Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: 27 lipca 2013
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: asocjal » czwartek, 11 stycznia 2018, 22:44

wrip pisze: Nieporozumienie. Jak piszę o LN to w kontekście bitcoina. Nie wypowiadam się na temat LN w kontekście innych kryptowalut.
No ja na to patrze inaczej. Z mojego punktu widzenia LN to technologia rozwiązująca podstawowy problem każdej kryptowaluty opartej na blockchainie czy nawet tangle. A problem ten brzmi tak: Każdy pełny węzeł musi posiadać wszystkie informacje o wszystkich transakcjach lub co najmniej o wszystkich stanach kont (jak np. Raiblocks). Jest to logiczne, bo jeśli potencjalnie możesz otrzymać płatność od każdego, musisz zweryfikować jego saldo, a co za tym idzie posiadać informacje o każdym potencjalnym płatniku. W LN liczba potencjalnych bezpośrednich płatników jest zawężona do grona osób z którymi masz otwarty kanał. Jeśli ktoś Ci płaci, to dla Ciebie wystarczy, że osoba z Twojego kanału płaci. To jest ogromna różnica, bo tego typu architekturę da się naprawdę solidnie wyskalować. Jeśli LN nie poradzi sobie na bazie BTC, to poradzi sobie na bazie innej kryptowaluty.
wrip pisze: Jest. Raiblocks, iota, byteball (tu chyba ma fee ale marginalne) przykładowo, na teraz. Może kiedyś powstaną kolejne.
Ok powiem od razu tak: w przypadku obu tych krypto jest wykonywane PoW po stronie użytkownika, które zabiera zasoby i kosztuje prąd - więc no teoretycznie nie jest darmowa.
Jesteś pewien, że architektura tych krypto zapewnia, że pozostaną prawie darmowe? Czytałem dokładnie whitepaper IOTY jak i Raiblocks. Raiblocks wypada lepiej, ale i tak pozostawia wiele nierozwiązanych zagadek i podatności na ataki, których w LN nie widzę. A to, że na razie są darmowe, to żaden dowód, że tak pozostanie. W bitcoinie tez można było kiedyś przesyłać transakcje bez fee.
wrip pisze: Mam więc wątpliwości czy kanały giełda-giełda będą wystarczająco pojemne by mogły obsłużyć nie tylko spekulantów i arbitrażystów, ale też setki czy tysiące sklepów, które będą podpinały się pod "giełdy huby". Bo w końcu sklep nie będzie podpinał się pod 10 "giełd hubów" bo by go koszty mrożonych BTC zeżarły.
Nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie dobrze, ale też nie można od razu tak pesymistycznie na to patrzeć. Kanały giełda-giełda nie będą musiały być aż tak pojemne, bo ruch w jakiś tam sposób się balansuje i ciężko żeby akurat był wielki przepływ tylko w jedną stronę. Też uważam, że dzięki LN giełdy będą dysponować mniejszymi środkami niż obecnie. I bardzo dobrze! Huby będą w związku z tym mniejsze stawiane nawet z kapitałem rzędu kilku tysięcy BTC, ale za to będzie ich więcej. Będzie więc odpowiednia decentralizacja jak i ograniczone ryzyko związane z zawinięciem się giełdy. Ja tu widzę same zalety.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » czwartek, 11 stycznia 2018, 23:16

asocjal pisze: IOTA
IOTA nie jest szybka i skalowalna z założenia?
Do czego jej LN?
wrip pisze: Jeśli mają oferować odpłatną opcję mrożenia dla sklepów
Nie mają ;)
wrip pisze: A jakby w ogóle nie używał BTC to by nie zapłacił nic.
Gdyby używał kryptowalut nowej generacji, to by nie zapłacił, bo by nie wysłał transakcji, bo by nie miał do kogo ;)
asocjal pisze: A skąd wiesz jaki procent transakcji obecnie wykonywanych on-chain przeniesie się do LN?
Zrób jakąś matematykę ;)
Na przykład załóż sobie jakąś liczbę transakcji na blockchainie na użytkownika na jakiś czas (np. na miesiąc), wygrzeb obecną liczbę transakcji np. na blok i policz sobie ile użytkowników Bitcoin uciągnie np. po powiększeniu bloków 2 razy. Bo mi wychodziło, że to są ilości możliwe do obsłużenia, ale tak raczej w przyszłości ;)
Przy śmiałym założeniu, że tempo rozwoju technologii komputerowej się utrzyma, co takie oczywiste nie jest, bo pojawiają się różne śmieszne anomalie, na przykład to, że pojemność dysków nam spada, a procesory wlazły w ścianę i do poprawy parametrów stosują metodę "wincyj rdzeniuf".
wrip pisze: Raiblocks, iota
Rozumiesz którąś z nich?
wrip pisze: Będzie to usługa płatna - oczywiste.
Nieoczywiste. :)
wrip pisze: Więc by zapewnić swoim klientom możliwość wypłat w każdym momencie będą musieli mieć zawsze btc w zapasie.
Do czego ten zapas potrzebny i co się stanie, jeżeli go nie będzie?
wrip pisze: otrzymać od giełdy B może tylko jeśli ta ma zamrożone w kanale środki
Najśmieszniejsze jest to, że nie tylko. ;)

Dodano po 2 minutach 54 sekundach:
asocjal pisze: Czytałem dokładnie whitepaper IOTY jak i Raiblocks
Skoro ktoś to przeczytał, to mam dwa pytania:
1. Na czym polega weryfikacja transakcji w IOTA?
2. Czy whitepaper Raiblocks wyjaśnia zasadę działania Raiblocks?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » piątek, 12 stycznia 2018, 13:11

rav3n_pl pisze: NIKT NIC NIE ZAMRAŻA.
Aby umożliwić klientom przesyłanie w każdym momencie poprzez LN muszą zamrozić. Nie da się inaczej. Kanały muszą być otwarte z możliwością wysłania-odbioru środków by sieć LN mogła z nich korzystać. Więc jeśli giełda będzie chciała umożliwić swoim klientom przesyłanie środków na drugą giełdę to musi mieć zamrożone środki po swojej stronie kanału.

Mamy giełdę bitmarket i bitbay. Obie te giełdy chcą umożliwić ich klientom przesyłanie siecią LN środków na konkurencyjną giełdę. W tym celu co muszą wykonać obie te giełdy? Muszą otworzyć kanały dwustronne do drugiej giełdy i ZAMROZIĆ w nich jakieś środki. Dopiero wtedy sieć LN będzie mogła wykorzystać te kanały i umożliwi klientom przesyłanie środków do drugiej giełdy. Konkurencyjna giełda robi tak samo otwiera kanał dwustronny i ZAMRAŻA swoje środki.

Przecież kanały muszą być otwarte zanim ktoś zechce z nich skorzystać. Nie da się ich otworzyć w chwili wystąpienia potrzeby.

Chociaż może być tak, że bitmarket nie otworzy swojego kanału do bitbaya, a jedynie odbierze środki od BB, wtedy faktycznie, on sam nie musi nic robić, bo klienci BM mogą wykorzystać ten otwarty kanał by przesłać środki na BB. Tylko nie zapominajmy, że przelane środki z BB, BM musi zaksięgować na poczet jakiegoś klienta. Więc skądś musi wytrzasnąć wolne środki by móc utrzymać otwarty kanał z BB i umożliwić wypłatę dopiero co zaksięgowanych środków jakiemuś klientowi.
Dlatego to bez znaczenia czy BM zamrozi wcześniej jakieś środki czy przetrzyma w kanale odebrane środki - zawsze będzie musiał mieć wolne BTC by dokonywać szybkich wypłat dla swoich klientów. Bo nie wyobrażam sobie sytuacji, w której BM musi zamykać szybko kanały by uwolnić BTC bo mu na wypłaty dla klientów wolnych środków nie starcza.

Więc jakby nie patrzeć ktoś coś musi zamrozić w kanale. Dlatego nie bardzo rozumiem co ty masz na myśli mówiąc, że NIKT NIC NIE ZAMRAŻA.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: rav3n_pl » piątek, 12 stycznia 2018, 13:30

Wszystko zależy od zbudowanej infrastruktury kanałów.
"Zamrożenie" jest złym określeniem, bo sugeruje brak możliwości użycia środków. A możliwości są dwie: użycie środków przez LN lub zamknięcie kanału i "normalna" wysyłka.
W żadnej sytuacji żadna ze stron nie traci kontroli nad środkami.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » piątek, 12 stycznia 2018, 14:00

asocjal pisze: No ja na to patrze inaczej. Z mojego punktu widzenia LN to technologia rozwiązująca podstawowy problem każdej kryptowaluty opartej na blockchainie czy nawet tangle. A problem ten brzmi tak: Każdy pełny węzeł musi posiadać wszystkie informacje o wszystkich transakcjach lub co najmniej o wszystkich stanach kont (jak np. Raiblocks). Jest to logiczne, bo jeśli potencjalnie możesz otrzymać płatność od każdego, musisz zweryfikować jego saldo, a co za tym idzie posiadać informacje o każdym potencjalnym płatniku. W LN liczba potencjalnych bezpośrednich płatników jest zawężona do grona osób z którymi masz otwarty kanał. Jeśli ktoś Ci płaci, to dla Ciebie wystarczy, że osoba z Twojego kanału płaci. To jest ogromna różnica, bo tego typu architekturę da się naprawdę solidnie wyskalować. Jeśli LN nie poradzi sobie na bazie BTC, to poradzi sobie na bazie innej kryptowaluty.
Iotę pominę bo szczerze nie zgłębiałem jej funkcjonowania bardzo dogłębnie.
W Raiblocks masz rację, każdy pełen nod przechowuje stan końcowy salda każdego użytkownika, ponieważ tu każdy użytkownik, każde pojedyncze konto to osobny blockchain, dlatego nody muszą wiedzieć tylko o ostatecznym saldzie każdego blockchaina i nie muszą przetrzymywać jego całej historii stransakcji. Ponadto w Raiblocks będą możliwe optymalizacje dotyczące wielkości danych przetrzymywanych przez nody (wyleciała mi teraz nazwa tego procesu, podobnie jest chyba w iocie), przez co nody nie będą puchły aż tak gwałtownie szybko.
Tak, LN ma wpływ na skalowalność i może odciążyć główny łańcuch, ale to się tyczy raczej tylko klasycznych kryptowalut. Pytałem o możliwość wprowadzenia kanałów płatności w Raiblocks i w sumie nie uzyskałem odpowiedzi czy jest to możliwe czy nie, ale dano mi do zrozumienia, że nie ma takiej potrzeby. LN jest to koncept stworzony dla BTC i innych krypto o podobnej architekturze. Raiblocks może ze względu na swoją budowę zastosować całkiem inne rozwiązanie nie oparte na kanałach płatności czy sidechainach. Poza tym to co ogranicza Raiblocksa to tylko i wyłącznie szybkość zapisu danych na dyskach twardych oraz w mniejszym stopniu szybkość łącz internetowych. Na dzisiaj realna możliwość to około 7000 transakcji na sekundę. Za 2-3 lata dyski twarde będą jeszcze szybsze więc ta liczba będzie rosła proporcjonalnie do przyspieszania dysków. A dodatkowo developerzy na pewno mają pomysły jak jeszcze bardziej usprawniać kod by zoptymalizować wydajność.
Podsumowując LN jest wymyślony z potrzeby usprawnienia BTC. W innych kryptowalutach typu DAG niekoniecznie jest to najlepszy i jedyny sposób na ich skalowalność.
asocjal pisze: Jesteś pewien, że architektura tych krypto zapewnia, że pozostaną prawie darmowe? Czytałem dokładnie whitepaper IOTY jak i Raiblocks. Raiblocks wypada lepiej, ale i tak pozostawia wiele nierozwiązanych zagadek i podatności na ataki, których w LN nie widzę. A to, że na razie są darmowe, to żaden dowód, że tak pozostanie. W bitcoinie tez można było kiedyś przesyłać transakcje bez fee.
Raiblocks jak każda krypto jest podatna na ataki i jestem pewny, że developerzy zdają sobie z nich sprawę i nad tym pracują.
XRB z założenia jest darmową krypto, bo tu nie ma komu płacić fee za transakcję, nie ma minerów. Zabezpieczeniem antyspamowym jest PoW po stronie wysyłającego transakcję, więc gdyby trzeba było to raczej zwiększą trudność PoW niż wprowadzą jakieś fee, które w sumie musiałoby być niszczone bo kto miałby te fee otrzymywać :D a to prowadzi do zachwiania ekonomii danej kryptowaluty więc moim zdaniem odpada.
Wiec nie wiem w jakim celu XRB miałoby jakieś fee wprowadzać.
asocjal pisze: Nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie dobrze, ale też nie można od razu tak pesymistycznie na to patrzeć.
Wcale nie patrzę pesymistycznie. Ja jestem jak chorągiewka - jeśli zostanę przekonany lub sam siebie przekonam, że LN zbawi bitcoina to będę inwestował w bitcoina. Na razie nie jestem przekonany i dlatego w niego nie inwestuję.

Dodano po 16 minutach 58 sekundach:
severson pisze: Rozumiesz którąś z nich?
Czy uzależniasz korzystanie z czegoś tylko po pełnym go zrozumieniu? Nie wiem jaki jest cel tego pytania.

severson pisze: Najśmieszniejsze jest to, że nie tylko.
Ok, jeśli nie ta giełda to inna, ale ktoś posiadać w kanale BTC będzie musiał.
severson pisze: Nie mają
To jak sklep po podłączeniu się kanałem do huba będzie otrzymywał za jego pośrednictwem przelewy LN? W kanale po stronie huba w kanale hub-sklep muszą być jakieś środki by sklep mógł tym kanałem płatności otrzymywać. Więc co, zakładasz, ze sklep będzie pisał do huba: "hej, może zamrozisz swoje 10 BTC w kanale do mnie, co? bo chcę otrzymywać płatności od klientów, którzy są podłączeni do ciebie."
severson pisze: Gdyby używał kryptowalut nowej generacji, to by nie zapłacił, bo by nie wysłał transakcji, bo by nie miał do kogo
Super, czego to dowodzi? Że jedynie bitcoin ma szanse zawojować rynek płatności kryptowalutami?
severson pisze: Do czego ten zapas potrzebny i co się stanie, jeżeli go nie będzie?
Zapas będzie potrzebny do umożliwiania wypłat BTC swoim klientom w rozsądnym czasie. Jeżeli go nie będzie to giełdy będą musiały upłynniać zamrożone btc w kanałach, a to zajmuje trochę czasu. Nikt nie lubi czekać na wypłatę środków. Ponad to zamknięcie kanału ograniczy dokonywanie transakcji LN za pośrednictwem giełdy z innymi podmiotami.

Dodano po 5 minutach 59 sekundach:
@rav3n_pl, zamrożenie jest najwłaściwszym wg mnie określeniem, bo niesie za sobą dwie sprawy: to co zamrożone można odmrozić :) oraz zamrożone czyli niepracujące, niezarabiające.
Chociaż w przypadku hubów też używam określenia "mrożenie BTC" to w ich przypadku w pewnych sytuacjach będą one na tym mrożeniu zarabiać. Więc w przypadku hubów, które oferują odpłatnie możliwość umieszczania BTC w kanałach po ich stronie lepiej używać słowa "lokować". Czyli hub odpłatnie lokuje BTC w kanałach, ale już giełda mrozi kapitał, bo na tym nie zarabia (bezpośrednio).
Tak samo użytkownik po podłączeniu się do huba mrozi swoje BTC, bo na nich nie zarabia oraz nie wykorzystuje ich od razu w całości i dodatkowo nie są one tak płynne jak inne środki.

Jeśli masz inne propozycje nazywania tego procederu to dawaj, może się coś lepszego przyjmie.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Początkujący
Posty: 267
Rejestracja: 3 sierpnia 2017
Reputacja: 142
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: Jakub » piątek, 12 stycznia 2018, 21:07

https://dowbit.pl/coinbase-powodem-zapc ... owalnosci/ Myślicie, że LN mogłoby coś polepszyć w tej kwestii też?

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » piątek, 12 stycznia 2018, 21:45

wrip pisze: Więc jeśli giełda będzie chciała umożliwić swoim klientom przesyłanie środków na drugą giełdę to musi mieć zamrożone środki po swojej stronie kanału.
No właśnie to jest śmieszne, że nie do końca, bo mogą mieć też "zamrożone" po stronie klienta, który ma odpowiedni kanał z drugą giełdą. Czy zadziała czy nie - to wymaga sprawdzenia w praktyce, co na obecnym etapie nadal jest bardziej wykonalne w LN niż w [na przykład] iota.
Będę powtarzał do porzygu lub do wykonania - zamów dwie pizze ;)

Dodano po 9 minutach 13 sekundach:
wrip pisze: Nie wiem jaki jest cel tego pytania.
Celem jest prowokacja.
Albo rozumiesz - wtedy zacząłbym zadawać pytania, albo nie rozumiesz, wtedy ci nie wierzę po prostu.
wrip pisze: Więc co, zakładasz, ze sklep będzie pisał do huba: "hej, może zamrozisz swoje 10 BTC w kanale do mnie, co? bo chcę otrzymywać płatności od klientów, którzy są podłączeni do ciebie."
Zakładam, że to wyniknie z historii albo z tego, kto kogo lubi.
Przyjmujesz założenie, że encja będzie otwierać kanały, bo będzie hubem, podczas gdy będzie odwrotnie - bycie hubem jest konsekwencją otwierania kanałów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » piątek, 12 stycznia 2018, 22:50

severson pisze: Celem jest prowokacja.
Albo rozumiesz - wtedy zacząłbym zadawać pytania, albo nie rozumiesz, wtedy ci nie wierzę po prostu.
Jak chcesz odpowiedzi na techniczne pytania to zapraszam na discord, reddit lub oficjalne forum - tam się lepiej na tym znają ode mnie. Wierzyć mi nie powinieneś nic a nic - weryfikacja informacji to podstawa.
Jednak co do Raiblocksa to podstawowe założenia znam, ale przeczuwam, że chciałbyś mnie zagiąć jakimś trudnym pytaniem. Cóż, mimo wszystko chętnie bym te pytania zobaczył, bo skłoniłyby mnie do poszukiwań na nie odpowiedzi.
severson pisze: No właśnie to jest śmieszne, że nie do końca, bo mogą mieć też "zamrożone" po stronie klienta, który ma odpowiedni kanał z drugą giełdą. Czy zadziała czy nie - to wymaga sprawdzenia w praktyce, co na obecnym etapie nadal jest bardziej wykonalne w LN niż w [na przykład] iota.
Taką sytuację masz na myśli?

Użytkownik1 przesyła 5 btc na giełdę2 z wykorzystaniem giełdy1 i użytkownika2.

Więc użytkownik1 wykonał pomyślnie swoją transakcję.

Ale cyrki zaczynają się z użytkownikiem2. On nadal ma saldo na giełdzie1 5 BTC, ale jednocześnie posiada 5 BTC w swoim kanale giełda1-użytkownik2, więc pytanie: co zrobi giełda gdy ten użytkownik prześle na giełdę te 5 BTC? Odeśle mu? Bo przecież zweryfikuje, że jego kanał został użyty do transakcji użytkownika1. Więc w sumie giełda1 może zamknąć taki kanał z tym użytkownikiem by nie komplikować sprawy.
Druga kwestia z użytkownikiem2 jest taka, że nie może on już wysłać swoich 5 BTC na giełdę2 bo one już zostały wysłane przez użytkownika1. Więc jeśli poniósł on koszt otwarcia kanału w relacji użytkownik2-giełda2 to jest poszkodowany, bo nie może z niego więcej w praktyce korzystać.
Hah i użytkownik2 jest jeszcze poszkodowany bo wypłata z giełdy1 jego 5 BTC będzie musiała się odbyć on-chain znowu na jego koszt :D chociaż wcześniej mógł on wypłacić normalnie kanałem :D parodia.
Aż strach otwierać kanały z więcej niż jedną giełdą :D

Salda użytkowników się zgadzają, ale zmieniają się kierunki, w których mogą oni wysyłać/odbierać płatności. To bardzo upierdliwe.
Zwolennicy LN twierdzą, że będzie to działało jak sieć rozproszona (c), natomiast wszyscy wiedzą i zdają sobie sprawę, że będzie to wyglądało jak sieć zdecentralizowana (b).
Obrazek
Bo raczej to co kształtuje nam się w testnecie to wygląda właśnie jak (b)

I o ile w sieci rozproszonej (c) zmiana kierunku, w który możesz przekazywać płatność jest mniej lub prawie wcale nie odczuwalna, o tyle w sieci zdecentralizowanej (b) może być odczuwalna już bardzo, czego dowodzi przykład użytkownika2 z obrazka powyżej.


Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
severson pisze: Zakładam, że to wyniknie z historii albo z tego, kto kogo lubi.
Przyjmujesz założenie, że encja będzie otwierać kanały, bo będzie hubem, podczas gdy będzie odwrotnie - bycie hubem jest konsekwencją otwierania kanałów.
Średnio zrozumiałem tę odpowiedź, jeśli możesz ją rozwinąć lub powiedzieć innymi słowami to byłoby fajnie :)
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » niedziela, 14 stycznia 2018, 10:53

wrip pisze: Zwolennicy LN twierdzą, że będzie to działało jak sieć rozproszona (c), natomiast wszyscy wiedzą i zdają sobie sprawę, że będzie to wyglądało jak sieć zdecentralizowana (b).
Czekaj, bo nie nadążam ;)
Przez pół wątku próbujesz nas przekonać, że uczestnicy nie będą chcieli robić za huby, żeby na koniec wyciągnąć z tego wniosek, że sieć będzie miała tendencję do koncentracji na hubach?

Dodano po 28 minutach 44 sekundach:
wrip pisze: Średnio zrozumiałem tę odpowiedź, jeśli możesz ją rozwinąć lub powiedzieć innymi słowami to byłoby fajnie
Z tego co czytam, to chyba wyobrażasz sobie, że ktoś będzie oferował usługę huba, natomiast ja sobie wyobrażam, że osoby będą łączyć się z innymi, a kto będzie w stanie lepiej zarządzać połączeniami, ten będzie miał ich więcej i będzie mógł sobie nadać honorowy tytuł huba ;)

To nie jest coś, co ma działać zawsze w każdych warunkach, tylko tak raczej dla płatności dużo niższych od oszczędności.
Przy odrobinie starań można to ogarnąć tak, żeby kanały przynajmniej próbowały dążyć do zrównoważenia. Oczywiście nie zawsze się da, bo jeśli np. człowiek zwyczajowo ma bardzo niski stan konta, to będzie zamulał.

Widzę tu lekką nutkę samoorganizacji - kanały działające sprawnie nie będą zamykane (albo zamykane i zastępowane grubszymi rurkami), więc nawet jeżeli prawdopodobieństwo ustrzelenia takiej nitki będzie niskie, to ich ilość powinna być wyższa, niż z tego prawdopodobieństwa wynika.
wrip pisze: Bo raczej to co kształtuje nam się w testnecie to wygląda właśnie jak (b)
Ustal wersję, bo chyba pisałeś, że testnet nie odzwierciedla rzeczywistości.
Ja na przykład na testnecie byłem na brzegu, ale na żywej sieci starałbym się nie zejść poniżej 3 aktywnych połączeń bez widocznych powiązań.
Chociaż tak w zasadzie to rzeczywistość sobie wyobrażam mniej więcej jak na obrazku, bo tam jest akurat wszystkiego po trochu :)

Dodano po 34 minutach 11 sekundach:
wrip pisze: chciałbyś mnie zagiąć jakimś trudnym pytaniem
Nie wiem czy trudnym.
Ale z grubsza chodziłoby mi o sposób weryfikacji transakcji (czy środki pochodzą z legitnego źródła i czy nie zostały wydane).
Drugie zajebiście ważne pytanie jest takie: jeżeli sieć jest rozproszona, to w jaki sposób planuje dojść do siebie, jeżeli nastąpi duży split?
Jeżeli weryfikacja jest "płytka", a nie ma siłowania się o rację (mining), to mogę próbować naprodukować transakcji z lewą historią. Jeżeli jest "głęboka", to moneta będzie miała bogatą historię i obawiam się, że będę potrzebował terabitowego łącza żeby zapłacić za bułkę ;)
Chyba że jakoś sobie z tym radzą, np. potrafią sumować transakcje. Whitepapery iota i raiblocks przejrzałem po wierzchu tylko, ale jak na razie nie znalazłem czegoś, co wyglądałoby jak odpowiedź :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » niedziela, 14 stycznia 2018, 14:55

@severson, zaczynając od końca, czyli o pytanie na temat raiblocksa to mogę cię odesłać tu https://github.com/clemahieu/raiblocks/ ... nfirmation
Nie wiem czy cię to zadowoli, ale ja nie jestem jeszcze na tyle wsiąknięty w ten projekt by ci odpowiedzieć swoimi słowami jak to działa :)
severson pisze: Czekaj, bo nie nadążam
Przez pół wątku próbujesz nas przekonać, że uczestnicy nie będą chcieli robić za huby, żeby na koniec wyciągnąć z tego wniosek, że sieć będzie miała tendencję do koncentracji na hubach?
Ja przekonuję jedynie co do możliwych scenariuszy, nie wiem, który z nich zaistnieje. Jednak jeśli miałbym obstawiać to większą szansę widzę na wykształcenie się hubów i sieć zdecentralizowaną niż zaistnienie realnej sieci rozproszonej.
severson pisze: Z tego co czytam, to chyba wyobrażasz sobie, że ktoś będzie oferował usługę huba, natomiast ja sobie wyobrażam, że osoby będą łączyć się z innymi, a kto będzie w stanie lepiej zarządzać połączeniami, ten będzie miał ich więcej i będzie mógł sobie nadać honorowy tytuł huba
Dlatego uważam LN za coś, co będzie istniało na niewielką skalę i nie będzie tym, czym wielu myśli, że będzie. Ponieważ by LN mogło zaistnieć na dużą skalę o jakiej wszyscy tu mówią wymaga jednoczesnego spełnienia kilku założeń.
Np.:
1. Prowadzenie huba będzie opłacalne.
2. Koszty dla podmiotów gospodarczych będą równe lub niższe od kosztów innych pośredników typu visa, payu, paypal, blik itd.
3. Koszty transakcji on-chain będą znacznie niższe niż obecnie oraz czas zatwierdzania transakcji będzie szybszy niż obecnie.
4. Algorytm wyszukiwania drogi musi podlegać deep learning, by uwzględniał nie tylko najkrótszą drogę ale również optymalizował ją dla korzyści całej sieci.

Istnieje zapewne wiele dodatkowych założeń, które muszą być spełnione by korzystanie z sieci LN było przydatne.
I tak na początku istnienia sieci LN niemalże konieczne jest utworzenie hubów, które będą wspierały cały system. I dlatego od tego czy dla hubów będzie to opłacalne zależy wg mnie powodzenie projektu. Bo jeśli opłacalne nie będzie i będą istniały tylko naturalne huby czyli giełdy, sklepy itp to wg mnie proces adopcji LN będzie przebiegał długo, będzie on męczący dla społeczności i istnieje duża szansa, że nie rozwinie się na tyle by był wygodny i efektywny, więc i LN skończy swój żywot i zostanie zmarginalizowane do specyficznych działań.

Jeszcze wracając do hubów, to w gospodarce niezwykłą rzadkością są podmioty wykonujące jakąś pracę za darmo, bez korzyści. Dlatego ja istnienie hubów uzależniam od opłacalności ich prowadzenia. Opłacalność może być bezpośrednia (kasa za prowizje, ze mrożenie btc w swoich kanałach) lub pośrednia (prestiż dla giełdy, która umożliwia połączenia LN z innymi giełdami). Wątpię więc, że w przypadku braku zachęty finansowej inne podmioty niż giełdy miały chęć budowy kanałów LN, co nie będzie przecież dla nich bezkosztowe.
severson pisze: Widzę tu lekką nutkę samoorganizacji - kanały działające sprawnie nie będą zamykane (albo zamykane i zastępowane grubszymi rurkami), więc nawet jeżeli prawdopodobieństwo ustrzelenia takiej nitki będzie niskie, to ich ilość powinna być wyższa, niż z tego prawdopodobieństwa wynika.
Algorytm komputerowy pewnie potrafiłby stworzyć niemal optymalną sieć w środowisku testowym z ograniczonymi zasobami, czyli odzwierciedlającym realny świat. Ale realne funkcjonowanie LN będzie opierało się w dużej mierze na działaniach poszczególnych użytkowników i nawet jeśli będą one wspierane przez algorytm to nigdy system nie zostanie tak zharmonizowany jak w środowisku testowym.
severson pisze: To nie jest coś, co ma działać zawsze w każdych warunkach, tylko tak raczej dla płatności dużo niższych od oszczędności.
Ludzie nie lubią korzystać z ograniczonych narzędzi, wolą, jeśli system jest kompletny i uniwersalny. A tu proponowane rozwiązanie czyli LN jeszcze zanim zostanie wypuszczone dla ludzi już jest ograniczone.
To mi przypomina trochę Intela i AMD w walce o lepsze procesory. Intel ma oczywistą przewagę i jeśli naprawdę by musiał, to by wypuścił pewnie procesory o 50% szybsze niż teraz, a nie tylko 5-10% szybsze co generację. AMD jest zapóźnione i gdy oni wypuszczają swój najnowszy wynalazek to on już w momencie sprzedaży jest w stosunku do Intela słabszy i zapóźniony. Tak się nie da rywalizować na dłuższą metę.
severson pisze: Ustal wersję, bo chyba pisałeś, że testnet nie odzwierciedla rzeczywistości.
Oczywiście, że nie odzwierciedla, ale z braku modelu rzeczywistego lepsze to niż nic. A i to dobrze nie wróży, bo testnet bez ograniczeń świata realnego sam dąży w większości do decentralizacji, a nie struktury sieciowej. W realnym świecie pełnym ograniczonych zasobów to się tylko pogłębi.

Chętnie też bym zobaczył twoją odpowiedź na tę sytuację z obrazka, którą wcześniej wstawiałem, czyli negatywne konsekwencja dla użytkownika2 w przypadku wykorzystania go przez użytkownika1 dla swoje transakcji. Wg mnie jest to duży problem. Czy widzisz w tym zagrożenia? Czy może taka sytuacja w twoim odczuciu nie będzie miała miejsca lub nie będzie miała zbyt dużych konsekwencji dla wygody użytkowania sieci LN?
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » niedziela, 14 stycznia 2018, 22:14

wrip pisze: Algorytm wyszukiwania drogi musi podlegać deep learning, by uwzględniał nie tylko najkrótszą drogę ale również optymalizował ją dla korzyści całej sieci.
No właśnie wcale że nie.
Na początek próbowałbym odpytać sąsiadów, czy mają ochotę sfinalizować transakcję za podaną cenę. W ich interesie jest, żeby się im udało.
Optymalizacja sieci - nie wydawaj wszystkiego, przyjmuj więcej transakcji "nazad" niż "z prądem".
Dbanie o własną dupę powinno dawać rewelacyjne efekty w skali globalnej, ale nie jesteśmy w stanie ustalić, czy rewelacyjne efekty będą wystarczające.
wrip pisze: Chętnie też bym zobaczył twoją odpowiedź na tę sytuację z obrazka, którą wcześniej wstawiałem, czyli negatywne konsekwencja dla użytkownika2 w przypadku wykorzystania go przez użytkownika1 dla swoje transakcji.
Cytując Konia Rafała - "odpowiedź jest prosta - nie wiadomo".

W najgorszym przypadku będzie dwa razy gorzej niż w czystym Bitcoinie, przy czym zakładam "simplifying assumption" (czytało się ten whitepaper Ioty), że duża ilość transakcji będzie szła po LN, czyli nadal będzie lepiej, niż byłoby bez.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 00:01

@rav3n_pl i @asocjal (strasznie nie lubię korzystać z FB dlatego dopytuję tu :))
Możesz coś powiedzieć o kanałach prywatnych lub nierozgłaszanych kanałach płatności? To są takie kanały, które nie będą znane całości sieci LN, a przez to nikt poza mną i drugą stroną nie będzie mógł go wykorzystać do przesłania swojej transakcji? Czy jednak będą one znane, ale będą miały zabroniony dostęp ich wykorzystania.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: 27 lipca 2013
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: asocjal » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 01:35

wrip pisze: Nie wiem czy cię to zadowoli, ale ja nie jestem jeszcze na tyle wsiąknięty w ten projekt by ci odpowiedzieć swoimi słowami jak to działa :)
W takim razie nie obawiasz się, że Twój podpis wprowadza ludzi w błąd? Wiesz co - zadam Ci pare pytań o raiblocks w wątku do tego przeznaczonym. Tutaj jednak chciałbym zauważyć, że jesteś mocno stronniczy. W przypadku LN każdą wątpliwość odbierasz na minus, natomiast w przypadku Raiblocks piszesz coś w stylu "na pewno developerzy coś wymyślą".
wrip pisze: 4. Algorytm wyszukiwania drogi musi podlegać deep learning, by uwzględniał nie tylko najkrótszą drogę ale również optymalizował ją dla korzyści całej sieci.
A moim zdaniem algorytm wcale nie musi spełniać takiego wymagania. Uważam, że to właśnie ludzie się dostosują do algorytmu i zrobią sieć tak, żeby dobrze działała.
wrip pisze: to nigdy system nie zostanie tak zharmonizowany jak w środowisku testowym.
A ja uważam, że właśnie w środowisku testowym jest dużo ciężej niż na mainnecie. Otwieranie kanałów nic nie kosztuje i można robić najgłupsze rzeczy do testów, nieracjonalne rzeczy, których nikt by nie zrobił w mainnecie.
wrip pisze: Możesz coś powiedzieć o kanałach prywatnych lub nierozgłaszanych kanałach płatności? To są takie kanały, które nie będą znane całości sieci LN, a przez to nikt poza mną i drugą stroną nie będzie mógł go wykorzystać do przesłania swojej transakcji? Czy jednak będą one znane, ale będą miały zabroniony dostęp ich wykorzystania.
Na dzień dzisiejszy jest taka opcja, że ich po prostu nie rozgłaszasz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2160
Rejestracja: 1 czerwca 2016
Reputacja: 1042
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: wrip » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 13:45

OFFTOP
asocjal pisze: W takim razie nie obawiasz się, że Twój podpis wprowadza ludzi w błąd? Wiesz co - zadam Ci pare pytań o raiblocks w wątku do tego przeznaczonym. Tutaj jednak chciałbym zauważyć, że jesteś mocno stronniczy. W przypadku LN każdą wątpliwość odbierasz na minus, natomiast w przypadku Raiblocks piszesz coś w stylu "na pewno developerzy coś wymyślą".
Nie, mój podpis nie wprowadza ludzi w błąd, mówi on to czym ta krytpowaluta jest. Na pytania w wątku do tego przeznaczonym odpowiedziałem zgodnie ze swoją wiedzą i starałem się być obiektywny.
Co do mojej stronniczości - hmm szczerze nie wiem jak do tego się odnieść, pewnie to prawda, ale nigdy nie myślałem, że muszę zachować jakąś nadzwyczajną obiektywność wobec różnych projektów. Ale mimo wszystko staram się być maksymalnie merytoryczny jeśli już coś krytykuję i nie krzyczę na lewo i prawo, że coś jest scamem.

Co do LN to zgadza się, każdą wątpliwość odbieram za minus i możliwe utrudnienie w rozwoju sieci - po prostu przynajmniej w polskiej części internetu dużo więcej jest głosów pochwalnych dla LN i praktycznie zero krytyki. Jakoś tak mam, że lubię być w opozycji do większości.
Pamiętam, że powiedziałem coś podobnego na temat xrb, że "na pewno developerzy coś wymyślą" - ale nie pamiętam w jakim kontekście i do czego się to odnosiło, fakt, może zbytnia pewność co do pomyślności tego projektu przeze mnie przemawia - warto nad tym popracować.

KONIEC OFFTOPU.
asocjal pisze: A moim zdaniem algorytm wcale nie musi spełniać takiego wymagania. Uważam, że to właśnie ludzie się dostosują do algorytmu i zrobią sieć tak, żeby dobrze działała.
Masz wiarę w ludzi i ich dobrą wolę działania na rzecz projektu. Nie bardzo jednak wiem jak ludzie mają stworzyć idealną sieć z korzyścią dla wszystkich jej użytkowników. Raczej każdy będzie patrzył na swój interes i dodatkowo jak powiedziałeś o tych kanałach prywatnych to nabrałem jeszcze większych wątpliwości, że sieć będzie rozproszona.
asocjal pisze: A ja uważam, że właśnie w środowisku testowym jest dużo ciężej niż na mainnecie. Otwieranie kanałów nic nie kosztuje i można robić najgłupsze rzeczy do testów, nieracjonalne rzeczy, których nikt by nie zrobił w mainnecie.
Dlatego jak ktoś mówi: "spójrz na testnet, tam LN działa, jesteś głupi, że masz jakieś wątpliwości! kup sobie wirtualną kawę to zobaczysz, że LN jest super" to mi trochę mina rzednie na taki argument :)
Testnet to testnet jak będzie wyglądał realny świat możemy tylko spekulować, co nie zmienia faktu, że możemy z wyprzedzeniem wyszczególnić pewne słabe punkty projektu, które mogą ale nie muszą zaistnieć.
asocjal pisze: Na dzień dzisiejszy jest taka opcja, że ich po prostu nie rozgłaszasz.
Ale jak już użyję tego kanału to on się rozgłosi? Czy ktoś inny będzie mógł z tego kanału korzystać czy tylko ja? Bo to jest różnica.
NANO - zdecentralizowana i ultraskalowalna kryptowaluta z błyskawicznymi i darmowymi przelewami.

Gaduła
Posty: 360
Rejestracja: 27 lipca 2013
Reputacja: 97
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: asocjal » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 16:18

wrip pisze: Nie, mój podpis nie wprowadza ludzi w błąd, mówi on to czym ta krytpowaluta jest. Na pytania w wątku do tego przeznaczonym odpowiedziałem zgodnie ze swoją wiedzą i starałem się być obiektywny.
Widziałem. Całkiem obiektywna odpowiedź. W tamtym wątku się odniosę.
wrip pisze: Masz wiarę w ludzi i ich dobrą wolę działania na rzecz projektu. Nie bardzo jednak wiem jak ludzie mają stworzyć idealną sieć z korzyścią dla wszystkich jej użytkowników. Raczej każdy będzie patrzył na swój interes i dodatkowo jak powiedziałeś o tych kanałach prywatnych to nabrałem jeszcze większych wątpliwości, że sieć będzie rozproszona.
Chodzi po prostu o to, że niekoniecznie to algorytm musi się dostosować. Ludzie często myślą o algorytmach jako o czymś co powinno działać na losowych danych. Jednak topolgia sieci LN nie będzie losowa i jak sądzę ta topologia będzie dostosowana do algorytmu a nie algorytm do topologii. W końcu to algorytm będzie pierwszy, a kanały płatności później.

Co do testnetu to częściowo zgoda. Testnet bada raczej techniczną stronę działania LN, a nie tą ekonomiczną. Wiadomo, że nie można przetestować ekonomii rozwiązania na bezwartościowym tokenie, ale aspekty techniczne można przetestować nawet dużo mocniej niż na mainnecie.
wrip pisze: Ale jak już użyję tego kanału to on się rozgłosi? Czy ktoś inny będzie mógł z tego kanału korzystać czy tylko ja? Bo to jest różnica.
Nie, kanał się nie rozgłosi tylko dlatego, że go użyjesz. Taki kanał znają jedynie 2 osoby i może być używany. Bardziej to skomplikowana sprawa, jednak ogólnie uważam, że będą istnieć kanały publiczne (rozgłoszone), które w praktyce nie będą służyły do routingu, jeśli twórca kanału sobie tego nie życzy.

Początkujący
Posty: 104
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: GoldenRoad » piątek, 19 stycznia 2018, 09:42


Początkujący
Posty: 267
Rejestracja: 3 sierpnia 2017
Reputacja: 142
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: Jakub » piątek, 19 stycznia 2018, 18:29

Na koniec tygodnia dobre informacje, już 53 node'y działają na Lightning Network Bitcoin mainnet - https://dowbit.pl/53-nodey-lightning-network/

Weteran
Posty: 1114
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 1954
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: RuckenFetard » sobota, 20 stycznia 2018, 00:37

severson pisze: To nie jest coś, co ma działać zawsze w każdych warunkach, tylko tak raczej dla płatności dużo niższych od oszczędności.
Przy odrobinie starań można to ogarnąć tak, żeby kanały przynajmniej próbowały dążyć do zrównoważenia. Oczywiście nie zawsze się da, bo jeśli np. człowiek zwyczajowo ma bardzo niski stan konta, to będzie zamulał.

Proszę zastanówcie się trochę głębiej nad tym zdaniem bez stronniczości, czy takie coś za 20K$ wymyślone 10 lat temu, "nie działające w każdych warunkach" ma szanse być przyszłościowym krypto na miarę naszych czasów?
Ta decyzja zostanie podjęta finalnie przez tłum oraz prawa wolnego rynku, produkt z wadami moim zdaniem nie ma absolutnie szans w dłuższej perspektywie czasu, a jak wiadomo sporo walut sprawdza się nieporównywalnie lepiej aniżeli poczciwy BTC.
W tej chwili BTC jeszcze nie umarł ponieważ 90% ludzi / inwestorów nie ma pojęcia o tej technologii i inwestują tylko z czysto spekulacyjnych powodów (bo rośnie). To już wie chyba tutaj każdy.
Taki stan rzeczy moim zdaniem nie utrzyma się wiecznie , uważam że to właśnie zaczęło się dziać na naszych oczach. Widać że rynek krypto chętnie by pobiegł dalej, ale bez uścisku dziadka BTC, który jak widać bardzo silnie oddziaływuje, pomimo spadku do 33% rynku. Tą sytuacje obserwujemy chyba teraz, czekają nas teraz ciekawe czasy :)

Ja osobiście nie rozumiem ceny BTC z uwagi na to iż moim zdaniem ten coin jest niewiarygodnie drogi i wolny w działaniu, jest sponiewierany poprzez śmieszne scam forki oraz awantury grup minerów, został spekulacyjnym narzędziem wallsteet, w dodatku 90% lub więcej wszystkich BTC posiada garstka osób, która mocno steruje kursem za pomocą botów...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: janku66 » sobota, 20 stycznia 2018, 17:58



Banki jak dla mnie trzymają się z LN za ręce.
Trudno oprzeć się wrażeniu by zamysł do tego nie prowadził.

Gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 1 maja 2011
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Lightning Network oznacza koniec Bitcoina jako kryptowaluty wolnościowej?

Postautor: severson » sobota, 20 stycznia 2018, 22:36

RuckenFetard pisze: Proszę zastanówcie się trochę głębiej nad tym zdaniem bez stronniczości, czy takie coś za 20K$ wymyślone 10 lat temu, "nie działające w każdych warunkach" ma szanse być przyszłościowym krypto na miarę naszych czasów?
Działać będzie, tylko nie zawsze po LN.
Dużych transakcji i tak się chyba nie robi z zaskoczenia, więc można pchnąć po blockchainie albo od bidy użyć jednorazowego kanału.
Coś lepszego byłoby lepsze ;), ale wygląda na to, że jak na razie nie powstało, bo na dwie sprawdzone "kryptowaluty nowej generacji" dwie okazały się dziwnie scentralizowane.

Na skalę światową i tak nie pociągnie, ale mamy czas aż ktoś coś wymyśli - albo z Bitcoina albo spoza.

Wróć do „Rozwój projektu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości