Dyskusja na temat kursu NMC

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: pm7 » sobota, 23 stycznia 2016, 18:19

1. Celowe. Była rozmowa o umożliwieniu czegoś takiego, ale jeżeli dobrze pamiętam uznano, że jak ktoś nie ma kontroli nad domeną, nie ma sensu by mógł przedłużać.
2. O jakim limicie mówisz? Chodzi Ci o limit wielkości bloków?

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 20:06

pm7 pisze:1. Celowe. Była rozmowa o umożliwieniu czegoś takiego, ale jeżeli dobrze pamiętam uznano, że jak ktoś nie ma kontroli nad domeną, nie ma sensu by mógł przedłużać.
2. O jakim limicie mówisz? Chodzi Ci o limit wielkości bloków?
1. Powody dlaczego tak zrobiono nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli nie można przedłużać domeny automatycznie, to taki system nie ma żadnego sensu i kropka. To jest absurd, żeby użytkownik musiał o tym pamiętać co rok, zamiast np. zapłacić za 5-20 lat z góry i zapomnieć.

2. Informacja pochodzi sprzed około ~2 lat. Pamiętam, że namecoin miał wtedy limit ilości domen, którą można zarejestrować w jednostce czasu. Nie jestem pewien jak to działa, możliwe że chodzi o wielkość bloku.
Tak czy inaczej, jest to skopany design, ilość możliwych do zarejestrowania domen nigdy nie powinna zależeć od przepustowości sieci namecoina, liczba domen, które można zarejestrować w ciągu kilku minut powinna być o co najmniej kilka rzędów wielkości większa od rzeczywistych potrzeb (projektowanie na zapas).

Namecoin nigdy nie zdobędzie popularności, jeżeli u jego podstaw leżą tak podstawowe błędy.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » sobota, 23 stycznia 2016, 20:27

W sumie to nie co rok tylko co pół roku (36k bloków) i po pół roku jest darmowy renewal na kolejne pół. Z tym że rzeczy w stylu autorenewal mają być (może już są) w NMControl a nie Namecoin-Qt.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 20:33

tomko222 pisze:W sumie to nie co rok tylko co pół roku (36k bloków) i po pół roku jest darmowy renewal na kolejne pół. Z tym że rzeczy w stylu autorenewal mają być (może już są) w NMControl a nie Namecoin-Qt.
Autorenewal powinien być integralną częścią protokołu.
Jakiekolwiek inne rozwiązanie jest całkowicie nieakceptowalne i niepoważne.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » sobota, 23 stycznia 2016, 20:52

To czy autorenewal powinien być częścią protokołu to jest dyskusyjne. Ale wg mnie zdecydowanie powinno być możliwe kupienie od razu na więcej niż rok. Kupiło by się na 10 czy więcej lat do przodu i by nie było problemu. Z tym devowie jak się kiedyś bardziej interesowałem tematem NMC byli przeciwko takiej możliwości bo coś w stylu "ludzie powykupują ciekawe domeny po niskich cenach na dużo lat do przodu z czego większości nie będą używać a później nowi będą mieć problem" :/

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14327
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2636
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: rav3n_pl » sobota, 23 stycznia 2016, 20:58

Nie jestem pewien, ale czy nie było tak, że dowolna zmiana na domenie robiła przedłużenie jej ważności?
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 21:35

rav3n_pl pisze:Nie jestem pewien, ale czy nie było tak, że dowolna zmiana na domenie robiła przedłużenie jej ważności?
Możliwe, że tak było ale nadal nic to nie zmienia.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 21:37

tomko222 pisze:byli przeciwko takiej możliwości bo coś w stylu "ludzie powykupują ciekawe domeny po niskich cenach na dużo lat do przodu z czego większości nie będą używać a później nowi będą mieć problem" :/
No trudno, takie życie. Kryptografia i matematyka nie znają takich ograniczeń jak prawo pierwokupu, wyrok sądowy etc.

Może należało wymyślić całkowicie nowy model, coś genialnego i rewolucyjnego (jak Bitcoin), a nie tworzyć system DNS, który już w założeniach jest tragicznie wadliwy i zacofany.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14327
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2636
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: rav3n_pl » sobota, 23 stycznia 2016, 21:49

Każda domena to "unspent" w bazie. Zrobienie "wiecznych" domen uniemożliwia porządki. Nie rozumiem, w czym widzisz aż taki problem. Przecież "normalne" domeny też trzeba co roku odnawiać. Tu jest to o niebo tańsze i wcale nie tak skomplikowane.
Wygląda jakbyś szukał przysłowiowej dziury w całym.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 22:06

rav3n_pl pisze:Każda domena to "unspent" w bazie. Zrobienie "wiecznych" domen uniemożliwia porządki. Nie rozumiem, w czym widzisz aż taki problem. Przecież "normalne" domeny też trzeba co roku odnawiać.
Tylko, że firmy sprzedające normalne domeny mailują, dzwonią do Ciebie i spamują Cię po 50 razy jak Ci się domena kończy. Znam z autopsji.

Łańcuch bloków Namecoina nie zadzwoni do Ciebie poinformować Cię, że domena się kończy. Rozumiesz teraz problem ?

Dodatkowo, rozważmy następujący scenariusz:
1. Firma A) zatrudnia pracownika X), który zajmuje się sprawami serwerowymi i domenami
2. Pracownik X) rejestruje domenę po czym przez kilka lat zajmuje się jej przedłużaniem
3. Pracownik X) zostaje zwolniony, po czym dodatkowo firma poddaje się restrukturyzacji, co dodatkowo pogłębia bałagan
3. Firma A) zapomina o tym, że należy przedłużać domenę, ludzie którzy o tym pamiętali już nie pracują (rok to krótki okres)
5. Nikt nie zadzwoni ani nie poinformuje firmy A), że domena wygasa.
6. Brak możliwości drogi sądowej, pierwokupu i innych wynalazków, domena jest bezpowrotnie stracona (o ile ją ktoś ukradnie)
7. ????
8. Brak profitu, brak punktu 4.

W normalnym biznesie coś takiego jest zorganizowane przez odpowiednią firmę, która zajmuje się tym aby poinformować klienta, ze mu domena wygasa. Namecoin nie udostępnia (i nie może udostępniać) takiej możliwości.

Wobec czego stawiam tezę, że Namecoin jest błędnie zaprojektowany i inherentnie zły, przez co nigdy nie odniesie sukcesu w obecnej formie.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3618
Rejestracja: 11 grudnia 2012
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: hanti » sobota, 23 stycznia 2016, 23:07

Ale system DNS nie informuje i nie dzwoni do firmy ze sie konczy domena jak sam zauwazyles, tylko robi to zewnetrzna firma. Tak samo moze byc w NMC zewnetrzna firma ktora zarzadza domenami nmc bedzie dzwonic do firmy ktora ma domene .bit gdy sie konczy okres waznosci.

A taki scenariusz typu automatyczne przedluzanie w protokole jest slaby bo raz wykupiona domena ktora zostanie zapomniana nigdy sie nie zwolni. Gdy ktos zapomni kluczy lub po prostu to oleje, a na adresie bedzie duzo srodkow do przedluzania to fajna domena pozostaje na zawsze stracona.
@_# :P ;) :D
Polecam następujące giełdy BTC/LTC:

bitmarket.pl bitmaszyna.pl https://www.kraken.com/

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » sobota, 23 stycznia 2016, 23:35

I tu jest właśnie plus tego żeby renewal był w NMControl. Z tym że taki pomysł jest od roku 2k12 a do tej pory tego nie widzę... A renewal wykorzystując API namecoin-qt to przecież nie powinno być nic trudnego... No chyba że to był tylko pomysł pierwotnego autora NMControl a jak NMControl stał się oficjalny to z tego też zrezygnowali...

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 23:43

hanti pisze:Ale system DNS nie informuje i nie dzwoni do firmy ze sie konczy domena jak sam zauwazyles, tylko robi to zewnetrzna firma. Tak samo moze byc w NMC zewnetrzna firma ktora zarzadza domenami nmc bedzie dzwonic do firmy ktora ma domene .bit gdy sie konczy okres waznosci.
Wszystko się zgadza, tylko że to całkowicie likwiduje powód dla którego Namecoin miałby istnieć.

Skoro domeną zarządza i tak pośrednik, a nie robisz tego sam, to Namecoin staje się zbędny.

Jak to się mówi ? Główną "value proposition" Bitcoina było to, że możesz przesyłać pieniądze w wygodny sposób bez żadnych pośredników i żaden bank nie może Ci tego odebrać.
Jaka jest value proposition Namecoina, skoro i tak musimy zatrudniać firmy trzecie aby nam przedłużały automatycznie domeny ?
hanti pisze:A taki scenariusz typu automatyczne przedluzanie w protokole jest slaby bo raz wykupiona domena ktora zostanie zapomniana nigdy sie nie zwolni. Gdy ktos zapomni kluczy lub po prostu to oleje, a na adresie bedzie duzo srodkow do przedluzania to fajna domena pozostaje na zawsze stracona.
Masz rację, dlatego właśnie piszę, że potrzebne jest jakieś genialne w swojej prostocie rozwiązanie, takie jak w Bitcoinie.

Namecoin nie rozwiązuje problemu o którym piszesz. Ale właściwie to nie rozwiązuje żadnego problemu. Dlatego właśnie uważam, że Namecoin jest kompletnie bez sensu.

Najlepszym dowodem na to, że mam rację jest nikła popularność, niska adopcja oraz niska cena Namecoina.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » sobota, 23 stycznia 2016, 23:47

tomko222 pisze:I tu jest właśnie plus tego żeby renewal był w NMControl.
Aha, demon uruchomiony na serwerze...

Co jeżeli serwer padnie, albo jakaś aktualizacja na tym serwerze załatwi silnik pythona / popsuje dostęp do netu / zrobi inne "kuku" i nikt tego nie zauważy ?

To nadal nie jest żadne rozwiązanie. Takie rzeczy muszą być w protokole Namecoina, w przeciwnym razie Namecoin nie ma ŻADNEJ przewagi nad obecnym systemem DNS !

Namecoin w obecnej postaci nie ma sensu. Handlujcie z tym.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » niedziela, 24 stycznia 2016, 00:02

ShadowOfHarbringer pisze:Co jeżeli serwer padnie, albo jakaś aktualizacja na tym serwerze załatwi silnik pythona / popsuje dostęp do netu / zrobi inne "kuku" i nikt tego nie zauważy ?
To samo można powiedzieć że ktoś może nie zauważyć maili że normalna domena się kończy itd. Wg mnie z przedłużeniem nie jest gorzej niż w przypadku normalnych domen bo też je trzeba przedłużyć. A zakładam że osoby którym zależy na domenach które mają albo tym bardziej firmy jednak tego pilnują. Na serwerze można sobie wrzucić w crona a dodatkowe powiadomienie w kalendarzu (może jeszcze z mailem) żeby sprawdzić czy jest przedłużona to nie jest nic nadzwyczajnie trudnego.
ShadowOfHarbringer pisze:Namecoin w obecnej postaci nie ma sensu. Handlujcie z tym.
Ma co najmniej tą zaletę że jest niezależny. Nikt nie przejmie domeny jak np. USA kontrolujące root DNSy. Namecoin może być przydatny tam gdzie np. użycie Tora by było niepotrzebne (a że jest niewygodne to jest w sumie fakt - tor jest dalej za wolny, z resztą adresy w torze nie są łatwe do zapamiętania) ale gdzie strona by była na tyle niewygodna że normalna domena by mogła być przejęta. Np. takie TPB - jak często im domeny przejmują i ile by dało wykorzystanie NMC.
NMC może nie jest taką rewolucją jak by się chciało ale jednak jeżeli chodzi o alty to dużo wniosło. Konkretna funkcjonalność jeżeli chodzi o domeny + jeżeli dobrze pamiętam jako pierwsi wykorzystali merged mining.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 24 stycznia 2016, 00:09

tomko222 pisze:To samo można powiedzieć że ktoś może nie zauważyć maili że normalna domena się kończy itd. Wg mnie z przedłużeniem nie jest gorzej
"Nie jest gorzej" ? I tutaj jest pies pogrzebany.
Żeby się z czymś przebić do świata bez wydawania miliardów dolarów na reklamę, potrzebujesz czegoś co jest gigantycznie, niewyobrażalnie lepsze niż to co było. Sorry, ale "nie jest gorzej" to za mało.

Zobacz jak Bitcoin musi się męczyć z przebiciem do świadomości Kowalskiego mimo tego, że jest niewyobrażalnie lepszy od obecnego systemu finansowego.
tomko222 pisze:Ma co najmniej tą zaletę że jest niezależny. Nikt nie przejmie domeny jak np. USA kontrolujące root DNSy.
Za mało, istnieją alternatywne systemy DNS, które także są niezależne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_DNS_root

Polecam lekturę, która wyjaśni Ci, dlaczego Namecoin ma prawie zerową popularność mimo tego, że istnieje prawie tak długo jak Bitcoin:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_sieciowy

Wszystko za mało, za późno. Coś takiego może wypaliłoby 25 lat temu, gdy internet dopiero się zaczynał. Głową muru nie przebijesz.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » niedziela, 24 stycznia 2016, 00:30

Patrzysz na NMC tylko w kategorii masowa akceptacja albo projekt nie ma sensu. Niezależnie od tego jak rewolucyjne możliwości miałoby NMC to z założenia normalnie nie ma być masowo używane - to nie ta grupa docelowa. 99% ludzi nawet nie wie o istnieniu DNS a już tym bardziej jak by mieli pomyśleć dlaczego jest im potrzebne coś innego. Efekt sieciowy nie zadziała jak ludzie nie wiedzą że coś chcą i to jest też problemem w przypadku BTC - tak rewolucyjny projekt a dla większości ludzi "nie chcę zmian", "nie wiem po co mi to", "mam konto bankowe", "płacę kartą", "mam przelewy natychmiastowe", "mam paypala", "mi nie jest potrzebna anonimowość" itp... :( Zmienić to się może dopiero jak te zwykłe osoby zaczną odczuwać że obecnie jest źle - blokady kont, ograniczenia, hiperinflacja mogą spowodować że ludzie zaczną szukać czegoś innego i możliwe że dopiero wtedy będzie efekt sieciowy. To samo w przypadku NMC - jak się zacznie cenzura na tyle konkretna że nawet zwykli ludzie sobie z tego zaczną zdawać sprawę, jak zobaczą że strony znikają to zaczną się dowiadywać czemu, zaczną szukać czegoś innego i coś innego zacznie mieć dla nich sens. I w przypadku Tora (pomimo że jest wolny) i w przypadku NMC który niby nie ma innych zalet niż niezależność te zalety które mają się staną rewolucyjne i to może spowodować popularyzację. A w innych przypadkach mogą być używane dalej tylko przez względnie małą grupę ludzi którzy widzą w tym sens.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 24 stycznia 2016, 00:40

tomko222 pisze:Patrzysz na NMC tylko w kategorii masowa akceptacja albo projekt nie ma sensu.
Masz rację, ale tylko w połowie.

Patrzę na NMC jako coś co miałoby zastąpić system DNS w przyszłości, jeżeli z jakichś przyczyn (cenzura) ten stary system upadnie.

Namecoin na dzień dzisiejszy nie nadaje się żeby zastąpić dzisiejszy system, więc jest bezsensowny. Dlaczego jest bezsensowny ? Bo nie jest żadną alternatywą. To logiczne i proste.
tomko222 pisze:Niezależnie od tego co jak rewolucyjne możliwości miałoby NMC to z założenia normalnie nie ma być masowo używane
No tak, jeżeli się tworzy byle jaki produkt, to trzeba sobie też dobrać realne założenia.
W dzisiejszych czasach jednak byle jaki produkt nie ma szansy się przebić w ogóle.
tomko222 pisze:- to nie ta grupa docelowa. 99% ludzi nawet nie wie o istnieniu DNS a już tym bardziej jak by mieli pomyśleć dlaczego jest im potrzebne coś innego.
No popatrz, za to ja jestem grupą docelową. Wiem co to jest DNS. Wiem co to jest P2P. Wiem co to decentralizacja.

I co widzę ? Projekt, który jest bezsensownie zaprojektowany, nie przewiduje dużego obciążenia, jest mniej wygodny w użyciu niż obecny system. Bez sensu.
Skoro Namecoin nie jest skierowany ani do Kowalskiego, ani do mnie, to dla kogo do licha jest ten bezsensowny projekt ?
tomko222 pisze:Efekt sieciowy nie zadziała jak ludzie nie wiedzą że coś chcą i to jest też problemem w przypadku BTC - tak rewolucyjny projekt a dla większości ludzi "nie chcę zmian", "nie wiem po co mi to", "mam konto bankowe", "płacę kartą", "mam przelewy natychmiastowe", "mam paypala", "mi nie jest potrzebna anonimowość" itp... :( Zmienić to się może dopiero jak te zwykłe osoby zaczną odczuwać że obecnie jest źle - blokady kont, ograniczenia, hiperinflacja mogą spowodować że ludzie zaczną szukać czegoś innego i możliwe że dopiero wtedy będzie efekt sieciowy.
W przypadku Namecoina to nie zadziała, bo jego skopane założenia uniemożliwiają rejestrację milionów domen w rozsądnym czasie. To jest zasadnicza różnica:
- Gdyby jutro nastąpił globalny krach finansowy, Bitcoin (po zwiększeniu rozmiaru bloku) mógłby obsłużyć świat finansów.
- Gdyby jutro nastąpiła globalna cenzura internetu po DNSach, to Namecoin nie mógłby zastąpić obecnego systemu DNS.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: tomko222 » niedziela, 24 stycznia 2016, 01:01

ShadowOfHarbringer pisze: I co widzę ? Projekt, który jest bezsensownie zaprojektowany, nie przewiduje dużego obciążenia, jest mniej wygodny w użyciu niż obecny system. Bez sensu.
Skoro Namecoin nie jest skierowany ani do Kowalskiego, ani do mnie, to dla kogo do licha jest ten bezsensowny projekt ?
To samo by można powiedzieć o BTC (z powodu wielkości bloku) że nie przewiduje aktualnie dużego obciążenia. Z tym że w NMC limit wielkości bloku jest od początku (nie zmienili w porównaniu do BTC) a w BTC został wprowadzony... W jednym i drugim przypadku "wystarczy" zmienić limit bloku.
ShadowOfHarbringer pisze:W przypadku Namecoina to nie zadziała, bo jego skopane założenia uniemożliwiają rejestrację milionów domen w rozsądnym czasie. To jest zasadnicza różnica:
- Gdyby jutro nastąpił globalny krach finansowy, Bitcoin (po zwiększeniu rozmiaru bloku) mógłby obsłużyć świat finansów.
- Gdyby jutro nastąpiła globalna cenzura internetu po DNSach, to Namecoin nie mógłby zastąpić obecnego systemu DNS.
Gdyby jutro nastąpił globalny krach finansowy to Bitcoin z powodu limitu wielkości bloku by nic nie dał.
Gdyby jutro nastąpiła globalna cenzura to Namecoin z tego samego powodu by nic nie dał.

I w jednym i w drugim przypadku "wystarczy" zmienić limit bloku.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Re: Dyskusja na temat kursu NMC

Postautor: ShadowOfHarbringer » niedziela, 24 stycznia 2016, 01:09

tomko222 pisze:I w jednym i w drugim przypadku "wystarczy" zmienić limit bloku.
Nieprawda, w przypadku Namecoina muszą jeszcze powstać firmy, które będą Ci automatycznie przedłużać domenę.
W tej chwili takich firm nie ma, więc logiczne jest że Namecoin od jutra NIE mógłby przejąć światowego systemu DNS oferując to samo, co dotychczas.

Co by się stało gdyby dzisiaj wszyscy przeszli na domeny .bit, a rozmiar bloku by się zwiekszył ? Duża część osób/firm, którzy wykupili by domeny pozapominałaby o nich i za rok złodzieje pokradliby gros domen.

Bitcoin natomiast mógłby przejąć system finansowy, ponieważ spatchowanie i uruchomienie zmienionego kodu z większym rozmiarem bloku to kwestia godziny - dwóch. Bitcoin jest o rzędy wielkości lepszy od dzisiejszego pieniądza, ale Namecoin w ogóle nie jest lepszy od dzisiejszego systemu DNS !.

Widzę, że dalsza dyskusja nie ma sensu, to jest jak grochem o ściane. Wierz sobie w co chcesz i dalej zastanawiaj się, dlaczego poparcie dla Namecoina jest bliskie zeru (i pozostanie bliskie zeru !). Ja już nie muszę marnować czasu na zastanawianie się.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Wróć do „NameCoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości