Lightning Network

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
19
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: mecenas » wtorek, 13 sierpnia 2019, 07:56

randomowy świeżak pisze: wtorek, 13 sierpnia 2019, 03:49Dlatego osobiście uważam iż nadanie wartości BTC jako SoV o którym wspominasz to priorytet

Na szczęście Twoje zdanie się nie liczy i jest bez znaczenia.
Twórca Bitcoina uważał zupełnie inaczej.
- Zresztą cała zdrowa ekonomia uważa inaczej i pieniądz nigdy nie miał być celem sam w sobie a tylko medium wymiany dóbr i usług.
Wpadłeś głęboko do studni propagandy.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 9 maja 2019
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: championbit » wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:38

mecenas pisze: wtorek, 13 sierpnia 2019, 07:56Twórca Bitcoina uważał zupełnie inaczej.
Dlaczego zwolennicy krypto którego myślą przewodnią była decentralizacja nagle zaczynają skupiać się na wyznawaniu/hejtowaniu jednostek zamiast propagowaniu konkretnych rozwiązań ? Czy nie po to jest opensource by każdy miał totalnie gdzieś kto stoi za projektem a korzystał z tego co mu najbardziej odpowiada ? Zobaczcie ile set godzin wszyscy tutaj tracą na przekrzykiwaniu się zamiast wspólnym tworzeniu jakiejś wartości dodanej dla całej branży.

Ile osób używa BTC ? na dzisiaj mamy jakieś 8 mln adresów z kwotami powyżej 100 USD, jeśli odejmiemy od tego nieaktywne konta i adresy które należą do tych samych osób to wyjdzie nam tak mała garstka ludzi że totalną głupotą jest się kłócić o racje podczas gdy kilkaset razy tyle ludzi wciąż jest totalnie nieświadomych możliwości jakie daje ten rynek i wciąż na nim nie jest.

Może nie powinienem się wtrącać ale czy nie męczy was już ta dyskusja ?

Pozdrawiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: janku66 » wtorek, 13 sierpnia 2019, 15:04

championbit pisze: wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:38Może nie powinienem się wtrącać ale czy nie męczy was już ta dyskusja ?

Nie
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: mecenas » wtorek, 13 sierpnia 2019, 15:06

championbit pisze: wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:38czy nie męczy was już ta dyskusja ?
Nie, raczej bawi jak ktoś z rakiety robi sanki...

P.S.
Pytajnik stawiaj za wyrazem bez spacji - będzie lepiej.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Lightning Network

Postautor: fervi » wtorek, 13 sierpnia 2019, 18:39

championbit pisze: wtorek, 13 sierpnia 2019, 14:38to wyjdzie nam tak mała garstka ludzi że totalną głupotą jest się kłócić o racje podczas gdy kilkaset razy tyle ludzi wciąż jest totalnie nieświadomych możliwości jakie daje ten rynek i wciąż na nim nie jest.
Ale ten rynek nie daje nieskończonych możliwości. Nie leczy raka, AIDS ani nic. Ma swoje zalety, ma swoje wady. Przeciętny użytkownik na razie nie potrzebuje krypto, bo do czego?

Oczywiście z czasem to się będzie zmieniać

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Lightning Network

Postautor: fervi » czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:16

https://beincrypto.com/bitcoin-lightnin ... n-shopify/

Lightning umar, do niczego się nie nadaje, nikt nie używa, tak rzekł Shadow
;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3873
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
20
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Lightning Network

Postautor: __kot__ » piątek, 30 sierpnia 2019, 11:33

@fervi
Obawiam się, że nie rozumiesz o czym @ShadowOfHarbringer pisze. Pluginy do Shopify i dowolnych innych silników e-commerce można pisać w ilościach hurtowych. A i tak nikt nie będzie ich używał.

Próbowałeś kiedykolwiek zainstalować i używać LN? Żaden ogólnie zdrowy na umyśle człowiek nie będzie tego w obecnej postaci używał. Tylko fanatycy. Alternatywy zarówno z rynku fiat jak i krypto są zwyczajnie bardziej przyjazne użytkownikowi.

Dodatkowym "smaczkiem" jest nieunikniona regulacja węzłów i robienie z nich w pełni kontrolowanych i regulowanych "money transmitters" czy "custodians". I chuj w bombki strzeli całą rewolucję.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 97
Rejestracja: 22 sierpnia 2019
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: Info » piątek, 30 sierpnia 2019, 13:26

fervi pisze: czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:16Lightning umar, do niczego się nie nadaje, nikt nie używa, tak rzekł Shadow
Z tym to akurat miał rację, przecież nie kupiłem niczego za pomocą LN ani też nie przekazywałem wartości za pomocą LN...
Jak nasz lokalny "Żukiewicz" od shitcoina BCH Shadowherbiden tak mówi to nie może być inaczej i to sobie zapamiętaj ;).

Swoją drogą wysłałem Ci napiwek żeby Ci pokazać że to całe LN nie dział i nikt tego nie używa :).

Obrazek



A tak poważnie wszystkie podobne wypociny FUD umieścił bym w tym dziale:
https://99bitcoins.com/bitcoin-obituaries/

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Lightning Network

Postautor: fervi » piątek, 30 sierpnia 2019, 14:19

__kot__ pisze: piątek, 30 sierpnia 2019, 11:33Dodatkowym "smaczkiem" jest nieunikniona regulacja węzłów i robienie z nich w pełni kontrolowanych i regulowanych "money transmitters" czy "custodians". I chuj w bombki strzeli całą rewolucję.
Zobaczymy. Bitcoin ma to do siebie, że się rozwija w różnych kierunkach, co nie zawsze jest dobre. Natomiast jeśli jedna technologia zawiedzie (chociaż podejrzewam, że Lightning takową nie będzie, bo jest naprawdę fajna) to są inne gotowe.

Jedną z nich jest Liquid, którego fanem nie jestem. Jest to rozwiązanie, które było projektowane dla giełd, jako opcja szybkiej wymiany funduszy, ale ma też Lightninga (a jakże :D) i Atomic Swapy (z wieloma kryptowalutami)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: Bit-els » piątek, 30 sierpnia 2019, 15:24

@__kot__ @fervi od zawsze byłem b.sceptyczny do ln.

A tu niespodzianka. Po kilku miesiącach od ostatniej próby zainstalowałem na 2 smartfonach portfel blue wallet.

Tworzy sie podstawowy portfel btc, na niego posłałem 10 zl. Wybrałem moment gdy poszły za 1 sat fee i po pół g środki byly na miejscu.
Następnie utworzyłem portfel ln. Zasiliłem go 5 zl z fee 2 sat. Po 2 g doszło.

Potem przelałem 1 sat na portfel ln blue walleta na drugim smartfonie. Doszło natychmiast. Od razu odesłałem te 1 sat.
I znów natychmiastowe potwierdzenie.

Ln nie pobiera fee?

W każdym razie jest to rozwiązanie, którego nie można olewać.
Zobaczymy jak to się rozwinie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3873
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
21
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Lightning Network

Postautor: __kot__ » piątek, 30 sierpnia 2019, 15:47

@fervi
Mam wrażenie, że ja o jabłkach a Ty o pomarańczach ;) .

Nie analizuję tego pod względem czysto technologicznym - nie czuję się ekspertem w tej dziedzinie, choć widzę architektoniczne niedomagania LN.Robią to ludzie znacznie bardziej ode mnie technicznie doświadczenia zatem jeśli mówią, że sobie poradzą to pewnie sobie kiedyś poradzą i rozwiążą wszystkie wyzwania architektury.

Mnie chodziło o inne aspekty sprawy:
1. Tzw. UX (User Experience) jest koszmarne w LN (przynajmniej bazując na moim doświadczeniu). W innych krypto UX jest po prostu słabe ale w LN to dramat. To jest pewnie największy bloker, który obecnie zespół developerski musiałby pokonać.
@Bit-els Nie widziałem Blue wallet to się nie wypowiem lecz spójrz na to z punktu widzenia użytkownika z "zewnątrz". Proces (bazując na Twoim opisie) wygląda tak:
-> Zakładam konto na giełdzie
-> KYC/AML(1-7 dni)
-> Przelew kasy na giełdę (1-3 dni)
-> kupuję btc (jak uda się nie pomylić bo każda giełda działa i wygląda inaczej)
-> instaluję wallet na telefonie
-> przelewam środki z giełdy na wallet (godzina lub dwie niepewności czy zrobiłem wszystko dobrze z tymi durnymi adresami)
-> znowu robię jakiś nowy wallet w istniejącym wallecie (LN) - dobra, udało się
-> szukam gdzie tego użyć... i nie bardzo jest gdzie
To optymistyczny scenariusz, gdzie wszystko się udaje.
Porównajcie to do UX Revolut czy PayPal i zdajcie sobie sprawę w jakiej czarnej dupie jesteśmy (choć pełni zachwytów nad tym jak zmieniamy świat).

2. Mocne bratanie się z regulatorami wszystkich projektów ze stajni Digital Currency Group https://dcg.co/portfolio/ i trend w kierunku "wpisania" crypto w mainstream finansowy. Celem jest oczywiście maksymalizacja zysku. Tylko, że nie zaczynaliśmy tego wszystkiego aby zmaksymalizować zyski sektora finansowego FFS. Tak dla przypomnienia tym, którzy cierpią na amnezję spowodowaną zbytnim maksymalizmem i/lib chciwością: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
Cytuję: "A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow onlinepayments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution"
A czym innym jest węzeł LN jeśli nie "financial institution" z punktu widzenia prawnego? Pogimnastykujcie umysły.

Jeżdżę od 2015 na konferencje i wtedy widziałem wyłącznie hasła typu "Freedom", "Decentralized finance", "Independent Finance" itd. a na scenie libertarian i pasjonatów technologii.
Wiecie co widzę dzisiaj? Hasła to "Regulatory Compliance in Crypto", "Regulations", "Crypto ETF" i coraz więcej korpo-garniturów na scenie mówiących językiem, którego niemal nikt nie rozumie.
Coś poszło qwa bardzo nie tak... a LN to integralna część tego skrzywionego procesu. Są rozwiązania, które nie wymagają regulowania płatności crypto ale Blockstream/DCG nie są zainteresowane ich implementacją. Ciekawe dlaczego?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 97
Rejestracja: 22 sierpnia 2019
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: Info » piątek, 30 sierpnia 2019, 15:51

LN działa i to jest fakt.

Mam otwarty kanał LN 8 miesięcy i korzystam z niego dość często. Wykonałem tam ze 100 transakcji (w większości to są same satoshi) i może raz czy dwa razy zapłaciłem jakąś opłatę i to 1 albo 2 satoshi...
Zamierzam mieć otwarty ten kanał prze kolejne 8 miesięcy, albo i dłużej.

Jak ja czytam te brednie że LN nigdy nie będzie działać to mi się śmiać chce, zwykłe FUD a rzeczywistość swoje.

Jak już ktoś interesuje się krypto to obsługa takiego portfela i zasada działania LN to pestka. Jak ktoś tego nie rozumie to niech zostanie przy fiatach, będzie to bezpieczniejsze dla takiej osoby.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1121
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3323
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: fusywszklanejkuli » piątek, 30 sierpnia 2019, 21:13

Pewnego razu podczas gwałtownej burzy, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem blask błyskawic

Był bohater, co się błyskawicom nie kłaniał.
Bit-els pisze: wtorek, 8 maja 2018, 10:00Więc ten cały ln to drapanie się prawą ręką w lewe ucho
Bit-els pisze: czwartek, 28 czerwca 2018, 21:26A LN do d naturalnie. Na pohybel Blokcstreamowi :-)

Kpił z komplikacji wyładowań elektrycznych.
Bit-els pisze: poniedziałek, 2 lipca 2018, 20:30Instrukcja wysłania listu do Ameryki statkiem 100 lat temu była chyba prostsza
:mrgreen:
Bit-els pisze: wtorek, 3 lipca 2018, 00:08Bo oni mają nadzieję, że to jednak zaskoczy. W końcu.
Ale nie widzę tego

Po jakimś czasie dało się jednak zauważyć pęknięcia pancerza defetyzmu.
Bit-els pisze: czwartek, 1 listopada 2018, 09:28ln może będzie działał, może nie. Nie tak istotne.

Aż w końcu zdecydował się osobiście dotknąć błyskawicy, przypłaciwszy to niegroźnym porażeniem.
Bit-els pisze: niedziela, 17 lutego 2019, 07:49Portfel ln na androida.
No takich żądań nie wysuwał nigdy żaden portfel.
Wyp.... w podskokach

Ciekawość na dobre wzięła górę, wraz z nagłym przypływem zainteresowania naturą błyskawic, wcześniej ignorowaną.
Bit-els pisze: niedziela, 17 lutego 2019, 18:20ale jak teraz przelać z portfela btc na ln. adres ln nie jest akceptowany przez portfel btc.

Bo taka jest droga, dobrze rozumiem? A potem gdy już zasilę portfel ln, to komuś z takim ln walletem mogę już nawet 1 sat przelać?

Czy jeszcze trzeba coś robić, jakieś kanały, huby otwierać?

Ta odmiana wzbudziła nerwowe reakcje niektórych obserwatorów.
randomowy świeżak pisze: niedziela, 17 lutego 2019, 19:59Serio ludzie ? znowu zaspamowany cały temat bo dwóch baranów udających ekspertów nie potrafi pobrać normalnego portfela lub postawić noda ? - tfu !!
randomowy świeżak pisze: niedziela, 17 lutego 2019, 20:41ten temat ma 920 postów ! od 3 lat ciągnie się tutaj gówno-burza o tym czy to słuszne czy nie, czy działa czy nie po czym mod (jedna ze stron) wyskakuje i nie wie jak otworzyć kanał... Boże.... nie nadajesz się do tej funkcji... jesteś tutaj od 2013 ? nie przyznawaj się nawet.

Pomimo tych nieśmiałych prób, bohater trwał w swych przekonaniach niewzruszony.
Bit-els pisze: niedziela, 17 lutego 2019, 18:35Na forum chyba tylko Rav3n popiera ln z modów, może kilka osób jeszcze z pozostałych userów. Tylko są głośni

Ostatecznie, po klapie...
Bit-els pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:59wyczaiłem tę opcję, ale też się nie udało. Zaczekam aż będzie to tak friendly jak wysłanie dasha za fee 0.06 grosza :-)

...tylko upewnił się, że ma rację.
Bit-els pisze: czwartek, 21 lutego 2019, 19:56w ln- swędzi cię lewe ucho- stajesz na głowie w pozycji kwiatu lotosu i próbujesz prawą stopą podrapać się w lewe ucho.
I tyle w temacie

Niektórzy obserwatorzy wytykali błąd w takim podejściu.
fusywszklanejkuli pisze: czwartek, 21 lutego 2019, 23:16Krytyka bazująca na tym, że jakiemuś technicznemu ignorantowi coś wydaje się zanadto skomplikowane, jest bezwartościowa. Krytyka bazująca na tym, że innemu technicznemu ignorantowi wydaje się, że ludzie nie skorzystają ze skomplikowanych rozwiązań z powodu ich skomplikowania - bo ignorant nie zdaje sobie sprawy, że przyjazny użytkownikowi produkt świetnie ukrywa swoją niezrozumiałą dla niewtajemniczonych naturę - jest nie tylko bezwartościowa, ale i kompromitująca dla krytykującego.

Aż tu nagle...
Bit-els pisze: piątek, 30 sierpnia 2019, 15:24od zawsze byłem b.sceptyczny do ln.

A tu niespodzianka.

(...)

W każdym razie jest to rozwiązanie, którego nie można olewać.
Zobaczymy jak to się rozwinie

Gdyby się okazało, że nasz bohater jest fanem Fab Four, można by pomyśleć, że podczas tej ostatniej próby wziął sobie do serca początkowy fragment Tomorrow Never Knows:

Turn off your mind, relax and float downstream ----- spokojnie, bez uprzedzeń
It is not dying, it is not dying ----- niestety, LN ciągle "not dying"
Lay down all thoughts, surrender to the void ----- spokojnie, bez uprzedzeń
It is shining, it is shining ----- LN błyska i świeci

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3873
Rejestracja: 20 grudnia 2013
Reputacja: 2083
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Szwajcaria

Re: Lightning Network

Postautor: __kot__ » sobota, 31 sierpnia 2019, 00:00

Pozwolę sobie tutaj to zostawić



[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201908 ... ddf492.jpg[/IMG]
Ostatnio zmieniony sobota, 31 sierpnia 2019, 00:00 przez __kot__, łącznie zmieniany 1 raz.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Lightning Network

Postautor: fervi » sobota, 31 sierpnia 2019, 00:19

@Bit-els

Ln nie pobiera fee?

Jeśli jest to transakcja bezpośrednia jakby to nie. W sensie masz kanał otwarty do danej osoby. Jeśli jest to transakcja przesyłana przez inne kanały to fee jest pobierane; najczęściej jest to 1.08 satoshi, ale może być wyższa / niższa

@__kot__

1. Tzw. UX (User Experience) jest koszmarne w LN (przynajmniej bazując na moim doświadczeniu). W innych krypto UX jest po prostu słabe ale w LN to dramat. To jest pewnie największy bloker, który obecnie zespół developerski musiałby pokonać.

I tak i nie. W sensie to nie jest problemem deweloperów LN, bo LN to podobnie jak w Bitcoinie - ekipa programująca klienta, a jak ktoś chce portfel to musi do kogoś innego.

Czy Lightning jest trudny, testowałem aplikację "Bitcoin Lightning wallet" i jest to proste ogólnie. Jest jednak pewna doza strachu w ludziach (jak zawsze), chociaż przez custodiale jest prostsza znacznie (jak zwykle meh).

Oczywiście ten proces będzie uproszczany, mnie ciekawi co Electrum wymyśli. Mogę też coś pominąć, bo z głowy
- Przelewasz Bitcoiny na portfel
- Dajesz opcję otwórz kanał
- Wybierasz coś na chybił trafił (To będzie z czasem uproszczone, tzw. funkcja Autopilot, mimo to jest proste)
- Ustawiasz fee

Już. Jesteś w sieci Lightning. Osobiście polecam przelać część środków na WSPANIAŁY PROJEKT, JAK NIE PRZELEJESZ TO KŁÓW NIE BĘDZIESZ MIAŁ czyli Zapread.com, czyli platforma blogowa, w której można wynagradzać posty ludziom. Oczywiście jeśli coś fajnego znajdziesz, czasem to piosenka, czasem jakiś test (chyba tam typ taki - Spacernik? testował połączenie z satelitami), usługa moim zdaniem ma potencjał. Oczywiście zachęcamy do pisania! A jak umiesz programować w C# to do rozwijania, na ile będę w stanie to pomogę.

To nie jest hiper trudne (otworzenie kanału), bo masz kreator. Niestety nie używałem wersji komputerowych itd. nie wiem jak to tam wygląda

Oczywiście Bitels mówi, że działa całkiem ok - chociaż to początki dopiero. I to nie tylko tej technologii. Stety czy niestety to jest Blockchain i będą różne - od fatalnych po bardzo dobre. Bitcoin moim zdaniem wpadł w coś co można nieoficjalnie nazwać drugą falą rozwoju, w której rozwiązania są projektowane nieoficjalnie, oddolnie troszkę.

Na pewno potrzeba rozwiązania typu AMP. Potrzebujemy giełd (no i może popularniejszych kantorów :D, chociaż parę jest), które będą otwierać kanały do nas (ktoś mi mówił, że taka usługa jest, ale nie wiem nic na ten temat) i dawać nam hajs, więc nie będziemy się bawić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 97
Rejestracja: 22 sierpnia 2019
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: Info » sobota, 31 sierpnia 2019, 17:59

fervi pisze: sobota, 31 sierpnia 2019, 00:19że taka usługa jest
https://www.bitrefill.com/thor-lightnin ... els/#steps

Strona Bitreffil otwiera do Ciebie kanał i od razu możesz przyjmować płatności w LN (usługa płatna).

Dyskutant
Posty: 197
Rejestracja: 28 października 2015
Reputacja: 48
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: house11 » środa, 6 listopada 2019, 09:28

Zastanawiam się nad tym, czy LN na pewno rowiąże problem 1MB bloku, skoro trzeba doładować i rozładować portfel LN poprzez blockchain, a biorąc pod uwagę szerszą skalę, np. 350 milionów Amerykanów i przepustowość sieci BTC z 1MB blokiem czyli 350k transakcji dziennie, to wychodzi na to, że każdy Amerykanin miałby tylko 1 transakcje na 3 lata (1000 dni).
Czy w takim razie zwiększenie bloków na blockchainie prędzej czy później, może jak wejdzie 5G, nie będzie nieuchronne?
Czy są jakieś inne projekty w drugiej wartstwie, które zdobywają popularność a nie wymagają transakcji on-chain?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 35
Rejestracja: 2 listopada 2019
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: nalesnik_z_dzemem » środa, 6 listopada 2019, 11:09

house11 pisze: środa, 6 listopada 2019, 09:28Zastanawiam się nad tym, czy LN na pewno rowiąże problem 1MB bloku, skoro trzeba doładować i rozładować portfel LN poprzez blockchain


Bitcoin od 2 lat nie ma limitu 1 MB, bloki mają taką pojemność maksymalnie jak około 1.7 MB bloki.
(technicznie bloki mogą mieć ponad 2 MB, niby nawet coś pod 4 ale normalnych transakcji to wychodzi gdzieś tyle co +70% więcej niż było).

Nikt nie będzie pakował teraz "wszystkich Amerykanów" w Bitcoina.

Przez następne 10, 20 lat poziom technologii może pozwoli aby bloki ponownie zwiększyć, przy czym ciągle myślę że typowa osoba będzie robiła kilka transakcji na rok normalnie: otwarcie paru kanałów LN i trzymanie ich przez lata chyba że są jakieś problemy z peerem. Oraz okazjonalne przesuwanie dużych kwot inwestycyjnych do/z cold wallet.

Sieć 5G nie za dużo ma do tego, największym limitem jest czas przetwarzania bloków - w tym procesor (oraz pamięc operacyjna aby pomieścić UTXO).

Warstwa 2 raczej zawsze będzie wymagać operacji onchain, chociaż można tam trochę optymalizować.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Lightning Network

Postautor: redbog » środa, 6 listopada 2019, 13:48

house11 pisze: środa, 6 listopada 2019, 09:28 Czy w takim razie zwiększenie bloków na blockchainie prędzej czy później, może jak wejdzie 5G, nie będzie nieuchronne?
Na razie idą prace żeby skompresować maksymalnie transakcje w ramach obecnej wielkości bloków. Ciężko powiedzieć jak mocno da się to skompresować ale w dalekiej przyszłości jeśli ludzi będzie przybywać to raczej będzie potrzeba zwiększenia bloku chyba ze pojawi się do tego czasu jakiś nowy pomysł.
house11 pisze: środa, 6 listopada 2019, 09:28 Czy są jakieś inne projekty w drugiej wartstwie, które zdobywają popularność a nie wymagają transakcji on-chain?
Raczej takich nie ma i nie będzie bo skoro są to projekty 2 warstwy to siłą rzeczy wymagają oparcia w 1 warstwie.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 972
Rejestracja: 3 lipca 2018
Reputacja: 403
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@lordfervi
Napiwki: https://www.zapread.com/user/fervi

Lightning Network

Postautor: fervi » środa, 6 listopada 2019, 16:40

redbog pisze: środa, 6 listopada 2019, 13:48 Raczej takich nie ma i nie będzie bo skoro są to projekty 2 warstwy to siłą rzeczy wymagają oparcia w 1 warstwie.
Chyba, że (potencjalnie?) projekt drugiej warstwy delegowałby do innej warstwy. Chociaż bardziej to by chyba jako Atomic Swap działało (RSK <-> BTC w LN czy coś)
Chyba, że dopisane by było do portfeli i do reszty obsługa innych tokenów (RSK, L-BTC).

To może być ciekawe doświadczenie, bo RSK robi Lumino do szybkich transakcji

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość