Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 246
Rejestracja: 4 maja 2015
Reputacja: 158
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: InPay » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 17:46

Czy są jakieś dane, które pozwoliłyby określić ile osób w Polsce posiada portfel z bitcoinami i jest gotowych go użyć? Były jakieś badania ostatnio robione?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:15

Nic takiego nie znajdziesz, nie było żadnych badań z tego co wiem.

Na moje oko i z moich obserwacji wynika, że około 30-50 tysięcy osób w Polsce, aktywnie interesuję się Bitcoinem, nie mam pojęcia ile procent z nich może mieć portfel i bitcoiny. Są to dane wyłącznie szacunkowe na podstawie statystyk odwiedzin.

Druga grupa to osoby które były Bitcoina ciekawe / wiedzą co to jest lub próbowały się tego dowiedzieć w ciągu ostatniego roku - 250 000 osób.

Do danych należy podchodzić ostrożnie i wyłącznie orientacyjnie, ale lepsze to niż strzelanie w ciemno bez żadnych danych wejściowych.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:19

W tym tekście jest taki wykresik:

http://moneyandstate.com/bitcoin-libert ... used-care/

Obrazek

Czym jest instance? Klient? Wiem, że głupie pytanie, ale wolę zapytać jak nie jestem pewny.

W różnych statystykach dot. BTC, cieszy fakt, że Polska jest często wymieniana.

https://tradeblock.com/blog/mapping-bit ... rspective/ (tu może akurat nie, ale statystyki ciekawe)

tu jesteśmy wysoko: http://static5.businessinsider.com/imag ... 7%20pm.png
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:26 przez Wymazywanie, łącznie zmieniany 2 razy.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:21

Dzięki wymazywanie, czyli pokrywa się z moimi szacunkami prawie idealnie ;)

[edit]
Tylko to są staty z 2012 roku!! ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:31

Tak, widzę kiedy tekst był napisany. Ale w adresie obrazka jest uploads/2014/07/countries-v5q30e-300x212.png
Więc może został dodany do tekstu w 2014?

Edit: Tu https://bitnodes.21.co/?TB_iframe=true& ... ight=921.6 jesteśmy na 21 miejscu, może te ilości korelują proporcjonalnie z rozkładem ilości użytkowników po krajach.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:56

Nawet mając liczbę klientów BTC w Polsce, trzeba wziąć poprawkę na to, że jest wielu userów BTC, którzy w życiu nie mieli portfela na komputerze.
Środki zawsze trzymali na portfelach online albo giełdach (giełda mtgox była popularnym portfelem; )

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 246
Rejestracja: 4 maja 2015
Reputacja: 158
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: InPay » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 19:51

Może jeszcze giełdy by się wypowiedziały w tym wątku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 19:58

Nie liczyłbym na to, że jakakolwiek polska giełda przyzna oficjalnie ilu ma userów:)

Ps. Po co inPayowi ta liczba? Potrzebujecie jej do biznesplanu jakichś swoich nowych pomysłów? ;) :twisted:

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 238
Rejestracja: 30 maja 2015
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Pieselfan » poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 20:43

Część giełd jednak sama się chwaliła liczbą użytkowników. Pamiętam starą wersję bitcurexa i były tam statystyki. Jeszcze przed zmianą szaty graficznej były coś ok. 20 tys. BitBay też chyba gdzieś się chwaliło, ze mają naście tysięcy. bitmarket24 na stronie głównej wyświetla informacje "Zaufało nam ponad 1500 użytkowników. Jesteśmy ponad 1 rok na rynku. Łączny wolumen ponad 30.000 BTC". Zatem wieksze giełdy (bitbay, bitcurex, bitmarket, bitmarket24) mają po kilka-kilkanaście tys. uzytkowników każda. Pozostałe: dgtmarket.com ma jeszcze poniżej 1000 użytkowników, a bitmaszyna.pl nie wiem. Zapewne większość osób ma konta na kilku giełdach. Z innej beczeki, to zapewne sporo ludzi korzysta własciwie wyłacznie z zagranicznych giełd - sam mam znajomych, ktorzy od dawien dawna cisną na bitstampie.
dgtmarket.com - giełda bitcoin
bitcoinaverage.pl - porównanie kursów i wolumenów polskich giełd bitcoin

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 26 kwietnia 2016, 15:41

Zobaczcie te 2 statystyki (linkowałem już):

Obrazek

Widać, że mamy potężny wzrost w ściąganiu.
Ciekawe czy statystyka zawiera same portfele, czy ogólnie wszystko zw. z btc, appki itd.
Pewnie tylko portfele. Widać jak bańki przyciągają najwięcej ludzi.
Szkoda, że nie ma statystyk na następne lata (ale na końcu postu będzie coś najważniejszego).

Obrazek

To też ciekawe, ale za mało danych. Tzn. nie wiadomo z jakiego to roku no i jaki okres.
Ytd to od 1 stycznia do aktualnej daty, ale jej nie znamy.
Tak czy siak, wychodzi, że 500/1mln Polaków ściągało wtedy portfel BTC:)
Wiem (googlując), że ten wykres był zamieszczany w wielu źródłach a pierwsze jest z czerwca 2014 (wyniki tineye'a http://tineye.com/search/34d8d7bd546326 ... fc7349ed7/).
Czyli możemy tak o dla obliczeń przyjąć, że to wyniki za pół roku lub około pół roku 2014 roku.
Inna sprawa, że jedna osoba mogła ściągać go wiele razy.
Licząc jednak te 500/1mln wychodzi ok 20,000 pobrań klienta w półroczu 2014 w Polsce.
Wiem, że to obliczenia takie bardzo na kolanie i nie chodzi mi o przywiązywanie się do tych liczb, ale jeśli te obliczenia są niegłupie,
to raczej na pewno jest w Polsce znacznie więcej niż 30-50k userów BTC, w sensie "ludzie, którzy ściągnęli portfel".
Userzy aktywni to inna bajka i ich rzeczywiście musi być dużo mniej niż tych, co pobrali portfel.

To jest bardzo ciekawa statystyka pobrań klienta BTC: https://sourceforge.net/projects/bitcoi ... 2016-04-26

Linkowałem z datami od bloku genesis do teraz.

Łączna liczba pobrań ponad 5,5 miliona.
Polska aż na 9 miejscu! :D :D ilość pobrań: 126 tysięcy.
Jest jeszcze "Anonymous Proxy" i pewnie z tego kilka % też jest polskie. :)
Fajnie pokazuje ilość ściągnięć w czasie. W czasie baniek oczywiście największa.
Nie wiem, czy to wiarygodna statystyka. Nie wiem, czy chodzi tylko o pełnego klienta czy może też electrum i inne.
Cieszy, że Polska jest tak wysoko, wyżej niż np. Francja, Brazylia, Ukraina, Włochy czy Hiszpania.

Ps. do tych liczb wziąłbym poprawkę na:
- minus kilkanaście % na ludzi, którzy ściągali na więcej niż 1 komputerze lub ściągali kilka razy (ta liczba może byc więc nawet minus kilkadziesiąt %, nie do oszacowanie bez badań)
- plus kilkanaście/kilkadziesiąt % na ludzi, którzy nigdy nie mieli portfela ale używali giełdy lub portfela online

Reasumując, jeśli to powyżej, co chcę odjąć, mniej więcej jest bliskie temu, co chcę dodać, to liczba 126k + powiedzmy ok.10k z anonymous proxy, może być realną liczbą już nie ściągnięć ale ludzi, którzy ściągnęli portfel BTC w Polsce.
Mam wrażenie, że tych, co nie mieli portfel a grali jest więcej, ale zostawmy to.
Wśród tych ludzi jest na pewno wielu takich, co ściągnęli i nigdy nie mieli btc, nie używali, po prostu kiedyś się zainteresowali, ściągnęli klienta i koniec.
Przyjąłbym więc, że koło 100k ludzi w Polsce miało do czynienia z BTC. Pewnie połowa z nich już nie, ale przychodzą kolejni, wszystko się kręci. Takich userów, którzy mają jakieś BTC jest pewnie z 10-30% tej liczby. Ciężko szacować, to takie trochę na zasadzie "tak mi się zdaje".

Ps.2. jeśli jest gdzieś do pobrania/zobaczenie baza danych polskich userów mtgoxa, to by mogło pomóc w obliczeniach. W tamtym czasie userzy goxa+userzy curexa to była chyba lwia część polskich traderów BTC (fajnie byłoby znać tą liczbę).
Zakładam, że nawet 90-95% która ma BTC, ma na jakiejś giełdzie BTC konto, nawet jeśli wymienia bitki raz na rok.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Oszacowanie liczby polskich użytkowników bitcoina

Postautor: Bit-els » wtorek, 26 kwietnia 2016, 16:35

Google nie podaje statystyk pobrań aplikacji na smartfony z podziałem na kraje?

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości