2016, 21:00

Więc mnie popraw jeśli się mylę..
Ale jeśli limit jest na maksymalną wielkość nic nie stoi na przeszkodzie aby kopalnia generowała puste bloki tylko dla nagrody. Tak samo po zniesieniu limitu nie muszą generować większych. To kwestia kopalni ile transakcji będzie chciała zawierać w bloku.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 596
Rejestracja: 13 października 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: radez9 » piątek, 2 grudnia 2016, 21:14


Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: rav3n_pl » piątek, 2 grudnia 2016, 22:04

adam1226 pisze: wydaje mi sie ze juz byl temat o wielkosci bloku... moderatorzy jak zwykle spia :D
Wystarczy znaleźć temat i zgłosić go śpiącym moderatorom.
Na forum jest kilkaset aktywnych osób i kilku moderatorów z których ŻADEN nie siedzi 24/7.
Chcesz pomóc? Pomóż i zgłoś. Chcesz narzekać? Idź do wątku "... a rav3n_pl złym moderatorem jest".
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: adam1226 » piątek, 2 grudnia 2016, 22:11

rav3n_pl pisze:
adam1226 pisze: wydaje mi sie ze juz byl temat o wielkosci bloku... moderatorzy jak zwykle spia :D
Wystarczy znaleźć temat i zgłosić go śpiącym moderatorom.
Na forum jest kilkaset aktywnych osób i kilku moderatorów z których ŻADEN nie siedzi 24/7.
Chcesz pomóc? Pomóż i zgłoś. Chcesz narzekać? Idź do wątku "... a rav3n_pl złym moderatorem jest".
juz mi sie odechcialo jak i tak te zgloszenia sa olewane ale ok, to ostatni post moj krytyczny, juz mi sie odechcialo..
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: rav3n_pl » piątek, 2 grudnia 2016, 23:12

Pokaż mi łaskawie JAKIE zgłoszenia są olewane.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 16 marca 2017, 15:49

Odkopuję, popełniłem taki wpis na githubie Bitpaya: https://github.com/bitpay/bitcoin/issues/42
Próbowałem sam to złączyć, ale za dużo namieszane w aktywacji jest, kod Bitpay jest na wersji bez aktywacji SegWit, a powinno to wejść w jednym ruchu z adaptatywną regulacją wielkości bloku.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: baggins » sobota, 1 kwietnia 2017, 20:56

popatrzcie co wyprawia F2Pool w tabeli na dole strony https://coin.dance/blocks ... wspiera wszystko :)
Prima Aprilis sobie robią czy co??? :lol:
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14346
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: rav3n_pl » sobota, 1 kwietnia 2017, 21:13

Są gotowi na wszystko XD
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 83
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: Żółw » wtorek, 16 maja 2017, 21:27

http://xtnodes.com/

Trwa stagnacja nad propozycjami rozmiaru bloku. Myślę, że nawet jakby przeszła najgorsza z propozycji to byłoby lepiej niż pozostawić bitcoina w obecnej formie. Macie przewidywania jak to się rozwiąże?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: mecenas » wtorek, 16 maja 2017, 21:33

Żółw pisze: Macie przewidywania jak to się rozwiąże?
Mamy: mempool urośnie do 10 000 000 oczekujących tx a następnie zniknie w niebycie!
- A tak na serio to na BTC wcale nie jest dobrze @Żółw, i nie dlatego, że taka jest czyjaś postawa życzeniowa, tylko dlatego, że jest problem z blokiem. Sam mam udziały w BTC i nie jest mi do śmiechu.

https://coin.dance/blocks
https://tradeblock.com/bitcoin/
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 83
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: Żółw » wtorek, 16 maja 2017, 21:46

mecenas pisze: Mamy: mempool urośnie do 10 000 000 oczekujących tx a następnie zniknie w niebycie!
Stąd moje rozkminy: czy któraś strona ustąpi kosztem swojej agendy czy po prostu będzie trwać stagnacja latami aż w końcu jakiś projekt prześcignie BTC ( myślę, że najwcześniej za kilka lat, ale przyznaję, że jesli nic się nie zmieni to może tak być). Przy czym myślę, że projekt który prześcignie BTC jeszcze nie powstał, nie widzę na rynku nic co miałoby taki potencjał.

Jeśli nastąpi katastrofa, to myślę, że nie nastąpi to na polu niezatwierdzonych transakcji, które jak widac jakoś sieci nie zapchały. Moim zdaniem nastąpi to pod wpływem znudzonych tym cyrkiem inwestorów i cena zacznie spadać do poziomów z których powrotu juz nie będzie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4611
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: mecenas » środa, 17 maja 2017, 06:48

Żółw pisze: Jeśli nastąpi katastrofa, to myślę, że nie nastąpi to na polu niezatwierdzonych transakcji, które jak widac jakoś sieci nie zapchały.
Od jakiej wartości tx w kolejce, albo od jakiej wielkości kosztów transakcyjnych uznasz sieć BTC za zapchaną?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 83
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: Żółw » środa, 17 maja 2017, 09:03

mecenas pisze: Od jakiej wartości tx w kolejce, albo od jakiej wielkości kosztów transakcyjnych uznasz sieć BTC za zapchaną?
Ciężko powiedzieć. Dwa lata temu ludzie panikowali przy 50 000 niezatwierdzonych, mówili że sieć wybuchnie. Dzisiaj jest 200 000 i dalej działa. Pozatym pamiętaj, że duża część transakcji to
1. Kraniki z docelowym małym fee
2. Spam wysyłany na potrzeby debaty
3. Ludzie pożydzili fee, dali po kilka centów i pozniej biadolą na forum że im transakcja nie przechodzi.

Problem jest i trzeba go w końcu rozwiązać, ale na razie sieć nie jest zagrożona.

EDIT: Chociaż może te 200 000 niezatwierdzonych w końcu pchnie tych baranów żeby znależć rozwiązanie.
https://twitter.com/LukeDashjr/status/8 ... 9873453056

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wielkość bloku - informacje, ciekawostki, nowe pomysły

Postautor: Bit-els » środa, 17 maja 2017, 11:31

Świetny art o problemie bloku:


Bitcoin jak bawiący się w Pompejach, albo orkiestra na Tytanicu.

Zwolennicy małego bloku i wysokich fee, które eliminują płatności praktycznie nawet do 1000 zl) myślą, że bit będzie złotem. A przelew 1 mln zl nawet z kosztem 100 zl jest bez znaczenia. Owszem, ale innymi słowy uzasadnieniem wysokiej ceny jest konieczność wysokiej ceny. Ale tak to nie działa.
W końcu rynki się zorientują, akceptanci typu steem, serwisy vpn czy realni handlowcy, którzy operują transferami rzędy 10 do kilkuset zl od transakcji zrezygnują z bita.

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości